Zasieg a antena zewnętrzna

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Zasieg a antena zewnętrzna

Post autor: mariusz9a »

Chciałem Wam coś ciekawego napisać o antenach zewnętrznych (oczywiście tym co się na tym średnio znają lub nie znają wcale).
Otrzymałem dzisiaj do testów antenę zewnętrzną do modemów Huaweii o zysku 7dBi z 3m niskostratnym kablem RG 174. Antena jest dookólna, pasywna, trzyzakresowa. Wielu z Was zapewne sadzi, że taka antena powinna chociaż trochę poprawić zasięg czy jego stabilność. Odpowiedź jednak brzmi NIE! Antena nie wpływa ani troszeczkę na poprawę zasięgu. Jest dla niego całkowicie neutralna.
Wniosek: Zanim zdecydujecie się na zakup takiej anteny, zastanówcie się 10 razy, ponieważ to pieniądze całkowicie wyrzucone w błoto ;-) (koszt takiej anteny to około 50zł).
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Re: Zasieg a antena zewnętrzna

Post autor: tomek »

mariusz9a pisze:Antena jest dookólna
Ale kierunkowe już coś pomagają?
3G_
Szalony PlusManiak
Posty: 445
Rejestracja: 7 mar 2009, o 11:09

Re: Zasieg a antena zewnętrzna

Post autor: 3G_ »

Antena dookólna nie ma praktycznie żadnego zysku, więc nie należało się po niej spodziewać poprawy. Te 7 dB to raczej cudowna twórczość marketingowa :lol: A kabel RG 174... no cóż, jak on jest niskostratny to bez momentarza...
Czasem jednak taka antena pomaga trochę, bo jest w innym miejscu niż modem :-)
Co innego panel albo przynajmniej yagi. Ja w domu "ciągnę" net z 12 km i mam na antenie panelowej 15 dBi sygnał -81 dBm. W domu bez anteny co najwyżej jakieś szczątki rzędu -107 - 113 dBm.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zasieg a antena zewnętrzna

Post autor: mariusz9a »

Chyba jednak ta antena troszkę daje ;-) Bez anteny takich prędkości nie osiągam :-P (upload jest nieco większy).
Obrazek
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ