Zestaw ODU-IDU

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Daniel_Plus »

bania, zatem czekamy na powrót sprzętu z serwisu ;-) Jeśli chodzi o opłaty to do tej kwestii może odnieść się tylko Departament Reklamacji, więc możesz złożyć reklamację.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Ograszko
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 9 paź 2017, o 22:02

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Ograszko »

Witam,
Chciałbym się podczepić w kwestii prędkości internetu na zestawie ODO IDU. Generalnie od początku uruchomienia sprzętu było bardzo pozytywnie. Od miesiąca jest jakaś porażka. Antena jest zamontowana na dachu - wysięgnik na kominie.

Co mnie bardzo dziwi i niepokoi: używam internetu na telefonie komórkowym, w tym samym domu, na parterze wyświetla mi zasięg LTE+ i kilkukrotnie większe parametry downloadu. Jak to się dzieję?

Godziny w jakich jest używany internet to 17.00 - 23.00. I tak od początku, tylko tyle że, wcześniej to działało... ściąganie plików w nocy było na poziomie 1,6-1,8 Mb. Na dzień dzisiejszy ledwo przeglądać strony się da, nie wspominając o jakimkolwiek ściąganiu plików.

Ostatnia sprawa to żal jaki wyrażam w stosunku Waszego działu obsługi klienta który mnie najwyraźniej "olał". Od 23/09 nie otrzymałem odpowiedzi na moje zgłoszenie.

Miejscowość to Wierzonka 62-006, dom znajduję się w stronę Mielna (woj. WLKP). Antena z tego co widzę jest w Klinach (na telefonie łatwo sprawdzić że, akurat z nią się łączę).

Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Załączniki
Status LTE.jpg
Telefon VS ODO IDU
Telefon VS ODO IDU
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: kaczkadziwaczka »

A czego Ty się spodziewałeś po tym zestawie? Nie porównuj tego z telefonem z agregacja pasm LTE bo to inna bajka. No i czemu wymusiłeś na ODU pasmo 20? Najbliższy BTS LTE800Sferii jest w Tucznie. Sferia ma tylko 5MHz w MIMO2x2 i DL do 37,5Mb/s. Parametry sygnału są słabe a BTS masakrycznie zapchany. w Tucznie działa tez BTS LTE1800Aero2, tu jest 20MHz w MIMO 2x2 i DL do 150Mb/s. Wymuś pasmo 3( LTE1800) i sprawdź prędkości oraz parametry sygnału. inne BTS-y LTE1800Aero2 to Janikowo, Kobylnica i Biskupice ale one sa za lasami. Ten złom ma tylko antenę dookólną i nie ustawisz go na konkretny BTS. Na 800MHz łaczy się z Tucznem, na LTE1800 pewnie też ale sprawdź. Pokaż tez screena z telefonu w domu i na zewnątrz, na telefonie aplikacja Network cell Info i pokaż z niej zakładkę DANE. Pokaże ECI, eNB BTS-a oraz parametry sygnału LTE. Dwa błedy, Plus i na dodatek ten zestaw.
Ograszko
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 9 paź 2017, o 22:02

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Ograszko »

Dziękuje za odpowiedź.

Nie wymusiłem tego pasma... było ustawione na "auto". Nie znam się na tym i tyle co zainstalowałem sprzęt i działa a raczej działało, bo wcześniej naprawdę ładnie śmigał.

Co do porównania z telefonem, ja podchodzę do tego w ten sposób: telefon ma antenę wbudowaną i internet ODO IDU ma antenę którą umieściłem na dachu. Nie mogę tego zrozumieć dlaczego, antena na dachu odbiera kilkukrotnie gorzej od anteny w środku budynku na parterze? Telefon ma dużo lepszą antenę? To cała idea domowego internetu jest do d... bo lepiej kupić telefon i włączyć router wiifii i będzie lepiej śmigać :)

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź.
PS. "Plusmaniak" pisze że, wybór Plusa z takim zestawem to błąd ;) Sorry za czepialstwo to tak na luzie.

Pozdrawiam
Załączniki
w domu.jpg
Na dworze.jpg
Ograszko
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 9 paź 2017, o 22:02

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Ograszko »

Druga sprawa Panie/Pani Kaczkadziwaczka zmieniłem ustawienia na pasmo 3 (1800) i internet przestał w ogóle funkcjonować. Jak coś złapał to było przez chwile i załączyłem to do posta.

A co z wieżą w Klinach z którą łączy mi się telefon? ODO IDU nie łapie tego sygnału czy co? (w załączeniu).

Pozdrawiam
Załączniki
Wieża
Wieża
Pasmo 3
Pasmo 3
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: kaczkadziwaczka »

Telefon też łączy się na LTE800Sferii i masz rację ze to BTS w Kicinie. Parametry sygnału są gorsze niż na ODU ale to normalne bo sygnał tłumią ściany. Niestety ale to ODU to złom, tam sa takie dookólne antenki, które mają praktycznie zerowy zysk. Jedyne co to wystawiony na zewnątrz ODU przenosi punkt poboru sygnału. Możesz spróbować z telefonem na zewnątrz lub w miejscu ODU to się przekonasz jaki to cud techniki made in CP. Możliwe że telefon połączy ci się z LTE1800Aero2 z Kicina, wtedy w ECI będziesz miał końcówkę 1 lu2 lub 3. Mapa http://mapa.gsm.poznan.pl/ lub w bazie http://www.gsm.poznan.pl/baza.php wpisujesz Kicin i masz wszystko podane. Gdybyś miał inny sprzęt , najlepiej router z LTE-A to mógłbyś korzystać z agregacji pasm LTE z Kicina, oczywiście do niego odpowiednia antena kierunkowa o dużym zysku. To co pokazałeś na LTE1800 jest dowodem na to jaki szajs jest w ODU. RSSI i RSRP są jeszcze dostateczne ale RSRQ praktycznie wyklucza działanie internetu a niski SINR świadczy o dużym zaszumieniu, BTS pewnie zapchany. Ale to przecież Plus więc czego się spodziewać. Tu masz parametry sygnału http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html Na tym zestawie raczej nie masz szans na normalny internet. Nie jesteś pierwszym który się o tym przekonał. Wynalazek działa w pobliżu BTS-a, najlepiej z jego widocznością a najlepiej w reklamach Plusa. Mapa zasięgu Plusa LTE domowy jest czysto wirtualna, to pobożne życzenia operatora.
burli
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 7 maja 2017, o 14:19

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: burli »

kaczkadziwaczka pisze: Niestety ale to ODU to złom, tam sa takie dookólne antenki, które mają praktycznie zerowy zysk.
Zapytam krótko. Testowałeś? Zachowanie ODU nie wskazuje na antenki dookólne. Zysk jest chyba na poziomie 4dBi, a to już jest coś. Mało bo mało, ale jest.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: kaczkadziwaczka »

Nie tylko testowałem ale nawet zajrzałem do ODU. Tam nie ma żadnych anten kierunkowych http://yagi.pl/images/2015/IDU_ODU_polsat_plus_lte.jpg No i skąd to twierdzenie że te antenki mają 4dBi i na jakim paśmie? Chińczyk, który to produkuje nie podaje żadnych danych. http://www.interphone.com.pl/ który ponoć to składa nie przyznaje się do tego./ CP który to oferuje nie podaje bliższych danych. Czyli ogólnie nic nie wiadomo. ale jaki to złom świadczą parametry sygnału na LTE1800 z BTS-a Kicin. Z Wierzonki do Kicina jest około 5 km a teren sprzyjający, pewnie widoczność BTS-a bo po drodze pola. Parametr RSRQ jest tragiczny, SINR kiepski.W takich warunkach nawet telefon na wbudowanych antenkach działa pewnie lepiej. To idealny dowód na to że antenki w ODU to elektrozłom. Jeśli twierdzisz że antenki mają zysk 4dBi pokaż dowody na to.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: habish »

Mimo wszystko ODU nie można ustawić byle jak.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: kaczkadziwaczka »

To inna sprawa, ale sam wiesz że to co miało być zaletą ODU to działanie na wspólnym kablu z TV sat stało się największą ich wadą. Ustawienie anteny TV sat na HotBirda w wielu wypadkach kłóci się z lokalizacją ODU i jego ustawieniem na BTS. Sam widziałem takie cyrki że szkoda słów. Co ciekawe ustawiali tak monterzy z CP. Jak powiedziałem koledze że ma przenieść ODU na drugą stronę budynku to zrobił wielkie halo. Sama idea ODU jest właściwa, są producenci którzy robią to porządnie np. Huawei, Zyxel czy nawet Mikrotik . Ale u nich w ODU modem LTE-A, porządna antena kierunkowa a przede wszystkim transmisja do IDU po kablu ethernet z Gigabitowymi portami. Przy nich zestaw z CP to ubogi krewny, żeby chociaż działał bez zająknięcia a tak nie jest bo jak widać u kolegi na LTE1800 mimo dostatecznych RSSI i RSRP nie da się korzystać z tego pasma w jego warunkach. a jak działa LTE800Sferii wiadomo.
Ograszko
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 9 paź 2017, o 22:02

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Ograszko »

Szkoda, naprawdę szkoda, bo ten internet bardzo ładnie pracował przez pierwsze pół roku abonamentu... potem tak jak by Operator kurek przykręcił.

Dobrze ustawić ODU... to znaczy mając antenę z tego zestawu w najwyższym punkcie na dachu domu można jeszcze lepiej ustawić? Może mam coś w ustawieniach nagrzebane (chociaż nie tykam bo się nie znam).

Tak jak pisałeś, telefon w sieci również Plus wykazuje zasięg LTE+ i działa bardzo ładnie na paterze budynku (mimo że, parametry pewnie nie wyglądają cudownie). Nawet do tego stopnia że, wole włączyć sobie w telefonie router i korzystać z niego na laptopie. W każdym bądź razie dziękuje za odpowiedź Kaczkadziwaczka, mimo że, niewiele rozumiem słów "agregacja"i te wszystkie fachowe skróty itp. Lepiej czuje się w mechanice ;)

Podsumowując jestem skazany na taki internet i takie jego działanie. Tak na przyszłość jaki sprzęt polecasz modem + antena kierunkowa która dała by sobie radę. Pewnie zainwestuje jak skończy się abonament.
A może pomoże mi jakiś specjalista Plusa?
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Daniel_Plus »

Ograszko
Ograszko pisze:na telefonie komórkowym, w tym samym domu, na parterze wyświetla mi zasięg LTE+ i kilkukrotnie większe parametry downloadu. Jak to się dzieję?
Twój telefon najwyraźniej obsługuje LTE-A, czyli agregację pasm LTE (LTE800, LTE1800, LTE2600). Dzięki temu jest możliwość osiągania większych prędkości, bo urządzenie korzysta z przepustowości dwóch (a nawet trzech) pasm. Natomiast zestaw ODU-IDU jej nie obsługuje - może połączyć się tylko z jednym pasmem w jednej chwili.
Ograszko pisze:Od 23/09 nie otrzymałem odpowiedzi na moje zgłoszenie.
W jaki sposób przekazałeś to zgłoszenie? Czy była to reklamacja?
Ograszko pisze:A co z wieżą w Klinach z którą łączy mi się telefon? ODO IDU nie łapie tego sygnału czy co? (w załączeniu).
W Klinach nie ma stacji. Najbliższa stacja LTE, jeśli chodzi o odległość (ok. 3 km) to BT33238 z LTE1800 w Kobylnicy, ale po drodze jest las. Z kolei stacja, z którą się łączysz według zamieszczonych przez Ciebie screenów to BT33875 z LTE800 i LTE1800 w Kicinie (odległość ok. 5 km).
Ograszko pisze:Dobrze ustawić ODU... to znaczy mając antenę z tego zestawu w najwyższym punkcie na dachu domu można jeszcze lepiej ustawić?
Tak, od ustawienia ODU może zależeć jakość odbioru sygnału. W tym poście znajdziesz informację, jak prawidłowo ustawić ODU. Przetestuj ustawienie na południe oraz na zachód sprawdzając parametry sygnału. W tej tabelce znajdziesz informacje, jakie parametry sygnału są dobre oraz oczywiście warto zrobić test prędkości.
Ograszko pisze:antena kierunkowa
W tej sprawie napisz proszę w tym wątku, a wcześniej zapoznając się z jego treścią.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Ograszko
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 9 paź 2017, o 22:02

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Ograszko »

Daniel_Plus pisze:Twój telefon najwyraźniej obsługuje LTE-A, czyli agregację pasm LTE (LTE800, LTE1800, LTE2600). Dzięki temu jest możliwość osiągania większych prędkości, bo urządzenie korzysta z przepustowości dwóch (a nawet trzech) pasm. Natomiast zestaw ODU-IDU jej nie obsługuje - może połączyć się tylko z jednym pasmem w jednej chwili.
Zestwa ODU-IDU obsługuje tylko pasmo 800?
Daniel_Plus pisze:W jaki sposób przekazałeś to zgłoszenie? Czy była to reklamacja?
Drogą mailową przez BOK na ogólny adres. Otrzymałem odpowiedź że, po Waszej stronie jest wszystko ok.
Daniel_Plus pisze:W Klinach nie ma stacji. Najbliższa stacja LTE, jeśli chodzi o odległość (ok. 3 km) to BT33238 z LTE1800 w Kobylnicy, ale po drodze jest las. Z kolei stacja, z którą się łączysz według zamieszczonych przez Ciebie screenów to BT33875 z LTE800 i LTE1800 w Kicinie (odległość ok. 5 km).
Być może zaznaczenie na mapie jest niedokładne bo, tym się sugeruję - stacja zaznaczona w Klinach. Kicin jest niżej.
Daniel_Plus pisze:Tak, od ustawienia ODU może zależeć jakość odbioru sygnału. W tym poście znajdziesz informację, jak prawidłowo ustawić ODU. Przetestuj ustawienie na południe oraz na zachód sprawdzając parametry sygnału. W tej tabelce znajdziesz informacje, jakie parametry sygnału są dobre oraz oczywiście warto zrobić test prędkości.
Mam ustawioną antenę na dachu w stronę Kobylnicy. Tak jest od początku. I tak jak wszędzie zaznaczam Wam ten internet bardzo ładnie działał. Ten okres początkowy zachęcający. Teraz działa jak bym wykorzystał limit i jest ścinany transfer... ciężko mi manewrować antenę ponieważ, jest na maszcie komina na dachu dwuspadowym (budynek dwu piętrowy), aby założyć instalację musieliśmy pojazd z "koszem" umawiać.

Reasumując: super działało i byłem zadowolony. Na tą chwilę przestało to działać pod każdym względem, nawet przeglądać stron nie idzie. Ukształtowanie terenu nie zmieniło się (mogło ubyć lasów po ostatnich ustawach). To co się mogło zepsuć? Jak dla mnie to operator skręcił prędkość, tak to wygląda na ten moment.
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Daniel_Plus »

Ograszko
Ograszko pisze:Zestwa ODU-IDU obsługuje tylko pasmo 800?
Zestaw ODU/IDU 100 obsługuje LTE1800, a ODU/IDU 200 obsługuje LTE800, LTE1800 i LTE2600.
Ograszko pisze:I tak jak wszędzie zaznaczam Wam ten internet bardzo ładnie działał. Ten okres początkowy zachęcający. Teraz działa jak bym wykorzystał limit i jest ścinany transfer... ciężko mi manewrować antenę ponieważ, jest na maszcie komina na dachu dwuspadowym (budynek dwu piętrowy), aby założyć instalację musieliśmy pojazd z "koszem" umawiać.
Zatem sprawdź proszę wykorzystanie pakietu podstawowego. Czy masz włączoną usługę Internet LTE bez limitu danych? Jeśli regulacja anteną jest problematyczna to zostaw ją w obecnym położeniu, bo z tego co napisałeś to ustawiona jest we właściwym kierunku.
Ograszko pisze:nawet przeglądać stron nie idzie
Ostatni wynik pomiaru prędkości był bardzo słaby. Zamieść proszę jeszcze jeden wynik speed testu. Rozumiem, że wcześniej prędkości były rzędu chociaż kilku megabitów?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Ograszko
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 9 paź 2017, o 22:02

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Ograszko »

Jest cały czas tak samo. Załączam screeny. Nie przekroczyłem pakietu (nawet połowy nie ma) a z tą prędkością raczej to niemożliwe. Nie wiem w czym problem... Może uda się do czegoś dotrzeć.

Nie mam zrzutów z początku działania internetu bo było dobrze. Pliki przez noc ściągałem z prędkością około 1,6 Mbit (to jak na te warunki i sprzęt który już miałem to bardzo ładny wynik). Gdyby od początku była taka masakra, tak słabo to skorzystałbym z wypowiedzenia umowy w fazie testów.


Pozdrawiam
Załączniki
PLUS 13.10.2017.jpg
Speed test 13.10.2017
Speed test 13.10.2017
ODPOWIEDZ