iPlus - opinie, wrażenie

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
szewol
Szalony PlusManiak
Posty: 387
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 9 sie 2008, o 18:56
Lokalizacja: Śląsk

iPlus - opinie, wrażenie

Post autor: szewol »

Witam.

Od pewnego czasu planuję dokupić sobie mobilny Internet iPlus w Plusie do swojego laptopa. Dlatego jestem ciekaw - jesli jesteście użytkownikami tej usługi - jakie są Wasze wrażenia, opinie i takie tam ;).

Szkoda, że umowa jest na 24 miesiące z nowym modemem. Myślę, że operator powinien wprowadzić ofertę dla tych, którzy chcą na rok ;)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

szewol, wszystko zależy gdzie będziesz korzystał z tego Internetu, czy masz dobry zasięg, jak bardzo obciążona jest sieć tam gdzie masz zamiar korzystać z neta (trzeba pamiętać że połączenia głosowe/wideo są priorytetem w sieci komórkowej, a nadajniki nie mają zbyt dużej pojemności – zazwyczaj (to słowo należy podkreślić) max 21 rozmów w tym samym czasie na nadajniku 3 antenowym, czyli 7 rozmów na jedną antenę, no chyba że jest więcej TRXów. Można jeszcze podwoić ilość rozmów i puścić je na kiepskim kodowaniu HR co robi się obecnie bardzo często :-/). Napisz w jakich miejscowościach będziesz głównie tego używał to Ci napisze na co możesz liczyć jeśli chodzi o prędkości.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
szewol
Szalony PlusManiak
Posty: 387
Rejestracja: 9 sie 2008, o 18:56
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: szewol »

Zdaję sobię sprawę, że mobilny Internet to raczej "do prostych rzeczy" (strony www, komunikatory itd.). Dlatego usułgę tą traktuję jako dodatek do internetu stacjonarnego, która przydatna będzie przy weekendowych wyjazdach itd.

Mieszkam w Chorzowie, blisko stadionu Śląskiego ;)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

szewol pisze:Mieszkam w Chorzowie, blisko stadionu Śląskiego ;)
Często przejeżdżam tamtędy pociągiem ;-)
To już z doświadczenia powiem że na stacji PKP (Batory) niestety ale zrywa połączenia 3G i przerzuca na EDGE. Nie wiem jak jest w głębi miasta. Ale tak... nadajniki jakie Cię otaczają: Kochanowskiego 15-17 (Plus GSM1800 UMTS), Armii Krajowej 37 (Plus GSM900), Wolności 110 i 112 (Plus GSM900 UMTS), Wolności 29 a (Plus GSM1800 UMTS), Wolności 29a (Plus GSM900), Powstańców 13 (Plus GSM900). Zapewne loguje też telefon do tych stacji: Świętochłowice Metalowców 6 (Plus GSM900 GSM1800 UMTS), Chorzów Katowicka 47 (Plus GSM1800 UMTS), Chorzów Gałeczki 59 (Plus GSM1800 UMTS).

Rozmieszczenie nadajników na mapie:
Obrazek
Legenda: G - GSM 900MHz, D - DCS 1800MHz, U - 3G/UMTS

Zasięg według mapki zasięgu Plusa:
Obrazek

Internet powinien chodzić dobrze. Może nie należy się spodziewać rewelacji, ale moim zdaniem stabilny transfer będzie na poziomie ok 1Mb/s (oczywiście jeśli kupisz modem z obsługa HSDPA, oraz sygnał 3G dotrze do Twojego mieszkania/domu czy pokoju). Nie wiem jak tam z przeciążalnością sieci, ale w sieci 3G to rzadko występuje (całe szczęście jesteśmy na takim etapie że zbyt dużo telefonów 3G nasze społeczeństwo nie posiada).
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
szewol
Szalony PlusManiak
Posty: 387
Rejestracja: 9 sie 2008, o 18:56
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: szewol »

Kurcze, ale jestes poinformowany ;))))).
Pomgłeś ;)

Z tego co widze koło mojego zamieszkania dużo anten ;)
spec001
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 20:44

Post autor: spec001 »

A ja bym chciał się dowiedzieć ile zwykle się czeka na autoryzację karty sim która dostajemy przy zakupie iPlusa. Kupiłem wczoraj w Vobisie i do teraz nie mogę się połączyć z siecią.
szymon
PlusManiak
Posty: 133
Rejestracja: 10 wrz 2008, o 18:14
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: szymon »

U mnie dzialal od razu, wazne jest, zeby zainstalowac najpierw sterowniki i iPlus Manager, a dopiero pozniej wlozyc karte do modemu i modem do komputera. Istotny jest tez zasieg, bo bez niego nie zadziala nic... Mozesz tez sprobowac wyslac z iPlus Managera jakis SMS na Twoj numer telefonu, zeby zalogowal sie do sieci, przykladowo w Orange na karcie Pop, czy innej pre paid trzeba wykonac polaczenie, aby aktywowac karte, sprobuj nawiazac polaczenie glosowe przekladajac karte iPlus do telefonu, albo wlasnie SMS
Chetnie pomoge w problemach z telefonami Nokia (symbian) oraz opartymi na Windows Mobile - prosze pisac na PW, pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

jeżeli się przekroczy limit miesięczny to jaki macie wtedy transfer?? czy ta szybkość transferu po przekroczeniu limitu zależy od tego, w jakim zasięgu się znajdujemy?? ;-)
szymon
PlusManiak
Posty: 133
Rejestracja: 10 wrz 2008, o 18:14
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: szymon »

czy ta szybkość transferu po przekroczeniu limitu zależy od tego, w jakim zasięgu się znajdujemy??
tak, w Krakowie po przekroczeniu transferu mam taka predkosc, jaka mam normalnie w domu pod Krakowem:) Coz:)
Chetnie pomoge w problemach z telefonami Nokia (symbian) oraz opartymi na Windows Mobile - prosze pisac na PW, pozdrawiam :)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Po przekroczeniu limitu powinno obcinać transfer do 32kb/s i jest to niezależne od dostępności zasięgu danej technologii w której się znajdujemy (czyli max 32kb/s i koniec, mino np. zasięgu HSPA).
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

32kb czyli 4KB na sekunde... :-/
fajny52
Starszy Plusmaniak
Posty: 182
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 23:57

Post autor: fajny52 »

Dokładnie tak prędkość spada do 32 kb/s mimo, że znajdujemy sie w zasiegu HDSPA...
katix5898
PlusManiak
Posty: 125
Rejestracja: 30 mar 2008, o 11:49

Post autor: katix5898 »

Powiem szczerze że drugi raz bym nie wybrał iplusa ani żadnego bezprzewodowego internetu co z tego że jestem w prędkości 3g jak po przekroczeniu 1Gb zwalnia on do 32 kb/s a nieraz mam prędkość mniejszą i problemy aby wejść na byle jaką stronę www . Jeśli plus tego nie zmieni to straci dużo klientów którzy korzystają z bezprzewodowego internetu.
Obrazek
szymon
PlusManiak
Posty: 133
Rejestracja: 10 wrz 2008, o 18:14
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: szymon »

Mysle, ze dlatego tak jest, bo mobilny internet jest u nas caly czas nowoscia, jesli bedzie wieksze zapotrzebowanie rynku na tego typu uslugi, to sytuacja sie zmieni, przykladowo popatrz na ceny rozmow telefonicznych GSM sprzed 10 lat, a popatrz teraz - wszytko zmierza ku lepszemu (ciagle rozwijanie sieci i zasiegu, promocje, tansze modemy itd..), bedzie dobrze, tylko jeszcze nie teraz, teraz mobilny internet jest na tym etapie, na jakim byly rozmowy przez komorke 10 lat temu w Polsce.
Chetnie pomoge w problemach z telefonami Nokia (symbian) oraz opartymi na Windows Mobile - prosze pisac na PW, pozdrawiam :)
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

Witam,

A ja myslę, że zapotrzebowanie jest, co wynika z resztą z postu katix'a. Problem mają operatorzy z nadążaniem z pojemnością sieci za błyskawicznie rosnącymi potrzebami swoich klientów. Zauważcie jak duża jest dynamika tego rynku. Ilu z nas korzystało z dostępu do netu przez komórke jeszcze 3-4 lata temu? A ilu jest takich użytkowników teraz i z jakiego pasma każdy chciałby korzystać? 8 lat temu był GSMowy GPRS max 57,6kbps, potem EDGE dający jakieś 300kbps, potem 3G ze swoimi teoretycznymi 2Mbps, teraz HSPA z 7,2/2Mbps. Widzicie jaka jest dynamika wzrostu?... DWA RZĘDY WIELKOŚCI!!! Oczywiście mówie o technologii, bo żeby to wszystko działało potrzebna jest pojemność na całej długości - radio + core.

Nie będę tu wchodził w porównanie pasma per rozmowa versus pasmo dla transmisji danych, bo nie jestem specem od tych tematów - są różne modulacje o różnej wydajności - sprawa jasna. Wiem natomiast, że dostęp do internetu jest niestety baaardzo pasmożerną usługą, która wymaga kolosalnych (wyrażonych w pieniądzach, pracy i czasie) nakładów. Stąd jest jak jest. Z czasem będzie coraz lepiej, ale to wymaga czasu.

Operatorzy komórkowi mają ponadto inne bardzo trudne zadanie - muszą (przy najmniej z punktu widzenia klienta) konkurować z kablowym dostępem do internetu, który przy niższej cenie gwarantuje lepsze pasmo... A to łatwe nie jest - interface radiowy jest bardzo drogi.

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
ODPOWIEDZ