Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
(L)ukasz8x
Nowy
Posty: 5
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 1 gru 2016, o 02:07

Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: (L)ukasz8x »

Witam,

Mam pytanie, jaka jest przyczyna, że prędkości lte na telefonie są wyższe niż kozystajac z internetu na routerze DWR 966 z tej samej lokalizacji?

Jakie są BTSY w Pruszkowie? Są jakieś na których uruchomione jest LTE advanced?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: Przemek_Plus »

(L)ukasz8x pisze:Mam pytanie, jaka jest przyczyna, że prędkości lte na telefonie są wyższe niż kozystajac z internetu na routerze DWR 966 z tej samej lokalizacji?
Sprawdzałeś na tej samej karcie SIM, czy na dwóch różnych? Być może router jest zalogowany do innego pasma niż telefon? W panelu admina możesz wejść w zakładkę „LTE/3G” i w polu „Pasmo” wybrać kolejno: Band 3 (a więc pasmo 1800Mhz) i „Band 20” (800Mhz). Sprawdź, jakie prędkości osiągasz na obu.
(L)ukasz8x pisze:Jakie są BTSY w Pruszkowie? Są jakieś na których uruchomione jest LTE advanced?
Mamy wiele BTSów z LTE w Pruszkowie i okolicach. Podaj proszę trochę bardziej szczegółową lokalizację (jaka ulica?), a sprawdzę najbliższe nadajniki.

Na żadnym BTSie w Pruszkowie nie ma obecnie uruchomionego pasma LTE2600, ale na czterech działa agregacja pasm LTE800 i LTE1800.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
(L)ukasz8x
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 1 gru 2016, o 02:07

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: (L)ukasz8x »

Sprawdzałeś na tej samej karcie SIM, czy na dwóch różnych? Być może router jest zalogowany do innego pasma niż telefon? W panelu admina możesz wejść w zakładkę „LTE/3G” i w polu „Pasmo” wybrać kolejno: Band 3 (a więc pasmo 1800Mhz) i „Band 20” (800Mhz). Sprawdź, jakie prędkości osiągasz na obu.
'

Są to 2 różne karty. Jedną dostałem przy podpisywaniu umowy na smart dom i do tej pory jest używana jako internet.

po serii kilku testów na obu pasmach prędkości są porównywalne, w dniu dzisiejszy na każdym pasmie: down - 13 MB/s up - 8 Mb/s

przy trybie automatycznym 20 / 8

Co ciekawe, przy postawieniu routera w kilkunastu różnych punktach domu prędkość jest zawsze taka sama (20-22 Mb/s), również na zawnątrz budynku. Na speedtescie wskazówka leci do około 50 i potem spada żeby zatrzymać się na 20.
W telefonie nie ma problemów żeby prędkości były powyżej 30.

Dziwne jest to, że przy kiepskiej pogodzie prędkość jest taka sama jak przy idealnej. W telefonie akurat jest odczuwalna pogoda i akurat dziś przy kiepskiej pogodzie prędkości są znacznie niższe.


Mamy wiele BTSów z LTE w Pruszkowie i okolicach. Podaj proszę trochę bardziej szczegółową lokalizację (jaka ulica?), a sprawdzę najbliższe nadajniki.

Na żadnym BTSie w Pruszkowie nie ma obecnie uruchomionego pasma LTE2600, ale na czterech działa agregacja pasm LTE800 i LTE1800.
Ulica Długa.

A są plany na uruchomienie LTE2600?
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: Przemek_Plus »

(L)ukasz8x pisze:po serii kilku testów na obu pasmach prędkości są porównywalne, w dniu dzisiejszy na każdym pasmie: down - 13 MB/s up - 8 Mb/sprzy trybie automatycznym 20 / 8
Przy trybie automatycznym router loguje się prawdopodobnie do stacji BT11972 posiadającej agregację pasm (jednoczesne wykorzystanie tak LTE800 jak i LTE1800), więc w tej sytuacji faktycznie najlepiej będzie pozostawić router w tym właśnie trybie.

Wyniki uzyskiwane na routerze nie wskazują, żeby na karcie SIM z routera było nałożone jakieś ograniczenie w związku z wysokim użyciem transferu, więc nie tu szukałbym przyczyny. Mimo wszystko możesz dla testu spróbować przełożyć kartę SIM z telefonu (gdzie prędkości są wyższe) do DWR-966 i sprawdzić, czy zmieni to transfer na routerze.
(L)ukasz8x pisze:Dziwne jest to, że przy kiepskiej pogodzie prędkość jest taka sama jak przy idealnej. W telefonie akurat jest odczuwalna pogoda i akurat dziś przy kiepskiej pogodzie prędkości są znacznie niższe.
Widocznie router uzyskuje na tyle silny sygnał, że nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych jest on wystarczająco dobry. Moc sygnału możesz sprawdzić w zakładce „LTE/3G” – określa ją parametr RSRP – im wartość bliższa zeru, tym lepiej. Tutaj tabelka pomocna w ocenie wyniku.
(L)ukasz8x pisze:Ulica Długa.A są plany na uruchomienie LTE2600?
Najbliższe nasze stacje z LTE to BT16281 przy ul. 3-go Maja (działka nr 5), BT16280 przy ul. Warsztatowej 1 i BT11972 przy ul. Warsztatowej 8. Wszystkie działają zarówno w LTE800 jak i LTE1800. Jak wcześniej wspomniałem, na BT11972 dodatkowo jest też uruchomiona agregacja pasm.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
(L)ukasz8x
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 1 gru 2016, o 02:07

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: (L)ukasz8x »

Witam,

po zmianie karty z telefonu do routera niestety nie rejestruje mi karty w routerze.

Nie wiem czemu i nieważne gdzie stoi router prędkość zawsze Dl: 20 Mb/s :D

Są plany na uruchomienie LTE2600? bo tak patrze na te mapy Lte-A i w Pruszkowie dziura...
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: KamilPowerLte »

Nie jesteś pierwszą osobą, która zauważyła ta dziwną przypadłość. Cały czas staramy się ustalić o co chodzi, ale pomimo dołożonych wszelkich starań nie udało się potwierdzić czy wina leży po stronie urządzeń, czy dostawcy.
Pojawiły się oczywiście sugestie (Jarek chyba o tym wspominał w tym poście: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 85#p208970), że na stacjach jest uruchomiony QoS. Nie wiem jak to ma niby działać, ale podobno stacja "rozpoznaje" rodzaj urządzenia (zapewne po numerze IMEI) i telefonom przyznaje priorytetowy transfer a urządzenie stacjonarne (routery i modemy) dostają wtedy to co pozostanie.
To są oczywiście domysły, póki sam tego nie sprawdzę nie podpiszę się pod tym.

Po pierwsze sprawdź z jakim BTS-em łączą się oba twoje urządzenia.
W ustawieniach routera w zakładce Status LTE/3G masz podane ID komórki. To numer identyfikacyjny BTS-a z którym łączy się router.
Na telefonie zainstaluj aplikację CellID Info (cellid), Po uruchomieniu w 2 wierszy odczytasz GSM CELL ID (CID). Sprawdź czy to jest ten sam numer co na routerze. Jeśli tak, to masz pewność, że oba urządzenia łączą się z tym samym BTS-em.
Wtedy pozostaje Ci przekładanie kart SIM i testowanie zgodnie z poleceniami specjalistów Plusa. Ja niestety nie mam obecnie takie możliwości, a mam ten sam problem, ze względu na posiadanie telefonu z gniazdem NANO SIM, więc nie włożę do niego karty z routera, która jest MICRO SIM.
Czekam również na rozwiązanie tej "zagadki" ;-)
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: Przemek_Plus »

(L)ukasz8x pisze:po zmianie karty z telefonu do routera niestety nie rejestruje mi karty w routerze.
Upewnij się, czy po włożeniu karty SIM z telefonu ustawiłeś później w routerze APN „plus”. Wówczas powinno działać LTE i wykonanie testu będzie możliwe.
(L)ukasz8x pisze:Są plany na uruchomienie LTE2600? bo tak patrze na te mapy Lte-A i w Pruszkowie dziura...
Przynajmniej na chwilę obecną - nie :-(
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
(L)ukasz8x
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 1 gru 2016, o 02:07

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: (L)ukasz8x »

KamilPowerLte pisze:Nie jesteś pierwszą osobą, która zauważyła ta dziwną przypadłość. Cały czas staramy się ustalić o co chodzi, ale pomimo dołożonych wszelkich starań nie udało się potwierdzić czy wina leży po stronie urządzeń, czy dostawcy.
Pojawiły się oczywiście sugestie (Jarek chyba o tym wspominał w tym poście: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 85#p208970), że na stacjach jest uruchomiony QoS. Nie wiem jak to ma niby działać, ale podobno stacja "rozpoznaje" rodzaj urządzenia (zapewne po numerze IMEI) i telefonom przyznaje priorytetowy transfer a urządzenie stacjonarne (routery i modemy) dostają wtedy to co pozostanie.
To są oczywiście domysły, póki sam tego nie sprawdzę nie podpiszę się pod tym.

Po pierwsze sprawdź z jakim BTS-em łączą się oba twoje urządzenia.
W ustawieniach routera w zakładce Status LTE/3G masz podane ID komórki. To numer identyfikacyjny BTS-a z którym łączy się router.
Na telefonie zainstaluj aplikację CellID Info (cellid), Po uruchomieniu w 2 wierszy odczytasz GSM CELL ID (CID). Sprawdź czy to jest ten sam numer co na routerze. Jeśli tak, to masz pewność, że oba urządzenia łączą się z tym samym BTS-em.
Wtedy pozostaje Ci przekładanie kart SIM i testowanie zgodnie z poleceniami specjalistów Plusa. Ja niestety nie mam obecnie takie możliwości, a mam ten sam problem, ze względu na posiadanie telefonu z gniazdem NANO SIM, więc nie włożę do niego karty z routera, która jest MICRO SIM.
Czekam również na rozwiązanie tej "zagadki" ;-)
Sprawdziłem jak napisałeś i tu odziwo w ogóle jakaś parodia :D
Na routerze standard 20/8 a na telefonie Dl - 8 , Up - 30 Mb/s lol ( oczywiście na tej samej CELL ID)
Zrobię testy od nowego okresu rozliczeniowego bo podpisywałem nową umowę w tym miesiącu i skończył mi się także transfer na telefonie...

Upewnij się, czy po włożeniu karty SIM z telefonu ustawiłeś później w routerze APN „plus”. Wówczas powinno działać LTE i wykonanie testu będzie możliwe.
Niestety na zakładce APN nie może się połączyć z "plus"
Obrazek
wciskam połącz ale niestety nie łączy
Przynajmniej na chwilę obecną - nie :-(
no to trochę kiepsko :D
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: Przemek_Plus »

(L)ukasz8x pisze:Niestety na zakładce APN nie może się połączyć z "plus"
W takiej sytuacji spróbuj najpierw kliknąć na „rozłącz”, następnie zaznacz profil i wybierz „edytuj”. Otworzy się wówczas nowa strona na której możesz zmienić wartość przy polu „APN (nazwa punktu dostępu)”.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
(L)ukasz8x
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 1 gru 2016, o 02:07

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: (L)ukasz8x »

Dziś przy nowym okresie rozliczeniowym prędkości na routerze wzrosły Dl - 40 - 50 MB/s , UL - 30 Mb/s

Spróbuję przełożyć jeszcze kartę z telefonu do routera i porównać.
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: KamilPowerLte »

Odkopię ten temat bo ponownie wystąpiła u mnie ta dziwna sytuacja: W tym samym czasie i miejscu (dosłownie telefon leży obok routera) używam dwóch urządzeń do sprawdzenia parametrów łącza i wyniki ponownie są znacznie lepsze na telefonie niż na routerze...
No więc tak, sprawdziłem i oba urządzenia łączą się z tą samą stacją BTS (20658). Poziom sygnału nieznacznie lepszy na routerze (co raczej jest normalne, ze względu na większe anteny - DWR -966 z dołączonymi antenami w zestawie) a mimo tego telefon uzyskuje dwukrotnie lepsze wyniki w speedtest.
No więc o co chodzi? Jarek jakiś czas temu pisał, że na masztach może być ustawione QoS przydzielające inną przepustowość urządzeniom stacjonarnym (czytaj router, modem) niż mobilnym (telefony komórkowe). Czy faktycznie tak jest? Jeśli tak, to w jakim celu? Telefony komórkowe nie potrzebują aż takiego łącza w stosunku do routerów.

Parametry uzyskane dzisiaj:
Router D-link DWR- 966:

Obrazek

Poziom sygnału:

Obrazek

Motorola X Play:

Obrazek

Poziom sygnału:

Obrazek

Router na pewno jest sprawny, w momencie, gdy sieć nie jest obciążona (chociaż teraz w poniedziałek około północy również nie powinna być aż tak obciążona ) z tego BTS-a uzyskuję połączenie na poziomie 65 do 85 Mb/s. Naturalnie nie mam obecnie wykorzystanego pakietu danych (101 GB jeszcze w zapasie), więc nie może to być kwestią przycięcia za zużycie. Czy ktoś ma pomysł o co chodzi? Zamierzałem zakupić antenę zewnętrzną aby poprawić parametry, porzuciłem ten pomysł w momencie uzyskiwania 80Mb/s z obecnego BTS-a. Sami rozumiecie szkoda kasy. Teraz w okresie świat internet zaczął mocno kuleć a pingi w BF1 skoczyły do poziomu 150ms... kicha jednym słowem. Zaczynam ponownie zastanawiać się nad zakupem anteny, tylko czy to ma sens, jeśli Plus sam przycina łączę dla routerów aby komórki mogły szybciej działać?
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: Daniel_Plus »

KamilPowerLte, internet udostępniany jest na równych zasadach, ale jego odbiór warunkują możliwości techniczne urządzeń końcowych, jak i specyfika sieci radiowej. Różnica w parametrach odbieranego sygnału wynika właśnie z tych warunków. Ale to co wydaje się najbardziej istotne w Twojej sprawie, testy wykonywane są przy pomocy narzędzia zewnętrznego, które opiera się na danych uśrednionych, algorytmach z góry określonymi założeniami oraz na serwerach, które mogą oferować inne możliwości techniczne. Testy prędkości przy pomocy takich narzędzi powinniśmy zatem traktować jako usługę wspomagającą analizę problemów z łączem internetowym, a nie jako wyroczni, jak precyzyjnie działa sieć telekomunikacyjna.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: KamilPowerLte »

Daniel_Plus pisze: Ale to co wydaje się najbardziej istotne w Twojej sprawie, testy wykonywane są przy pomocy narzędzia zewnętrznego, które opiera się na danych uśrednionych, algorytmach z góry określonymi założeniami oraz na serwerach, które mogą oferować inne możliwości techniczne. Testy prędkości przy pomocy takich narzędzi powinniśmy zatem traktować jako usługę wspomagającą analizę problemów z łączem internetowym, a nie jako wyroczni, jak precyzyjnie działa sieć telekomunikacyjna.
Czy w takim razie jesteś w stanie polecić inne narzędzie, które nie jest "zewnętrzne" i którego wyniki byłyby na tyle wiarygodne, aby można było zająć się coraz częściej spotykanym problemem? Tak się składa, że w wielu tematach problem był już poruszany, przez osoby, które trudno posądzić o współpracę i złośliwe działania wymierzone przeciwko sieci. Ergo, problem faktycznie jest odczuwalny, zauważalny i dotyka wielu osób. Odpisywanie baardzo zawoalowanymi ogólnikami, z których można wyczytać poniekąd, że wina jest po stronie speedtesta a Internet tak naprawdę śmiga u wszystkich tak, że hej! dalej nie rozwiązuje problemu.
Przecież nikt (tak sądzę) nie siedzi i sprawdza speedtestem co chwila prędkość dla sportu lub własnej satysfakcji. My użytkownicy robimy to tylko wtedy, gdy zaczyna on szwankować. Tak samo było w moim przypadku, zaczęły spadać mi PINGi w grze, wywalono mnie z dwóch serwerów za gubienie pakietów i ewidentnie coś było nie tak, na szybko odpaliłem speedtesta na komórce. Prędkość i ping w porządku więc o co chodzi. Robię w końcu test na komputerze i nie rozumiem, skąd taka różnica? Skoro wyniki speedtesta nie są dla Ciebie wiarygodne to jak ja, użytkownik, mogę dokonać pomiarów prędkości, tak abyś uznał je za wiarygodne? Czy Plus posiada jakąś alternatywę? Własne narzędzie?
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: Daniel_Plus »

KamilPowerLte, oczywiście testy prędkości są pomocne w diagnozie problemów z internetem. Użycie np. Speedtest.net jest do tego wystarczające. Ale wyniki są zależne od wielu czynników, a niektóre warunki już wymieniłem wcześniej.
KamilPowerLte pisze:Czy Plus posiada jakąś alternatywę? Własne narzędzie?
Nie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Sławomirrr
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 2 lis 2023, o 17:00

Re: Szybsze LTE w telefonie niż z domowego internetu LTE.

Post autor: Sławomirrr »

Witam,

czy nadal występuje problem z różnicą szybkości LTE w telefonie a LTE z domowego internetu? Jestem na etapie zmiany operatora. Przez ostatnie dwa lata korzystałem z Orange, ale prędkości jakie osiągał internet w mojej lokalizacji były bardzo słabe( 5Mbps w dzięń, w nocy do 20 Mbps). Obecnie testuję internet LTE z T-Mobile i jest zauważalnie lepiej (prędkość pobierania 10-15 Mbps w ciągu dnia, w nocy 20-30 Mbps). Ostatnio do routera, który otrzymałem z T-Mobile włożyłem kartę Plusa z telefonu i się okazuje, że prędkość jest na poziomie 50-60 Mbps w dzień, ale zastanawiam się, czy podobne prędkości będą na karcie, którą dostanę do internetu domowego gdybym się zdecydował? Kartę z Plusa testowałem też na routerze, który mi został z umowy z Orange( Alcatel HH71V1) i prędkości były nawet większe niż na tym z T-Mobile( TCL HH130VM), a to teoretycznie gorszy sprzęt.
ODPOWIEDZ