Internet w Plusie - zasięg i prędkości

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
gm
PlusManiak
Posty: 53
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 1 paź 2008, o 20:41
Lokalizacja: Tarnów

Internet w Plusie - zasięg i prędkości

Post autor: gm »

Witam.
Piszcie w jakiej miejscowości mieszkacie i jakie prędkości osiągacie mobilnego netu Plusa. Ja mieszkama w Tarnowie i dopiero niedawno zmieniłem telefon z e61I (3G) na e71 (3,5G) więc będę robił testu jak szybko działa u mnie net. Podajcie też stronę na której testowaliście prędkość albo parametry jakie były zauważone w Waszym telefonie.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Sosnowiec - zasięg HSPA, osiągane średnie prędkości: download ok 1Mb/s, upload ok 200kb/s. Najwyższe osiągnięte prędkości to: download prawie 4Mb/s a upload 1,2Mb/s. Najbliższy nadajnik 3G to niecałe 400m.

Gliwice - zasięg HSPA, osiągane średnie prędkości trochę większe, download na poziomie 1,5Mb/s, upload ok 400kb/s. Najbliższy nadajnik 3G ok 200m od uczelni.

Kocoń (wioska pomiędzy Żywcem a Suchą Beskidzką) - zasięg EDGE, osiągane średnie prędkości: download okolice 200kb/s, upload ok 60kb/s. Najbliższy nadajnik Polkomtela stoi obok podwórka (ok 50m w linii prostej od domu do działki nadajnika).

Testy wykonane na modemie: Huawei E870 ExpressCard HSPA 7,2 Mb/s / 2 Mb/s.

Testowane na http://www.numion.com/ oraz http://www.speedtest.pl/
Testy wykonane wewnątrz budynków.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
gm
PlusManiak
Posty: 53
Rejestracja: 1 paź 2008, o 20:41
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gm »

Jestem w zasięgu HSDPA (Tarnów, wewnątrz budynku), jak korzystam z netu to na telefonie pojawia się ikonka 3,5G. Testowałem dwa razy poprzez kabel USB łącząc telefon Nokie e71 z PCtem na www. speedtest.pl i download miałem pomiędzy 60-92 kB/s a upload 33-40 kB/s.
Dzisiaj kończy mi się okres rozliczeniowy w Plusie i miałem włączone pakiety 2*50MB i podczas tych testów ostro je przejechałem. Wyłączyłem je już przez e-bok i włączyłem iPlusa, jutro przeprowadzę więcej sesji testowych i zobaczę jakie dane uzyskam.
bwitosze
Prawie PlusManiak
Posty: 34
Rejestracja: 1 paź 2008, o 14:26

Post autor: bwitosze »

Obrazek
Ustroń, EDGE, godzina 12:15 - godziny szczytu, Nokia N95. Później sprawdzę jak wieczorem.
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

Witam,

"Przepraszam", bo może zabrzmi to złośliwie, choć wcale nie sa takie moje intencje - czemu ma służyć taki test? Przecież osiągane prędkości zależą w dużej mierze od chwilowych warunków takich jak aktualne zapchanie łączy w internecie (poza infrastrukturą Plusa), warunków radiowych (nie tylko propagacja, ale i użycie pasma przez innych użytkowników), pojemności BTSa/NodeB do którego aktualnie jesteśmy "podpięci", itd itp. Co więcej - sieć jest bez przerwy rozbudowywana (mówię nie tylko o radiu) i wartość, którą uzyskamy dzisiaj - juz jutro może być zupełnie inna.

Moim skromnym zdaniem - aby tego typu pomiary miały jakikolwiek sens muszą być przeprowadzane:
1. zgodnie z określoną metodyką - wybrany model(e) modemów (+określona antena), wybrany software pomiarowy, przez określony interwał czasu, aby uśrednienie miało sens
2. masowo, aby statystyka miała jakikolwiek sens
3. systematycznie

Nie mówię, że jestem przeciw takiej inicjatywie - jeżeli komuś jest taka informacja do czegoś potrzebna to OK, ale należałoby do tego podejść w sposób bardziej zorganizowany.

Wiem, że podcinam Wam skrzydła - jeszcze raz przepraszam... :D

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
gm
PlusManiak
Posty: 53
Rejestracja: 1 paź 2008, o 20:41
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gm »

Nikt nie musi wyciągać od razu jakiś szczegółowych wniosków z tych testów. Po prostu można się dowiedzieć na ile pozwala w danym mieście, np. HSDPA. Przecież nie wszędzie działa 7,2 Mb/s. A po części można to sprawdzić dla samego siebie i wiedzieć jakie parametry oferuje sieć tam gdzie mieszkamy, przebywamy :)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Portal telix.pl pokusił się o przetestowanie całej czwórki operatorów pod względem mobilnego Internetu. Zamieszczam link do artykułu: LINK

Według redakcji, najlepszy mobilny Internet oferuje iPlus.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
gm
PlusManiak
Posty: 53
Rejestracja: 1 paź 2008, o 20:41
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gm »

Zrobiłem testy na www.speedtest.net kilka razy i maksymalnie osiągałem DL na poziomie 1400 kb/s a UL 60 kb/s.
Obrazek
gm
PlusManiak
Posty: 53
Rejestracja: 1 paź 2008, o 20:41
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gm »

Co dziwnego podczas testów robionych na www.speedtest.pl o tej samej porzez DL max. 750 kb/s a UL do 330 kb/s.
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

ja zrobiłem test na k600i. przepustowość miałem 115kb (to jest chyba jeszcze GPRS), ale internet dobrze chodzi tylko w nocy, kiedy sieć nie ma przeciążenia... W dzień aby otworzyć jakąś stronę czeka się kilka minut aż w końcu się załaduje trochę strony i koniec... W nocy zaś jak testowałem kiedyś tak między godziną 00.00 a 2.00 przy przepustowości 115kb miałem wykorzystanie 40-60% co daje jakieś ~ 6KB - więc strony ładowały się w kilka sekund... Niestety szybko pakiet leci, bo w Operze Mini są kompresowane dane a w Mozilli na komputerze już nie... W nocy mogłem słychać radia (48kb) zaś w dzień co 2 sekundy przerywało... ;) Łączyłem się przez bluetooth. ;-)
bwitosze
Prawie PlusManiak
Posty: 34
Rejestracja: 1 paź 2008, o 14:26

Post autor: bwitosze »

Kolejny teścik, tym razem wystawiłem tel. na parapet i złapałem HSDPA:
N95, Ustroń Poniwiec, Sobota po południu
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

U mnie dzisiaj nieźle ten iPlus śmiga. Szkoda tylko że upload taki marny :-/
http://www.numion.com/YourSpeed3/ShowMe ... 66,807,338
http://www.numion.com/YourSpeed3/ShowMe ... D=66807431
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mroowa
Prawie PlusManiak
Posty: 45
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 22:48

Post autor: mroowa »

Pisałem do Plusa, w drugim kwartale przyszłego roku mają uruchomić u mnie UMTS :D fajnie że odpisali chociaż tylko dziwi mnie jedno, wpisałem swój numer telefonu w formularzu, swojego maila a wiadomość przyszło od nich do....
mojej mamy hehe


Niewiem o co chodzi.
mroowa
Prawie PlusManiak
Posty: 45
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 22:48

Post autor: mroowa »

Jestem obecnie we Wrocławiu pod HSDPA tak to się prezentuje
KLIK !
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

mroowa pisze:Jestem obecnie we Wrocławiu pod HSDPA tak to się prezentuje
KLIK !
Niemalże 9,5Mb/s. Jak to możliwe? :shock: Przecież technologia jaką ma Polkomtel aktualnie ciągnie 7,2Mb/s. Przyłożyłeś modem do anteny nadajnika czy co? :-D
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ