Potrzebna antena zewnętrzna?

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
roseus
Początkujący PlusManiak
Posty: 27
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 27 sie 2014, o 18:56

Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: roseus »

Obrazek

1,5 km od nadajnika

Proszę, doradźcie mi jak sprawdzić pozostałe parametry jak np. siła sygnału, itp. - wkleiłbym wyniki i doradzicie czy warto inwestować w antenę zewnętrzną.
adrian128vip
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2014, o 17:24

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: adrian128vip »

Prędkość jest bardzo dobra osiągnięcie 100mb/s jest ciężkie nawet stojąc w okolicy stacji BTS możesz nie osiągnąć takiej prędkości . Podaj nazwę modemu lub routera. Jeżeli masz modem to w programie w którym się łączysz powinny być te dane. Jeżeli router to na nim powinno pisać adres i dane do logowania .
ODU-IDU .BTS ~3km . DW 25-28mb/s.
roseus
Początkujący PlusManiak
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2014, o 18:56

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: roseus »

Router: Huawei B593s-22
RSSI: -53
RSRP (dBm): -80
RSRQ (dB): -8

warto inwestować w antenę zewnętrzną?
adrian128vip
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2014, o 17:24

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: adrian128vip »

Tam gdzie masz wejścia na kable powinno być napisane adres typu 192.168.1.1 i hasło do logowania. W ustawieniach routera powinieneś znaleźć dane których szukasz. Ciężko mi powiedzieć gdzie one się znajdują bo nie posiadam tego urządzenia. Parametry łącza podawane są w RSRP , RSRQ, RSSI.
RSRQ to jakość sygnału im niższa jest jego liczba tym lepiej. Najlepiej je wpisz tutaj :)

RSRQ jest dobre jeżeli chcesz możesz podłączyć antene ale to nie jest wymagane chyba że masz duże spadki prędkości. Jeżeli spadki są nie duże a masz prędkość rzędu 65mb/s to jest to prędkość na wysokim poziomie. Plik 6mb pobierasz w nie całą sekunde. Jak spisuje się internet czy prędkość często spada lub całkowicie zanika ?
ODU-IDU .BTS ~3km . DW 25-28mb/s.
jarek7714
Szalony PlusManiak
Posty: 399
Rejestracja: 7 lis 2012, o 21:28

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: jarek7714 »

roseus pisze:Router: Huawei B593s-22
RSSI: -53
RSRP (dBm): -80
RSRQ (dB): -8

warto inwestować w antenę zewnętrzną?
Nie, jak spadnie sygnał poniżej -65dB to możesz się zastanawiać. :-)
roseus
Początkujący PlusManiak
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2014, o 18:56

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: roseus »

czyli kupno anteny niczego nie zmieni?
moris231
PlusManiak
Posty: 124
Rejestracja: 9 sie 2014, o 17:57

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: moris231 »

Witaj, nie wiem po co ci szybszy internet, ale według mnie to antena nie jest ci potrzebna te 60Mb/s to jest i tak dużo jak na 1,5 km od nadajnika i to bez anteny (jak na LTE). Ja sam mam do nadajnika 400m a do następnego 3kM, max ile wyciskam to 20Mb/s / 6Mb/s nigdy więcej nie miałem, mimo taryfy bez lejka, a i tak zazwyczaj to ok 10Mb/s. Prawdopodobnie BTS- nie wyrabia więc mam przycinane łącze dla stabilności. Jeśli jesteś bardzo ciekawy co się stanie gdy kupisz antenę to możesz kupić , nikt ci nie gwarantuje skoku prędkości. Możliwe, że na tyle ci wyrabia bts i więcej nie będzie nawet z anteną. Ping masz też bardzo dobry.
roseus
Początkujący PlusManiak
Posty: 27
Rejestracja: 27 sie 2014, o 18:56

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: roseus »

ostatnio pingi poszły w dół teraz oscylują w granicach 50-60
Shavier
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 2 mar 2016, o 19:36

Czy powinienem zainwestować w antenę zewnętrzną?

Post autor: Shavier »

Witajcie. Niedawno zmieniłem zasięg w Plusie z HSPA+ na LTE, myślałem że prędkości będą lepsze, ale cóż... Powiedzcie mi czy to może być spowodowane tym co będzie na ss (słaby zasięg?) ? W sumie nie jest to mały zasięg.. Do nadajnika mam 15km. Jak na LTE to są bardzo słabe prędkości, kolega w Cyfrowym Polsacie ma nie mniej niż 10mb/s i ma 3 kreski zasięgu...

Czy jest sens kupić antenę zewnętrzną? Jeśli tak to jakie polecacie, wiem że przydała by się kierunkowa i na dany bts nakierować. Dzięki z góry na pomoc.
Załączniki
plusa2.jpg
do plusa.jpg
do plusa.jpg (6.38 KiB) Przejrzano 2997 razy
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: matus45 »

A jaka to lokalizacja? Kolega z CP korzysta z tych samych sieci LTE co ty w Plusie. Czyli LTE1800Mobylandu i LTESferii. na pewno masz mniej niż 15km do BTS-a. Trzeba sprawdzić czy korzystasz z LTE1800Mobylandu czy LTE800Sferii, od tego zależy dobór anteny, parametry sygnału LTE dostateczne. Jaki masz sprzęt?
Shavier
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 2 mar 2016, o 19:36

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: Shavier »

Huawei B315. Udało mi się ustalić dzięki aplikacji na smartfonie "LTE Discovery" że nadajnik z którego korzystam znajduje się dokładnie 15km ode mnie ( Parysów, woj. Mazowieckie, pow. Garwoliński ) A sam mieszkam w małej wsi Gościewicz.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: matus45 »

Na B315 można skorzystać z programu http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/c ... ltewatch_h Pobierasz na komputer, uruchamiasz i logujesz się w nim na B315. Pokazuje parametry sygnału LTE , Global Cell ID( dla Grupy Plusa jest to ID BTS-a w systemie szesnastkowym) oraz wymuszać pasma LTE min LTE800 czy LTE1800. W programie pokaże ci ID tego BTS-a LTE800Sferii z którym się łączysz. Potrzebujesz anteny kierunkowej na 800MHz czyli częstotliwość , z której korzysta Sferia ( pasmo 5MHz z SISO więc wystarczy jedna antena). W pobliżu jest tez pozwolenie na LTE800Sferii w Stoczku. W Parysowie i Stoczku są tez pozwolenia na LTE1800Mobylandu. Po wymuszeniu LTE1800 warto sprawdzić sygnał , szczególnie na zewnątrz.
Shavier
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 2 mar 2016, o 19:36

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: Shavier »

Na częstotliwości 1800Mhz prędkość jest znacznie większa.
800Mhz - 0,59 Mb/s
1800Mhz - 2,30Mb/s

Czyli radzicie abym wystawił modem za okno, w stronę Parysowa? A jeśli antenę to jaką? Bardzo dziękuję za pomoc, teraz chociaż chodzi szybciej :)
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: matus45 »

Pokaż parametry sygnału LTE1800 w domu i na zewnątrz. To istotne przy doborze anteny.
Shavier
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 2 mar 2016, o 19:36

Re: Potrzebna antena zewnętrzna?

Post autor: Shavier »

Proszę, wewnątrz nie sprawdzałem.
Załączniki
do plusa.jpg
do plusa.jpg (6.08 KiB) Przejrzano 2792 razy
ODPOWIEDZ