ODU IDU 300 Status LTE

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
mfenix
Początkujący PlusManiak
Posty: 11
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 13 paź 2014, o 22:34

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: mfenix »

Dzień dobry,
właśnie testuje zestaw ODU IDU 300. Jest to już mój 4 zestaw od Plusa. Niestety sprzęt nie spełnia moich oczekiwań. Status w załączniku (LTE automat, by była agregacja) daje mi download 0,50 Mb/s Ping 70. Lokalizacja to te niższe czerwone kółko na mapie (Przeborowo 28, Lubuskie). Modem ODU ustawiony frontem jak mała czerwona kreska. Długość kabla <=15 mb.
Poprzednie sprzęty (ODU IDU 100, 200 i jeszcze jeden 200) działały podobnie.

U sąsiada czerwone kółko na mapie powyżej z ustawieniem modemu jak kreska na mapie oraz z dł. kabla ok. 5 mb status LTE:
RSRP: -115 dBm, RSRQ: -9 dB, RSSI: -98 dBm, SINR: 7 dB no i pasmo 3 (1800 MHz). Download 19,31 MB/s ping 40.

Skąd takie rozbieżności? Czy mam przenosić ODU na inną stronę domu by ustawić podobny kierunek do sąsiada? Czy mam skracać wymieniać kabel? No i na jaki BTS się kierować...

Proszę o radę.

EDIT: Zmieniłem tylko na 1800 MHz i działa troche lepiej. ok 5 Mb/s ale SINR 1 dB więc jutro poszukam lepszego ustawienia anteny dla tego pasma.
Załączniki
Mapa.png
Status Router.png
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: dariuszmatysik »

W takiej lokalizacji wybierałeś Plusa i IDU-ODU? To poważny błąd. BTS w Krzyżu działa na TDD LTE2600, FDD LTE2600, LTE1800, LTE900 i LTE800. Trzeba było brać B525 i do niego po testach pasm LTE konkretną antenę kierunkową.
mfenix
Początkujący PlusManiak
Posty: 11
Rejestracja: 13 paź 2014, o 22:34

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: mfenix »

Na razie testuje do końca maja, więc jeszcze nic straconego. Szkoda, że w punktach plusa nie przedstawiają innych możliwości poza ODU IDU :)
Ustawiając ODU na Krzyż jedyne pasma jakie jestem w stanie odebrać to 800, 900 i 1800 MHz, stąd wnioskuję, że najlepiej byłoby skorzystać z anteny wzmacniającej pasmo 1800 MHz. Czy mam rację?
Porównując teraz ceny sprzętu. B525 plus porządna antena i tak wyjdzie taniej niż ODU IDU 300, który antenkę jak czytam ma kiepską. Jaką antenę polecicie, bo zarówno firm jak i sprzętu jak przeglądam jest mnóstwo?
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: Daniel_Plus »

mfenix, czy prędkość mierzyłeś "po kablu", czy przy połączeniu Wi-Fi? Na jakiej wysokości budynku zamontowane jest ODU? Czy nic nie zasłania anteny zewnętrznej?
mfenix pisze:Długość kabla <=15 mb.
mfenix pisze:dł. kabla ok. 5 mb
Jak najbardziej różnica w długości kabla może mieć znaczenie, ponieważ im dłuższy tym większa strata w sygnale.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
mfenix
Początkujący PlusManiak
Posty: 11
Rejestracja: 13 paź 2014, o 22:34

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: mfenix »

Daniel_PLus, mierzyłem przy połączeniu Wi-Fi prędkości. Nie wiem co oznacza "po kablu" (zaraz poszukam tego terminu). U mnie ODU jest wysoko. Wierzchołek ściany szczytowej, coś koło 6 metrów. Znajduje się jakoś 20 cm od ściany pod okapem dachowym, ale okap ani nic w okolicy nie zasłania mi widoku na Krzyż (po za lasami za wsią rzeką :).
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: Michał_Plus »

mfenix, "po kablu" czyli połączyć komputer/laptop bezpośrednio z routerem za pomocą kabla ethernet. Wykonaj speed test i wklej wynik. Jaki masz UL? Kilka metrów kabla może mieć czasem kolosalne znaczenie na utracie jakości (czyli szybkości) połączenia. Niebagatelne znaczenie ma też jakość okablowania i poprawność połączeń. Stacja w Krzyżu (BT33562) znajduje się przy południowo - zachodniej granicy miasta. Skoryguj ustawienie anteny delikatnie w tamtym kierunku.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
mfenix
Początkujący PlusManiak
Posty: 11
Rejestracja: 13 paź 2014, o 22:34

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: mfenix »

Wklejam test z "przed chwilą".
Kabla tylko pół metra jest na zewnątrz reszta idzie poddaszem do mieszkania na parterze. Kabel żaden wyjątkowy: Conotech RG6-U.
Połączenia wykonałem bardzo starannie i solidnie.
Idę ustawiać ODU, próbować poprawić status LTE.
Załączniki
Test 17-05-2018.png
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: Michał_Plus »

mfenix, w najbliższych dniach zostanie uruchomiona nowa stacja BT32189 z LTE1800 i LTE900. Powinno to polepszyć obecne wyniki DL.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
nowyPawel
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2018, o 23:15

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: nowyPawel »

Witam
Również jestem posiadaczem odu idu 300 niestety mega predkoscia nnie mioge sie pochwalic. wg mapy plusa jestem w zasięgu LTEadv. na modemie jest niebieski wskaźnik a testy nie powalają. Prosze o informacje czy powinnem dokupis antene. Modem zlokalizowany na dachu. Miejscowoćś wołów koło Skarżyska-KAmiennej. Modem skierowany na skarżysko. Prosze o pomoc jak przyspieszyc. czy u wasruter również nie daje rady rozesłac po domu?
Załączniki
status.jpg
lokalizacja.jpg
nowyPawel
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2018, o 23:15

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: nowyPawel »

nowyPawel pisze:Witam
Również jestem posiadaczem odu idu 300 niestety mega predkoscia nnie mioge sie pochwalic. wg mapy plusa jestem w zasięgu LTEadv. na modemie jest niebieski wskaźnik a testy nie powalają. Prosze o informacje czy powinnem dokupis antene. Modem zlokalizowany na dachu. Miejscowoćś wołów koło Skarżyska-KAmiennej. Modem skierowany na skarżysko. Prosze o pomoc jak przyspieszyc. czy u wasruter również nie daje rady rozesłac po domu?
Załączniki
test lte.jpg
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: dariuszmatysik »

A w czym masz problem? Prędkości OK jak na takie słabiutkie parametry sygnału. To i tak cud ze to działa w takiej lokalizacji. A BTS LTE1800Aero2 najbliżej jest w Gostkowie. ODU ma pseudo antenkę o zerowym zysku , na dodatek dookólną. Dlatego w wersji 300 dodali złacza SMA ale jaki jest sens zewnętrznego punktu dostępowego LTE i zakup do niego kolejnej anteny? Trzeba było brać B525 i zewnętrzną Dual LTE1800MHz.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: Michał_Plus »

nowyPawel, w najbliższym czasie w tej okolicy będą trwały prace związane z instalacją LTE900. BT12188 - sierpień. BT14185, BT12442, BT14184, BT12586, BT11209 - czerwiec.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
nowyPawel
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2018, o 23:15

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: nowyPawel »

A więc narazie spokojnie poczekać i zobaczyć co będzie w sierpniu bo może się okaże że będzie dużo lepiej bez żadnej anteny.

post14 cze 2018, o 10:46
Zamysł był taki że mam przygotowana instalacje na dach koncentrykiem a przy b525 mógłby być problem z instalacja na dachu. Pytanie jak router i zasięg wifi w osi idu 300. Czy to wina mojej budowy domu ( dużo stali i grube mury) czy ten router tak ma i św. Trzeba dołożyć kolejny
Ostatnio zmieniony 14 cze 2018, o 11:53 przez Michał_Plus, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Połączono. Nie pisz proszę posta pod postem. Używaj opcji edycji.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: Michał_Plus »

nowyPawel, mury, stal, kable w ścianach itp. to wszystko ogranicza zasięg WiFi. W takich przypadkach należy ustawić dodatkowe AP w newralgicznych punktach lub zastanowić się nad PowerLine.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: ODU IDU 300 Status LTE

Post autor: dariuszmatysik »

Nie licz że te 5MHz pasma na LTE900 Plusa w Gostkowie zdziała jakieś cuda, ten BTS obejmie zasięgiem ogromny obszar, na którym Plus nie ma od początku zasięgu LTE. Nie licz tez że BTS-y LTE900 ze Skarżyska zapewnią ci na IDU-ODU300 jakieś sensowne prędkości.
ODPOWIEDZ