Problem z prędkością LTE

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Krzysiek_Plus »

Bobipl123, jaka informacja wyświetla się przy kreskach zasięgu na telefonie (G,2G,3G, HSPA+, LTE czy coś innego)?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
matthies
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 1 gru 2015, o 18:35

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matthies »

wróciłem z pracy, i jest cały czas tak samo
Obrazek

jakie ustawienia połączenia powinny być, bo może tutaj coś nie bangla?

Ewentualnie czy możesz udostępnić najnowszy FW i webui do Huawei E5732
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: KamilPowerLte »

matthies pisze: jakie ustawienia połączenia powinny być, bo może tutaj coś nie bangla?
Byłem w podobnej sytuacji, upload wielokrotnie większy od downloadu. Nic nie poradzisz łącząc się w tym BTS-em... jest przeciążony i łapie zadyszkę. U mnie lekarstwem okazał się zakup anteny kierunkowej i zmiana BTS-a. Zanim zdecydujesz się na ten krok, lepiej sprawdzić czy w Twoim przypadku ma on sens. Ja jeździłem z telefonem z włożoną karta SIM od Plusa w pobliże BTS-ów, z którymi się nie łączyłem za pomocą routera. Chodziło o to aby mieć pewność, że telefon łączy się akurat z tym konkretnym BTS-em. W mojej okolicy miałem do wybory 4 przy czym od razu okazało się, że łączę się z najbardziej zawalonym. Na antenę wydałem prawie 200 PLN i potem trochę się motałem z jej ustawieniem (środek zimy, śnieżyce i ogólnie trochę słabe wyjście na dach). Efekt jest natomiast warty wysiłków. W godzinach szczytu z 1,5 Mb/s skoczyłem do 30 czasem 60 Mb/s, w nocy natomiast wyciągam od 80 do 115 Mb/s. Ustawiłem się na BTS z agregacją pasm więc łącze się z LTE-A. Bez anteny to było nie możliwe. Zanim szarpniesz się na zakup sprawdź czy pozostałe stacje w twojej okolicy nie są równie zawalone jak ta, z którą się łączysz. Jeśli tak, to żadna antena tutaj nie pomoże.
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Daniel_Plus »

matthies
Krzysiek_Plus pisze:jaka informacja wyświetla się przy kreskach zasięgu na telefonie (G,2G,3G, HSPA+, LTE czy coś innego)?
Poproszę tę informację ;-)
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
matthies
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 1 gru 2015, o 18:35

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matthies »

ja łączę się przez router Huawei E5372. w ustawieniach pokazuje mi 4G. Tak jak pisałem w pierwotnym poście, zmiana na 3G nic nie dała.
Wstałem dziś celowo wcześniej i specjalnie włączyłem komputer żeby sprawdzić jak to wygląda gdy jestem w pracy (no ale jest sobota, więc różnie może być), Wyniki:
Obrazek

Kamil, dzięki za sugestie. Może rzeczywiście wezmę sobie laptopa i wsiądę w auto zrobić rundkę po okolicy, chociaż nie wiem czy warto na pół roku, bo za tyle kończy mi się umowa i pewnie zrobię bye bye

Mieszkam w Toruniu na ul. Sczanieckiego. Adminie czy masz możliwość sprawdzić z jakim zapewne BTS się łączę i jakie mógłbym spróbować? Dodam , że jestem na 9 piętrze.
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: KamilPowerLte »

matthies pisze: Kamil, dzięki za sugestie. Może rzeczywiście wezmę sobie laptopa i wsiądę w auto zrobić rundkę po okolicy, chociaż nie wiem czy warto na pół roku, bo za tyle kończy mi się umowa i pewnie zrobię bye bye
Wiem o czym piszesz... jakiś czas temu stałem przed podobnym dylematem. Rozumiem twoje rozterki. Zanim powiesz bye bye zrób tak jak ja... sprawdź czy masz alternatywę. Możliwe że inny operator w twojej okolicy nie jest tak obciążony i uda Ci się uzyskać w krytycznych godzinach lepszą jakoś połączenia... Ja akurat nie uzyskałem znacząco lepszych parametrów aby rozwalać mój pakiet SmartDom i pozostałem z Plusem. Po czasie zakupiłem antenę i teraz nie narzekam. Korzystając z działu utrzymania klienta (najpierw złożyłem wymówienie) udało mi się wytargować 110 GB plus 200 GB nocnego w cenie 37,50. Dla takiej oferty nie było żadnej alternatywy :lol:
matthies pisze:Mieszkam w Toruniu na ul. Sczanieckiego. Adminie czy masz możliwość sprawdzić z jakim zapewne BTS się łączę i jakie mógłbym spróbować? Dodam , że jestem na 9 piętrze.
Jednak domek jednorodzinny to duża zaleta... w szczególności w niskiej zabudowie. W twoim wypadku najlepszy dla Ciebie BTS może zasłaniać inny blok (wieżowiec) i nic z tego nie będzie.... Ryzyk Fizyk.... najpierw sprawdź alternatywnych dostawców, potem inne BTS-y Plusa i czy jest "widoczność" z nimi z punktu, gdzie masz możliwość zamontowania anteny.
Potem dopiero zakup anteny. Pomocna dla Ciebie strona: http://beta.btsearch.pl/
Tutaj wyszukaj swoją lokalizację i sprawdź gdzie w twojej okolicy są inne stacje :)

Dla porównania mój wynik z anteną zewnętrzną:
Obrazek
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5502
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Michał_Plus »

matthies, wykonane testy wskazują na obciążenie nadajnika w trakcie wykonywania pomiaru. Jesteś w zasięgu dwóch BTS-ów. W zależności po jakim numerem mieszkasz, jesteś w zasięgu BT42608 usytuowanego na południe, lub BT41429, południe - południowy wschód.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
matthies
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 1 gru 2015, o 18:35

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matthies »

popatrzyłem na mapę i nie wiem czy przypadkiem nie łączy mnie z 44880. 41429 raczej zdecydowanie za daleko, tym bardziej, że modem mam na oknie od strony właśnie 44880. Sczanieckiego 10.
Jak znajdę chwilę to zrobię objazdówkę, a tak jak Kamil wspomniałeś, jest przede mną po drodze do 44880 kolejny wieżowiec. Ale co najgorsze, zobaczcie sobie TOR003... co prawda to nie LTE, ale są tam inne nadajniki które mogą wszystko zakłócać ;)
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5502
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Michał_Plus »

matthies według informacji, jakie posiadam, Twoją ulicę, najsilniejszym sygnałem, pokrywają nadajniki o których wspominałem. Jednak możliwe jest że usytuowanie modemu powoduje łapanie sygnału z innego BTSa.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
matthies
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 1 gru 2015, o 18:35

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matthies »

podjadę pod nie i sobie obadam, dam znać oczywiście
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5502
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: Michał_Plus »

matthies, czekam na informacje. :-)
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: KamilPowerLte »

matthies pisze: Jak znajdę chwilę to zrobię objazdówkę, a tak jak Kamil wspomniałeś, jest przede mną po drodze do 44880 kolejny wieżowiec.
Z tymi BTS-ami to jest trochę dziwna sprawa. Przez dwa lata byłem święcie przekonany, że łączę się z najbliższym BTS-em. Tak wskazywała geografia, ukształtowanie terenu oraz umiejscowienie routera. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się po zdekodowaniu ID Komórki w parametrach sygnału, że cały czas łączyłem się z BTS-em znajdującym się po drugiej stronie domu do którego miałem dwukrotnie większą odległość. Oczywiście zmiana routera z Huawei na D'Link pozwoliła mi na odczytanie parametrów identyfikujących BTS (po 2 latach jak przedłużyłem umowę i wymieniłem sprzęt :lol: ). Nie wiem jak to jest z twoim modemem ale chyba warto sprawdzić, czy przypadkiem w parametrach sygnały nie podaje ID Cell lub ID Komórki. Wtedy upewnisz się z jakim BTS-em nawiązujesz połączenie.
Druga sprawa. Na pewno masz dostęp do jakiegoś smartfona w domu. Zainstaluj sobie apke CellId Info. Tak najszybciej sprawdzisz z jakim BTS-em się łączysz. Wrzucasz kartę Plusa, robisz objazd, sprawdzasz CellID i robisz speedtest. Wyniki gdzieś zapisz i potem zrób zestawienie. To punk wyjścia do zakupu anteny. Jeśli w większości BTS-ów będzie kicha w godzinach szczytu to zakup anteny nic nie zmieni. Zwróć uwagę też na kąty jakie uzyskujesz pomiędzy swoją lokalizacją a konkretnymi stacjami. Nawet jeśli znajdziesz lepszą jakościowo stację ale będzie ona oddalona od twojej lokalizacji bardziej niż totalnie obciążony kloc i na dodatek kąt między nimi będzie mniejszy niż 45 stopni to i tak kicha... Antena złapie sygnał z bliższego nadajnika (pomimo tego, że nazywa się kierunkowa) i tak w godzinach szczytu będziesz miał wrażenie, że internet donoszą Ci w wiadrach, do których ktoś strzelał ;-)
matthies
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 1 gru 2015, o 18:35

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matthies »

a nie można jakoś po ludzku z poziomu moedmu , albo jakiejś strony internetowej zobaczyć z którym nadajnikiem się łączę? Może jakiś program na PC ?

Mam Huawei E5372, zna ktoś możę dobry firmware oraz webui do niego?
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: KamilPowerLte »

matthies pisze:a nie można jakoś po ludzku z poziomu moedmu , albo jakiejś strony internetowej zobaczyć z którym nadajnikiem się łączę? Może jakiś program na PC ?

Mam Huawei E5372, zna ktoś możę dobry firmware oraz webui do niego?
Sprawdziłem parametry konfiguracyjne tego modelu i znalazłem wskazówkę, że w informacji o urządzeniu router podaje CellID. Musisz go tylko przetłumaczyć na BTS-ID. Nie jestem pewny ale brało się pierwsze 4 cyfry CellID konwertowało je się do HEX a potem wynik z powrotem do DEC. Najlepiej podaj w tym wątku ten parametr i jakoś go tutaj sprawdzimy. ;-)
matthies
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 1 gru 2015, o 18:35

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matthies »

Ojezusie nazarejski, a jak to CellID sprawdzić?
ODPOWIEDZ