niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

W tym dziale na Wasze pytania dotyczące Abonamentu odpowiadają specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Area51
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 cze 2014, o 16:52

niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Area51 »

Witam Was serdecznie,

Piszę z pewnym problemem dotyczącym czasami niedochodzących do mnie SMS-ów. Numer jest w taryfie z abonamentem, telefon to Samsung Galaxy S2 mini, zakupiony wraz z przedłużaniem umowy w Plusie. Oprogramowanie telefonu "brandowe" Plusa, zaktualizowane.

Otóż problem jest następujący. Z moich obserwacji, raz na kilkadziesiąt wysyłanych do mnie SMS-ów jakiś nie dochodzi. Częstotliwość jest różna. Nadawca dostaje raport wysłania. Następnie w trakcie rozmowy wynika, że nie dostałem jakiejś wiadomości, przez co zdarzają się czasem nieporozumienia :-/ W większości wymieniam SMS-y z użytkownikami Plusa i odnotowane przypadki właśnie tyczą się naszej macierzystej sieci Plus. Jeden numer z nadawców jest w taryfie na kartę, drugi w taryfie pod kontrolą. Sytuacja ciągnie się już dość długi czas, więc to pewnie problem albo sieci, albo telefonu. Choć pamięci wolnej w "słuchawce" jest sporo, wątki SMS w telefonie czyściłem, telefon raczej nie jest przeładowany aplikacjami, a te zainstalowane to oficjalne z Google Play.

ps. Zdarza się też, ale to bardzo rzadko, że wysyłane przeze mnie MMS-y do tychże osób nie dochodzą, ale to bardzo rzadko, problemem są raczej te SMS-y niedochodzące do mnie :-/

Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Krzysiek_Plus »

Area51, a testowałeś lub czy masz możliwość przetestowania karty na innym telefonie?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Area51
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 20 cze 2014, o 16:52

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Area51 »

Krzysztof, niestety nie testowałem i nie mam teraz takiej możliwości żeby to zrobić :/ Nawet byłoby to trudne, bo niedochodzące SMS-y zdarzają się z różną częstotliwością, np. raz na kilkadziesiąt wysłanych do mnie wiadomości i to też pewnie nie zawsze jest wykrywane (dopiero z przebiegu rozmowy wynika, że nie dostałem jakiejś informacji, a ile było takich o których nie wiedziałem, że zostały wysłane, tego nie wiem :-/ )
Awatar użytkownika
Joanna_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 22376
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:40

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Joanna_Plus »

Area51,

rozumiem, że nadawca wiadomości otrzymuje raport doręczenia?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Area51
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 20 cze 2014, o 16:52

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Area51 »

Joanna_Plus,

Tak, nie wiem czy zawsze, ale bardzo często nadawca potwierdza, że dostał raport do wysłanego SMS-a.
Awatar użytkownika
Joanna_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 22376
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:40

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Joanna_Plus »

Area51,

jeżeli nadawca otrzymuje raport doręczenia, to wiadomość jest dostarczona przez sieć. W tym przypadku obawiam się, że problem leży po stronie aparatu :-/.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Area51
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 20 cze 2014, o 16:52

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Area51 »

Joanna_Plus,

Właśnie też się zastanawiałem, że skoro nadawca SMS-a dostaje raport, to może być to wina aparatu odbiorcy. Ale z drugiej strony, czy rzeczywiście wysłanie przez sieć raportu SMS oznacza skuteczne dostarczenie wiadomości do odbiorcy? Teoretycznie raport SMS może oznaczać tylko to, że sieć zaczyna wysyłać do niego wiadomość. Teoretycznie może być jeszcze problem na drodze BTS - aparat telefoniczny. Ale to tylko dywagacje ;)

Telefon jednak działa mi jak najbardziej w porządku, nawiązuje połączenia telefoniczne, łączy się z Internetem, wysyła i otrzymuje wiadomości SMS/MMS, więc co może być nie tak z aparatem? Może jego oprogramowanie jest niedopracowane? Ale skoro tak, to czy Plus nie jest odpowiedzialny za wydanie jakiejś poprawki. Wszakże Android na tym telefonie jest wersją zmodyfikowaną przez Plus-a i to on jest ostatecznym jego wydawcą. Ktoś rozwieje postawione tutaj wątpliwości? :) Gdzie leży problem?
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Krzysiek_Plus »

Area51, oprogramowanie jest brandowane pod operatora(np.: aplikacje operatora, tapety itp) ale jego wydawcą jest dalej producent telefonu.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Area51
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 20 cze 2014, o 16:52

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Area51 »

Krzysiek_Plus,

Masz rację, ale to Operator dostarcza finalną wersję systemu do swoich "brandowych" aparatów, wprowadzając swoje mniejsze lub większe zmiany i dodatki. Więc korzystając ze swoich kanałów kontaktu z producentem, Plus ewentualnie powinien w porozumieniu z nim wprowadzić potrzebne poprawki.

Za ciekawym artykułem:
http://technologie.gazeta.pl/internet/1 ... efonu.html
Jeśli posiadacie telefon z Androidem w wersji operatorskiej, to oprogramowanie przechodzi naprawdę długą drogę, zanim trafi na wasze urządzenie. A więc po kolei: Google (udostępnia kod) - producent (przygotowuje aktualizację) - operator (dostosowuje wersję Androida dla swoich potrzeb, przeprowadza testy techniczne i dokonuje akceptacji).
Trochę jednak robi się off-topic, a problem jest nierozwiązany. Dzisiaj rano znowu nie dotarł do mnie SMS, nadawca też z Plusa :-(
Awatar użytkownika
Joanna_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 22376
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:40

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Joanna_Plus »

Area51,

dziękuję za Twoje uwagi i sugestie. Przekażemy je dalej.
Area51 pisze:Jeden numer z nadawców jest w taryfie na kartę, drugi w taryfie pod kontrolą.
Tę sytuację zaobserwowałeś tylko z tymi dwoma numerami?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Area51
Początkujący PlusManiak
Posty: 16
Rejestracja: 20 cze 2014, o 16:52

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Area51 »

Joanna_Plus pisze:Tę sytuację zaobserwowałeś tylko z tymi dwoma numerami?
Joanna_Plus, tak, tylko z tymi dwoma numerami zauważyłem tę sytuację. Z tymże pewnie dlatego, że tylko z nimi wymieniam większe ilości sms-ów. Niestety, żeby rozpoznać ten problem to nie dość, że trzeba mieć informację zwrotną od nadawcy ("wysłałem Tobie informację, a ty nie odpowiadasz") to jeszcze objawia się przy większej wymianie SMS-ów. Więc pewnie ta sytuacja tyczyłaby się też i innych numerów. W innych warunkach możemy nawet nie wiedzieć, że ktoś do nas wysłał wiadomość :(

ALE UWAGA. Ze względu na to, że problem jest dość istotny, a nie ma tutaj jego rozwiązania, to w poszukiwaniu diagnozy przetrzepałem Internety wzdłuż i wszerz. I wydaje mi się, że znalazłem powód tego problemu. Więc jeśli masz smartfon z Androidem i zauważyłeś, że czasami nie otrzymujesz pojedynczych wiadomości SMS (mimo iż nadawca dostał raport doręczenia), to jest duże prawdopodobieństwo, że masz ten sam problem jak niżej opisany.

No więc o co tak na prawdę chodzi. Otóż okazuje się, że nie jest to problem sieci komórkowej, tylko telefonu, a dokładniej systemu Android. Jest to błąd projektowy tego systemu i został szerzej zaobserwowany w Androidzie wersji Gingerbread. Choć co ciekawe, pojawiają się przypadki tego błędu w nowszych wersjach tego systemu. Więc wygląda na to, że Google niezbyt przejmuje się naprawianiem błędów swojego oprogramowania. Ale do rzeczy, otóż wygląda to tak, że SMS tak naprawdę dociera do naszego aparatu, ale funkcja czyszcząca pamięć RAM smartfona potrafi w niektórych momentach, w niekontrolowany przez siebie sposób "ubić"/zamknąć usługę aplikacji obsługującej SMS/MMS. W taki sposób, że nie zdąży ona zapisać wiadomości do swojej bazy danych, czyli po prostu nie pojawi się ona na liście wiadomości. Wydaje się, że problem jest szczególnie mocno widoczny w urządzeniach z małą ilością pamięci RAM, gdzie funkcja czyszczenia jej, jest częściej i intensywniej używana. Ale też nie do końca, natknąłem się bowiem na informacje, gdzie użytkownik jednego z flagowców Samsunga, bodajże Galaxy S3 również cierpiał na tę przypadłość, a warto zaznaczyć, że ten telefon ma pamięci RAM sporo, no i działa już na nowszej wersji systemu, JB. Sam zauważyłem, że mój S2 mini, w momencie, w którym miał otrzymać SMS-a (i go nie otrzymał) posiadał sporo wolnego RAMu (na pewno powyżej 100MB). Oznaczałoby to, że błąd w oprogramowaniu Androida nie tylko tyczy się jego starych wersji oraz nie tylko urządzeń z małą ilością RAMu. Nie wiem natomiast jak wygląda to w najnowszym Androidzie KitKat, gdzie bodajże zwykłą aplikację do obsługi wiadomości zastąpiono Hangout-ami.

Podsumowując, problem z niedochodzącymi czasami SMS-ami to wina Androida. Rozwiązaniem jest, albo zainstalowanie alternatywnej aplikacji do obsługi SMS/MMS, pozbawionej powyższego błędu (ale czy jest taka?) albo zainstalowanie aplikacji śledzącej przychodzenie SMS-ów i zapisującej je we własnej bazie danych (jak np. Ghostly SMS).

Mam nadzieję, że pomogłem w tej niezbyt przyjemnej dolegliwości, którą zafundował nam Google :-\

Pozdrawiam

ps. Dla specjalistów Plusa na tym forum - widzę, że sporo macie tutaj pytań o niedochodzące SMS-y. Więc jeśli objawy są podobne, można zawsze 'podlinkować' do tej wiadomości z opisem.
natasza153
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2015, o 14:22

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: natasza153 »

Witam ja mam od dawna problem z tymi smsami... Myslalam ze to wina telefonu.. zmienilam... potem trzeci na kilka dni.. to samo... pomyslalam ze moze cos z karta bo ma juz swoje lata... wystapilam o duplikat karty... ale niestety nadal sie to zdaza.. glownie nie dochodza mi wszystkie smsy od chlopaka bo z nim najwiecej pisze.. raport otrzymuje ale ja smsa juz nie.. takze jest w plusie... ale zdazylo sie tez z innymi ludzmi... Czasem tez spamuje mi smsa.. potrafie dwa dni dostawac tego samego o dziwnych porach. Nie mam pojecia co robic a juz mnie to irytuje..
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Krzysiek_Plus »

natasza153, rozwiązanie w poście użytkownika Area51. :roll:
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
paulina_101
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 6 sie 2015, o 09:13

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: paulina_101 »

Witam,
Mam idenyczny problem już drugi raz. Za pierwszym razem sieć plus uważała, że to wina karty sim którą zmieniłam na nową nic nie pomogło. Kolejną "podpowiedzią" była zmiana telfonu problem nie ustąpił. Wreszcie zmieniła telefon na komletnie nowy problem ustąpił tyle, że za rok znowu jest to samo- smsy nie dochodzą, a także jest problem z wysyłanie smsów wyskakuje "błąd". System resetowany:/ Czy sieć plus wreszcie roziwąże ten problem?
Sieć zwala winę na telefony, telefony na sieć;/
Awatar użytkownika
Magda_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5614
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:21

Re: niektóre SMS-y nie dochodzą - Samsung Galaxy S2 mini

Post autor: Magda_Plus »

paulina_101 skorzystaj z rad znajdujących się w tym poście: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=98& ... ad#p115894
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ