Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
mpmdembi
Szalony PlusManiak
Posty: 292
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 4 mar 2014, o 23:53

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: mpmdembi »

Stan49 pisze:
mpmdembi pisze:
Krzysiek_Plus pisze:mpmdembi
Pytanie do mpmdembi: jakie pasmo 3G było zalogowane pod stacją BT20562 ?

:mrgreen:
U2100 z wieży ciśnień. Jeśli nawet był tam sygnał U900, to i tak nic to nie zmieniało, bo telefon pomimo wymuszania 3G/2G/LTE nie widział U900 nawet jak sygnał U2100 byl b. słaby. Jeśli tak ma działać U900 na tej stacji, to lepiej zdemontować sprzęt, bo szkoda aby tam rdzewiał. Owszem na wieży ciśnień byli monterzy, ale czy to coś mogło zmieniać? LTE działało, a jak napisałem wieża ciśnień też.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: habish »

Wymusiłeś 3G czy wymusiłeś U900?
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

mpmdembi pisze: U2100 z wieży ciśnień. Jeśli nawet był tam sygnał U900, to i tak nic to nie zmieniało, bo telefon pomimo wymuszania 3G/2G/LTE nie widział U900 nawet jak sygnał U2100 byl b. słaby. Jeśli tak ma działać U900 na tej stacji, to lepiej zdemontować sprzęt, bo szkoda aby tam rdzewiał. Owszem na wieży ciśnień byli monterzy, ale czy to coś mogło zmieniać? LTE działało, a jak napisałem wieża ciśnień też.
Witam,

Fakt jest niepodważalny. Stacja BT20562 ma mizerną wydajność jeżeli chodzi o zasięg. I tu ukłon w stronę odpowiednich służb technicznych operatora, których uwadze polecamy cytowany obiekt.

:mrgreen:
BumKanapka
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 9 cze 2017, o 23:23

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: BumKanapka »

Można wiedzieć kiedy na BT43553 będzie uruchomione LTE?
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

patryk7588 pisze:Wymusiłeś 3G czy wymusiłeś U900?

Witam,

Jakby nie było U900 to też 3G. Spytam, czy mpmdembi wymuszał odpowiednie nośne dla U900 (2963) i U2100 (10737 i 10762, na niewielu stacjach jest też 10713) ?

Bez tego ręczna zmiana 2G/3G/LTE przy uwalonej parametryzacji i braku przypisanych handover dla komórek sieci niewiele daje. Mamy do czynienia z siłowym logowaniem do stacji bazowej niekoniecznie najbliższej (dominanta).
Jest jeszcze aspekt odpowiedniego ustawienia parametrów stacji, których jest bez liku (tych najważniejszych jest kilkadziesiąt).

Tu jest jeszcze jeden istotny szczegół, a mianowicie inne obszary przywołań LAC dla 3G i TAC dla LTE. Skawina (BT22304, BT22512 i BT20562) mają 21080, zaś Kraków Skotniki BT22307 ma 21034.
I tu oprócz niefrasobliwej optymalizacji BT20562 szukałbym problemów z omawianą stacją.

:mrgreen:
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: habish »

Stan49 pisze:Jakby nie było U900 to też 3G.
Nie od dziś wiadomo że U2100 ma wyższy priorytet niż U900.
Aby sprawdzić powyższą stację, polecam wymusić U900 a nie ogólnie 3G.

Nie wiem jak u was, ale u mnie, tj. w 3 strefie radiowej w Wielkopolsce zauważyłem jakiś czas temu że ładnie działa przejście U2100 --> U900 podczas nawiązanego połączenia.
Będąc pod stacją, trzeba było wykonać połączenie głosowe i sprawdzić czy nastąpi przejście z U2100 z odległej stacji właśnie na U900 ze stacji pod którą się znajdował mpmdembi. Podejrzewam że mieszkańcy mieszkający blisko tej stacji, wewnątrz budynków korzystają właśnie z U900.


Mi nie podobają się inne sprawy:
1. Dziwna konfiguracja CSFB.
Miasto Kościan - 4 stacje Plusa, na każdej jest LTE1800/U2100/GSM, 3 z nich posiadają U900 a jedna L800.
Na każdej z nich CSFB przenosi z LTE do U900, nawet na tej stacji która nie ma U900 :shock:
Na początku modernizacji, czyli rok 2012 taka konfiguracja mogła być ok, telefonów z LTE było mało, więc mocno nie obciążały U900, telefony bez LTE cały czas zalogowane do U2100, ale dziś, 5 lat później, gdy już każdy telefon praktycznie ma LTE takie pomijanie U2100 trochę mija się z celem, tym bardziej że jak pisałem wcześniej, ładnie działa przejście podczas połączenia głosowego z U2100 do U900.
U900 wydaje się być przeciążone i na innych forach telekomunikacyjnych coraz częściej czytam o beznadziejnej jakości połączeń głosowych w Plusie.
Według mnie, aktualnie konfiguracja powinna wyglądać tak:
LTE2600/LTE1800 ---> U2100 ---> U900 ---> GSM
LTE900/LTE800 ---> U900 ---> GSM

2. Fioletowy operator miesza w roamingu krajowym, na wielu kartach pierwszym operatorem znów staje się Plus, mało tego, Orange jak i T-Mobile zostaje zablokowane i nie ma możliwości wyboru innej sieci w roamingu krajowym niż Plus. :shock:
Jak wiadomo fiolet ma dostęp tylko do GSM/U900/U2100 więc sieć zostaje jeszcze mocniej obciążona ruchem w tych pasmach.
HAL 9000

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

patryk7588 pisze:
Stan49 pisze:Jakby nie było U900 to też 3G.
Nie od dziś wiadomo że U2100 ma wyższy priorytet niż U900.
Aby sprawdzić powyższą stację, polecam wymusić U900 a nie ogólnie 3G.

Nie wiem jak u was, ale u mnie, tj. w 3 strefie radiowej w Wielkopolsce zauważyłem jakiś czas temu że ładnie działa przejście U2100 --> U900 podczas nawiązanego połączenia.
Będąc pod stacją, trzeba było wykonać połączenie głosowe i sprawdzić czy nastąpi przejście z U2100 z odległej stacji właśnie na U900 ze stacji pod którą się znajdował mpmdembi. Podejrzewam że mieszkańcy mieszkający blisko tej stacji, wewnątrz budynków korzystają właśnie z U900.
Jesli tak jest to git, bo tak ma to wlasnie wygladac. Jesli jednak nie to mozna zakwestionowac sens uruchamiania U900 w miastach.
Wiem, ze podobna sytuacja byla na stacji 20297 gdzie pod masztem bylo zamiast U900 z tej stacji szczatkowe U2100 z 24567, tez w trybie idle, wiec trzeba sprawdzic active jak sugeruje Patryk.
Swoja droga Plus swietnie moglby sobie w miescie dawac rade za pomoca wylacznie U2100. Jest tylko jeden drobny szkopul - stacji jest za malo, a woli stawiania nowych brak.

A propos braku stacji w Krakowie. Ostatnio pytalem o Straszewskiego 25, stacja 20350 (KRAKOW_PLANTY). ULICP dawno umorzony, a stacji brak w planach. Konkurencja, ktora jest doslownie 100 m dalej na DS Bartniak stawia sie tam, jest juz radiolinia w wykazie. Pytam sie - dlaczego Plus nie moze? Tym bardziej, ze z zasiegiem wewnatrz jest tam fatalnie, a wspomniana konkurencja ma tam full i dodatkowo, powtarzam, stawia sie przy Straszewskiego 25.
Mozesz sie dowiedziec Krzysiek dlaczego tak jest? Troche wiecej niz tylko zerknac na liste planow, zapytac technikow. Przeciez deklarujecie, ze wszystko dla uzytkownika.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: habish »

Sprawdziłem kilka stacji jadąc dziś do Poznania:
Mosina (33550) - Full wypas, CSFB nawet z L2600 przenosi do U900, U2100 pomijane.
Luboń (33361) - Full wypas, CSFB przenosi do U900, U2100 jest pomijane.
Poznań (33378) - Full wypas, CSFB pomija U2100 i przenosi do U900.

Jak wygląda to u was?
Stacja w Poznaniu ma 3 nośne U2100.
kalah2001
Starszy Plusmaniak
Posty: 173
Rejestracja: 30 kwie 2014, o 15:25

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: kalah2001 »

Witam,
Kiedy Plus uruchomi LTE w BTSie w Świerznie k. Kamienia Pomorskiego (BT44554) - woj. Zachodniopomorskie. Wszystkie nadajniki w okolicy mają już LTE a tylko ten jedyny ma GSM/3G.
Pozdrawiam
Michał
kalah2001
Mateusz7
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 3 cze 2017, o 17:19

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Mateusz7 »

Dzień dobry,

na dniach okazało się, że są problemy z nadajnikiem BT44109. Uwzględniając również fakt, że z masztu korzystają różni operatorzy, kilka tysięcy osób zostało z dnia na dzień odciętych od sieci komórkowej. Z kolei tuż obok pojawiła się zgoda na nadajnik BT41171. Jaki jest powód tej sytuacji i jakie są plany dotyczące tej lokalizacji?

Z nadzieją oczekiwałem na nowe nadajniki, a okazuje się, że trzeba będzie bronić tych niewielu, co już są.

Jakie są plany dotyczące nadajnika BT41228?
jawczak-24
Prawie PlusManiak
Posty: 47
Rejestracja: 22 paź 2016, o 07:45

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: jawczak-24 »

Witam pisze w imieniu kolegi i chciał bym zapytać jakie jest dostępne pasmo na Bt 43547
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

Krzysiek_Plus pisze: Pytasz o Sulejów w woj. łódzkim?
31224 - w drugim kwartale 05/2017 dodamy U900 i LTE1800.
Witam,

1. Czy plany modernizacji stacji BT31224 Sulejów udało się zrealizować ? Jeżeli tak, to poproszę o info dotyczące działających na stacji pasm i ilości sektorów.
2. Jak statystyka ubiegłotygodniowych prac modernizacyjnych na sieci ?
3. Czy są plany dodania pasma LTE na stacji BT24346 Filipowice ? Niedługo koniec pozwolenia radiowego.
4. Czy są plany wybudowania stacji BT20621 Bolęcin (a właściwie odtworzenia BT22734) ? Niebawem kończy się pozwolenie radiowe.
5. BT22947 Siemianowice Sląskie Pl. Skrzeka. Czy jest plan dołożenia pasma LTE dedykowanego dla Osiedla Bytków ? Zasięg LTE na tak dużym osiedlu mieszkaniowym z BT22025 Bytków na budynku Emitela i BT22024 z komina dawnego Fabudu to delikatnie mówiąc jest kuriozum.

:mrgreen:
dyzios
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 11 cze 2017, o 13:21

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: dyzios »

Zamiast włączać usługę Lte może byście dostarczyli usługę telefoni komórkowej Byłem w miejscowości Paprotki to jest koło Kamiennej Góry Zasięg kończy się 2 km za Kamienną Góra. T-mobile i Orange działa bezproblemowo Kiedy pokryjecie tą cześć Polski sygnałem
Awatar użytkownika
Stan49
Szalony PlusManiak
Posty: 612
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:14
Lokalizacja: Górny Sląsk

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: Stan49 »

dyzios pisze:Zamiast włączać usługę Lte może byście dostarczyli usługę telefoni komórkowej Byłem w miejscowości Paprotki to jest koło Kamiennej Góry Zasięg kończy się 2 km za Kamienną Góra. T-mobile i Orange działa bezproblemowo Kiedy pokryjecie tą cześć Polski sygnałem
Witam,

Jak ktoś decyzyjny w Plusie pomyśli o dowieszeniu się do obiektów N zarówno w Przedwojowie, jak i Miszkowicach do masztów Orange i wyda na ten cel kasę. Wtedy będzie zasięg. Pod warunkiem implementacji kompletu pasm, tak jak to robi N, a nie jak Plus: tu 2G/LTE800, tam U900/LTE i jeszcze w wielu, innych możliwych kombinacjach pasm z 2G only włącznie.

:mrgreen:
HAL 9000

Re: Kiedy LTE-A? LTE? HSPA+? pytania o planowany zasięg

Post autor: HAL 9000 »

Stan49 pisze:
dyzios pisze:Zamiast włączać usługę Lte może byście dostarczyli usługę telefoni komórkowej Byłem w miejscowości Paprotki to jest koło Kamiennej Góry Zasięg kończy się 2 km za Kamienną Góra. T-mobile i Orange działa bezproblemowo Kiedy pokryjecie tą cześć Polski sygnałem
Witam,

Jak ktoś decyzyjny w Plusie pomyśli o dowieszeniu się do obiektów N zarówno w Przedwojowie, jak i Miszkowicach do masztów Orange i wyda na ten cel kasę. Wtedy będzie zasięg. Pod warunkiem implementacji kompletu pasm, tak jak to robi N, a nie jak Plus: tu 2G/LTE800, tam U900/LTE i jeszcze w wielu, innych możliwych kombinacjach pasm z 2G only włącznie.

:mrgreen:
Najwazniejsze, ze nie bylo zgloszen. Nie bylo zgloszen, wiec nie ma problemu. Swoja droga Przedwojow jest w planach BT34596, pozwolenie wygasa w 2018

I jeszcze.
- Pytalem o Oswiecim - BT20151, stacja zdemontowana zanim uruchomiona. Co w zamian?
Jak sie przy okazji posuwaja prace z zamiennikiem BT20975 za zlikwidowana stacje na hotelu Glob czyli BT20149
- Zator, konczy sie II kwartal. Czy bedzie nowa wieza? Przypominam, ze tam w okolicy jest 2G only z BT22430 i mamy rok 2017, nie 1997
- BT24879 - kiedy ruszy? Cale scisle centrum N. Huty oparte na jednej stacji 22048
- BT24743 - stacja na przychodni, ponoc protest - powstanie? Jesli nie to co w zamian. W poblizu dwie szkoly, kosciol. Cale poludnie Olkusza zasieg indoor jest na granicy lub go brak.
ODPOWIEDZ