Wymiana karty SIM - pytanie.

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
Awatar użytkownika
JacentyEsz
PlusManiak
Posty: 146
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 6 sty 2016, o 20:02

Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: JacentyEsz »

Dobry wieczór,
kilka dni temu przedłużałem dwie z trzech umów w Plus. Konsultant zalecił wymianę tych kart, bo te co mam sprzed 3 lat, teraz jakaś nowa, siódma generacja. Lepsza jakość połączeń, szybszy internet. Co do tego drugiego to różnicy nie widzę kompletnie. Nie mniej namawiali to wymieniłem.
Teraz tak, odkąd mam tę kartę w menu telefonu zniknęła ikona aplikacji Narzędzia SIM. Niby do niczego nie potrzebne, ale zdziwiło mnie że tego nie ma.
Druga sprawa, prędkość internetu. Jak już miało być lepiej to myślę sobie sprawdzę. Aplikacja Speedtest firmy OOKLA.
Na starej karcie pokazywało mi wszystkie serwery z Wrocławia (tu mieszkam) na mapie zasięgu widziałem Wrocław. Serwery do 7km ode mnie. Odkąd włożyłem nową kartę, pokazuje mi na mapie zasięgu Warszawę, serwery też tylko z Warszawy. O co tu chodzi?


Edycja:

Po restarcie jest już Wrocław ale jest coś co bardzo nie pokoi. Miało być super szybko, a jest dramat. Pierwsze dwa wyniki to nowa karta, reszta stara....bez komentarza.Obrazek
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: zbych_in_flames »

Karta SIM nie ma wpływu na prędkość. Serwer jaki ci z automatu przydzieli nie zawsze jest wybierany na podstawie lokalizacji, zresztą zawsze w ustawieniach możesz sobie ustawić ręcznie inny.

Porówna prędkości w tych samych godzinach, ruch w sieci jest większy po 20 niż przed 19 (ludzie wracają z pracy siadają do komputerów itp itd).
Przy przedłużeniu umowy zmieniałeś telefony?
Awatar użytkownika
JacentyEsz
PlusManiak
Posty: 146
Rejestracja: 6 sty 2016, o 20:02

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: JacentyEsz »

Serwer wybieram zawsze ręcznie, aby prędkości były miarodajne.
Co do wpływu karty na prędkość.
W domu na starej karcie w godzinach szczytu miałem pi razy drzwi 40/30 na nowej karcie mam dwadzieścia razy mniejsze wartości. Poza godzinami szczytu jest tak samo.
W pracy natomiast jest lepiej. Na starej karcie łapałem ledwo 3G 2 kreski na pięć. Internet nie działał mi prawie w ogóle. Teraz ma 4 kreski H czasem nawet LTE i internet taki jak poniżej.Obrazek

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: zbych_in_flames »

Tylko, że karta SIM nie ma wpływu ani na prędkość, ani na poziom sygnału.

Prędkość jest zależna od: poziomu sygnału, pasma, obciążenia sieci w danej chwili, używanej technologi i samego sprzętu.
Zasięg od pasma, odległości od BTS'a, przeszkód pomiędzy tobą a stacją bazową (budynki, ściany, drzewa itp itd), sprzętu.
Awatar użytkownika
JacentyEsz
PlusManiak
Posty: 146
Rejestracja: 6 sty 2016, o 20:02

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: JacentyEsz »

Wszystko co napisałem kompletnie przeczy temu. Może to nie logiczne, nie wiem nie znam się ale nie ma takiej opcji żeby z dnia na dzień przybyło tyłu Plusowiczow tam gdzie mieszkam i tak samo ubyło w miejscu pracy. Jakim cudem na starej karcie w pracy miałem ledwo 3G a często widziałem edge! A teraz mam h lub LTE i net działa? Jakim cudem w godzinach szczytu w domu było lepiej niż na domowym wifi a teraz nie da się zaktualizowac normalnie aplikacji z google Play bo ściąga 15 minut?

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: zbych_in_flames »

Rozumiem cię, ale to raczej tylko zbieg okoliczności.

Co do Twoich wyników to widać na nich jak rośnie obciążenie sieci w ciągu dnia:
13:58 - 34 Mb/s
19:08 - 23 Mb/s
20:09: 1,55 Mb/s

Podobny przypadek testów w różnych godzinach zgłaszałeś tutaj:
http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 78#p233078 Czy wtedy też powodem była karta SIM Twoim zdaniem?
JacentyEsz pisze:Może to nie logiczne, nie wiem nie znam się ale nie ma takiej opcji żeby z dnia na dzień przybyło tyłu Plusowiczow tam gdzie mieszkam i tak samo ubyło w miejscu pracy
Nie przybyło, ale porównujesz testy z godzin z poza szczytu z tymi gdzie jest największy ruch, tutaj zawsze będzie różnica.
JacentyEsz pisze: Jakim cudem na starej karcie w pracy miałem ledwo 3G a często widziałem edge! A teraz mam h lub LTE i net działa?
Była modernizacja, uruchomili nowe pasmo, zmieniły się warunki propagacji sygnału, zmieniono ustawienia anten, ogólnie możliwości jest dużo.
Karat SIM służy tylko do identyfikacji Twojego telefonu w sieci i nie ma fizycznego wpływu na poziom sygnału.
Awatar użytkownika
JacentyEsz
PlusManiak
Posty: 146
Rejestracja: 6 sty 2016, o 20:02

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: JacentyEsz »

To już nie wiem. Na wymianę kart namówił mnie konsultant, bo moje mają 3 lata są starej 5 generacji, a teraz są 7 i będę miał lepszy internet i będzie działało mi LTE Advanced. No to wymieniłem. I faktycznie w pracy jest lepiej i chociaż bardzo bym chciał nie uwierzę w taki zbieg okoliczności, że mi coś przed pracą zmodernizowali, bo pracuję w galerii gdzie mam sklep i o ile przed nim i wokoło jest tak jak było (jak tylko wychodzę przed sklep mam LTE na full, a jak wchodzę do siebie znikało wszystko, a teraz jest ok), i w drugą stronę odwrotny zbieg okoliczności tam gdzie mieszkam. Ja tu nie wrzucałem wszystkich zrzutów ekranu, ale przykładowo tak jak teraz na nowej karcie po 20 godzinie mam od 1,5 do 3Mbps tak na starej karcie najgorsze wyniki miałem o tej porze w okolicach 28Mbps, czasem, ale to bardzo rzadko w okolicach 15. Nie mniej nigdy takiej padaki nie było.

A jeśli chodzi o nadajnik u mnie i jego parametry to zrobiłem to teraz aplikacja btsearch. Nadajnik jest 80m ode mnie

Obrazek


Obrazek

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: zbych_in_flames »

JacentyEsz pisze:To już nie wiem. Na wymianę kart namówił mnie konsultant, bo moje mają 3 lata są starej 5 generacji, a teraz są 7 i będę miał lepszy internet i będzie działało mi LTE Advanced.
Prędkość nie jest zależna od karty SIM, do LTE Advanced wystarczy karta z dostępem do LTE, nie ma innych specjalnych do tej technologii.
JacentyEsz pisze:I faktycznie w pracy jest lepiej i chociaż bardzo bym chciał nie uwierzę w taki zbieg okoliczności, że mi coś przed pracą zmodernizowali, bo pracuję w galerii gdzie mam sklep i o ile przed nim i wokoło jest tak jak było (jak tylko wychodzę przed sklep mam LTE na full, a jak wchodzę do siebie znikało wszystko, a teraz jest ok),
To znaczy gdzie dokładnie.
JacentyEsz pisze:Ja tu nie wrzucałem wszystkich zrzutów ekranu, ale przykładowo tak jak teraz na nowej karcie po 20 godzinie mam od 1,5 do 3Mbps tak na starej karcie najgorsze wyniki miałem o tej porze w okolicach 28Mbps, czasem, ale to bardzo rzadko w okolicach 15. Nie mniej nigdy takiej padaki nie było.
Zainstaluj Network Cell Info LIte i wklej screen z zakładki "Dane" w momencie kiedy uzyskujesz niskie prędkości i wtedy kiedy masz dobre razem z testami prędkości. Wtedy będzie można cokolwiek powiedzieć.
Awatar użytkownika
JacentyEsz
PlusManiak
Posty: 146
Rejestracja: 6 sty 2016, o 20:02

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: JacentyEsz »

Poniżej film z AzScreenRecordera sprzed kilku chwil, gdy net jest do bani. Jest wynik Speedtestu i pomiar z aplikacji...

https://youtu.be/wGaBu_8WSq4

A teraz film jak jest ok:

https://youtu.be/TwfgbyLDUdM

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: zbych_in_flames »

Test pierwszy 22:35
BTS: 33494 sektor 3 band 3 czyli LTE1800

Drugi test 00:13:
BTS: 33494 sektor 3 band 3 czyli LTE1800.

BTS: 33494 to Wrocław, Dolnośląskie ul. Kunickiego 6/8, jest na nim tylko LTE1800, czyli nie ma agregacji.

Czyli jak sam widzisz w obu przypadkach łączysz się z tym samym BTS'em, z tym samym sektorem, w tej samej technologii, czyli powodem na różnice w prędkości jest tylko i wyłączenie obciążenie sieci, o 22:35 korzysta o wiele więcej osób niż po północny, karta SIM nie ma w tym nic wspólnego.
Awatar użytkownika
JacentyEsz
PlusManiak
Posty: 146
Rejestracja: 6 sty 2016, o 20:02

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: JacentyEsz »

Dziękuję. Ja to wszystko rozumiem. Jedyne moje "ale" to dlaczego przez 2 lata w godzinach szczytu miałem download na poziomie 25-40Mbps, a teraz 1,5-4Mbps. Rozumiem, że to jakiś dziwny zbieg okoliczności, że złożyło się to w czasie z wymianą karty. Może Plus coś wyłączył, nie wiem. Zgłosiłem tydzień temu i nadal brak odpowiedzi, a ta by wszystko mogła wyjaśnić.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wymiana karty SIM - pytanie.

Post autor: zbych_in_flames »

Ale sam wrzucałeś tutaj na forum już testy z niskim prędkościami sprzed wymian, więc nie rozumiem dlaczego łączysz to z nową kartą.... :roll:

Druga sprawa skoro w innych godzinach uzyskujesz większe prędkości to jak może to być winna karty.... nie wiem jak bardziej logicznie można ci to wytłumaczyć.
ODPOWIEDZ