Telefon a zdrowie człowieka.

Na Poważne tematy i o wszystkim innym...
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Telefon a zdrowie człowieka.

Post autor: mariusz9a »

Chciałbym z Wami zamienić kilka zdań na temat wpływu telefonii komórkowej na nasze zdrowie. Jakie są Wasze opinie, spostrzeżenia na ten temat?

Fragment rozdziału "Telefony komórkowe a zdrowie", z książki: Simon A., Walczyk M. "Sieci komórkowe GSM/GPRS - usługi i bezpieczeństwo".

"[...] Generalnie cały przedział częstotliwości można podzielić na promieniowanie niejonizujące i jonizujące. Niskie częstotliwości promieniowania niejonizującego powodują powstanie słabych prądów wirowych które generalnie nie wywołują żadnego efektu (a przynajmniej na razie nie jest on znany). Wyższe częstotliwości, to promieniowanie cieplne, które wywołuje silne prądy wirowe i podgrzewa dany obiekt. Następnie jest zakres optyczny promieniowania, powodujący pobudzenie elektronów i efekty fotoelektryczne. Najwyższe częstotliwości, to promieniowanie jonizujące, które powoduje zrywanie wiązań atomowych, co powoduje uszkodzenie kodu DNA.
Częstotliwość pracy telefonów komórkowych zawiera się w obszarze od ok 900MHz do 2000MHz, czyli jest to obszar promieniowania niejonizującego powodujący efekty cieplne. Efekt, tak na prawdę, zależy od ilości energii wchłoniętej przez organizm. Do jej określenia używa się współczynnika absorpcji właściwej (Specyfic Absorption Rate, SAR) wyrażonego w W/kg. Międzynarodowe organizacje (ANSI/IEEE, ICNIRP) ustaliły go na poziomie 0,08 W/kg dla całego ciała i 2 W/kg (Europa) oraz 1,6 W/kg (US) lokalnie dla głowy. Wartości te zostały obliczone w ten sposób, że SAR o wartości 4 W/kg, powodujący podgrzanie ciała o 1 K w ciągu 30 min, przyjęto za tolerowalny (powyżej można już obserwować negatywne efekty) i zastosowano kilkukrotny margines bezpieczeństwa. Obecnie dla wszystkich telefonów producenci powinni publikować wartości SAR przy uchu, które ogólnie wahają się w granicach od 0,5 do 1 W/kg - pomiary są przeprowadzone na modelach imitujących głowę ludzką (fantomach) lub z wykorzystaniem symulacji komputerowych. Pomiar wartości SAR trudno jest przeprowadzić dla stacji bazowej, a ponieważ powinna istnieć możliwość szybkiego sprawdzenia, czy BTS spełnia normy, wartość SAR są przeliczane na gęstość strumienia mocy wyrażoną w mW/cm^2. Dopuszczalna gęstość wynosi ok 0,5 mW/cm^2 dla częstotliwości 900 MHz i ok 1 mW/cm^2 dla 2000 MHz. Są to wartości uśrednione, ponieważ sposób przeliczania przyjęty przez różne organizacje nie jest identyczny. Zależą one także od częstotliwości, dlatego że im wyższa jest częstotliwość, tym część pochłanianej przez ciało energii jest mniejsza. niektóre kraje dodatkowo obniżają ustalone limity, np w Polsce dla częstotliwości 900 MHz dopuszczalna gęstość mocy wynosi 0,01 mW/cm^2.

Wartość strumienia mocy generowanego przez stacje bazowe, w rzeczywistości, są najczęściej znacznie niższe od wspomnianych powyżej. Jedynym miejscem gdzie normy są przekraczane jest obszar w bezpośredniej bliskości anteny nadawczej stacji bazowej. Strefa niebezpieczna jednak ogranicza się zwykle do 6 metrów (w najgorszym przypadku), a w odległości kilkunastu, czy też kilkudziesięciu metrów gęstość strumienia mocy jest znacznie poniżej wartości granicznych. Te odległości dotyczą jednak tylko tego kierunku, w którym nadaje antena, ponieważ ze względu na charakterystykę anteny pole pod i nad (a jeśli jest to antena kierunkowa, to także obok i z tyłu) anteną jest dużo słabsze. [...]"


Mam nadzieję że powyższy fragment da do myślenia i zobrazuje jak szkodzi nam sam telefon a jak sam nadajnik. Zwróćcie również uwagę na wyśrubowane polskie normy dotyczące promieniowania w stosunku do stacji nadawczych.


Na razie aby jak najbardziej zmniejszyć wpływ promieniowania na nasz organizm podczas rozmowy zaleca się stosowanie bezprzewodowych zestawów słuchawkowych. Dlaczego bezprzewodowych? Podczas rozmowy słuchawki przewodowe zachowują się tak, jakbyśmy wsadzili sobie nadającą antenę prosto do ucha. To w sumie jeszcze gorsze rozwiązanie niż rozmowa bezpośrednio przez telefon.
Ktoś powie że bluetooth też promieniuje. I racja :-) Działa ono jednak na częstotliwości 2,4GHz która już nie przenika tak bardzo w głąb naszego organizmu. Poza tym moc urządzeń bluetooth jest bardzo mała.

Jak długo rozmawiacie dziennie przez telefon? Odczuwacie jakieś negatywne skutki z tym związane?
Ja się przyznam że rozmawiam minimum 1 godzinę dziennie przez komórkę. Niemalże zawsze rozmowę prowadzę właśnie przez słuchawki bluetooh. Jak na razie nie odczuwam negatywnych tego skutków. Kiedyś rozmawiałem non stop przez 7 godzin bezpośrednio przez telefon. Następnego dnia czułem się jakbym miał kaca.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Garjusz
Administrator
Administrator
Posty: 2869
Rejestracja: 5 paź 2007, o 18:42
Lokalizacja: PlusForum
Kontakt:

Post autor: Garjusz »

Dużo na ten temat się piszę:

Telefony powodują raka mózgu
Telefony komórkowe może negatywnie wpływać na żywe tkanki oraz powodować uszkodzenie kodu DNA.
Telefony komórkowe są szkodliwe dla młodzieży
Komórki szkodliwe dla dzieci?
Promieniowanie telefonów komórkowych może prowadzić do zaburzeń snu
...


ale jak z tym jest?

Ja rozmawiam przez telefon może 15 minut dziennie i to w dniach w których pracuje.
To myślę że nie wiele.

Ale znam osoby które z telefonem przy uchu przechodzą 4-5 godzin.
Taką mają pracę, jak na razie nie narzekają na zdrowie.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Telefony komórkowe może negatywnie wpływać na żywe tkanki oraz powodować uszkodzenie kodu DNA.
Z wiedzą jaką posiadam to myślę że to nie jest prawdziwe.

Co do reszty można podchodzić ostrożnie. Niestety na dzień dzisiejszy nikomu jednoznacznie nie udało się dowieść że telefony szkodzą lub nie. Myślę że będzie podobnie jak z tytoniem, wszystko się okaże za kilkanaście lat...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Teraz mi się przypomniało...
Jeszcze kilka lat temu, jak w szkole średniej nauczono mnie o telefonii komórkowej (przedmiot prowadził mgr z Politechniki Śląskiej, który przez pewien czas pracował jako technik w Orange, wtedy jeszcze Idei) mówił nam że bezpieczny ciągły czas rozmowy przez telefon komórkowy to max 2 minuty. Ale to było już jakiś czas temu, od tamtej pory promieniowanie wytwarzane przez komórki trochę się zmniejszyło.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Garjusz
Administrator
Administrator
Posty: 2869
Rejestracja: 5 paź 2007, o 18:42
Lokalizacja: PlusForum
Kontakt:

Post autor: Garjusz »

mariusz9a pisze: Z wiedzą jaką posiadam to myślę że to nie jest prawdziwe.
może i tak nie mam pojęcia jak jest naprawdę :-)
ale gdzieś kiedyś o tym czytałem.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Po prostu to nie te częstotliwości aby aż takie spustoszenie w organizmie czynić ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Nie dla masztu telefonii komórkowej na szkole

Niektórzy pracownicy i rodzice uczniów SP nr 63 przy ul. Goszczyńskiego na Szwederowie są przeciwni, aby na szkole stanął maszt telefonii komórkowej. Decyzja zapadła. Baza telefonii komórkowej stanie prawdopodobnie jeszcze do końca 2008 roku - informuje szkoła.

"Jestem zbulwersowany faktem, że dyrektor szkoły pozwala na montaż anteny telefonii komórkowej na dachu placówki. Czyżby traktował szkołę jako prywatny folwark i ma w głębokim poważaniu opinię i zgodę pracowników i innych zainteresowanych - mieszkańców, rodziców?” - mówi pracownik szkoły na Szwederowie, a jednocześnie mieszkaniec sąsiedniego bloku.

- Decyzja zapadła. Baza telefonii komórkowej stanie prawdopodobnie jeszcze do końca 2008 roku - informuje pani wicedyrektor, która nie chciała podać "Gazecie Pomorskiej"swojego nazwiska. - Nie jesteśmy ani pierwszą, ani jedyną szkołą, na której dachu stoi taki maszt - dodaje pani wicedyrektor.

Rzeczywiście. Baza operatora komórkowego stoi na przykład na dachu Zespołu Szkół nr 29 przy ul. Słonecznej, przypomina Gazeta Pomorska. - I to od dobrych czterech lat - dopowiada Lilianna Dalecka, wicedyrektor. - Zanim się pojawiła, paru mieszkańców protestowało. Zorganizowaliśmy jednak zebranie. Zaprosiliśmy na nie między innymi Radę Rodziców i radnych z osiedla. Wyjaśniliśmy, mając dowody na papierze, że nie ma szkodliwego promieniowana, a sąsiedztwo masztu nie zaszkodzi zdrowiu okolicznych mieszkańców.

Marian Sajna, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy:
- To dyrektor szkoły decyduje, czy przyjąć propozycję od operatora i pozwolić mu postawić maszt. My jedynie podpowiadamy, co zrobić.
Źródło: telix.pl

Ostatnio co raz częściej słychać o protestach przed "wyrastającymi" nadajnikami. Co prawda sprawa może bulwersować bo nadajnik ma stanąć na dachu szkoły. Ale wystarczy zajrzeć na strony producentów anten aby zobaczyć jak taka antena promieniuje. Trudne to nie jest a wiele by ludziom wyjaśniło. Dzieciaczki w szkle nie będą wcale narażone na promieniowanie od tej stacji.
Pamiętajmy że tak na prawdę to nam, zwykłym użytkownikom bardziej szkodzi telefon który trzymamy przy głowie, w kieszeni itd niż nadajnik stojący 100m obok nas...
U mnie na osiedlu na szkole podstawowej stoi NodeB Play i Orange oraz BTS Orange.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

to jest tak jak każdy chce mieć prąd ale słup niech stoi u sąsiada... no niestety, Polacy wiedzą swoje i żadni ludzie ani żadne najlepsze badania o tym, że nawet komórki w czasie rozmowy są groźniejsze od nadajnika nie przekonają prostego Polaka, który na drugi dzień będzie się żalił, jaki to słaby zasięg i jaka sieć do d...

tutaj kilka linków:
http://pl.youtube.com/watch?v=8R1FU_E73-U
http://pl.youtube.com/watch?v=MrNEd973e ... re=related
http://pl.youtube.com/watch?v=MU4x9Z1R_ ... re=related
http://pl.youtube.com/watch?v=xj47sIBT7 ... re=related

i sami zobaczcie polski naród!! WSTYD!
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Dopiero teraz obejrzałem te filmiki. No trochę żal tych ludzi bo nawet nie wiedza o czym mówią. Jestem ciekaw ile tych mam daje telefon komórkowy dziecku, żeby sobie pogadało z tatusiem który jest w pracy... To jest promieniowanie, a nie maszt stojący 100m dalej. Ehh...

Mi się wydaje że tu chodzi o ewentualną obniżkę cen nieruchomości jak stanie maszt. Bo jakby nie patrzeć będzie szpecił widok. Promieniowanie to tylko głupia wymówka. Ci ludzie są cwańsi niż nam się wydaje :-D Hehe.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2008, o 19:55 przez mariusz9a, łącznie zmieniany 1 raz.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
pasqal
Szalony PlusManiak
Posty: 1368
Rejestracja: 3 paź 2008, o 21:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pasqal »

Matko... tomek, weź nie przypominaj mi o genialnych mieszkańcach mojego miasta...
Zastanawiający wydaje się być fakt, że tacy zwykli ludzie w swoich domach jakoś nie zwrócili uwagi na to, że taka zwykła kuchenka mikrofalowa również wydziela promieniowanie. I to o ile większym natężeniu! A przecież telefon komórkowy to samo, tylko w stopniu znikomym... ale weź tu im przemów do rozsądku - przecież to niemożliwe...
And remember: respect is everything…
Garjusz
Administrator
Administrator
Posty: 2869
Rejestracja: 5 paź 2007, o 18:42
Lokalizacja: PlusForum
Kontakt:

Komórka szkodliwa dla mężczyzn?

Post autor: Garjusz »

info z media2.pl - dla mężczyzn :-)
W mediach pojawiają się kolejne rewelacje naukowców dotyczące szkodliwego działania telefonu komórkowego. Tym razem problem dotyczy mężczyzn, którzy mogą mieć problem z bezpłodnością.
Amerykański ośrodek leczenia bezpłodności w Cleveland opublikował niepokojące wyniki badań.

Naukowcy przebadali 361 mężczyzn, którzy korzystali z zestawów słuchawkowych i rozmawiając przez telefon nosili aparat w kieszeni spodni. Okazało się, że ci mężczyźni mają nasienie gorszej jakości niż mężczyźni, którzy rozmawiają bez pośrednictwa headsetów.

Na razie nie ma jednak powodów do paniki, bo wyniki nie są jednoznaczne. Instytut planuje przeprowadzić głębszą analizę, by sprawdzić czy telefon komórkowy faktycznie zagraża męskiemu nasieniu.
Garjusz
Administrator
Administrator
Posty: 2869
Rejestracja: 5 paź 2007, o 18:42
Lokalizacja: PlusForum
Kontakt:

Telefony komórkowe szkodzą zębom?

Post autor: Garjusz »

Telefony komórkowe szkodzą zębom?

Co jakiś czas w mediach pojawią się kolejne rewelacje naukowców, którzy ostrzegają, że popularna mobilna technologia może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Tym razem problemem są plomby.
Jak informuje dwutygodnik Komputer Świat, naukowcy z Akademii Medycznej w Shiraz w Iranie ogłosili, że korzystanie z komórki może być szkodliwe dla użytkowników, którzy mają w zębach amalgamatowe plomby.

Naukowcy twierdzą, że zawarta w plombach rtęć pod wpływem promieniowania emitowanego przez komórki przenika do ludzkiego organizmu.

Jednak na razie nie ma po co biec do stomatologa, by wymienić plomby, bo naukowcy teraz będą wnikliwie badać związek między komórkami a plombami, co może potrwać kilka ładnych lat.
info media2.pl
Ostatnio zmieniony 1 gru 2008, o 23:05 przez Garjusz, łącznie zmieniany 1 raz.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Nawet nie wiedziałem że w plombach jest rtęć...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
Asia:)
Szalony PlusManiak
Posty: 314
Rejestracja: 18 paź 2008, o 21:38
Lokalizacja: Paczków

Post autor: Asia:) »

Niby telefon nie szkodzi na zdrowie człowieka ,no ale przecież wysyła te fale ,a wiadome że one powodują że człowiek szybciej sie starzeje. Ktoś może powiedzieć "to tylko mały telefon" ....ale jeżeli dołożymy do tego sprzęty które nas na co dzień otaczają typu telewizor radio itd, to wszystko wpływa na nasze zdrowie.
Ciesz się z każdego dnia, który jest Ci dany!!!!

Obrazek
http://www.gsmonline.pl/portal?t1code=1111111101 - Twój głos na PLUSFORUM.

Asia:)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Asia:) pisze:Niby telefon nie szkodzi na zdrowie człowieka
Tego jeszcze nikt nie udowodnił :-) Fajnie jakby tak było :-)

Racja, fale elektromagnetyczne otaczają nas ze wszystkich stron... Jedne są mniej inne bardziej szkodliwe. Nie tylko fale są szkodliwe - modyfikowana żywność, palący przy nas sąsiad, wdychanie spalin... Wszystko pomału niszczy nasz organizm. Także co do telefonii to nie ma co panikować :-) A tym bardziej nie ma co panikować i protestować przeciwko powstawaniu nowych nadajników. Pamiętajmy że im więcej nadajników tym nasz telefon promieniuje z mniejszą mocą. A co nosimy bezpośrednio przy swoim ciele? Telefon czy nadajnik?
Pamiętajmy że już 6 metrów od anteny sektorowej promieniowanie spełnia normy bezpieczeństwa, 100m od nadajnika jest ono już w zasadzie bardzo malutkie i nie ma na nas wpływu. Co innego telefon, który mamy przy sobie...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Zablokowany