Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
adrian141
Początkujący PlusManiak
Posty: 28
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 24 sty 2016, o 22:52

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: adrian141 »

Klikuszowa- tego roku? Znaczy 2016 :o jak tak to bardzo dziękuję za szybką i bardzo miłą odpowiedz :D (a nadajniki w rabie Wyżnej bo juz od roku jest napisane Zmp i nic z tym sir nie robi)
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

HAL 9000 pisze:Co ze stacjami:
Katowice
Rynek 12
Aero 2 ID: 22030
Katowice
Stanisława Kossutha 11
Aero 2 ID: 22067

Sa to prawdopodobnie ostatnie stacje Plusa w Katowicach (byc moze na calym Gornym Slasku) bez SWAP

Jest jeszcze:

1. ID: 22104 Chorzów Katowicka 104,
2. ID: 22531 Nędza DW919,
3. ID: 22211 Jaworzno Starowiejska 5-7,
4. ID: 22242 Rybnik Podmiejska.
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: KamilPowerLte »

Krzysiek_Plus pisze: Nie, w tym przypadku jest ważne, by w trybie automatycznym uzyskiwać sygnał w obu częstotliwościach z tego samego BTS'a. (1800 i 800).

Niestety jest również możliwość, że mimo skierowania anteny na 22149, uzyskasz połączenie z 20658 (jest bliżej i obsługuje dużą część terenu na zachód od Twojej lokalizacji).
Czyli zakup anteny kierunkowej może okazać się chybioną inwestycją? W mojej okolicy tylko stacja 22149 ma agregacje? Czy są planowane jakieś modernizacje innych stacji z mojej okolicy?
Krzysiek_Plus pisze:
KamilPowerLte pisze: Druga sprawa, DWR-966 w parametrach sygnału podaje ID komórki. Jaki jest algorytm przeliczania go na klasyczne ID BTS-a?
Podaj wartość, jaką obecnie uzyskujesz.
Band 3 : ID komórki 5288449
(w trybie Band20 ID komórki 31413251)

Czy mógłbyś zamieścić dokładną metodę przeliczania ID komórki na ID BTS-a? Jak będę ustawiał antenę kierunkową chciałbym mieć możliwość szybkiej weryfikacji, z którego BTS-a się obecnie łączę. Pisanie tego za każdym razem na forum i czekanie na odpowiedź bardzo utrudni szybkie ustawienie anteny.


@Edit:
kombinuje z ustaleniem z jakim BTS-em się łącze. Na telefonie poprzez odpowiednią apkę mam podgląd pod BTS ID. I tutaj pojawia się ciekawostka:
Wynik routera DWR 966 dla ID komórki 5288449
Obrazek
Wynik dla telefonu komórkowego łączącego się z BTS-em 20658:
http://www.speedtest.net/my-result/a/2427436613

Teraz podstawowe pytanie: Skoro oba urządzenia znajdują się w tym samym miejscu to skąd dwa tak różne wyniki? Testy powtórzyłem kilka razy, mniej więcej podobny skutek...

Dla pasma GSM900 jaka jest maksymalna przepustowość?
Ostatnio zmieniony 2 gru 2016, o 01:20 przez KamilPowerLte, łącznie zmieniany 1 raz.
Spacedust
Szalony PlusManiak
Posty: 335
Rejestracja: 28 lip 2013, o 23:46
Kontakt:

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Spacedust »

Krzysiek_Plus pisze:Czyli telefon w budynku widział silniejszy sygnał w LTE1800 z BTS'a 33367 i mimo tego korzystał z sygnału LTE800 z 32072??
Dokładnie tak
Solid-Logistics
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2016, o 18:24

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Solid-Logistics »

Najnowszy ranking LTE: http://www.speedtest.pl/ranking_isp/4/n ... g_lte_2016
Plus z 20% przyrostem prędkości. widać że inwestycje w sieć owocują. :-D
Olsza1234
PlusManiak
Posty: 78
Rejestracja: 24 sie 2016, o 20:56

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Olsza1234 »

ID: BT44059 - o której mniej więcej bedzie włączony? :mrgreen:
HAL 9000

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

Antonin 63-421, a wlasciwie juz poza wsia, przy linii kolejowej, wlasna wieza Plusa, jedna z najstarszych w okolicy, z pierwszego rzutu w latach 90-tych. Niska (20-25 m), a dodatkowo w obnizeniu terenu, na skraju lasu. Sygnal w samej wsi ze slynnym dworem gdzie bywal Chopin bardzo zly, wlasciwie tylko na zewnatrz. Czy przy okazji modernizacji, bo rozumiem, ze jest tam juz teraz 3G (U900 i 4 G (L800) wieza zostala podwyzszona? Zrobiono wiecej sektorow? Na G900 tez? Byly tylko dwa G900.
Lokalizacja jak lokalizacja. Plus ma generalnie bardzo dobre lokalizacje, wiec ta jest przecietna, ale pewnie tanio bylo. Kto jednak wpadl na pomysl, zeby zbudowac tak niska wieze? Nie robiono symulacji?

200 m dalej, ale juz za malym wzniesieniem, tuz przy drodze krajowej, wieza konkurencji ok. 40 m. Swietny sygnal na cala okolice. Mozna? Mozna. Plus jak zwykle nie mogl, tradycyjna radiowa impotencja...
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

HAL 9000 pisze:Pokrecilem. Chodzilo mi o Rencow BT22885, nie Kossutha.
Niestety nie widzę takiego BTS'a, proszę podaj dokładny adres.
22885 - to instalacja wewnętrzna w Auchanie
HAL 9000 pisze:A propos Rynek 12 - dlaczego mozna zapytac? Zamierzacie to tak zostawic?
Nie ma na obecną chwile żadnych planów co do tej lokalizacji.

adrian141, tak, prace już zaplanowane na 09/12 :-D.
Raba Wyżyna - brak planów, w tej lokalizacji jest już LTE1800.

Do końca roku dodamy LTE1800 jeszcze na 22078 Skomielna Biała i 22766 Niedźwiedź.
KamilPowerLte pisze:Czyli zakup anteny kierunkowej może okazać się chybioną inwestycją? W mojej okolicy tylko stacja 22149 ma agregacje? Czy są planowane jakieś modernizacje innych stacji z mojej okolicy?
Może być sytuacja, że poprawi tylko sygnał z obecnego BTS'a. Tak, na obecną chwile tylko 22149, na 20658 nie ma LTE800, więc tutaj nie ma możliwości aktywacji. Z okolicznych stacji możliwe, że agregacja zostanie jeszcze aktywowana na 22708.
KamilPowerLte pisze:Teraz podstawowe pytanie: Skoro oba urządzenia znajdują się w tym samym miejscu to skąd dwa tak różne wyniki? Testy powtórzyłem kilka razy, mniej więcej podobny skutek...
Jak sygnał obecnie uzyskujesz na routerze (RSRP, RSRQ)? Jaki poziom na telefonie?
KamilPowerLte pisze:Dla pasma GSM900 jaka jest maksymalna przepustowość?
W EDGE do 236,8 kbps.
Olsza1234 pisze:ID: BT44059 - o której mniej więcej bedzie włączony? :mrgreen:
Nie jestem w stanie określić żadnej konkretnej godzinny, ale myślę, że jeszcze dziś prace powinni się zakończyć.
HAL 9000 pisze:Czy przy okazji modernizacji, bo rozumiem, ze jest tam juz teraz 3G (U900 i 4 G (L800) wieza zostala podwyzszona? Zrobiono wiecej sektorow? Na G900 tez? Byly tylko dwa G900.
Jeśli chodzi o wysokość, to niestety nie posiadam takich informacji. Obecnie są 3 sektory w każdej technologi.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
tpawel
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 14 mar 2014, o 16:13

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: tpawel »

Witam, są jakieś palny na agregacje w Nasielsku (i okolicach)?
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: KamilPowerLte »

Krzysiek_Plus pisze: Tak, na obecną chwile tylko 22149, na 20658 nie ma LTE800, więc tutaj nie ma możliwości aktywacji. Z okolicznych stacji możliwe, że agregacja zostanie jeszcze aktywowana na 22708.
Jeśli chodzi o stacje 20658 to łącząc się z nią przez telefon (potwierdzone wskazaniami NetworkCellInfo), łączę się w LTE (przypominam, oficjalnie na tej stacji jest tylko GSM900) i uzyskuje w nocy wyniki rzędu 65Mb/s do nawet 88Mb/s :!:
Jak o w ogóle możliwe? Jak inaczej sprawdzić z jakim BTS-em łączy się mój telefon?
Krzysiek_Plus pisze: Jak sygnał obecnie uzyskujesz na routerze (RSRP, RSRQ)? Jaki poziom na telefonie?
W tej chwili jestem w pracy więc nie odpowiem, mogę jedynie powiedzieć, że w obu przypadkach urządzenia wskazują maksymalny zakres sygnału.

Przypominam o podaniu informacji z jakim BTS-em łączy się mój router DWR-966
KamilPowerLte pisze: Band 3 : ID komórki 5288449
(w trybie Band20 ID komórki 31413251)
Czy mógłbyś podać algorytm dekodowania ID Komórki (CellID) do eNB (ID BTS)? To jest bardzo ważne, bo mam zamiar pokombinować z ustawieniami routera w domu i muszę mieć możliwość szybkiego potwierdzenia czy router i telefon łączą się z ta samą stacją.
HAL 9000

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

Krzysiek_Plus pisze: 22885 - to instalacja wewnętrzna w Auchanie
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 23&zoom=15

Nie moge sie zgodzic ze wewnetrzna. Popatrz.
https://www.google.pl/maps/@50.2746398, ... 56!6m1!1e1
Jest jeszcze drugi sektor, z tylu - nie mozna jednak zrobic ujecia z Google Street View.
To jest DCS 1800. Bedziecie modernizowac tego matuzalema?
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

tpawel, na obecną chwilę brak planów.
KamilPowerLte pisze:eśli chodzi o stacje 20658 to łącząc się z nią przez telefon (potwierdzone wskazaniami NetworkCellInfo), łączę się w LTE (przypominam, oficjalnie na tej stacji jest tylko GSM900) i uzyskuje w nocy wyniki rzędu 65Mb/s do nawet 88Mb/s
Obecnie na 20658 - jest GSM/U900/LTE1800.
KamilPowerLte pisze:Czy mógłbyś podać algorytm dekodowania ID Komórki (CellID) do eNB (ID BTS)? To jest bardzo ważne, bo mam zamiar pokombinować z ustawieniami routera w domu i muszę mieć możliwość szybkiego potwierdzenia czy router i telefon łączą się z ta samą stacją.
Wartość DEC 5288449 zmieniasz na HEX, co daje 50B201, następnie 4 pierwsze cyfry 50B2 zamieniasz na DEC co daje numer BTS'a: 20658.
Dla Band20 na pewno podałeś prawidłową wartość?
HAL 9000 pisze:To jest DCS 1800. Bedziecie modernizowac tego matuzalema?
Tak w 01/2017 dodamy U2100.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
HAL 9000

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

Krzysiek_Plus pisze: Tak w 01/2017 dodamy U2100.
To cieszy.
Zmienicie uklad i ilosc anten tzn. beda wyzej, na kratownicy czy masztach czy dalej beda to dwa sektory na elewacji?

P:S.
Naprawde warto to zmienic. Na polnoc lezy Tysiaclecia Gorne. Jak wylaczycie Ulanska to przyda sie nawet to.
KamilPowerLte
Szalony PlusManiak
Posty: 492
Rejestracja: 16 sty 2015, o 00:10

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: KamilPowerLte »

Krzysiek_Plus pisze: Obecnie na 20658 - jest GSM/U900/LTE1800.
To by wiele tłumaczyło. Mimo wszytko dalej na tej stacji nie można liczyć na agregacje?
Krzysiek_Plus pisze: Wartość DEC 5288449 zmieniasz na HEX, co daje 50B201, następnie 4 pierwsze cyfry 50B2 zamieniasz na DEC co daje numer BTS'a: 20658.
Dla Band20 na pewno podałeś prawidłową wartość?
Znaleziony na innym forum algorytm zakładał wzięcie pod uwagę 5 pierwszych cyfr... stąd te problemy ;) Dzięki za odpowiedź :-D
Dla Band20 podałem prawidłową wartość, jak wrócę do domu to zamieszczę zrzut ekranu.

Wracając do kwestii kolosalnym różnic w osiągach dwóch urządzeń łączących się z tym samym BTS-em... Dalej nie rozumiem tak dużej rozbieżności? 87 Mb/s na komórce i 16 Mb/s na routerze z kolosalnie większymi antenami i siłą? Szok :shock: W obu przypadkach naturalnie nie mam wykorzystane pakietu podstawowego. Do wczoraj myślałem, że łączą się z różnymi stacjami, w końcu jestem na pograniczu zasięgu dwóch stacji. Twoje wyliczeni wskazują jednak, że to ta sama stacja... Czy występują tutaj różnice w priorytetach pomiędzy urządzeniami? Komórki mają większy priorytet (nr zarejestrowane jako głosowe) niż internet stacjonarny czy może to jest wada urządzenia (DWR 966) ?
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

KamilPowerLte pisze:Wracając do kwestii kolosalnym różnic w osiągach dwóch urządzeń łączących się z tym samym BTS-em... Dalej nie rozumiem tak dużej rozbieżności? 87 Mb/s na komórce i 16 Mb/s na routerze z kolosalnie większymi antenami i siłą?
Jeśli w zestawie miałeś dołączone standardowe anteny do routera to proszę sprawdź, czy w zakładce "3G/LTE" -> "Tryb sieci" masz zaznaczoną antenę zewnętrzną.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ