ODU IDU - 200

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

kaczkadziwaczka jedyne koszty jakie chce ponieść to koszt benzyny, aby dojechać do salonu plusa i wypowiedzieć umowę z końcem okresu trwania umowy. Nie zamierzam inwestować w żadne dodatkowe anteny. Internetem zamierza podzielić się ze mną sąsiad. Chcę mieć tylko pewność, ze mój sprzęt jest sprawny, bo zamierzam go oddać komuś, komu przysłuży się bardziej. Więc bardzo dziękuję Ci za pomoc i podzielenie się wiedzą. Naprawdę to doceniam. Może ktoś inny z tego skorzysta i nie da się wpędzić w koszta, tak jak to było w moim przypadku. Pozdrawiam.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Zrób jeszcze te testy na telefonie LTE z NCI, aplikacja pokazuje potrzebne dane. Porównanie parametrów sygnału na telefonie przy kominie z tymi na ODU pomoże zdiagnozować problem. Czasami trzeba brać sprawy w swoje ręce. Wożenie zestawu na wielokrotne gwarancje czy bieganie z nim po dachu przypomina szukanie igły w stogu siana. Dzisiejsze telefony LTE i konkretne aplikacje czy narzędzia na nie to najlepsze mierniki sygnału. Pozwalają uzyskać potrzebne dane, korzystają z nich fachowcy-pasjonaci i uwierz mi że mają wiedzę jak mało kto. Takie testy są zawsze konieczne przed wyborem operatora, oferty i podpisaniem umowy. Niestety ale 99% ludzi ich nie robi tylko wierzy w zapewnienia konsultantów, teoretyczne mapy zasięgu i podpisuje umowy w ciemno. A potem płacze.
burli
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 7 maja 2017, o 14:19

Re: ODU IDU - 200

Post autor: burli »

Mam od 2km w linii prostej do nadajnika LTE, widoczność optyczna. Na modemie z anteną 18dBi i 10m kabla mam RSRQ -91dBm, SNR skacze od -4.0 do 3.0. Czy IDU-ODU 200 pozwoli na lepsze osiągi?
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

burli, SNIR informuje że jest dużo zakłóceń na drodze sygnału. Zacząłbym od sprawdzenia połączeń i kabla pod kontem uszkodzeń i zagięć. Spróbuj również przestawić go w inne miejsce. Czy antena którą teraz posiadasz kierunkowa? Rozumiem że tak. Jaki to model? ODU-IDU - 200 posiada antenę zewnętrzną,wiec powinien mieć w tej odległości od BTS dobre parametry.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
burli
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 7 maja 2017, o 14:19

Re: ODU IDU - 200

Post autor: burli »

Antena kierunkowa. Kabel H155 idzie prosto w kominie i potem trzy zagięcia prawie o 90 stopni. Na koniec konektor FME-TS9 do modemu ZTE MF823 podłączonego do routera. Fakt, że nie wycelowałem dokładnie w BTS (różnica kilku stopni). Niepokoi mnie też ten SNR pływający.
Przepraszam za błędnie podany zysk anteny.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

burli, dobre wartości dla SNIR zaczynają się powyżej +13. Dlatego sugerowałem sprawdzenie instalacji, bo rozumiem że problemy z szumami nie trwają od początku.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
burli
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 7 maja 2017, o 14:19

Re: ODU IDU - 200

Post autor: burli »

Od początku. Na samym modemie SNR taki sam, tylko RSRQ spada i to mocno. Czy może być tak, że BTS na Budowlanych 31 w Gdańsku jest przeciążony?
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

burli, RSRQ (bo jego tak naprawdę podajesz), czyli moc sygnału, jest podawany w wartościach ujemnych. Wartości powyżej -90 są dobre. Jest taka możliwość, ale nie ma to wpływu na SNIR. Wykonaj speed test i podaj wyniki. W która stronę masz skierowaną antenę?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
burli
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 7 maja 2017, o 14:19

Re: ODU IDU - 200

Post autor: burli »

Michał_Plus pisze:Wykonaj speed test i podaj wyniki.
To mogę podać z pamięci. Download 4-6Mb/s. Upload 2-3Mb/s. Ping różnie: od 30 do 60ms.
Michał_Plus pisze:W która stronę masz skierowaną antenę?
Kilka stopni na zachód od wysokich kominów w okolicy Budowlanych 31.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

burli, czy kierowałeś antenę na inne nadajniki w Twojej okolicy? Na północ: BT42036, BT44023; północny-wschód: BT, BT42277, BT42020; południowy-wschód BT44804, BT42033.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
burli
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 7 maja 2017, o 14:19

Re: ODU IDU - 200

Post autor: burli »

Nie kierowałem. Na Budowlanych najbliżej i widoczność optyczna. Na Otomińskiej podobny dystans, ale po drodze las. Reszta to już 3-4km. Modem i bez anteny zewnętrznej łapie tylko Budowlanych.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

burli, najpierw ustawiłbym dokładniej antenę. Sprawdził wszystkie kable itp. i wtedy wykonał ponownie testy. Jeśli nadal sygnał nie ulegnie poprawie spróbowałbym ustawić antenę na lokalizacje jakie Ci podałem. Rozumiem że odległości są większe ale może uda się zniwelować zakłócenia.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Najpierw zrób testy na zewnątrz na telefonie z LTE z aplikacją Network Cell Info i speedtesty. Zakładka DANE w NCI pokaże parametry sygnału LTE i eNB , CID BTS-a. Potem kup sobie antenę dual LTE na 1800MHz z Cybertecha. To co masz to jest szajs a nie antena a ten zysk 20dBi to wyssany z palaca. Jej opis to stek marketingowych bzdur. Test zrób też w miejscu umieszczenia anteny. Parametry SINR i jego skoki wskazują na duże obciążenie BTS-a.Pytanie czy LTE2600 Plusa na 42020 już działa? Raczej nie. Oczywiście przy 2 km od BTS-a nie pakuj się w IDU-ODU200 . Jaka to dokładnie lokalizacja?
burli
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 7 maja 2017, o 14:19

Re: ODU IDU - 200

Post autor: burli »

Dziękuję za wskazówki. Zrobię to pewnie w weekend już z ODU-IDU200, który prawdopodobnie do mnie przyjedzie jutro. Mam nadzieję, że w trakcie kręcenia będzie automatyczne przełączanie.
@kaczkadziwaczka Gdańsk, ul. Borska.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

kaczkadziwaczka, na 42020 nie ma LTE2600.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ