Stacje UMTS

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
Simplus
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook

Stacje UMTS

Post autor: Simplus »

Mam pytanie. Na stronie http://mapa.btsearch.pl/ jest mapka stacji bazowych poszczególnych operatorów. Moje pytanie dotyczy tych od UMTS.

Mieszkam w odległości 450m od stacji, która oznaczona jest jako zielona (Plus) i 350m od stacji różowo-zielonej (Play). Ta druga jest prawdopodobnie na wieży kościelnej i praktycznie celuje w moje okno. Na drodze do pierwszej jest za to sporo budynków. Widzę ponadto, że na mapce nie wszystkie stacje Playa są różowo-zielone, niektóre są tylko różowe.

I teraz pytanie. Na telefonie (karta Simplus), kiedy jestem u siebie w domu, wyświetla mi się raz 3G (UMTS) a raz E (Edge). Czy można określić skąd dostaję najprawdopodobniej sygnał? Tzn czy jest możliwe, że z tej wspólnej (tak by wynikało z kolorów) playowo-plusowej stacji?

Upraszczając, chodzi mi o to czy udawać się po iPlusa, czy sprawdzić jednak też Playa, który przy 350m, na wieży kościelnej, na wprost mojego okna - może działać lepiej?

Czy jest w ogóle coś takiego jak wspólna stacja? Przy innych dwukolorowych wyświetlają się dwaj operatorzy, a przy tej tylko Play, więc nie wiem jak mam to rozumieć.

Pozdro
Simplus

Re: Stacje UMTS

Post autor: Simplus »

W sumie to poczytałem trochę i widzę, że internet mobilny to jednak ciągle ciekawostka/rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą mieć rezerwowe łącze/sprawdzać e-maile w podróży itd. Jak alternatywa stacjonarnego jeszcze się nie nadaje.

Po pierwsze chyba nie doceniłem swojego miesięcznego downloadu. Wydawało mi się, że 13GB spokojnie wystarczyłoby mi, a po dokładnym zmierzeniu okazuje się, że raczej nie. Mierzyłem to starymi standardami. Kiedyś na neo wystarczało 5GB. Dziś policzyłem dokładnie, że na same usługi livestreamingowe potrzebowałbym 8GB, ściąganie plików 4GB. Pozostaje 1GB a to zdecydowanie za mało na surfowanie, zwłaszcza, że jest jeszcze Youtube i coraz więcej materiałów filmowych w sieci (już nawet reklamy na portalach i nie tylko na portalach). No i podpisując umowę na 2 lata trzeba się liczyć z tym, jak Internet będzie ewoluował (będzie coraz bogatszy w zawartość i to coraz cięższą zawartość). Myślę, że na obecną chwilę 20GB (aż się zdziwiłem :lol: ) by mi wystarczyło. Ale podpisując umowę na 2 lata, perspektywicznie przydałoby się 25-30GB.

Czyli wychodzi, że jeszcze na rok muszę podpisać umowę z moim operatorem stacjonarnym i ewentualnie potem sprawdzić co dzieje się na rynku mobilnym. Zbyt się napaliłem :lol:

Było ostatnio głośno o wprowadzeniu przez Plusa HSPA+ w moim mieście (na razie chyba testowo). Ale na ofertę jak na razie to chyba nie ma przełożenia. Wystarczyłoby, żeby limity poszły do góry x2 i już byłaby ciekawa oferta. A skoro zwiększają się możliwości techniczne sieci... Trzeba chyba poczekać do końca roku, aż wprowadzą w innych miastach. Może wtedy przełoży się to na cennik.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Stacje UMTS

Post autor: mariusz9a »

Simplus pisze:Upraszczając, chodzi mi o to czy udawać się po iPlusa, czy sprawdzić jednak też Playa, który przy 350m, na wieży kościelnej, na wprost mojego okna - może działać lepiej?
Ja Ci powiem tak, że Plus przy sygnale rzędu -105dBm (jest to sytuacja jaką opisujesz - raz telefon loguje się do 3G raz do 2G) iPlus wyciąga prędkości rzędu 1-1,5Mb/s, podczas gdy Play nawet przy bardzo silnym sygnale (np -50dBm) nie pójdzie szybciej niż 1Mb/s - takie ograniczenia prędkości ma Play.
Simplus pisze:Czy jest w ogóle coś takiego jak wspólna stacja? Przy innych dwukolorowych wyświetlają się dwaj operatorzy, a przy tej tylko Play, więc nie wiem jak mam to rozumieć.
W praktyce Plus i Era czasami dzielą się antenami ale nie stacjami bazowymi - te kontenery pod masztem są osobne. Często jest tak że na jednym maszcie swoje anteny zawiesza czterech operatorów. Jak jest w Twoim przypadku - nie wiem.
Simplus pisze:Było ostatnio głośno o wprowadzeniu przez Plusa HSPA+ w moim mieście (na razie chyba testowo). Ale na ofertę jak na razie to chyba nie ma przełożenia.
W okolicach czerwca będzie komercyjnie działać oraz pojawią się modemy wspierające tą technologie.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
vod
Moderator
Posty: 1064
Rejestracja: 24 lut 2009, o 20:48
Kontakt:

Re: Stacje UMTS

Post autor: vod »

mariusz9a pisze:
Simplus pisze:
Simplus pisze:Czy jest w ogóle coś takiego jak wspólna stacja? Przy innych dwukolorowych wyświetlają się dwaj operatorzy, a przy tej tylko Play, więc nie wiem jak mam to rozumieć.
W praktyce Plus i Era czasami dzielą się antenami ale nie stacjami bazowymi - te kontenery pod masztem są osobne. Często jest tak że na jednym maszcie swoje anteny zawiesza czterech operatorów.


Stacjami także dzielą się operatorzy tzn.jeden wspólny kontener ;-)
Anteny są wspólne w takim układzie, osobny jest tylko BTS w pomieszczeniu.
""... życie upiornym oddechem pluskiew
pisz ten aforyzm i noś na bluzce ..."

http://www.youtube.com/watch?v=SV0IPygR ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=7fU59FeRg2A
Simplus

Re: Stacje UMTS

Post autor: Simplus »

Podpiszę jeszcze umowe z neostradą na 12 miesięcy. W tym czasie nowa technologia w Plusie powinna przejść już ze stadium niemowlęctwa jeśli nie w dojrzałość to już przynajmniej w dzieciństwo. Myślę, że 20GB będzie już na 100% o ile nie nawet dużo większe. Wtedy to już będzie rozsądna alternatywa dla stacjonarnego i wezmę iPlusa na testy. A przez ten czas dokładnie pomierzę sobie jeszcze miesięczny transfer.

Co prawda wątpię by Plus u mnie aż tyle wyciągał: 1-1,5Mb/s (pewnie połowa tego byłaby sukcesem) ale w Play - w sumie już doczytałem w różnych źródłach, że jest gorzej. Akurat jeśli chodzi o Internet to wybór najtańszej oferty nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Przy playowskim "parciu na klienta" parametry takiej sieci mogą się szybko obniżyć (nawet pomimo faktu, że są chronione dość niską prędkością).
ODPOWIEDZ