ODU IDU - 200

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: ODU IDU - 200

Post autor: habish »

Czy jest w planach jakaś aktualizacja oprogramowania do ODU-IDU 200?
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5473
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

patryk7588, cały czas pracujemy na polepszeniem funkcjonalności naszych urządzeń. Jednak w jakim zakresie i kiedy wyjdzie dana aktualizacja, niestety, nie jestem w stanie udzielić Ci takich informacji.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: ODU IDU - 200

Post autor: habish »

Poradnik

Jak sprawdzić z którą stacją bazową łączy się mój zestaw ODU-IDU?

1. Logujemy się do ODU-IDU wpisując adres: http://192.168.0.1 w naszej przeglądarce www.
2. Wybieramy "Diagnostyka" a następnie "Status LTE".
3. Pojawi się nam okno jak poniżej, najbardziej interesuje nas info zawarte w "Informacja o lokalizacji".

Obrazek

4. W moim przypadku widnieje tam wartość 346.
5. Następnie w telefonie LTE z systemem Android instalujemy aplikację Netmonitor: https://play.google.com/store/apps/deta ... itor&hl=pl
6. Po instalacji i uruchomieniu aplikacji, na ekranie telefonu widzimy taki obraz:

Obrazek

7. Najbardziej interesują nas wartości PCI oraz CI.
8. Gdy wartość PCI będzie identyczna jak wartość "Informacja o lokalizacji" w ODU-IDU, w moim przypadku jest to 346 interesujemy się informacją zawartą w CI, w moim przypadku jest to 30646.
9. Wartość 30646 to nic innego jak ID nadajnika z którym się łączę.
10. Następnie ze strony UKE pobieramy załącznik o nazwie np. LTE1800: https://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... -cdma-4145#
11. Po pobraniu i uruchomieniu pliku, zaznaczamy kolumnę o nazwie IdStacji klikając na "I", a następnie na klawiaturze wybieramy Ctrl + F
Pojawi się okno "Znajdź", w tym oknie wpisujemy naszą wartość CI, w moim przypadku było to 30646.
12. Zatwierdzamy klikając ENTER, a Excel pokazuje nam dokładny adres naszej stacji bazowej:

Obrazek

13. Dodatkowo, nowsze telefony prócz wartości CI oraz PCI wyświetlają również wartość ARFCN, dzięki tej informacji dowiemy się z jakim LTE się łączymy, wartość:
1300 = LTE1800
6425 = LTE800
2850 = LTE2600
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Dzień dobry,
Od kilku miesięcy mam problem z Internetem Domowym LTE. Mam IDU i ODU 200. Problemem jest ciągłe zrywanie połączenia. Sesje trwają maksymalnie 30-45 min. Sprzęt był dwa razy w serwisie, który nie stwierdził uszkodzenia (Czy serwis przywraca ustawienia fabryczne podczas diagnozy? Serwis ich w moim wypadku nie przywracał). Sprzęt był testowany na dwóch kablach w dwóch różnych lokalizacjach (moja miejscowość Myrcha, Mazowieckie koło Siedlec). Testowałem na kablach triset oraz zwykłym białym antenowym. Podczas zrywania palą się lampki Power, Wifi, Ethernet, natomiast nie pali się ODU LTE, ODU Power, a ODU Status miga na czerwono. W tamtym tygodniu odebrałem sprzęt z serwisu (Oczywiście nie stwierdzono wady). Przez dwa dni było ok. Sesje trwały nawet do 8 godzin. Dzisiaj natomiast jest powrót do zrywania co kilkadziesiąt minut. Oto moje statystki z routera:

Status LTE
Status połączenia Połączony
Stan USIM Gotowy
IMEI 869983020242563
IMSI 260011502587809
RSRP -121 dBm
RSRQ -18 dB
RSSI -94 dBm
SINR -7 dB
Informacja o lokalizacji 16
Pasmo 3 (1800 MHz)

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi. Nie mam zielonego pojęcia jak zażegnać ten problem.
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Przy takich parametrach sygnału LTE180 na ODU nie masz żadnych szans na stabilną pracę.Najbliższa czynna stacja bazowa LTE1800Aero2 w Siedlcach przy Artyleryjskiej 11, inna w Skórcu. Nigdy nie powinieneś podpisywać umowy z tym zestawem. W tak trudnej lokalizacji stosuje się router LTE, LTE-A i do niego zewnętrzną, skuteczną antenę Dual LTE na 1800MHz. Ewentualnie zmień pasmo na LTE800, BTS LTE800Sferii przy Artyleryjskiej. Nie licz na wiele w Plusie. Dokonałeś niewłaściwego wyboru operatora a do tego niewłaściwy sprzęt. W Plusie bierze się teraz DWR-960.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5473
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

zero.one.p, parametry wskazują na problem z instalacją anteny. Jest bardzo dużo zakłóceń i to powoduje zrywanie sygnału. Czy antena na pewno zainstalowana jest poprawnie? Strzałki na obudowie skierowane w stronę BTSa.
zero.one.p pisze:Czy serwis przywraca ustawienia fabryczne podczas diagnozy? Serwis ich w moim wypadku nie przywracał).
W zależności od potrzeby, nie zawsze jest to wymagane.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Ten zestaw mam od ponad półtorej roku. Na początku było bardzo dobrze. Nie miałem takich problemów. Te objawy występują od dwóch miesięcy. Dwóch sąsiadów ma ten sam zestaw i działa im to dobrze. Przestawiając się na 800MHz transfer jest fatalny. Widać jest bardzo obciążona. Na 1800MHz transfer sięga nawet 1 Mbit/s i można komfortowo korzystać, gdyby nie ciągłe zrywania.
Antena podłączona jest kablem https://www.dipol.com.pl/przewod_koncen ... 1017_1.htm oraz wtykiem https://www.dipol.com.pl/wtyk_f_cabelco ... E80410.htm. Maksymalnie ma 5 m długości. Antena wykierowana jest na BTS Artyleryjska. Sąsiad ma tak samo. Sprawdzałem zestaw podłączając zwykły kabel (ten biały) i zwykłe wtyki. Nie było poprawy.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5473
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

zero.one.p, czy do serwisu oddawałeś cały zestaw? Jeśli wcześniej działanie było poprawne, antena nie uległa przesunięciu, kable uszkodzeniu itp. to sugerowałbym oddanie całego zestawu do serwisu z dokładnym opisem problemu i formy, czasu jego występowania. Jeśli masz taka możliwość (sąsiad ma taki sam zestawi i brak problemów) to może podłącz sprzęt do jego instalacji i sprawdź wtedy czy dalej są restarty.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

Sprzęt był dwa razy w serwisie (cały zestaw) i dwa razy wrócił z odpowiedzią, że jest sprawny. Niestety nie mam możliwości podłączenia się pod instalację sąsiada (wysoki dom i trudność dostana się na komin). Jestem totalnie załamany tą sytuacją. Płacę za coś co nie działa należycie i nie mam z żadnej strony pomocy.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5473
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

zero.one.p, podłącz sam router do jego instalacji antenowej.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Przeczytałeś i zrozumiałeś to co napisałem? Na IDU-ODU200 nie masz żadnych szans na stabilne działanie LTE1800 aero2. Parametry sygnału na zewnątrz są tak słabe że nie pomogą żadne czary-mary, bieganie po dachu, ciągłe wizyty w serwisie itp, itd. Bez znaczenia jest też że sąsiedzi są zadowoleni. Nie mają po prostu zielonego pojęcia z czego korzystają i jak naprawdę powinno działać LTE1800 na paśmie 20MHz w MIMO2x2 na nieobciążonym BTS-ie Aero2. Bo za prawidłowe na pewno nie należy uznawać DL 1Mb/s . To jest jakaś tragedia i masakra w jednym. Lokalizacja ogólnie jest trudna, dla takich przewidziano LTE800Sferii , ale jak sam piszesz te marne 5MHz pasma jakim dysponuje jest przeciążone i nie zapewnia przyzwoitych prędkości. Rozwój sieci Plusa nie nadąża za ilością klientów i lawinowym przyrostem transferów.Na tym terenie Plus nie posiada innych lokalizacji stacji bazowych i jeśli obecne są już przeciążone to będzie coraz gorzej. Dokonałeś złego wyboru. Parametry sygnału LTE http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html Porównaj ze swoim i będzie wszystko jasne. To fizyka i ona się liczy a nie zapewnienia konsultantów.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5473
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

kaczkadziwaczka, Twoje wypowiedzi nic nie wnoszą w celu rozwiązania problemu, który zaistniał.
zero.one.p pisze:Ten zestaw mam od ponad półtorej roku. Na początku było bardzo dobrze.
Jak sam pisze było lepiej a obecnie jest gorzej.
zero.one.p pisze:Dwóch sąsiadów ma ten sam zestaw i działa im to dobrze.
Jak widać w tej okolicy możliwe jest osiągniecie lepszych wyników.
kaczkadziwaczka pisze:Bez znaczenia jest też że sąsiedzi są zadowoleni. Nie mają po prostu zielonego pojęcia z czego korzystają i jak naprawdę powinno działać
Nie używaj proszę sformułowań, które mogą kogoś obrazić, lub urazić.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
kaczkadziwaczka
PlusManiak
Posty: 92
Rejestracja: 27 sie 2017, o 09:54

Re: ODU IDU - 200

Post autor: kaczkadziwaczka »

Rozumiem że wg specjalisty Plusa pokazane przez użytkownika parametry sygnału LTE1800Aero2 pozwalają na stabilne korzystanie z LTE1800Aero2 z BTS-a przy Artyleryjskiej w Siedlcach. Wg. niego nie ma żadnego znaczenia że nie mieszczą się w referencyjnych wymaganiach stawianych przy tego typu transmisji radiowej. Użytkownik zastosował się do wszystkich porad i zaleceń konsultantów Plusa i nie osiagnął stabilnych parametrów sygnału LTE1800. Porada aby skorzystał z zestawu sąsiada właśnie go obrażą bo on nie ma umowy z sąsiadem a z Polkomtelem. Użytkownik nie przedstawił żadnych dowodów z jakiego pasma LTE korzystają jakie parametry sygnału mają sąsiedzi. Brak też speedtestów LTE u nich. Opieranie się na subiektywnych odczuciach nie może być podstawą do twierdzeń że LTE1800Plusa działa tam prawidłowo. Specjaliście Plusa nie wypada wysuwać tak dalece posuniętych wniosków nie popartych dowodami. Do stacji bazowej jest około 6-7km ale po drodze występują lasy skutecznie tłumiące sygnał w pasmie 1800MHz. Taka jest prawda, to fizyka a nie żadne cuda. Parametry zewnętrznej, dookólnych anten o minimalnym zysku jakie znajdują się w ODU nie pozwalają na bezproblemowe korzystanie z pasma LTE1800, pozostaje przełączenie na LTE800 Sferii ale jak przyznał użytkownik prędkości na tym paśmie go nie satysfakcjonują. Co jest niemerytorycznego w tym co piszę? Skoro antena w ODU200 nie jest w stanie zapewnić prawidłowych parametrów sygnału LTE1800 to czy poradzenie aby skorzystać z routera DWR-960 czy B315 z anteną kierunkową Dual LTE1800 MHz o dużym zysku nic nie wnosi do tematu?
zero.one.p
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2017, o 14:43

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zero.one.p »

kaczkadziwaczka, bardzo Ci dziękuję za pomoc i Twoje uwagi. Musisz wiedzieć, że sam podejrzewam, że jest tak jak piszesz. Nie jestem natomiast ekspertem i wolę jednak połazić po tych dachach, by mieć pewność. Być może wcześniej było lepiej, ponieważ miałem "AUTO" a nie na sztywno 1800MHz, i wówczas nie czułem zerwań. Co do sąsiadów to nie wiem, czy się znają. Najważniejsze jest to, że w obecnej chwili korzystać z usługi normalnie nie mogę. Zerwać umowy nie mogę, sprzęt mam na własność, więc sam widzisz w jakiej sytuacji jestem. W poprzednich postach wymiana sprzętu pomagała użytkownikom, więc mam nadzieję, że i mi to się w końcu uda.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5473
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

zero.one.p, najważniejsze jest jednoznacznie określić problem. Stad prośba o przełączenie routerów (nie ma potrzeby wchodzić na dach) o ile jest to możliwe i porównanie wartości sygnału po tym na obu sprzętach. Jeśli router sąsiada działby u Pana bez problemu (a np. Pana u sąsiada nie) to serwis nie będzie mógł dyskutować z takim argumentem. To samo tyczy się anten.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ