Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
prayy
Prawie PlusManiak
Posty: 33
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 24 paź 2016, o 19:17

Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: prayy »

Witam

Chciałbym zapytać z jakiego nadajnika najlepiej będzie korzystać w moim przypadku. Najbliższy mojej miejscowości leży położony jakieś 7km w linii prostej. Zrobiłem kilka testów jadać autem w stronę tego nadajnika, po czym zapisałem wszystkie pomiary na mapce. Korzystałem podczas testów z telefonu Huawei g620s z wymuszaniem LTE. Prędkości jakie udało mi się osiągać sięgały 30Mbps, to max jaki udało się wycisnąć. Zamieszczę obraz wraz z moimi pomiarami: Obrazek
Czerwona gwiazdką to miejsce w którym się znajduję. Kolejne gwiazdki to miejsca pomiarów w godzinach szczytu (~ około godziny 19). Tutaj LINK DO MAPKI BTS
Czy na podstawie tych danych da się stwierdzić jak może wyglądać sytuacja z LTE w mojej miejscowości? Oczywiście na normalnym modemie, np. DWR 966, a nie telefonie. Jak mocne jest obciążenie BTSa oraz z którego najlepiej byłoby korzystać? I takie dodatkowe pytanko, bo widziałem na tym forum, że ktoś wspominał, że na BTSearch trzeba wybrać Plus+LTE+Aero2, kiedy wybiore te ustawienia, pojawia się kolejny BTS w miejscowości Boruń, tu gdzie na zamieszczonym obrazku widnieje T-Mobile i tu gdzie udało mi się również osiągnąć praktycznie maksimum ze wszystkim pomiarów jednak po wyświetleniu informacji o nim jest tylko pasmo GSM900, więc chyba jednak nie ma tam LTE?
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: Przemek_Plus »

prayy, w trakcie swoich testów korzystałeś zapewne z dwóch nadajników:

- z stacji BT11313 w Krasnystawie (zarówno LTE800 jak i LTE1800)
- z stacji BT11787 w miejscowości Żułów (LTE1800)

Jeżeli na co dzień korzystałbyś z internetu w Chełmcu, to sygnał LTE uzyskiwałbyś najprawdopodobniej z BT11787. Osiągane przez Ciebie wyniki obrazują, na jakiego rzędu prędkości mógłbyś liczyć przy obecnym obciążeniu tej stacji.

Jeżeli chodzi o Boruń, to również znajduje się tam nasz nadajnik, przy czym obecnie działa wyłącznie w GSM i U900.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
prayy
Prawie PlusManiak
Posty: 33
Rejestracja: 24 paź 2016, o 19:17

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: prayy »

A te skoki prędkości mogą być spowodowane tym, że podczas testów byłem w ruchu i telefon nie był w stanie ustabilizować połączenia? Czy raczej obciążenie BTSa? Raz speedtest wykazywał ledwo 3-4Mbps, a raz udało się wycisnąć 20Mbps w okolicy Kraśniczyna. No i jak sprawa by wyglądała z pingami. Czy mam szanse na w miarę stabilne czasy opóźnienia, powiedzmy w okolicach 30-40ms. Dodatkowo domyślam się, że niezbędna będzie antena zewnętrzna, w takim razie w jaką najlepiej będzie zainwestować? Modem, który mnie interesuje to DWR 966.
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: Przemek_Plus »

prayy pisze:A te skoki prędkości mogą być spowodowane tym, że podczas testów byłem w ruchu i telefon nie był w stanie ustabilizować połączenia? Czy raczej obciążenie BTSa?
To, że przemieszczałeś się w trakcie wykonywania testu, nie powinno mieć wpływu na prędkość.

Przyczyn wahań prędkości może być kilka. Prawdopodobnie zmienne w czasie obciążenie stacji, ale również być może różnice w poziomie zasięgu (np. z powodu uwarunkowań terenowych) w poszczególnych lokalizacjach.

Jeżeli uzyskiwałeś sygnał LTE na telefonie w danej lokalizacji, to nie powinno być problemu również przy samym modemie, choć oczywiście antena mogłaby poprawić jakość sygnału. Ciężko stwierdzić bez informacji o parametrach sygnału, jakie osiągałeś w teście (RSRP, RSRQ). Dodam, że sam DWR 966 zawiera fabrycznie dwie antenki zewnętrze (w razie potrzeby demontowane). Zawsze można sprawdzić jakość połączenia bez anten, i w razie potrzeby rozważyć zakup w późniejszym terminie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
prayy
Prawie PlusManiak
Posty: 33
Rejestracja: 24 paź 2016, o 19:17

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: prayy »

Odnośnie uwarunkować w teranie rzeczywiście to może mieć wpływ. W mojej gminie jest bardzo dużo wszelkiego rodzaju wzniesień, moją miejscowość i miejscowość Kraśniczyn dzieli góra o nachyleniu 9%. Chociaż jeden z pomiarów, dokładnie drugi 5-6Mbps był mierzony na samym szczycie tego wzniesienia, a z kolei najwyższy transfer na poziomie 20Mbps udało mi się osiągnąć na wyjeździe z Kraśniczyna, gdzie położenie jest nieco niżej niż wcześniejszy pomiar czy nawet sam BTS. Ciekawi mnie sytuacja z routerem, bo nie dość, że zawiera te zewnętrzne antenki to będzie znajdował się w jednym miejscu, gdzie zasięg powinien być stabilniejszy. Z telefonem wystarczy ruszyć się o pół metra i już wszystko się zmienia.

Czy przy obciążeniu nadajnika prędkości rzeczywiście mogą się aż tak wahać? Wszystkie pomiary były wykonywane maksymalnie co minute. Możliwe jest, żeby raz osiągnąć 20Mbps, a za pół minuty, minute było już 3Mbps?
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: Przemek_Plus »

prayy pisze:Czy przy obciążeniu nadajnika prędkości rzeczywiście mogą się aż tak wahać? Wszystkie pomiary były wykonywane maksymalnie co minute. Możliwe jest, żeby raz osiągnąć 20Mbps, a za pół minuty, minute było już 3Mbps?
Pytanie, czy siła sygnału była zbliżona. W tak krótkim czasie nie powinno być aż takich wahnięć, być może wynikały właśnie z słabego sygnału? Jeżeli masz taką możliwość, to warto zainstalować na telefonie aplikację BTSearch i przy jej pomocy zmierzyć siłę uzyskiwanego sygnału. Oczywiście nie sugeruję kolejnej „wycieczki” po okolicy, ale sam pomiar w Twojej miejscowości być może mógłby coś powiedzieć.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
prayy
Prawie PlusManiak
Posty: 33
Rejestracja: 24 paź 2016, o 19:17

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: prayy »

Dziwna sprawa, bo teraz w ogóle nie ma zasięgu, gdy wymuszę tylko LTE. Chętnie bym sprawdził poziom sygnału jednak brak zasięgu. Nie ma Pan jakiś informacji czy żadne prace nie są przeprowadzane w mojej okolicy?
Obrazek
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: Przemek_Plus »

prayy, to sugerowałoby, że faktycznie moc sygnału (a więc i poziom zasięgu LTE) w Twojej miejscowości nie jest dobra i stąd też wcześniejsze różnice w pomiarach.

Nie prowadzimy obecnie żadnych prac na stacjach w Krasnystawie i Żułowie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
prayy
Prawie PlusManiak
Posty: 33
Rejestracja: 24 paź 2016, o 19:17

Re: Plus LTE możliwości w mojej okolicy

Post autor: prayy »

Udało mi się połączyć z LTE. Problemem okazał się telefon, a dokładniej soft. Po przeflashowaniu nowego ROMu wraz z basebandem, wymuszenie LTE zadziałało. Od razu zrobiłem speedtest póki mam kilka MB pakietu, nie szukając za bardzo lepszego zasięgu, wyszło niecałe 2Mbps DL i 36ms ping. Upload był poniżej 0,5Mbps. A tak wyglądają parametry z BTSearch: Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ