Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

Krzysiek_Plus pisze: 1.
Niestety to nie prawda, telefon również przy aktywnej transmisji danych przechodzi regularnie w tryb idle. Smartphone'y nie transferują danych non stop. Nawet przy transmisji danych takich jak oglądanie video jest moment, w którym zapełniany jest bufor aplikacji i telefon tymczasowo przechodzi w stan idle.

2. Nie ma takiej potrzeby, sieć jest rozbudowana według określonego planu.

3. Takie problemy sugeruje zgłaszać wraz z dokładnym opisem (numery telefonów, lokalizacja, data/czas wystąpienia problemu) przez ten formularz.

Witam,

1. Zgoda. Pakiety danych nie są wysyłane non stop. Istnieje coś takiego jak bufor. Tryb iddle można jednak pominąć przy mnóstwie aplikacji działających u statystycznego młodego użytkownika sieci. Poza tym 100 % Klientów nie posiada telefonów z technologią LTE. Wobec powyższego to właśnie pasmo 3G powinno być równolegle wydajne radiowo i transmisyjnie. A U900 niestety nie jest. Dalej będę lobbował za budową w miastach sieci U2100.
Czy sieć ma tak funkcjonować, jak funkcjonuje obecnie ? Trochą to jest irracjonalne, tu piszę o sytuacji kiedy terminal jest w zasięgu sąsiedniej stacji praktycznie w lokalizacji kolejnej. Czy nie dociąża stacji, w zasięgu której nie powinien się znajdować ?
Nic mnie nie przekona do takiego sposobu rozbudowy zasobów radiowych sieci, oraz wizji podobnej rozbudowy w przyszłości.
Akurat Skawina wygląda mizernie na tle konkurencji. I tu akurat bezwzględnie powinno być zaimplementowane na wszystkich stacjach pasmo U2100, tym bardziej że stacja przy ul. Krakowskiej powinna też obejmować zasięgiem A4 w rejonie węzła A4/DK44.

2. Zadam pytanie: czy to jest rozsądny plan rozbudowy, przy takim podejściu do budowy sieci, jaka jest obecnie realizowana ? Doposażanie jednej stacji w U900, drugiej w U2100, a jeszcze innej w LTE jest po prostu śmieszne. W tym momencie Plus goni konkurencję w budowie zasięgu 3G. Nawet taki Play ma monolit radiowy (nie poruszam tu aspektu zasięgu tej sieci). Jedna technologia jest przykrywana następną.
Kolejny raz muszę napisać: czy tak ma wyglądać dobra i wydajna sieć komórkowa ? Obecna budowa raczej przypomina łatanie dziur na chybił-trafił, bo trudno to nazwać logicznym działaniem. I trudno mi też zrozumieć taki sposób wydawania funduszy na rozbudowę i modernizację sieci.

3. Tu nie chodzi o zgłaszanie problemów z opisem lokalizacji problemów. Może mam jeszcze podać temperaturę, oraz procent naładowania baterii ? Tu jest błędne systemowe działanie handover: LTE/U900/2G. Niestety nie na wszystkich stacjach jest U900. W wielu nieodosobnionych przypadkach powinien następować handover z LTE do U2100, a czasem z LTE do 2G, bowiem logicznego sygnału z niekoniecznie sąsiednich stacji doposażonych do U900 trudno szukać. Czy handover ma następować do 2 , 3 kolejnej komórki od miejsca przybywania terminala, tam gdzie jest U900 ? Teoretycznie przy monolicie byłoby wszystko ok. Jako, że nie ma monolitu radiowego praktycznie jest jak jest.
Dopóki nie nastąpi wnikliwa optymalizacja sieci, przy uwzględnieniu topografii, zmian w uwarunkowaniach pracy stacji bazowych, oraz indywidualnej konfiguracji handover dla stacji bez kompletu pasm on air, dopóty będą narzekania na jakość i braki w zasięgu, oraz zrywania połączeń.
Mówienie o pracy wozów pomiarowych w terenie jakoś nie za bardzo mnie przekonuje. Bowiem przy dobrej pracy takowego wozu wszystkie buble konfiguracyjne zostałyby wychwycone i skorygowane.

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

Stan49 pisze:Czy sieć ma tak funkcjonować, jak funkcjonuje obecnie ? Trochą to jest irracjonalne, tu piszę o sytuacji kiedy terminal jest w zasięgu sąsiedniej stacji praktycznie w lokalizacji kolejnej. Czy nie dociąża stacji, w zasięgu której nie powinien się znajdować ?
A na czym dokładnie polega problem oprócz tego, że telefon jest zalogowany w U2100 z innego BTS'a? Czy jest problem z korzystaniem usług data/voice (dodatkowo użytkownik mpmdembi nie podał dokładnej lokalizacji, w której realizował test, a odległość pomiędzy BT20562, a BT22307 to około 3,5 km, a to już dość dużo jak na pasmo U2100)? Dodatkowo tyczy się to tylko sytuacji gdzie terminal ma wymuszone pasmo 3G, gdyż przy dostępie do LTE telefon zalogowany byłby do najbliższego BTS'a i połączenia głosowe również byłby realizowane w jego obrębie.
Stan49 pisze:2. Zadam pytanie: czy to jest rozsądny plan rozbudowy, przy takim podejściu do budowy sieci, jaka jest obecnie realizowana ?
Konkretne pasma są dodawane według zapotrzebowania w danej lokalizacji.
Stan49 pisze:Tu nie chodzi o zgłaszanie problemów z opisem lokalizacji problemów. Może mam jeszcze podać temperaturę, oraz procent naładowania baterii ? Tu jest błędne systemowe działanie handover: LTE/U900/2G.
Do analizy problemu potrzebne jest zgłoszenie wraz z opisem problemu. Na tej podstawie technicy mogą wprowadzić odpowiednie korekty lub zaplanować odpowiednie zmiany. Wystarczą dane, jakie podałem w poprzednim poście.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
marb
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:26

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: marb »

Witam,
kiedy na maszcie 13056 pojawi się 3G, zbliża się impreza plenerowa "pod masztem" w połowie lipca na kilkanaście tysięcy osób, konkurencja ma UMTS2100, a plus siedzi na EDGE, Panowie to jest marketingowy strzał w stopę, kilka tysięcy klientów nie będzie mogło np. wysłać mms, sprawdzić poczty, a najważniejsze to zmienić status na fb, dodać zdjęcie lub spróbować poprowadzić streaming :)
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

marb, dodanie U900 zaplanowane na lipiec.
EDIT: Czy chodzi o Białoruski Festyn Ludowy Termin: 23.07.2017?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
drozdzu
Starszy Plusmaniak
Posty: 199
Rejestracja: 27 cze 2011, o 11:30

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: drozdzu »

Witam czy dla zagłębia :) pojawiły się nowe plany Sosnowiec Dąbrowa Górnicza Czeladź Będzin :), w Sosnowcu powstał oddział Amazona w Sosnowieckiej strefie ekonomicznej niestety występuje ogromny kłopot z podstawowym zasięgiem 2G czy coś drgnie w temacie pozdrawiam
arturo1132
PlusManiak
Posty: 73
Rejestracja: 10 cze 2014, o 15:16

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: arturo1132 »

Witam, ile jest sektorów na BT34829 i czy będą jakieś modernizację?
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

drozdzu pisze:Witam czy dla zagłębia :) pojawiły się nowe plany Sosnowiec Dąbrowa Górnicza Czeladź Będzin :),
Nie, w najbliższym czasie nie ma w planach żadnych prac.
drozdzu pisze:w Sosnowcu powstał oddział Amazona w Sosnowieckiej strefie ekonomicznej niestety występuje ogromny kłopot z podstawowym zasięgiem 2G czy coś drgnie w temacie pozdrawiam
Ulica Inwestycyjna? Według informacji dostępnych w internecie zacznie działać dopiero pod koniec roku.
arturo1132 pisze:Witam, ile jest sektorów na BT34829 i czy będą jakieś modernizację?
Odpowiedź z kwietnia dalej aktualna. Trzy sektory.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
HAL 9000

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

Krzysiek, kilka dni temu zadalem pytanie co z budowa zamiennika stacji na b. hotelu Glob w Oswiecimu. Zamiennik ma nr 20975
Wylaczanie stacji i nie uruchamianie zamiennikow jest niestety, musze to powiedziec, czystym dranstwem ze strony operatora. Pozbawia setki ludzi zasiegu do ktorego przywykli w ciagu nieraz dekady czy nawet dwoch. I nic Was tu nie usprawiedliwia. Macie stanac na glowie, zeby zasieg odtworzyc. Nie bede pisal ile razy tak nie zrobiliscie i z niepokojem zauwazam, ze trend sie poglebia za obecnego wlasciciela. Jest to wybitnie nieprofesjonalne postepowanie, ktore uszloby moze firmom krzakom, a nie Wam, ktorzy macie ambicje bycia czolowa siecia tel. komorkowej.
marb
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:26

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: marb »

Tak, czy Plus zdąży przed imprezą która odbędzie się 15 lipca :)
marb
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:26

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: marb »

Krzysiek_Plus pisze:marb, dodanie U900 zaplanowane na lipiec.
EDIT: Czy chodzi o Białoruski Festyn Ludowy Termin: 23.07.2017?
Chodzi o ukraińską noc świętojańską, impreza odbywa się zawsze w pierwszą sobotę po 12 lipca, w tym roku przypada na 15 lipca nad zalewem Bachmaty. Nie widzę jej w kalendarium imprez pow. Hajnowskiego, w tym jest: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/samorza ... arium.html
tical
PlusManiak
Posty: 99
Rejestracja: 23 kwie 2017, o 22:04

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: tical »

Witam
Ostatnio zauważyłem coś dziwnego i nie wiem czy to błąd aplikacji czy sieci, ale zaciekawiło mnie to.
Otóż na 2 różnych BTSachw różnych miejscowościach aplikacja kilka razy zasygnalizowała mi jakbym przez chwilę korzystał z agregacji, ale 3 pasm..po chwili wracając do 2xCA.
Przeskakiwało kilka razy i udało mi się zrobić screena.
Widać po PCI, że są 2 dodatkowe pasma CA.

Chodzi o stacje BT44875 oraz BT42185.

Jakieś testy czy jednak błąd aplikacji?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... c0edba.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... ad25a3.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... 34f5e6.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... f0d8ba.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... 9f6cf0.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... 748607.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201706 ... 4f3698.jpg

Wysłane z mojego Nexus 6P przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 14 cze 2017, o 10:53 przez Krzysiek_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Usnięto tag IMG, proszę korzystaj z funkcji dodawania załączników na forum lub staraj się dodawać mniejsze grafiki.
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

Witam,

Rozumiem Krzysiek_Plus Twoje stanowisko i odpowiedzi dotyczące poprzednich postów. Musisz niestety trzymać stronę pracodawcy.
Czas pokaże, czy Wasze ruchy na chybił-trafił według nie wiem jakiego już klucza doposażania istniejących stacji do różnych pasm są właściwe. W końcu te kilka milionów kart SIM, które na przestrzeni ostatnich lat zmigrowały do konkurencji o czymś dobitnie świadczy. I tylko przypadkowo z fotelu leadera w ilości Klientów spadliście na ostatnie miejsce.
Może się czepiam. Może. Ale nie bez przyczyny. Skoro właściciel jest tak bogaty, że może po kilka razy wykonywać kolejne rozbudowy w dopiero co doposażonych stacjach, to pytanie czemu nie jest to robione raz i to z głową ? A kto bogatemu zabroni ?
Zawsze jest to argument dla Radiowców, że są potrzebni.
Widocznie inne sieci mają za dużo kasiory. Widocznie błędnie zakładają logiczny zasięg z logicznie najbliższej lokalizacji.
Tam przynajmniej terminal nie musi szukać "właściwego" systemowego pasma lub wykonywać "siłowego" handoveru. Nie musi także być obsługiwany ze stacji odległej o kilka kilometrów, bo ma monolit radiowy i to niezależnie czy jest w trybie iddle, czy data.
Zresztą, zapraszam do lektury podstaw budowy sieci komórkowej. To z pewnością rozjaśni myślenie panów Radiowców i być może zmieni ich zatwardziałe myślenie.

Pozdrawiam

:mrgreen:
HAL 9000

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

Stan49 pisze:Witam,

Rozumiem Krzysiek_Plus Twoje stanowisko i odpowiedzi dotyczące poprzednich postów. Musisz niestety trzymać stronę pracodawcy.
Czas pokaże, czy Wasze ruchy na chybił-trafił według nie wiem jakiego już klucza doposażania istniejących stacji do różnych pasm są właściwe. W końcu te kilka milionów kart SIM, które na przestrzeni ostatnich lat zmigrowały do konkurencji o czymś dobitnie świadczy. I tylko przypadkowo z fotelu leadera w ilości Klientów spadliście na ostatnie miejsce.
Może się czepiam. Może. Ale nie bez przyczyny. Skoro właściciel jest tak bogaty, że może po kilka razy wykonywać kolejne rozbudowy w dopiero co doposażonych stacjach, to pytanie czemu nie jest to robione raz i to z głową ? A kto bogatemu zabroni ?
Zawsze jest to argument dla Radiowców, że są potrzebni.
Widocznie inne sieci mają za dużo kasiory. Widocznie błędnie zakładają logiczny zasięg z logicznie najbliższej lokalizacji.
Tam przynajmniej terminal nie musi szukać "właściwego" systemowego pasma lub wykonywać "siłowego" handoveru. Nie musi także być obsługiwany ze stacji odległej o kilka kilometrów, bo ma monolit radiowy i to niezależnie czy jest w trybie iddle, czy data.
Zresztą, zapraszam do lektury podstaw budowy sieci komórkowej. To z pewnością rozjaśni myślenie panów Radiowców i być może zmieni ich zatwardziałe myślenie.

Pozdrawiam

:mrgreen:
Z pustego i Salomon...
Nie bede sie skupial na aspektach technicznych, nie czuje sie do tego kompetentny. Powiem moze nieco przewrotnie - jesli Plus jest tak zly to dlaczego w ogole jeszcze ma uzytkownikow? Czy tylko lenistwo? Nie sadze i tym samym uwazam, ze za migracja stoja w 95% aspekty ekonomiczne, nie techniczne. Mialem zarowno ja jak i multum moich znajomych do czynienia z konkurencja praktycznie i wniosek jest dziwnie zbiezny - to my wolimy juz tego zlego Plusa (oczywiscie tam gdzie on jest). Jest chyba w naturze czlowieka chwalic cos czego nie mam i krytykowac to co mam. Iluzja. Iluzja i jeszcze raz iluzja.
Po tym przy dlugim wstepie.
Problemem Plusa jest brak inwestycji w nowe stacje. Powtarzam nowe. Plus nigdy, na przestrzeni calych 21 lat, nie byl specjalnie szczodry jesli o nie chodzi. Zaledwie w kilku wojewodztwach zasieg Plusa jest widocznie lepszy od konkurencji. Zdecydowana wiekszosc wojewodztw gorszy lub duzo gorszy. I tak bylo de facto od zawsze. Plus mial "zrywy" zasiegowe po ktorych wpadal w slodka inercje. Od roku 2009 do 2013 w zwiazku z przemianami, zmiana wlasciciela, Plus wlasciwie zaprzestal budowania nowych stacji podczas gdy konkurencja jak najbardziej budowala sie, a takze konsolidowala. ¨
Rozumiem, ze "klepie sie" rozbudowy. OK. Jakis skutek to przynosi, trudno ocenic jak duzy. Jakis. Jednak tak jak napisalem na samym poczatku - z pustego i Salomon. Nie rozumiem dlaczego Plus tak ucieka przed tym tematem i idzie w zaparte, niejednokrotnie ustami swoich przedstawicieli osmieszajac sie zwyczajnie. Spotykalem i na tym forum informacje, ze w totalnej ciszy radiowej pomoze jak 15 km dalej odpalimy L1800 (calkiem niedawno tak bylo, chyba w kwestii okolic Kamiennej Gory). Chcialoby sie powiedziec - panowie, badzmy powazni. Nie macie do czynienia z ignorantami. Sami nie wierzycie w to co piszcie, wiec moze lepiej nie pisac nic.
Jednoczesnie Dzial Planowania Sieci problem zauwaza. Jest mnostwo planow nowych stacji oraz mase niezrealizowanych pozwolen. Wypelnienie tych dwoch zamkneloby definitywnie problem zasiegu. Dlaczego wiec sie tego nie realizuje? Dlaczego marnuje sie wlozone w to pieniadze? Protesty? Popatrzmy na to realnie - 5 do 10%. Nie wiecej. A reszta?

Mysle, ze nikt z zaangazowanych nie zyczy Plusowi zle, choc Plus jest jak ten mul. Uparty i zamkniety w swoich nawykach do granic smiesznosci.
Mysle, ze wazne jest mowic glosno o problemie i postarac sie w problem wsluchac. Nie jestescie idealni, zreszta nikt nie jest.
Budujcie nowe stacje, bo Was konkurencja pozre.
tical
PlusManiak
Posty: 99
Rejestracja: 23 kwie 2017, o 22:04

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: tical »

Chciałbym jeszcze zapytać o dostępne technologie na poniższych stacjach.

Z góry dziękuję.

BT42153 - tutaj pytałem i w 06/2017 ma być dodane LTE2600, czyli agregacja z LTE1800?
BT42152
BT44318
BT44389
BT42150
BT44319
BT42155
BT40791
BT42185 - agregacja 3xCA LTE800/1800/2600 ?
BT44320 - agregacja LTE800/1800 + LTE2600 (Q3), czyli będzie 3xCA?
BT44143 - agregacja LTE800/1800 + LTE2600 (Q3), czyli będzie agregacja 3xCA?
BT44110
BT40793
BT44514
BT44278
BT40753
BT44489


Wysłane z mojego Nexus 6P przy użyciu Tapatalka
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: habish »

tical pisze:Witam
Ostatnio zauważyłem coś dziwnego i nie wiem czy to błąd aplikacji czy sieci, ale zaciekawiło mnie to.
Otóż na 2 różnych BTSachw różnych miejscowościach aplikacja kilka razy zasygnalizowała mi jakbym przez chwilę korzystał z agregacji, ale 3 pasm..po chwili wracając do 2xCA.
Przeskakiwało kilka razy i udało mi się zrobić screena.
Widać po PCI, że są 2 dodatkowe pasma CA.

Chodzi o stacje BT44875 oraz BT42185.

Jakieś testy czy jednak błąd aplikacji?
To nie błąd a agregacja 3 pasm.
LTE2600 + LTE1800 + LTE800.
ODPOWIEDZ