i-plus, IP i klony

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
zaciekawski
Prawie PlusManiak
Posty: 34
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 25 gru 2009, o 00:24

i-plus, IP i klony

Post autor: zaciekawski »

Nie mogę usnąć po wigilijnym obżarstwie i się ewidentnie nudzę.
Stąd snują mi się po głowie takie pytania:

Mam niezbyt elegancki zwyczaj rejestrowania się i pojawiania się na tych samych forach dyskusyjnych pod różnymi nickami (na tym akurat nie :)

Raz się zaloguję jako "Jacek", inny razem jako "Placek", za trzecim razem jako "Janek" itp itd

Chyba mówi się na to chyba "klonowanie" i taka praktyka bywa tępiona przez moderatorów.

Ja dotychczas żadnego bana nie dostałem, bo nic złego ani obraźliwego nie robię - ani sam ze sobą dyskusji nie prowadzę.

A dodatkowo pocieszam się tym, że łączę się z netem przez i-plusa (na karcie SIM-DATA) - w związku z czym za każdym razem kiedy łączę się z Internetem otrzymuję tzw. dynamiczne IP - czyli za każdym razem inne IP.

Wiem, bo sam to sobie sprawdzam, używając takich przydatnych stronek jak np:
http://www.pokapoka.pl/
albo
http://ip.boo.pl/ip.php

A utarło się powiedzenie (pewnie już dawno zdezaktualizowane), że posiadacz dynamicznego IP jest bardziej "nieuchwytny" w sieci niż posiadacz stałego IP.

Ale widzę też z tych stronek, że to moje IP niby jest za każdym połączeniem różne - ale ciągle mieści w pewnym stałym (chyba) przedziale - w tzw. "puli adresów IP" - i oczywiście zawsze providerem mojego dostępu do netu jest Polkomtel.

Czyli zatem dla wścibskiego i dysponującego odpowiednim programami administratora forum to pewnie żaden problem zidentyfikować, że "Jacek", "Placek" i "Janek" - to jeden i ten sam użytkownik - łączący się z jednego i tego samego urządzenia.

Bo przecież - z tego co wiem - o ile adresem IP można manewrować i "oszukiwać" - to jest jeszcze niezmienny tzw. "adres MAC" przypisany do konkretnej karty sieciowej czy modemu.

Czytałem, że ponoć są sposoby (programy) i na maskowanie swojego rzeczywistego adresu MAC - ale to już "wyższa szkoła jazdy"

Poza tym - na tej samej zasadzie - czytałem, że są i programy do "zdzierania takich masek" z adresu MAC.

I tak to się kręci - każdy każdego goni, każdy każdego wyprzedza.

Ale wracając do głównego pytania:

Zakładając, że żaden admin-haker nie zagiął na mnie parola - to czy kiedy loguję się na forum pod różnymi nickami (nierównocześnie, za każdym razem wyłączam i włączam Internet od nowa), przy jestem na I-plusie - to jestem natychmiast demaskowany przez system, że "ja to ja" - tylko pod trzema postaciami czy nie?

Uff.. ale się opisałem.
Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.
kowcio
Szalony PlusManiak
Posty: 1571
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 21:15
Kontakt:

Re: i-plus, IP i klony

Post autor: kowcio »

Fakt, wtedy jest bardzo ciężko dojść do tego, czy 3 userzy to nie ta sama osoba.
Pula jest określona, każdy operator ma inne zakresy IP.
Cóż, jesli na forach nic złego nie robisz i logujesz się pod różnymi nazwami nawet w jednym czasie, to raczej mało kto Ci da bana. Ja jako moderator innego dużego forum nie rozdaję banów za dublowanie kont, jesli ktoś nie robi zadymy. Poza tym IP czasami może się powtórzyć i ja bardzo czesto widze, że z tego samego IP ktoś wcześniej pisał- ja nie widze problemu. Gorzej, jak komus odbijać zaczyna...
Chociaż wg regulaminu zabronione jest dublowanie kont. Ja nie jestem w stanie sprawdzić każdego usera przy wielkim forum, czy piszą z tych samych IP czy nie. To jest nierealne. Musiałbym cały dzień siedzieć i nic innego nie robić.

Tak jak pisałem, mnie to nie interesuje czy Zuzia i Juzia to ta sama osoba, do póki zachowuje się normalnie. Czasami zdarzyło mi się dac bana, jak zauwazylem temat i monolog dwóch osób, a posty pojawiały się co 2 minuty. To jest nabijanie postów. Sprawdziłem po IP i wyszło te same, wyjścia nie było.
Awatar użytkownika
matchojs85
Szalony PlusManiak
Posty: 348
Rejestracja: 2 lip 2009, o 23:02
Lokalizacja: Lublin

Re: i-plus, IP i klony

Post autor: matchojs85 »

kowcio pisze:Ja jako moderator innego dużego forum nie rozdaję banów za dublowanie kont, jesli ktoś nie robi zadymy.
Ja jak byłem moderatorem na Symbianosie (obecnie Open Mobile) to za multikonto blokowałem wszystkie konta danego użytkownika.. i w sumie dało sie dojść kto co i jak bo w końcu te IP się powtarzają :P
zaciekawski
Prawie PlusManiak
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2009, o 00:24

Re: i-plus, IP i klony

Post autor: zaciekawski »

A jeszcze mam pytanie, bo kowcio napisał:
"Pula jest określona, każdy operator ma inne zakresy IP."

Ale czy to znaczy, że ogólnie cały operator jako Polkomtel ma przydzielony pewny określony zakres IP - czy że każda karta (prepaid SIM DATA albo abonamentowy I-plus) ma - w obrębie tego Wielkiego Zakresu IP swojego operatora- przydzielony jakiś wycinek zakresu IP?

Bo zauważyłem, że niezależnie od mojego zmiennego IP - jak jestem na I-plus SIM-DATA - to ta pula IP też jest zmienna.

Np. kilka dni temu był to zakres:
początkowe IP: 77.112.0.0
końcowe IP: 77.113.255.255

A dzisiaj patrzę i ten zakres wygląda inaczej:
początkowe IP: 77.114.0.0
końcowe IP: 77.77.115.255.255

Jak mam to - jako totalny laik - interpretować?
Że jednego dnia Polkomtel daje mi taki wycinek zakresu IP - innego dnia inny wycinek zakresu IP?

Przepraszam, że zadaję pytania leszcza, ale nie mam nic wspólnego z informatyką - i to oczywiście widać z tym moich postów.
kowcio
Szalony PlusManiak
Posty: 1571
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 21:15
Kontakt:

Re: i-plus, IP i klony

Post autor: kowcio »

Ja tutaj wypowiadam się tylko na moich przepuszczeniach, więc jeśli coś źle wyżej napisałem to proszę mnie poprawić ;-) Nie jestem alfą i omegą żebym wiedział wszystko.

Nie. Operator ma przydzielony pewien zakres IP tak jak prefiksy numerów telefonów (np Orange ma 500-519 i 798, Plus 695 i inne itd). Dlatego po takim czymś można szybko poznać, jaki operator ma przyznane dane IP. Ale mogę się mylić.

Nie. Również nie. Operator przyznaje losowo IP ze swojej puli dlatego po ponownym połaczeniu się masz inne IP (tak samo w sieciach ADSL, choćby Neostrada). Ale np. operatorzy, którzy świadczą usługi internetowe za pomocą kablówki, przydzielają stałe IP każdemu użytkownikowi.


Tutaj mogę się mylić z ta pulą IP, że one należą do danego operatora, ale chyba nie ;-) Najwyżej ktoś mądrzejszy ode mnie mnie poprawi.
zaciekawski
Prawie PlusManiak
Posty: 34
Rejestracja: 25 gru 2009, o 00:24

Re: i-plus, IP i klony

Post autor: zaciekawski »

Dzięki tak czy siak - i tak wiesz o niebo więcej niż ja.

Bo jaki "operator" jest dostawcą mojego dostępu do netu - to można łatwo sprawdzić właśnie przez np. stronkę: http://www.pokapoka.pl

Ta strona pokazuje mi moje bieżące IP, następnie jak kliknę pole "Pokaż dodatkowe informacje" to pokazuje mi jak byk!

Nazwa Sieci: PLUSNET

Adres Usługodawcy:
Polkomtel S.A.
ul. Postepu 3
02-676 Warszawa
Poland

A ciekawe bo teraz jak patrzę, to znowu zakres puli IP jest inny:

Początkowe IP: 77.114.0.0
Końcowe IP: 77.115.255.255

Zdaje się, że ci którzy wiedzą wszystko na 100 %, to albo nie chcą się odzywać (żeby się nie zniżać do poziomu amatorów) albo im nie wolno - z różnych wzgledów.

pozdro
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: i-plus, IP i klony

Post autor: mariusz9a »

zaciekawski pisze:Zdaje się, że ci którzy wiedzą wszystko na 100 %, to albo nie chcą się odzywać (żeby się nie zniżać do poziomu amatorów) albo im nie wolno - z różnych wzgledów.
A ja myślę że nikt nie wie na 100% jak to jest z tą pulą dla danego operatora. To by trzeba było zapytać jakiegoś pracownika jak to dokładnie z tymi IP jest. Ja w tym temacie także niewiele wiem ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ