Jaki router/modem wybrać?

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
kalatos
Nowy
Posty: 6
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 6 lis 2015, o 15:52

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: kalatos »

Dzięki za komentarz, chyba rzeczywiście najlepiej będzie wziąć testowo takie urządzenie i sprawdzić jak to będzie działać.

Odnośnie samej anteny i samego urządzenia możecie się jakoś ustosunkować?
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: matus45 »

Panie z pomocy technicznej to powiedzą i obiecają wszystko aby sprzedać ofertę. Ale ta to już przeszła wszystko. w internecie mobilnym nie masz gwarancji zasięgu i prędkości. Ta zależy od wielu czynników i jest zmienna w czasie. Niestety ale to nie kabel. Tylko testy w konkretnej lokalizacji pokażą jak jest w rzeczywistości , na dodatek nie ma gwarancji, że prędkości się utrzymają. Sieć LTE1800 Mobylandu bywa mocno przeciążona. W ciągu 2 lat przybyło użytkowników a prędkości spadły kilkakrotnie, szczególnie w miastach. Zrobisz testy to przekonasz się jak jest w Żyrardowie. W przypadku Plusa nie ma określonego limitu , po którym zadziała FUP. Operator zostawia decyzję dla siebie. .Ostatnio jest bardziej liberalny. Inni operatorzy mają konkretne limity, po których prędkość spada do 1 lub 2Mb/s. Testy można zrobić w pobliżu BTS-a na karcie internetowej Plusa ( np. pre-paid) dysponując telefonem, MiFi czy modemem z LTE. Antena Dual LTE1800 np. Cybertech 15dBi, ustawiasz w kierunku BTS-a, możesz próbować na każdy z nich. Router posiada wbudowaną diagnostykę sygnału. Można użyć też programu LTEWatchH http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/index-en.php B315s-22 to dobry router, sam korzystam. Mam z Play, posiada możliwość korzystania z DyDNS, przekierowanie portów, DMZ. Trzeba mieć dynamiczny IP z dostępem z zewnątrz. Usługa do wykupienia w Plusie za 6,15 zł http://www.plus.pl/dla-firm/uslugi/publiczny-adres-ip , stałe IP za 18,45 zł. Nie słuchaj konsultantów Plusa tylko zrób testy LTE Plusa w Żyrardowie i u siebie. Dotyczy to LTE wszystkich operatorów, reklamy nie są miernikiem ich działania.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: habish »

Zapytaj w tym wątku: http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f ... start=3915
które stacje Plusa w Żyrardowie obsługują LTE1800.
Prawdopodobnie będą to:
- ul. Okrzei 54 - komin elektrociepłowni (światłowód)
- ul. Jaktorowska 41 - maszt własny (radiolinia 176Mbps)
- ul. Jodłowskiego 82 - komin - Ciepłownia Miejska (radiolinia 398Mbps)
ale mimo wszystko zapytaj Specjalistę Plusa.
kalatos
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 6 lis 2015, o 15:52

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: kalatos »

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. To ustawienie na poszczególne BTSy jak bardzo musi być precyzyjne, to jest tak jak z anteną SAT, że musi być idealnie w punkt, czy nie?
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: habish »

Im lepiej ustawisz, tym będziesz miał lepszą jakość sygnału.
Poziom sygnału możesz sprawdzić w ustawieniach modemu / routera.
kalatos
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 6 lis 2015, o 15:52

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: kalatos »

Które parametry są najbardziej istotne? Rozumiem, że im mniejsza liczba na minusie tym lepiej tak?
collier89
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 lis 2015, o 21:29

Jaki nowy modem?

Post autor: collier89 »

Witam wszystkich.

Zamierzam wyciągnąć kartę SIM z zestawu odu idu (zestaw ten może byłby dobry, ale w latach 90). Skończyła mi się cierpliwość do tego szajsu. Pytanie brzmi jaki modem i antenę zakupić by tym razem móc korzystać z internetu bez czekania na odpowiednie godziny?

Do konsultanta jeśli ma pan zamiar pisać, że problemy z wyżej wymienionym sprzętem są po mojej stronie niech pan nie pisze w ogóle (przerobiłem już wszystkie możliwości).

Do sieci Plus gratuluje dalszego okłamywania ludzi co do zestawu odu idu przykład wspaniała reklama puszczana w ostatnich dniach gdzie ewidentnie widać zestaw odu idu i zaraz test prędkości gdzie osiągi są maksymalne. POWTARZAM WSZYSTKIM RAZ JESZCE KU PRZESTRODZE ODU IDU OSIĄGA MAX 30mb/s I nie jestem jedynym gdzie konsultant zapewniał, że nie ma żadnych ograniczeń i że on sam osiąga co najmniej 60 ms/s. Osobiście nigdy nie miałem powyżej 10mb/s. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że jeden z konsultantów tu na forum stwierdził, że to przez miejsce zamieszkania... Dobre żarty mieszkam w mieście do nadajników mam 100, 400 i 1000 m.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki nowy modem?

Post autor: habish »

W latach 90 nie było internetu LTE.
Najlepszym wyborem obecnie jest router Huawei B315 + odpowiednia antena od Cybertecha/Sorensena dla LTE1800 lub od Dipola dla LTE800.
W tym wątku konsultant Ci nie odpisze.
Popraw jednostki.
To jest twój pierwszy post na tym forum, więc w jaki sposób pisałeś wcześniej z konsultantem?
Nie podałeś swojej lokalizacji więc trudno zweryfikować stacje.
tom13
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2016, o 00:31
Lokalizacja: wieś koło Białego Boru

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: tom13 »

Mili koledzy.
Jestem dyletantem w temacie. Do tej pory Axesstel MV 410 LR CDMA, ale chcę przesiąść się na Huawei B 315 jednak mam wątpliwości czy będzie to rozsądne w mojej dziurze. Okolice wsi Kołtki, gm. Biały Bór, pow. Szczecinek woj. zachodniopomorskie.
Proszę o poradę czy to ma sens i co osiągnę na tym routerze przy dachowej antenie. Z tej popularnej mapy BTS-ów nic nie wynika (chyba), albo jej nie rozumiem. Może dodam, że przy tym Huawei mocno się nie upieram.

Pięknie dziękuje.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: matus45 »

Zacznij od zrobienia testów LTE w Plusie np. na telefonie z LTE. Słaby zasięg masz z sieci LTE800Sferii w Miłocicach. Prędkości LTE w tej sieci są jednak słabe( pasmo 5MHz z SISO pozwala na DL do 19Mb/s. W praktyce dużo mniej. Na 3G zasięg z sieci UMTS900Aero2 z Miłocic ale tu też szybko nie będzie. Do B315 w obydwu przypadkach potrzebna skuteczna antena na 800-900MHz np. ATK-20. Ogólnie lokalizacja trudna, konkurencja zapewnia tylko 3G na UMTS900.
tom13
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2016, o 00:31
Lokalizacja: wieś koło Białego Boru

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: tom13 »

Dziękuje matus. Właśnie przed chwilą odebrałem B315 z anteną jaką tam mieli- w/g mnie z wyglądu cienizna- zestaw antenowy AK C2 Uni za małe pieniądze. Jeszcze nie podłaczałem. Jak to wszystko odpalę to napiszę. A jeszcze majster w Plusie mówił o nadajniku w Sępólnie. Niestety nie jestem w tym wszystkim mocny.
Pozdrawiam
Aventia
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2016, o 16:06

Tani modem (do 100 zł) LTE

Post autor: Aventia »

Cześć wszystkim :)

Mam prośbę o pomoc w wyborze sprzętu a ściślej modemu. Planuję wykupić usługę Internet LTE bez sprzętu za 29 zł/msc na 12 miesięcy. Muszę dobrać do tego modem, a kompletnie się na tym nie znam. Oczywiście mogłabym kupić taki jaki jest w ofercie (Huawei E3372) ale może ktoś mógłby polecić mi coś tańszego? Mieszkam w Warszawie, zasięg powinien być ok (ale wezmę testowanie najpierw). Generalnie najbardziej zależy mi na zejściu z ceny. Internet wykorzystuję głównie do przeglądania stron internetowych, a także oglądania seriali/filmów.

Pozdrawiam i będę wdzięczna za odpowiedzi.

Ania
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: habish »

Na allegro znajdziesz Huawei E3276 za mniej niż 150zł, wiem że to więcej niż twoja granica, ale modem ten jest sprawdzony i godny uwagi więc mogę Ci go polecić.

Co do oferty, za 29zł na 12 miesięcy (3 miesiące gratis jeśli kupisz przez internet: http://www.plus.pl/internet-lte#bez-sprzetu) masz tylko 30GB danych i nic więcej, jeśli chciałabyś skorzystać z internetu "LTE bez limitu" musisz dopłacić dodatkowe 10zł.
szczemp
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 29 lis 2013, o 12:05

Re: Jaki router/modem wybrać?

Post autor: szczemp »

Witajcie.
Mój wujek ma problem z modemem USB. Jest to jakiś stary Huawei, jak podpisał pierwszą umowę to taki dostał. Wtedy jeszcze królował win xp. Teraz kupił nowy komputer z win10 i tamten modem nie działa z tym systemem. Trzeba kupić nowy. Co polecacie, żeby nie było problemów z instalacją na win8.1 i win10?
Druga sprawa. Tamten stary modem chcieliśmy podłączyć do routera tp-link (nie znam dokładnego modelu, ale wiem, że jest biały i ma gniazdo USB z boku i działa. Znaczy jakoś połowicznie działa. Pierwszy problem pojawia się, jak router uruchamia się z modemem podpiętym. Wtedy nie może go rozpoznać i woła o PIN w panelu zarządzania routerem. Trzeba modem odpiąć i wpiąć, wtedy magicznie pamięta PIN i łączy się z internetem. Czasem to nie pomaga, trzeba router konfigurować na nowo po przywróceniu do ustawień fabrycznych. A jednym razem to nawet nie pomogło i zmieniliśmy PIN karty SIM przez aplikację na komputerze i dopiero potem router załapał współpracę z modemem.
Czy to jest wina modemu, czy routera? Jak kupimy nowy modem, to chcielibyśmy takich akcji uniknąć.
Aha. Modem nie musi mieć LTE, wystarczy 3G, bo z zasięgiem LTE jest u mnie słabo no chyba, że różnica w cenie jest znikoma.
koi88
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2015, o 10:40

Huawei B315 a B593

Post autor: koi88 »

Witam.
Mam pytanie odnośnie routerów Huawei B315 a B593, kończy mi się umowa i nie wiem czy przedłużać ze sprzętem właśnie tym B315 czy zostawić sobie B593. Który z nich jest lepszy, a może dołożyć 200 i wziąć Huawei E5186? Co doradzacie?
ODPOWIEDZ