Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
HAL 9000
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

24438 Ryglice oraz 24439 Szynwald - czy znana jest juz konkretna data uruchomienia tych stacji, bo w tej chwili jest tam cisza radiowa w eterze
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

HAL 9000, nie.

EDIT:
W poprzednim tygodniu prace modernizacyjne objęły 48 lokalizacji, w tym LTE2600 dodano na kolejnych 3 BTS'ach:
BT30590 Poznań Panorama,
BT32302 Wysoka,
BT33369 Swarzędz.

Pasmo LTE2600 może nie być jeszcze dostępne komercyjnie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

Krzysiek_Plus pisze: Czyli najprawdopodobniej telefon był w stanie idle, a w takim wypadku jest to prawidłowe działanie zgodnie z konfiguracją sieci. Jeśli nie było wymuszane konkretne pasmo, czy też wykonanie połączenie głosowe to telefon mógł się nie zalogować do U900 w tej lokalizacji.
Witam,

Krzysiek_Plus, z całym szacunkiem: jedyny przypadek kiedy telefon jest w trybie iddle jest wtedy, kiedy wyłączymy transmisję danych w smartfonie. Każdy smartfon z włączoną funkcją "dane komórkowe" jest praktycznie w trybie data, gdyż w tle zawsze odbywa się pobieranie lub wysyłanie danych przez którąś z aplikacji.
Tak, jak wspomniałem w poprzednim poście stacje w Skawinie są w innym obszarze przywołań radiowych, niż stacje krakowskie. Poza tym stacja przy ul. Krakowskiej jest bardzo ściszona. Byłem w tym rejonie i praktycznie pod samym btsem następuje przelogowanie do U900.
Tu mamy negatywny obraz zastosowania samego U900 jako technologii 3G pomiędzy stacjami z upriorytetyzowanym pasmem U2100. Tylko nie pisz, że tam nie ma zapotrzebowania na transmisję danych w tym paśmie: wystarczy spojrzeć ile tam jest firm na strefie.
Można Wam tłuc do znudzenia o potrzebie budowy monolitu radiowego we wszystkich pasmach, a Wy i tak robicie z tej sieci misz-masz. Tylko tak dalej, to będzie taki drugi tani Polsat.




:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 12 cze 2017, o 19:28 przez Stan49, łącznie zmieniany 1 raz.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: habish »

Wykonaj test na połączeniu głosowym bo to co napisałeś nie jest prawdą.
3G_
Szalony PlusManiak
Posty: 443
Rejestracja: 7 mar 2009, o 11:09

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: 3G_ »

Stan49 pisze:w tle zawsze odbywa się pobieranie lub wysyłanie danych przez którąś z aplikacji.
Wcale niekoniecznie. Zdarzają się momenty bez transmisji mimo włączonych "Danych komórkowych", aplikacje nie wysyłają/odbierają danych tak non stop.
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

Witam,

Patryk_7588, co nie jest prawdą ? Oczywisty fakt, że smartfon jest w trybie data z minimalnymi przerwami pomiędzy sesjami, czy to, że brak monolitu radiowego skutkuje dziwnymi systemowymi handoverami z LTE do U900 ? Skutkuje nawet tam, gdzie nie ma 3G w paśmie U900 i wtedy nie możesz wykonać połączenia, a osoba do Ciebie dzwoniąca słyszy komunikat, że jesteś chwilowo niedostępny. Chcesz przykłady, chętnie wymienię lokalizacje.

Rozumiem, że handover powinien nastąpić tylko przy połączeniach typu voice, a przy data to już nie ?

Może warto zacząć od podstaw, że bardziej wydajne U2100 powinno być na każdej, powtarzam każdej stacji miejskiej.
Miesznie technologi 3G skutkuje siłowym trzymaniem się terminala w paśmie U2100, czasem do utraty sygnału włącznie.
Zapraszam do kotliny jeleniogórskiej z uwzględnieniem nowoodpalonych stacji U2100 na Szrenicy i Hali Szrenickiej.
Zdajesz sobie sprawę, jakie te stacje robią spustoszenie i jaki mają zasięg ? Wszystko poprzez wymieszanie technologi U900 na jednych stacjach z U2100 na innych.

:mrgreen:
Ostatnio zmieniony 12 cze 2017, o 19:55 przez Stan49, łącznie zmieniany 2 razy.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: habish »

W weekend napisałem co możesz protestować, napisałem jak to wygląda u mnie.
Teraz czekam na info od was.
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

Witam,

Patryk7588, wcale nie chcę prowadzić z Tobą słownej wojny. Możemy poużywać argumentów. W mieście uchybienia w konfiguracji sieci i braku monolitu łatwo jest ukryć i mało który szary użytkownik jest je w stanie wychwycić.
Tak się składa, że cały pas południowy kraju od Rzeszowa po Zgorzelec jest mi znany włącznie z jego bolączkami.
Zjeździłem dotychczas po tym rejonie niezliczone ilości kilometrów. I podczas każdej podróży na pokładzie samochodu jest ze mną kilka telefonów i niejednokrotnie monitoruję wiele pasm jednocześnie.
Co się nawkurzałem z powodu niemożności wykonania połączenia z powodu braku handoveru z LTE do 3G to moje.
I uwierz mi, nie są to odosobnione przypadki. Jeżeli w sieci 3G jest wiele braków sąsiedztw, to podejrzewam, a raczej jestem pewien, że w paśmie LTE też jest kupa baboli.
Schemat handover pomiędzy pasmami opisany przez Ciebie w weekend jest poprawny, ale nie zawsze jest realizowany z różnych powodów, min. niefrasobliwości odpowiedzialnych osób za konfigurację i optymalizację sieci.
Gdyby było tak dobrze, tu na łamach tego Forum nie byłoby tylu krytycznych opini.

Pozdrawiam.

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Ron
V.I.P.
Posty: 1177
Rejestracja: 18 maja 2015, o 18:24
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Ron »

HAL 9000 pisze:Nawiazujac. Jastrzebie-Zdroj BT20130 i BT20128 - kiedy powstana te stacje? A kier. na Zebrzydowice i Pruchna jest rzeczywiscie zero. Konkurencja jest.
Także czekam na te stacje, znacznie poprawi się zasięg w centrum i mówie tutaj o 2G, który jest słaby w Centrum. ;-)
Spacedust
Szalony PlusManiak
Posty: 335
Rejestracja: 28 lip 2013, o 23:46
Kontakt:

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Spacedust »

Krzysiek_Plus pisze:HAL 9000, nie.
BT33369 Swarzędz.
Pasmo LTE2600 może nie być jeszcze dostępne komercyjnie.[/color]
Ta stacja ma taki zasięg, że słychać ją u mnie w odległości 5 km z siłą sygnału 33% w zamkniętym mieszkaniu na zwykłym modemie Huawei E3372 bez żadnych dodatkowych anten. Chyba jeszcze nie do końca została skonfigurowana, bo obejmując tak ogromny obszar z miejsca będzie przeciążona, a to w samym Swarzędzu są potrzebne dobre transfery.
graffik87
PlusManiak
Posty: 85
Rejestracja: 10 wrz 2013, o 11:22

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: graffik87 »

Witam. Czy są dodane jakieś nowe pasma na BT20046, BT22892 lub BT22651?
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: habish »

Czy jest w planach LTE1800 na stacji: 32221 (Jaryszki)?
Czy są w planach jakieś prace na stacji: 12758 (Lublin) + ewentualne plany na LTE2600 w Lublinie?
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

Stan49 pisze:Krzysiek_Plus, z całym szacunkiem: jedyny przypadek kiedy telefon jest w trybie iddle jest wtedy, kiedy wyłączymy transmisję danych w smartfonie. Każdy smartfon z włączoną funkcją "dane komórkowe" jest praktycznie w trybie data, gdyż w tle zawsze odbywa się pobieranie lub wysyłanie danych przez którąś z aplikacji.
Niestety to nie prawda, telefon również przy aktywnej transmisji danych przechodzi regularnie w tryb idle. Smartphone'y nie transferują danych non stop. Nawet przy transmisji danych takich jak oglądanie video jest moment, w którym zapełniany jest bufor aplikacji i telefon tymczasowo przechodzi w stan idle.
Stan49 pisze:Tak, jak wspomniałem w poprzednim poście stacje w Skawinie są w innym obszarze przywołań radiowych, niż stacje krakowskie. Poza tym stacja przy ul. Krakowskiej jest bardzo ściszona. Byłem w tym rejonie i praktycznie pod samym btsem następuje przelogowanie do U900.
Tu mamy negatywny obraz zastosowania samego U900 jako technologii 3G pomiędzy stacjami z upriorytetyzowanym pasmem U2100. Tylko nie pisz, że tam nie ma zapotrzebowania na transmisję danych w tym paśmie: wystarczy spojrzeć ile tam jest firm na strefie.
Między innym dlatego ten BTS powstał, a do celu transmisji danych jest LTE1800. Przy normalnym użytkowaniu telefon będzie zalogowany do LTE1800, a przy wykonywaniu/odbierania połączenia będzie przelogowywany do U900. U900 będzie również dostępny wewnątrz budynków.
Stan49 pisze:Można Wam tłuc do znudzenia o potrzebie budowy monolitu radiowego we wszystkich pasmach, a Wy i tak robicie z tej sieci misz-masz.
Nie ma takiej potrzeby, sieć jest rozbudowana według określonego planu.
Stan49 pisze:Skutkuje nawet tam, gdzie nie ma 3G w paśmie U900 i wtedy nie możesz wykonać połączenia, a osoba do Ciebie dzwoniąca słyszy komunikat, że jesteś chwilowo niedostępny. Chcesz przykłady, chętnie wymienię lokalizacje.
Takie problemy sugeruje zgłaszać wraz z dokładnym opisem (numery telefonów, lokalizacja, data/czas wystąpienia problemu) przez ten formularz.

Spacedust, w tej kwestii na pewno będą jeszcze zmiany, pasmo LTE2600 działa obecnie jeszcze testowo.

graffik87, poprzednia odpowiedź w sprawie tych BTS'ów dalej aktualna.

patryk7588,
32221 - na obecną chwilę brak planów.
12758 - jest GSM, U900, U2100, LTE800, LTE1800. Na obecną chwilę brak planów.
Lublin - na obecną chwilę brak planów na LTE2600.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
maciej75
Prawie PlusManiak
Posty: 36
Rejestracja: 13 cze 2017, o 14:16

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: maciej75 »

Czy na stacji 32098 działa LTE 2600?
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Krzysiek_Plus »

maciej75, prace będą dopiero realizowane, ale najprawdopodobniej do końca miesiąca to pasmo powinno być już dostępne na tym BTS'ie.

Do końca miesiąca powinno pojawić się również LTE1800 na BT32120 ;-) .
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ