ODU IDU - 200

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Niestety nie podłączyłem routera u sąsiada. Ale za to mam jego dane z routera.

RSRP -109 dBm
RSRQ -20 dB
RSSI -69 dBm
SINR -4 dB
Informacja o lokalizacji 16

Sesja trwała 16 godzin. Ja na swoim routerze nigdy nie miałem tak długiej sesji.
W czym zatem jest problem? Parametry są praktycznie takie same.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Podstawowe pytanie to czy te parametry dotyczą LTE1800 czy LTE800?. Ogólnie to i tak są słabe szczególnie RSRQ, nadal kiepski SINR świadczący o dużym obciążenia sektora na BTS-ie i skutkuje niskim DL. Poprzednio miałeś ustawione AUTO i w takiej sytuacji ODU200 przy kiepskim sygnale na LTE1800 przełączał się na LTE800 mający większy zasięg. w ten sposob nie odczuwałeś zrywania połaczenia jak przy wymuszonym LTE1800. Niestety ale Sferia posiada tylko 5MHz pasma w MIMO2x2 co przekłada się z założenia na niskie prędkości. Teoretyczny DL do 37,5Mb/s a przy dużym obciążeniu i kiepskim sygnale prędkości drastycznie spadają. Za parametry sygnału odpowiada zewnętrzny modem ODU a nie router IDU. Wymiana routera IDU niewiele zmieni jeśli na ODU są kiepskie parametry sygnału. Niestety ale te antenki jakie zastosowano w ODU nie mają praktycznie żadnego zysku. CP nie podaje żadnych charakterystyk zysku i VWSR w funkcji częstotliwości oraz charakterystyki promieniowania w płaszczyznach H i V. Ci co zaglądali do środka ODU doskonale wiedzą jak to wygląda w rzeczywistości i budzi kupę śmiechu. Niektórzy sprzedawcy anten biorąc pod uwagę te kiepskie antenki oferuje zestawy z anteną zewnętrzną, kierunkową Dual LTE na wybrane pasma o sensownym zysku, które montuje się zamiast antenek schowanych w ODU.
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Na obydwu pasmach te wartości są podobne. Sąsiad ma "AUTO". Ja też sobie ustawie "AUTO" i zobaczę czy mi zerwie. Nie będę inwestował w dodatkową antenę. Od godziny miałem już dwa zerwania. Czy takie argumenty tj. słabe parametry sygnału, są podstawą do złożenia reklamacji? Chciałbym zrezygnować z tej usługi na zawsze.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

W ustawieniu na AUTO nie ma żadnej gwarancji że połączysz się z LTE1800. Każdy operator ustawia pewien poziom sygnału przy którym zachodzi hand over czyli przełączenie z jednego pasma LTE na inne gdy parametry sygnału są niedostateczne. Podstawowe pasmo dla ciebie na tym BTS-ie to LTE1800 gdy sygnał jest niedostateczny to przerzuci cię na LTE800. Aby temu zapobiec ustawiasz na sztywno LTE1800 lub LTE800 . Niestety ale u ciebie LTE1800 z tym ODU ma kiepskie parametry i tego nie zmienisz. Jeśli chodzi o lokalizację to jest trudna i każdy operator nie tylko Plus będzie wymagał zastosowania zewnętrznej anteny kierunkowej na wybrane pasmo(pasma jeśli będziesz chciał skorzystać z LTE-A). Ale to już temat nie na to Forum. A swoja drogą czemu na twój temat nie wypowie się kolega Patryk, który stara się promować ten zestaw. Tylko w jego wypadku parametry sygnału LTE1800 na ODU200 są prawidłowe ale nic dziwnego skoro w Choryniu uruchomili mu LTE1800Aero2. IDU-ODU200 ma sens przy takiej jak u niego odległości i terenie od BTS-a LTE1800Aero2. U ciebie warunki terenowe i odległość od stacji bazowej wykluczają zastosowanie tego zestawu.
HAL 9000

Re: ODU IDU - 200

Post autor: HAL 9000 »

kaczkadziwaczka pisze:W ustawieniu na AUTO nie ma żadnej gwarancji że połączysz się z LTE1800. Każdy operator ustawia pewien poziom sygnału przy którym zachodzi hand over czyli przełączenie z jednego pasma LTE na inne gdy parametry sygnału są niedostateczne. Podstawowe pasmo dla ciebie na tym BTS-ie to LTE1800 gdy sygnał jest niedostateczny to przerzuci cię na LTE800. Aby temu zapobiec ustawiasz na sztywno LTE1800 lub LTE800 . Niestety ale u ciebie LTE1800 z tym ODU ma kiepskie parametry i tego nie zmienisz. Jeśli chodzi o lokalizację to jest trudna i każdy operator nie tylko Plus będzie wymagał zastosowania zewnętrznej anteny kierunkowej na wybrane pasmo(pasma jeśli będziesz chciał skorzystać z LTE-A). Ale to już temat nie na to Forum. A swoja drogą czemu na twój temat nie wypowie się kolega Patryk, który stara się promować ten zestaw. Tylko w jego wypadku parametry sygnału LTE1800 na ODU200 są prawidłowe ale nic dziwnego skoro w Choryniu uruchomili mu LTE1800Aero2. IDU-ODU200 ma sens przy takiej jak u niego odległości i terenie od BTS-a LTE1800Aero2. U ciebie warunki terenowe i odległość od stacji bazowej wykluczają zastosowanie tego zestawu.
Mozna sie tylko podpisac pod wypowiedzia kaczkidziwczki, choc uzytkownik ten zostal juz sprowadzony do parteru za pisanie niewygodnej prawdy nieco dosadnym jezykiem (mogl oczywiscie napisac, ze spora liczba uzytkownikow nie zdaje sobie sprawy z tego, ze mozliwosci techniczne sieci w danym miejscu czytaj brak odpowiednio nieodleglej stacji bazowej operatora, nie pozwalaja na bezproblemowe korzystanie z internetu). Byloby milo i przyjemnie.

Tak jest i w tym wypadku.
Jak widac z mapy: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 78&zoom=11
Plus powinien postawic stacje bazowa w okolicach wsi Myrcha. W innym wypadku sygnal bedzie zawsze graniczny.

Nie ma stacji bazowej. I to jest jedyna przyczyna problemu. Reszta to mowa trawa.
Tu msci sie myslenie Plusa sprzed lat czyli budowanie sieci za pomoca baz ustawionych co 10-15 km. Teraz zanim zapadnie decyzja o wybudowaniu stacji i zakladajac, ze sciezka adm. bedzie bezproblemowa nalezy sie liczyc z okresem 2, 3 lat.

Nalezy jasno powiedziec, ze Plus zastosowal pewna polprawde, jesli nie mniejsza prawde, z urzadzeniami ODU IDU. To nie sa jakies cudowne wzmacniacze sygnalu. W niewielkim stopniu potrafia pomoc, ale przy odleglej stacji bazowej sprawa jest nie do rozwiazania. To a propos rozwiazan.
Niestety wielu sie dalo nabrac na polprawdy marketingowe Plusa, a potem juz nie ma "turning back". I o to Plusowi zasadniczo chodzi.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: ODU IDU - 200

Post autor: habish »

kaczkadziwaczka pisze:A swoja drogą czemu na twój temat nie wypowie się kolega Patryk, który stara się promować ten zestaw. Tylko w jego wypadku parametry sygnału LTE1800 na ODU200 są prawidłowe ale nic dziwnego skoro w Choryniu uruchomili mu LTE1800Aero2. IDU-ODU200 ma sens przy takiej jak u niego odległości i terenie od BTS-a LTE1800Aero2. U ciebie warunki terenowe i odległość od stacji bazowej wykluczają zastosowanie tego zestawu.
Matek ja Cię proszę, w którym miejscu promuję ten zestaw?
Zrobiłem trochę instalacji tego sprzętu i tyle, akurat tam gdzie instalowałem ten zestaw wszystko działa poprawnie.
Wyżej napisałem instrukcję jak rozpoznać z którym BTSem się łączymy i tyle.
Cały czas lepszym wyborem jest router Huawei, najlepiej z agregacją + antena zewnętrzna.

Problemy z restartami sprzętu były już wcześniej, wystarczy poczytać ten wątek, serwis w tamtych przypadkach także odsyłał sprzęt jako sprawny, dopiero wymiana sprzętu pomagała rozwiązać problemy.

Kolega niech się jeszcze pochwali gdzie ma zainstalowany ODU, bo widziałem instalacje gdzie BTS stoi przykładowo na zachodzie a ODU zainstalowane na wschodniej stronie budynku, na wysokości 1,80m...


HAL 9000 pisze:Mozna sie tylko podpisac pod wypowiedzia kaczkidziwczki, choc uzytkownik ten zostal juz sprowadzony do parteru za pisanie niewygodnej prawdy nieco dosadnym jezykiem (mogl oczywiscie napisac, ze spora liczba uzytkownikow nie zdaje sobie sprawy z tego, ze mozliwosci techniczne sieci w danym miejscu czytaj brak odpowiednio nieodleglej stacji bazowej operatora, nie pozwalaja na bezproblemowe korzystanie z internetu). Byloby milo i przyjemnie.
Najbliższa stacja jest w odległości ok 5km, bez jaj, robiłem instalację na znacznie większe odległości.
W przypadku pasma LTE1800 w 80% należy się liczyć z zakupem anteny zewnętrznej.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

No myślałem że jak dałeś tą instrukcję to zachwalasz. Choć mnie powiem szczerze by to zdziwiło. Zgodni jesteśmy wszyscy co do jednego . To zestaw na krótkie dystanse od BTS-a tym bardziej na LTE1800 o LTE2600 nawet nie wspominając. Tu jest 5-6km do BTS-a ale i las po drodze więc ODU nie daje rady na 1800MHz . Sam wiesz jak wyglądają te śmieszne antenki w tej puszce. Efekt identyczny jak wystawienie modemu czy MiFi na zewnątrz. Plus na siłę promuje te zestawy jako panaceum na brak zasięgu, pewnie w magazynach zapasy. Użytkownik chcąc korzystać z LTE1800 od początku powinien mieć zestaw router LTE+ antena Dual LTE na to pasmo. A sama instrukcja sprytna i fajna tylko trzeba uczciwie przyznać że 99% to zasługa Netmonitora a nie IDU-ODU.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: ODU IDU - 200

Post autor: habish »

Sorenseny i Cybertechy zatrzymały się na etapie anteny LTE1800, co dalej?
Gdzie jakaś dobra antena do agregacji chociaż pojemnościowych pasm 1800-2100-2600?

Oczywiście że w 99% to zasługa Netmonitora ale wcześniej to nawet nikt nie wiedział co to za cyferki opisane jako "Informacja o lokalizacji".
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Cóż Cybertech ma gdzieś użytkowników LTE, odcina kupony od duala na 1800MHz. Pytałem o LTE2600, agregacje itd . zero odpowiedzi albo wciskanie kitu że dual LTE1800 działa na 2600Mhz ale ma mniejszy zysk. Czyli gadka jak u handlarzy chińszczyzna. Sorensen też nic. Oni ciągle żyją w czasach gdy było jedyne słuszne LTE1800 na BTS-ach. LTE to modny temat i wszyscy kręcą lody aż miło a ludziska borykają się z problemami. Sama idea zewnętrznego punktu dostępowego LTE dobrai stara. Zrealizowana przez Mikrotika( słaby) firmę Technologic czy starsze projekty Zyxela lub Huawei. Obecnie u konkurencji CPE LTE Huawei na testach a w przyszłości docelowo taki sam ale z agregacją pasm oraz z LTE3,7GHz. Dedykowany pewnie dla określonej grupy klientów. W ofercie Zyxela https://www.zyxel.com/pl/pl/products_se ... 7460-M608/ Wszystkie mają anteny o jakimś sensownym zysku a przede wszystkim kierunkowe. CP powielił błędy z wersji ODU100, lepszy modem wewnątrz i dostęp do karty SIM to nie wszystko. No i to na siłę promowanie jednej , wspólnej instalacji w oparciu o kabel satelitarny. Wiadomo że lepsze wyniki daje skrętka. Ludzie biorą to na serio i montują obok anteny sat, przed nią a widziałem nawet za nią. Anteny sat montują tam gdzie mają widok na Astrę i koło się zamyka.
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Kolega niech się jeszcze pochwali gdzie ma zainstalowany ODU, bo widziałem instalacje gdzie BTS stoi przykładowo na zachodzie a ODU zainstalowane na wschodniej stronie budynku, na wysokości 1,80m...
Mój dom ma około 8-9 m wysokości. Antena zainstalowana jest na uchwycie i wystaje poza komin tj. nic jej nie ogranicza, co daje jakieś 10-11 m od ziemi. Sąsiad ma antenę piętro wyżej, czyli na poziomie 13-14 m.
Wczoraj przy ustawieniu AUTO nadal zrywa. Przełącza się fajnie ładnie, ale sesje i tak trwają maksymalnie godzinę. Skąd u sąsiada magiczne 15 godzin sesji? Na 800MHz zasięg jest na niebiesko lub zielono (parametrów nie sprawdzałem). I kiedyś przy tym paśmie i takich kolorkach nie było mowy o zrywaniu. Jedyne co dało się odczuć to momentalne spadki prędkości i to wszystko. Sygnał był stały.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

To czy to 11 czy 14m nie ma aż takiego znaczenia. Wy tam zaraz zaczniecie na tych domach maszty GSM budować jak konsultanci doradzą takie rozwiązanie :-) . A prawda jest taka ze w tych warunkach terenowych , w tej lokalizacji ODU nie spełnia swojej funkcji. RSRP na poziomie -109/-123dBm a RSRQ -18/-20dB niezależnie od pasma LTE to padaka. Do tego niski SINR i mamy gotowy przepis na niestabilny internet LTE z kiepskimi prędkościami jaki zafundował wam Plus. Ten zestaw wcale nie działa tak jak w reklamach CP/Plusa.Miała być rewolucja a wyszło jak zawsze.
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Czy mogę liczyć na komentarz pracowników plusa? Chciałbym wiedzieć dlaczego mój zestaw ma tak krótkie czasy sesji i jak temu zaradzić. Dlaczego u sąsiada wynoszą po kilkanaście godzin?
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Daniel_Plus »

zero.one.p, najbliższe stacje LTE to BT13261 z LTE 800 i LTE1800 w odległości ok. 5 km na północ, BT13080 z LTE800 i LTE1800 w odległości ok. 7,5 km na południowy wschód oraz BT13147 z LTE1800 w odległości ok. 8 km na zachód. Dodatkowo planujemy budowę nowej stacji w miejscowości Żelków-Kolonia, która byłaby w odległości ok. 4 km na północny zachód, ale jeszcze nie posiadam bliższych szczegółów. W związku z tym, że Twoja miejscowość znajduje się mniej więcej po środku od wymienionych stacji to przy ustawieniu ODU warto sprawdzić każdy kierunek. Zdarza się, że stacja oddalona dalej może dać lepszy sygnał.
zero.one.p pisze:dlaczego mój zestaw ma tak krótkie czasy sesji i jak temu zaradzić
Najprawdopodobniej zestaw nie działa prawidłowo. Napisałeś, że zestaw już oddawałeś do serwisu, ale mimo wszystko proponuję, abyś zrobił to jeszcze raz. Dołącz dokładny opis jego błędnego działania. Jeśli planujesz to zrobić to prześlij proszę do mnie tym formularzem: numery IMEI oraz numery seryjne urządzeń, a ja przekażę prośbę do serwisu o dokładniejsze przyjrzenie się urządzeniom oraz sugestię wymiany zestawu na nowy.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Dziękuję za zainteresowanie. Z uwagi, że zbliża się okres szkolny nie mogę sobie pozwolić na dwa tygodnie bez internetu. I tak straciłem prawie miesiąc wakacji, bo sprzęt był w serwisie dwa razy. Dopóki nie znajdę sobie czegoś zastępczego, sprzętu nie oddam. Ale jak tylko będę na to gotów to napiszę do Pana z wypełnionym formularzem. Dziękuję.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Podziwiam twoją cierpliwość i optymizm. Kręcą tobą aż miło, na dodatek teraz sam na swój koszt chcesz szukać coś zastępczego. Więc ja jako realista wyleję kubeł zimnej wody na Twoją głowę. Pisałem wcześniej ale nie bierzesz tego pod uwagę że do Plusa potrzebujesz zewnętrzną antenę kierunkowa Dual LTE 1800MHz, do tego minimum to modem LTE lub MIFi z LTE. Koszt za całość od 300 zł. Bo chyba nie uważasz ze skorzystasz z LTE1800Aero2 w domu bez anteny skoro wystawiony 11m nad poziom ODU nie daje rady. Oczywiście nie musisz mi wierzyć ale ponieważ lubisz wycieczki po własnym dachu więc mam dla ciebie propozycję. Weż telefon z LTE, zainstaluj na nim aplikację Network Cell Info, włóż kartę Plusa i zrób nim testy w domu a następnie na dachu przy kominie. Pokaż zakładkę DANE z NCI z kazdej lokalizacji, zrób w każdym z tych miejsc speedtesty. Przekonasz się jakie masz szanse na LTE1800 w domu i jak wyglądają parametry LTE przy kominie. Porównasz je z tymi na ODU. To fachowy sposób na weryfikację sygnału a nie ciągłe wycieczki z IDU-ODU do serwisu lub przestawianie ODU na dachu aby złapało inny BTS mimo że ma dookólne pseudo antenki w środku. Telefon LTE z konkretnymi aplikacjami czy z możliwością wymuszania pasm LTE to najlepsze narzędzie testowe. Dał tutaj przykład patryk pokazując instrukcję z identyfikacją BTS-a za pomocą Netmonitora.
ODPOWIEDZ