Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
stomqx
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook

Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: stomqx »

Witam!

Kilka dni temu stałem się średnio szczęśliwym posiadaczem internetu i routera Huawei B315s-22 od Plusa. Zdecydowałem się na niego ze względu na jego ciekawą specyfikację. Chciałem wykorzystać ten router w domu, do internetu od swojego dotychczasowego dostawcy (radiowy - ISP Vectra), a kartę SIM używać w modemie z wolnej sprzedaży.

Internet po podłączeniu do portu WAN działa dobrze. Połączenie jest stabilne i wszystko działa jak należy. Problemy zaczynają się przy bardziej zaawansowanej konfiguracji, a mianowicie:

1. Usługa VoIP nie działa prawidłowo. Przy połączeniu z internetem przez sieć Plus, VoIP (Halonet) działa prawidłowo, jednak gdy podłączę się z internetem przez WAN, stan usługi zmienia się na "trwa rejestracja" a następnie na "niezarejstrowany. Dodam, że VoIP działa w telefonie (Xperia Z2), więc nie jest to wina mojego dostawcy (posiadam także publiczne IP). Widać tu ewidentny błąd w oprogramowaniu routera, które i tak jest okrojone w stosunku do tego, co oferuje router z PLAY.

2. Nie działa udostępnianie drukarki w sieci lokalnej. Posiadam drukarkę Xerox Phaser 3010, która wcześniej bezproblemowo współpracowała z routerami TP-LINK MR3420 i WDR-3600 jak i z routerem firmy ASUS. Jest ona widoczna w menu ustawień routera, jednak nie można się z nią połączyć.

Czy da się to naprawić? Będzie aktualizacja oprogramowania routera?

Widzę, że temat był poruszany na tym forum jednak pozostał bez odpowiedzi: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=48&t=20368

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: Krzysiek_Plus »

stomqx, była już aktualizacja w związku z problemami z anteną zewnętrzną. Aktualizacja również optymalizowała prace routera.
Aktualizacja oprogramowania (.zip).
Pobierz Instrukcję aktualizacji oprogramowania

Na obecną chwile nie ma w planach kolejnej aktualizacji.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
stomqx

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: stomqx »

Router zaktualizowany, jednak nie ma żadnej poprawy. Powinna być możliwość instalacji oryginalnego firmware producenta. Mam urządzenie ale nie mogę go w pełni wykorzystać. Świetnie... Czuję się oszukany, i gdybym wiedział, że jest taka sytuacja, nigdy bym umowy nie podpisał...
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: Krzysiek_Plus »

stomqx, w takim wypadku sugeruje już kontakt z producentem sprzętu.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
stomqx

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: stomqx »

Producent nic mi nie pomoże. Nie można zainstalować oryginalnego oprogramowania producenta na routerze dostępnym u was, ze zmienionym oprogramowaniem.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: Krzysiek_Plus »

stomqx, być może jednak jest to kwestia dodatkowej konfiguracji. Z tego co sam zauważyłeś funkcja VoIP ogólnie działa prawidłowo przy wykorzystaniu połączenia komórkowego:
stomqx pisze: Przy połączeniu z internetem przez sieć Plus, VoIP (Halonet) działa prawidłowo,
, a problem pojawia się tylko przy połączeniu przez WAN.
Być może producent nie przewidział takiej opcji przy takim połączeniu.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
stomqx

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: stomqx »

Wg producenta jest taka możliwość:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 lis 2015, o 20:02 przez stomqx, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: Krzysiek_Plus »

stomqx, podłączenie tak, miałem na myśli działanie samego VoIP'a w oparciu o takie połączenie.
Tak jak już sugerowałem wcześniej, w tej sprawie sugeruje kontakt z producentem sprzętu.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
stomqx

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: stomqx »

Ale tu widać jak na tacy, że Wasi "specjaliści" okroili oprogramowanie:
ObrazekObrazek

Jakoś nie widzę u siebie zaawansowanych ustawień SIP... Nie wspominając już o niedziałającym serwerze wydruku...
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: Krzysiek_Plus »

stomqx, oprogramowanie standardowe, brandowane jak i kolejne aktualizacje są przygotowywane przez producenta sprzętu.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
stomqx

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: stomqx »

Na obecną chwile nie ma w planach kolejnej aktualizacji.
Skąd to wiecie jeśli:
oprogramowanie standardowe, brandowane jak i kolejne aktualizacje są przygotowywane przez producenta sprzętu.
Są przygotowywane wg Waszych wytycznych. Miesiąc temu pojawiła się nowa wersja oprogramowania standardowego.

Moje najnowsze oprogramowanie Plus/CP: 21.311.03.00.69
Najnowsze oprogramowanie producenta: 21.311.05.01.1185

Więc chyba jakiś skok do przodu jest.
jarek7714
Szalony PlusManiak
Posty: 399
Rejestracja: 7 lis 2012, o 21:28

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: jarek7714 »

stomqx pisze:Witam!

Kilka dni temu stałem się średnio szczęśliwym posiadaczem internetu i routera Huawei B315s-22 od Plusa. Zdecydowałem się na niego ze względu na jego ciekawą specyfikację. Chciałem wykorzystać ten router w domu, do internetu od swojego dotychczasowego dostawcy (radiowy - ISP Vectra), a kartę SIM używać w modemie z wolnej sprzedaży.

Internet po podłączeniu do portu WAN działa dobrze. Połączenie jest stabilne i wszystko działa jak należy. Problemy zaczynają się przy bardziej zaawansowanej konfiguracji, a mianowicie:

1. Usługa VoIP nie działa prawidłowo. Przy połączeniu z internetem przez sieć Plus, VoIP (Halonet) działa prawidłowo, jednak gdy podłączę się z internetem przez WAN, stan usługi zmienia się na "trwa rejestracja" a następnie na "niezarejstrowany. Dodam, że VoIP działa w telefonie (Xperia Z2), więc nie jest to wina mojego dostawcy (posiadam także publiczne IP). Widać tu ewidentny błąd w oprogramowaniu routera, które i tak jest okrojone w stosunku do tego, co oferuje router z PLAY.
Wydziwiasz i szukasz dziury w całym, z całym szacunkiem ale operatorzy GSM świadczą usługę na b. dobrym poziomie, a oferowany sprzęt o podobnych możliwościach to wartość rynkowa 300zł+…, gdyby było to wszystko co byś chciał to taki B-315 kosztowałby 1000zł (a i tak ze względów bezpieczeństwa i organizacji sieci, nie wszystkie funkcje mogłyby działać). Używam VoIP (Halonet, HappyCall i Ifon) i z VoIP nie mam żadnych problemów (czy to na Plusie, czy u lokalnego dostawcy z publicznym IP). To że jest problem tj. kwestia organizacji firewall w tym urządzeniu (lecz skoro masz publiczny IP od lokalnego dostawcy, to wystarczy przekierować porty UDP 5060, UDP 10000-20000 na urządzenie które obsługuje VoIP).
bosak
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2015, o 20:46

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: bosak »

Mam dokładnie ten sam problem, VoIP od happycall nie działa.
jarek7714 skoro to tobie działa to mógłbyś napisać co i jak zrobić z tym firewallem.
A ciekawe czy da się wgrać firmaware PLAY ? http://www.play.pl/resources/_files/B31 ... 00.264.bin
jarek7714
Szalony PlusManiak
Posty: 399
Rejestracja: 7 lis 2012, o 21:28

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: jarek7714 »

bosak pisze:Mam dokładnie ten sam problem, VoIP od happycall nie działa.
jarek7714 skoro to tobie działa to mógłbyś napisać co i jak zrobić z tym firewallem.
A ciekawe czy da się wgrać firmaware PLAY ? http://www.play.pl/resources/_files/B31 ... 00.264.bin
Ja mam B593 s-22 (też występowały problemy jak włączałem w ustawieniach zaawansowanych preferencje dla SIP, wyłączyć zabezpieczenia firewall, a jak to nie pomoże to wykupić publiczny, dynamiczny IP[6zł], przekierować porty i po bólu-ja już kilka lat używam publicznego IP). P.S Można też użyć do tego celu E3276/E3272/E3372 z modowanym softem i WebUI-tylko do tego potrzebny dodatkowy router (od chińczyka dostępny na Aliexpres za ok. 50zł). ;-)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2015, o 21:05 przez jarek7714, łącznie zmieniany 1 raz.
stomqx

Re: Huawei B315s-22 - błędy w firmware, okrojony soft?

Post autor: stomqx »

Wydziwiasz i szukasz dziury w całym, z całym szacunkiem ale operatorzy GSM świadczą usługę na b. dobrym poziomie, a oferowany sprzęt o podobnych możliwościach to wartość rynkowa 300zł+…, gdyby było to wszystko co byś chciał to taki B-315 kosztowałby 1000zł (a i tak ze względów bezpieczeństwa i organizacji sieci, nie wszystkie funkcje mogłyby działać).
Przepraszam Cię wielki obrońco operatora, ale wartość tego sprzętu na wolnym rynku waha się w granicach ~600 zł. I nie po to płacę raty za sprzęt, które są wliczone w abonament, żeby otrzymać upośledzony sprzęt. I założę się, że internet nawet z Plusa będzie działał tak samo jak na sprzęcie z wolnej sprzedaży. Kwestia bezpieczeństwa i organizacji nie ma tu nic do rzeczy.
ODPOWIEDZ