Problem z prędkością LTE

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Krzysiek_Plus »

angels83 pisze:jednak nie widzę pozwolenia w wykazie UKE.
Najprawdopodobniej pojawi się w najbliższym wykazie, prace są zaplanowane na 09/09/2016.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
szkielet
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 13 lip 2016, o 15:44

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: szkielet »

Posiadam ruter D-Link DWR-116 oraz modem Huawei 3372h, używam także zewnętrznej anteny dualnej. Testy prędkości pokazują dużą różnicę w działaniu internetu na modemie bezpośrednio połączony do laptopa oraz modemie podłączonym do rutera. Np na samym modemie prędkości oscylowały w granicach D 56Mb/s U 24Mb/s a po podłączeniu do rutera D 17Mb/s U 6Mb/s. Próbowałem łączyć się z ruterem poprzez WiFi zarówno w standardach Auto "B/G/N", "tylko G", "tylko N" jak i za pomocą kabla sieciowego, za każdy razem prędkości były dużo niższe od uzyskanych na samym modemie. Czym może to być spowodowane? Komunikacja między tymi urządzeniami powoduje aż takie straty? A może rutera nie może w pełni wykorzystać mocy anteny?
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Przemek_Plus »

szkielet, być może router nie jest w stanie zapewnić modemowi wystarczającej mocy. Jeżeli masz taką możliwość, spróbuj proszę podłączyć modem do routera poprzez aktywny hub USB (z odrębnym zasilaniem). Ewentualnie warto też sprawdzić, czy problem występuje również, gdy router podłączy się bezpośrednio do gniazdka sieciowego (a nie przez listwę).
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
cyberdriver
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2016, o 09:25

Problem z LTE

Post autor: cyberdriver »

Status funkcji bezprzewodowej
1
PLMN:
26001
2
Stan usługi:
Prawidłowa usługa
3
RSSI:
-53
4
RSRP (dBm):
-75
5
RSRQ (dB):
-9
6
Roaming:
Nie

Zasięg na rooterze max
z rana DL ok 5mbit UL2MB
Wieczorem DL 1mbit UL do 8Mbit
ogólnie masakra...
Ostatnio zmieniony 26 sie 2016, o 10:01 przez Przemek_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: przeniesiono do odpowiedniego wątku
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Przemek_Plus »

cyberdriver, parametry sygnału masz dobre, różnica w prędkościach transferu wynika z zmiennego obciążenia nadajnika w danym momencie. Stąd też spadki wartości DL w godzinach szczytu. W jakiej lokalizacji (miejscowość, ulica) łączysz się z internetem? Czy korzystasz z jakiejś anteny zewnętrznej?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
cyberdriver
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2016, o 09:25

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: cyberdriver »

Nadajnik pod który jestem podpięty jest mega przeciążony. W okresie zimowo-jesiennym łączyłem się z nadajnikiem 18.9 km w linii prostej od domu ( jedna kreska zasiegu) i transfery rzędu 30-40mbit. Nadajnik pod którym jestem - mieszkam w miejscowości Lipki Wielkie ul Stolarska, a nadajnik jest w Janczewie.
Od kilku dni to już nawet nie ma opcji szczyt-poza szczytem. Od rana do nocy używanie LTE jest jak oranie pola jamnikiem. Przesiadka na HSPA+ również masakrystycznie działa, jak było 10-15 mbitów na HSPA to teraz jest 2-3 max.
Konsultanci odpowiadają: kupiłeś Pan sobie usługę mobilną więc o co pretensje.
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Przemek_Plus »

cyberdriver , w Janczewie jest faktycznie najbliższy nadajnik z LTE1800. Bliżej są jednak stacje obsługujące LTE800 - BT30587 w Lipkach Wielkich czy też BT31526 w miejscowości Zwierzyn. Czy posiadasz może sprzęt potrafiący wymusić konkretne pasmo (ODU IDU 200), bądź współpracujący z programem LTE Watch (B315s-22)? Mógłbyś wówczas sprawdzić, jakie prędkości osiągasz przy wymuszeniu LTE800 - być może to pasmo jest mniej obciążone.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
cyberdriver
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2016, o 09:25

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: cyberdriver »

BT w Lipkach wg PLUSA nie ma LTE
mam Hauwaia 593
Nadajnik w Lipkach Wielkich przy cmetarzu jest tylko 3g


Informacja od CP: Nadajnik w Lipkach Wielkich ( mam do niego 500m) i nadajnik w Zwierzyniu (kilka km) Nie posiadają pasma LTE. Najbliższe nadajniki dla LW to Janczewo i Strzelce Kraj.
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Przemek_Plus »

cyberdriver, na BT w Lipkach Wielkich jest udostępnione LTE800, przy czym zostało uruchomione na przełomie stycznia i lutego tego roku, a mapa zasięgu na naszej stronie pokazuje stan na styczeń. Stąd zmiana ta nie jest na niej jeszcze uwzględniona.

Niestety, przy B593 nie będziesz w stanie ręcznie wymusić konkretnego pasma.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
cyberdriver
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2016, o 09:25

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: cyberdriver »

Czyli mogę zmienić np. modem, wewntualnie mam antene dual do tego Hauwaia i ustawić ją na nadajnik w Lipkach i liczyć na szczęście.
Dziwne, bo do nadajnika w Lipkach mam 500m a w Janczewie kilka km, wymusza mi Janczewo a Lipek nie łapie.
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Przemek_Plus »

cyberdriver, ogólnie rzecz biorąc, LTE1800 jako szybsze pasmo ma wyższy priorytet - innymi słowy, jeżeli urządzenie "łapie" zarówno LTE800 jak i LTE1800 - to zaloguje się do 1800 (o ile oczywiście użytkownik nie wymusi inaczej). Możliwe jednak, że przestawiając antenę sprawisz, że modem nie będzie już uzyskiwał sygnału z Janczewa, a więc zaloguje się do stacji w Lipkach. Proponuję więc sprawdzić i zweryfikować, jakie prędkości będziesz przy niej uzyskiwał. Niestety, jako obsługa forum nie mamy dostępu do statystyk poszczególnych stacji, więc musisz samodzielnie sprawdzić obciążenie danego nadajnika.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
cyberdriver
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2016, o 09:25

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: cyberdriver »

Przemek_Plus pisze:cyberdriver, ogólnie rzecz biorąc, LTE1800 jako szybsze pasmo ma wyższy priorytet - innymi słowy, jeżeli urządzenie "łapie" zarówno LTE800 jak i LTE1800 - to zaloguje się do 1800 (o ile oczywiście użytkownik nie wymusi inaczej). Możliwe jednak, że przestawiając antenę sprawisz, że modem nie będzie już uzyskiwał sygnału z Janczewa, a więc zaloguje się do stacji w Lipkach. Proponuję więc sprawdzić i zweryfikować, jakie prędkości będziesz przy niej uzyskiwał. Niestety, jako obsługa forum nie mamy dostępu do statystyk poszczególnych stacji, więc musisz samodzielnie sprawdzić obciążenie danego nadajnika.
W domu mam maxymalny sygnał z Janczewa, a skoro tam jest pasmo 1800 to modem łapie 1800. Jak mniemam 90 % użytkowników łapie sygnał z Janczewa (1800) skoro jest to pasmo priorytetowe. I teraz pytanie za 1 000 000 pt, po co pasmo 800 pomiędzy nadajnikami 1800 skoro 90% łączności odbywa się na 1800, a 1800 jest..... przeciążone.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Krzysiek_Plus »

cyberdriver pisze:
cyberdriver pisze: I teraz pytanie za 1 000 000 pt, po co pasmo 800 pomiędzy nadajnikami 1800 skoro 90% łączności odbywa się na 1800
Bez anteny zewnętrznej najprawdopodobniej nie uzyskał byś połączenia w tej częstościowi związku z dużą odległością (ponad 11 km), a więc korzystał byś z LTE800 tak jak pozostali użytkownicy znajdujący się w zasięgu BTS w Lipkach Wielkich. Oczywiście z poziomy urządzenia nie ma możliwości 100% weryfikacji czy połączenie które zestawiasz jest rzeczywiście w LTE1800.
Proszę spróbuj odłączyć antenę i sprawdzić jak duża jest zmiana w parametrach połączenie (RSRQ, RSRP) i jaka jest przepustowość połączenia.

Z jakiej dokładnie anteny korzystasz?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
cyberdriver
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 26 sie 2016, o 09:25

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: cyberdriver »

Jestem podłączony pod nadajnik w Janczewie na LTE 1800 bez anteny zewnętrznej.
Również bez Anteny zewnętrznej łapałem 1800 albo 2100 na odległość około 20km.
Wg. informacji od Was w Lipkach kilka mcy temu odpalono nadajnik LTE 800. Nadajnik w Janczewie wycina wszystko(15km drogą, a w linii prostej około 11-12km, do nadanika w Lipkach mam 700 m, do nadajnika w Strzelcach mam ponad 20km) Potwierdzone logowania przez techników sieci. Parametry sieci z rootera są właśnie z nadajnika w Janczewie.

Wszystko się wyjaśniło - posiadany modem nie obsługuje 800 tylko 1800 więc nie ma opcji, żeby się łączył z 800 w Lipkach bo on tego nadajnika nie widzi jako LTE widzi tylko HSPA+.
Zmiana modemu z 593 na 315 powinna pomóc.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Krzysiek_Plus »

cyberdriver pisze:Jestem podłączony pod nadajnik w Janczewie na LTE 1800 bez anteny zewnętrznej.
Również bez Anteny zewnętrznej łapałem 1800 albo 2100 na odległość około 20km.
Przy tak dużej odległości jest to raczej mało prawdopodobne bez anteny zewnętrznej, skuteczny zasięg tego BTS (Janczewo) to około 5km ( i to jest już sygnał na zewnątrz).
cyberdriver pisze:Parametry sieci z rootera są właśnie z nadajnika w Janczewie.
To tylko siła sygnału nie ma informacji z którym BTS się łączysz.
cyberdriver pisze:Wszystko się wyjaśniło - posiadany modem nie obsługuje 800 tylko 1800 więc nie ma opcji, żeby się łączył z 800 w Lipkach bo on tego nadajnika nie widzi jako LTE widzi tylko HSPA+.
B593 obsługuje LTE800 jak i LTE2600.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ