Częstotliwości LTE Plusa

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Mareli
Nowy
Posty: 2
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 10 paź 2016, o 11:25

Częstotliwości LTE Plusa

Post autor: Mareli »

Witam.
Od kilku miesięcy w mojej lokalizacji (Piotrkówek, 23-110 Krzczonów) jest zasięg LTE Plusa. Chciałbym dobrać odpowiednią antenę zewnętrzną ale nie wiem na jaką częstotliwość (a może szerokopasmową?) Próbowałem się tego dowiedzieć telefonicznie. Pracownik działu technicznego, do którego przełączył mnie konsultant Plusa, powiedział, że mogę odbierać sygnał 800 MHz z Bychawy, 1800 MHz z Bożego Daru a nawet 2600 MHz z miejscowości Piotrków II (Sachalin). Do tej pory (przed uruchomieniem LTE) byłem pewny, że łączę się z tym ostatnim ze względu na ukształtowanie terenu (widzę go z dachu gołym okiem). Czy ktoś może potwierdzić jaką częstotliwość odbieram? Albo napisać jak to sprawdzić (modem Huawei E3372)
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Częstotliwości LTE Plusa

Post autor: Przemek_Plus »

Mareli, najbliższa względem Ciebie stacja z LTE to BT11736 w połowie drogi między Piotrkowami. Łącząc się bez anteny, przy użyciu samego modemu, urządzenie najprawdopodobniej uzyskuje sygnał z tego właśnie nadajnika. Dodam, ze od niedawna stacja działa w LTE1800.

Jeżeli jednak będziesz korzystał z anteny kierunkowej, to jak najbardziej możliwe powinno być również uzyskanie sygnału z BT10205 w Bożym Darze (tutaj LTE1800 jest w trakcie instalacji), czy może nawet z BT11746 w Bychawie (LTE800, LTE1800), choć tutaj odległość jest już spora.

Nie wiem, skąd informacja o LTE2600 – być może to błąd konsultanta, ale niestety na chwilę obecną żaden z najbliższych nadajników nie działa w tym paśmie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Mareli
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 paź 2016, o 11:25

Re: Częstotliwości LTE Plusa

Post autor: Mareli »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czy wiadomo kiedy mniej więcej ruszy 1800 MHz z Bożego Daru. W stosunku do tego BTS jestem w sporym dołku i po drodze jest las. To jest wysoki maszt aja nie widzę nawet jego czubka. Gdy skieruję na niego antenę to nie będę wiedział czy nie mam zasięgu z powodu ukształtowania terenu czy dlatego że LTE jeszcze nie chodzi.

I jeszcze pytanie. Teraz gdy piszę tego posta mam następujące odczyty z modemu wewnątrz budynku:
RSSI -79 dBm
RSRP -106 dBm

Speedtest.pl
PING 35 ms
DL 31,57Mb/s
UL 10,61 Mb/s
Czy dobra antena zewnętrzna może coś jeszcze poprawić?
I na koniec ciekawostka. 2 godziny temu zadzwoniła do mnie konsultantka Plusa z ofertą internetu. Zapytałem przy okazji na jakiej częstotliwości chodzi u mnie LTE, popytała gdzieś dalej i powiedziała że na 2100MHz. To chyba już wszystkie możliwe częstotliwości przerobiłem ale trzymam się 1800 MHz. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Częstotliwości LTE Plusa

Post autor: Przemek_Plus »

Mareli pisze:Czy wiadomo kiedy mniej więcej ruszy 1800 MHz z Bożego Daru
Trwają testy po dodaniu nowego pasma, więc prawdopodobnie już teraz "złapiesz" z tej stacji sygnał LTE1800 ;-)Pełne komercyjne uruchomienie powinno nastąpić lada chwila.
Mareli pisze: jeszcze pytanie. Teraz gdy piszę tego posta mam następujące odczyty z modemu wewnątrz budynku:
RSSI -79 dBm
RSRP -106 dBm
Speedtest.pl
PING 35 msDL 31,57Mb/sUL 10,61 Mb/s
Czy dobra antena zewnętrzna może coś jeszcze poprawić?
Jeżeli chodzi o parametry sygnału, to pomocna będzie ta tabelka. W Twoim przypadku na pewno warto poprawić wartość RSRP. Oczywiście zawsze możesz spróbować zmienić ustawienie samego modemu i sprawdzić, czy ma to realny wpływ na poprawę mocy sygnału (im wartość RSRP bliższa zeru - tym lepiej). Jeżeli nie, to wówczas możesz rozważyć zakup anteny.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ