Kilka pytań na temat nadajników

Roaming, Muzodajnia, Program 5Plus, Drogowskaźnik, Plus Online. Wszytko inne co związane z siecią Plus+...
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Kilka pytań na temat nadajników

Post autor: tomek »

1) Ile może jedna antena na maszcie prowadzić jednocześnie rozmów? Jak to jest z SMSami bądź MMSami?
2) Ile anten przeważnie znajduje się na maszcie?
3) Zauważyłem, że na masztach są dwa rodzaje anten - okrągłe i takie podłużne... Czyli jedna z nich odbiera a druga wysyła sygnał?
:)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

tomek pisze:Ile może jedna antena na maszcie prowadzić jednocześnie rozmów? Jak to jest z SMSami bądź MMSami?
Zależy od ilości TRXów. Dla 2G - 7 Time Slot * ilość TRXów. Chyba 8 TRXów może być najwięcej (ale pewności nie mam). Można jeszcze puścić rozmowę w kodowaniu HR, wtedy podwajamy dwukrotnie ilość rozmów na stacji. SMSy to już sygnalizacją lecą, MMSy szczerze to nie wiem, to pod transmisję danych bym podpiął.
tomek pisze:2) Ile anten przeważnie znajduje się na maszcie?
Najczęściej 3, trochę rzadziej 4. (Czasami gdy mamy 2G i 3G na jednej stacji to mamy po dwie anteny obok siebie, pod spodem). Ogólnie są anteny trzyzakresowe więc jakby nie patrzeć 900MHz, 1800MHz, oraz 3G (2100MHz) mogą być na jednej antenie. W takich przypadkach jednak najczęściej widuję że 900MHz i 2100MHz jest puszczone na jednej antenie a 1800MHz na drugiej. Czasami są inne kombinacje, ale nigdy nie spotkałem się z 1800MHz i 2100MHz puszczonych na jednej antenie, oraz wszystkich trzech częstotliwości na jednej antenie.
tomek pisze:3) Zauważyłem, że na masztach są dwa rodzaje anten - okrągłe i takie podłużne... Czyli jedna z nich odbiera a druga wysyła sygnał?
Rodzaje anten można sobie pooglądać na stronie producentów ( http://www.kathrein.pl lub http://www.powerwave.com ). Nie jest tak że jedna jest do odbioru a druga do nadawania. Obie anteny działają dwukierunkowo.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

Radiowcem nie jestem, odpowiem tylko w zakresie mojej wiedzy:
a) SMS to sygnalizacja, idzie to w oddzielnej szczelinie czasowej (tzw. timeslot) niezależnie od głosu.
b) MMSy chodzą po GPRS'ie (pakietowa transmisja danych) - te same szczeliny co głos.
c) te okrągłe anteny to radiolinie - służą do łączenia elementów sieci między sobą w architekturze punkt-punkt, te podłużne anteny to anteny punkt-wielopunkt do komunikacji (dwukierunkowej) ze sprzętem abonenckim (czyli z telefonami).

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Chyba 8 TRXów może być najwięcej (ale pewności nie mam).
Sprawdziłem i max na jeden sektor może być 11 TRX. Od razu wytłumaczę - TRX jest to po prostu kanał. Każdy kanał dzieli się na 8 szczelin czasowych. 1 szczelina zawsze służy do wysyłania informacji o stacji bazowej (BCCH). Tylko z jednego TRXa jest wysyłany BCCH, więc kolejne podłączane TRXy dysponują już 8 szczelinami. Mam nadzieję że nic nie pokręciłem :-P

Przydział kanałów dla Plusa:
GSM 900MHz:
1-14, 37-67
DCS 1800MHz:
749-761, 850-885
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

a w każdej szczelinie czasowej może być przeprowadzona jedna rozmowa czy więcej?
co to znaczy, że
SMSy to już sygnalizacją lecą
? DO każdej anteny jest przypisany jeden TRX?

wiem że może głupie pytania, ale interesuje mnie to :)
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

po kolei:

Jedna szczelina to teoretycznie jedna rozmowa, ale sprytni naukowcy opracowali tak efektywny codec zwany Half Rate, który umożliwia "upchnięcie" dwóch rozmów w jednym TSie (timeslot'cie). Nie dzieje się to oczywiście bez utraty jakości głosu, ale cóż... nie ma nic za darmo :) Timesloty, to też nie jest wynalazek GSMu, ale bierze się ze świata telefonii stacjonarnej, tak jak wiele innych "sztuczek" zaadoptowanych do świata komórkowego. Polecam poczytać o ISDN'ie. :)

Sygnalizacja to jest sposób "porozumiewania się" pomiedzy urządzeniami działającymi w sieci telekomunikacyjnej. Głos, który słyszysz w słuchawce nie jest sygnalizacją, tylko tzw. User Plane - warstwą danych użytkownika w głosowej domenie CS (circuit switched). Dane, które przesyłasz przez GPRS to równiez User Plane - warstwa danych użytkownika tylko, że w domenie pakietowej PS - packet switched. Wszelkie informacje, które wymieniane sa pomiędzy Twoja słuchawką a siecią w związku z logowaniem sie do sieci, aktualizacją położenia, inicjowaniem i zakończaniem połączeń, lokalizacja, jak i równiez SMSy to jest Control Plane - warstwa sterująca w sieci. Jakkolwiek SMS jest również oparty na wiadomościach wymienianych pomiędzy użytkownikami to jego pierwotne zadanie było zupełnie inne niz obecnie. Miały to byc wiadomości przesyłane z sieci do uzytkownika, ale sprawdziły sie jako usługa, na której operatorzy moga trochę zarobić, stąd ich dzisiejsze zastosowanie :) Pokłosiem tej historii jest to, że użytkownik musi wskazać pośrednika w przesyłaniu wiadomości od niego do innych użytkowników, czyli SMSC. MMSy dla porówniania od początku miały mieć zastosowanie jako usługa stąd oparcie ich działania o pakietowy User Plane czyli GPRS.

Do jednej antenty może byc przypisanych wiele TRXów

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

dzięki Wam na info! już jestem trochę mniej ciemny w tych sprawach... :) pozdro! :D
ODPOWIEDZ