Anteny - temat zbiorczy

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
cpuamd
Nowy
Posty: 6
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 30 cze 2014, o 11:08

Re: LTE bez limitu pytanie

Post autor: cpuamd »

Mam antenę zewnętrzną Cybertecha. Próbuję szukać najlepszego BTS-a. W mojej okolicy jest kilka w odległości od 1 do 3 km. Szkoda że nie można zidentyfikować konkretnego nadajnika z którego aktualnie się odbiera. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
pawo24
Prawie PlusManiak
Posty: 44
Rejestracja: 18 sie 2014, o 19:17

pomoc w wyborze anteny lte

Post autor: pawo24 »

Witam wszystkich na tym forum,bo to mój pierwszy post.Nie mam zbyt dużej wiedzy na temat lte ,ale ostatnio dużo czytam na temat lte w plusie,bo zamierzam skorzystać z oferty power lte,po tym jak za ok 1,5 miesiąca skończy mi się umowa na neostradę i mam takie pytanko odnśnie sprzętu:
1 Zamierzam wziąć router Huawei B593
2 Do tego zamierzam dokupić taką antenę zewnętrzną http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... r-921.html Pisze tam,że to już jest cały kompletny zestaw,ale wyczytałem,że są też konektory do tych modemów B593.Co to są te konektory,i czy też je muszę brać,czy wystarczy mi ten zestaw z linku? I jeszcze jedno pytanie- czy długość kabla ma na coś wpływ i ile najlepiej wziąć tego kabla do anteny(5 czy 10 m)
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: pomoc w wyborze anteny lte

Post autor: habish »

To co masz w linku wystarczy, to kompletny zestaw.
Wybierz tylko długość kabla, im krótszy tym lepiej, maks. 10m.
Mszczuj
Prawie PlusManiak
Posty: 38
Rejestracja: 7 lip 2014, o 23:41

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Mszczuj »

Czy w moim przypadku antena poprawi ping i download? Myślę o jakiejś 15 dBi, panelowej. 2km do nadajnika.
Obrazek
Parametry wachają się do:
RSSI -65
RSRP -93
RSRQ -10 do -6

Wyniki z ookla speedtest, mierzone przez pewien czas:
http://www.speedtest.net/pl/results.php ... 621d&ria=0
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: habish »

Wyniki w speedtest masz niezłe, te 2km to otwarty teren czy jakieś budynki, lasy?
Mszczuj
Prawie PlusManiak
Posty: 38
Rejestracja: 7 lip 2014, o 23:41

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Mszczuj »

patryk7588 pisze:Wyniki w speedtest masz niezłe, te 2km to otwarty teren czy jakieś budynki, lasy?
Po drodze do nadajników jest las, później otwarta przestrzeń a następnie budynki. W zasięgu mam jednak 2 nadajniki.
Dodam, że jak przyniosłem router do dziewczyny, to znajdowałem się 150-200m od nadajnika, po drodze zasłaniał blok, wtedy wyniki były beznadziejne. Ledwo 20 Mb/s DL, większy/równy UP, ping około 100/ponad.
Widocznie za blisko też nie dobrze lub to wina tego bloku.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: habish »

Ale ten las i budynki całkowicie Ci zasłaniają nadajnik czy mimo wszystko go widzisz z domu?
Mszczuj
Prawie PlusManiak
Posty: 38
Rejestracja: 7 lip 2014, o 23:41

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Mszczuj »

patryk7588 pisze:Ale ten las i budynki całkowicie Ci zasłaniają nadajnik czy mimo wszystko go widzisz z domu?
Nie widać żadnego nadajnika z domu, bo zasłania las.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: habish »

Jak nie widać to chyba lepsza będzie silniejsza antena, o taka:
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
Na w/w stronie znajdziesz także gotowe zestawy pod konkretny router / modem.
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

Skoro Mszczuj osiąga nawet >80Mbit/s bez anteny to znaczy że sygnał jest OK i tu niewiele da się poprawić bo ogranicza wydajność BTS'a Ping w okolicach 40ms to również bardzo dobry wynik i na lepszy nie ma co liczyć. Według mnie nie ma sensu marnować pieniędzy na antenę zewnętrzną ale jeśli koniecznie chcesz jakąś kupić to wersja 10dBi będzie więcej niż wystarczająca o ile kabel nie będzie dłuższy niż 10m.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Krzysiek_Plus »

Mszczuj, zgodzę się z Fenio, jeśli uzyskujesz transfer na poziomie 80 Mb/s to nie widzę potrzeby na antenę zewnętrzną.

Ping 30-40 ms też jest bardzo dobry, antena tego nie poprawi.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Lalik
Początkujący PlusManiak
Posty: 18
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 11:58

Re: LTE bez limitu pytanie

Post autor: Lalik »

Panie Krzysztofie jeszcze raz dziękuję za aktywację.
Po zainstalowaniu anteny zewnętrznej cybertechu (panel 2x15) na dachu odczyty uległy znacznej poprawie
RRSI -55
RSRP -80
RSRQ -7

B593s-22 pokazuje takie parametry, ale RSRQ potrafi płynąć i są skoki do -10 (nie za bardzo wiem co go może zakłócać) i jak na to poradzić kombinowanie z anteną niewiele daje. A co dziwne speed testy na tych parametrach pokazują dużo wyższy wysył 32Mb niż pobieranie 22Mb (testowaliśmy na starterze lte) ponieważ nasza karta jeszcze nie aktywowana. Zamiana anten nic nie zmieniła,
Czy to normalne, że to RSRQ tak się zmienia?
Dodam że na aktywowanej już karcie dzięki Panu Krzysztofowi, sprawa wygląda podobnie :(
Wyniki speed testu: (mniejsza różnica ale jest)
Obrazek

A teraz tak
Obrazek
Nikt nie pomoże?
Ostatnio zmieniony 4 wrz 2014, o 15:51 przez Krzysiek_Plus, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: zmiana wątku, na zgodny z treścią postu
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

Przetestuj transfery w godzinach nocnych, jeśli będzie znacznie lepszy download to znaczy ze łączysz się z mocno obciążonym BTSem.
Lalik
Początkujący PlusManiak
Posty: 18
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 11:58

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Lalik »

Od wczoraj wieczoru jest tak :(
Obrazek
chyba lte nie powinno tak działać na tych parametrach anteny :( RRSQ od dłuższego czasu utrzymuje się na stałym poziomie -7 (-6)
Wiec raczej to wina bts-a, Panie Krzysiu może Pan coś pomorze bo z tymi na infolinii ciężko się dogadać, wczoraj stwierdzili, że wszyscy mecz oglądają a dziś od rana co znów wszyscy mecz oglądają? dodam że wczoraj wieczorem z trudem dow przekraczało 2Mb up w granicach 6 ???? jeśli to ma tak działać to chyba trzeba będzie to odesłać :(
Dodam jeszcze że antena skierowana na Plus ID: 11391 w linii prostej odległość od nadajnika niecałe 1000m kontakt wzrokowy zachowany, antena na wysokości jakiś 6m, i przy ustawianiu anteny tam były najlepsze parametry. Internet działa na wymuszonym LTE
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Krzysiek_Plus »

Lalik, proszę prześlij dokładny adres w którym korzystasz przez ten formularz. Poproszę o sprawdzenie stacji.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ