Jaka najlepsza antena do LTE?

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
Mario80
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lis 2016, o 03:44

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Mario80 »

jarek7714 pisze: Nie mieszaj 2 zagadnień: dostępności produktów, testów porównawczych-za które się płaci (chcesz to sam kup i przetestuj-kupując przez internet ryzykujesz tylko kosztami przesyłki). LTE1800 dostępne jest od 2011 roku, do wiosny 2014r. po sieci "hulał wiatr" (nie było adekwatnej oferty do możliwości sieci), w tych ramach czasowych było dostępnych bardzo mało anten i nachalny marketing w stylu TV-marketu jednego z forumowiczów na bez-kabli zrobił swoje (antena od początku była/jest kiepska-nie zakończona gniazdami "N" na wyjściu, co też było widać niejednokrotnie po realnych osiągach transferu na upload ...), ten konkurencyjny Sorensen też nie był na początku łatwy do "przełknięcia", ale jako że przetestowany przez innych użytkowników, także został "adoptowany". Tam gdzie walczymy o każdy dB wzmocnienia ważne są zastosowane kable (ich długość i jakość- chińskie miedziane kable Low-End mają śladowy % miedzi, nie dotrzymują parametrów elektrycznych etc. ). Odpowiada Ci Cybertech- kupuj go i po temacie.
Marketing zrobił swoje, ale te dwa ww. produkty jednak w większości sytuacji mają realne pokrycie z deklaracją producenta co do zysku.

W przypadku Twojej anteny, to z poprzedniego postu wynika, że zysk na niej masz na poziomie 18-23dB (bez miales 75-80, z masz 57) - chyba ze zle to interpretuje, a producent deklaruje max 15db. Na innej stronie deklarowany zysk to 8-10db.
http://sklep.corab.eu/pl/anteny-zewnetr ... E-MAX.html

Poza tym osoba, o ktorej piszesz juz raz wypowiedziala sie na temat tej anteny, i do dzisiaj bez odzewu:
"Korzystasz z LTEWatchH ? W tym programie można wymusić LTE800 lub LTE1800, pokazuje ID BTS-a oraz parametry sygnału LTE. Pozwoli to zobaczyć jak działa antena na 800MHZ, 1800MHz. wymusić częstotliwości LTE. Pokaże parametry sygnału i wtedy można sprawdzić faktyczny zysk anteny. A kosztuje 240-280 zł bez kabli . Testy , o których piszę pozwolą zweryfikować te dane. Opis na stronie Corab bardzo ubogi . A Corab nie ma nic wspólnego z tą anteną, poza opakowaniem. Od dawna jest sprzedawana w Telkobie , tu z kablami http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg="

Zrodlo: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=43268

NIe przepadam za testowaniem rzeczy swoim kosztem (wyjątki się zdarzają ;) ) , i dlatego wolę kupić coś sprawdzonego i polecanego.
tomczyslaw

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: tomczyslaw »

patryk7588 pisze:Prędkości bardzo kiepskie. Jesteś pewny że byłeś pod właściwą stacją bazową?
Czyli antena ani router nic nie pomoże i będzie taka prędkość jak w telefonie?
jarek7714
Szalony PlusManiak
Posty: 399
Rejestracja: 7 lis 2012, o 21:28

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: jarek7714 »

Mario80 pisze: W przypadku Twojej anteny, to z poprzedniego postu wynika, że zysk na niej masz na poziomie 18-23dB (bez miales 75-80, z masz 57) - chyba ze zle to interpretuje, a producent deklaruje max 15db. Na innej stronie deklarowany zysk to 8-10db.
http://sklep.corab.eu/pl/anteny-zewnetr ... E-MAX.html
Podejrzewam że realnie nie ma więcej od 12-15dB max w zależności od pasma. Widzę że jesteś osobą myślącą-dobrze czytasz te liczby, modem był w domu, antena jest zamontowana do masztu przy kominie (także aby wprost te liczby porównać "gołego" modemu należałoby użyć w punkcie montażu anteny, a tj. kilka metrów wyżej i nie ma przeszkód w postaci ścian/okien), do tego używam krótkich (1,5mb) niskostratnych kabli (CNT-400).
Mario80 pisze: Poza tym osoba, o ktorej piszesz juz raz wypowiedziala sie na temat tej anteny, i do dzisiaj bez odzewu:
"Korzystasz z LTEWatchH ? W tym programie można wymusić LTE800 lub LTE1800, pokazuje ID BTS-a oraz parametry sygnału LTE. Pozwoli to zobaczyć jak działa antena na 800MHZ, 1800MHz. wymusić częstotliwości LTE. Pokaże parametry sygnału i wtedy można sprawdzić faktyczny zysk anteny. A kosztuje 240-280 zł bez kabli . Testy , o których piszę pozwolą zweryfikować te dane. Opis na stronie Corab bardzo ubogi .
Ja ani nie znam tej osoby, ani wcześniej nie widziałem tego posta (adwersarza/"marketingowca" Cybertecha jak najbardziej), wygląda mi na to że Gość nie był za bardzo zorientowany/nie chciał się motać... Nie korzystam z LTEWatchH-z resztą ta aplikacja dla mnie jest całkiem zbędna (raz antena pracuje z dostępnym tylko LTE1800 [oferta konkurencji], do E398 całkiem się nie nadaje), kupiłem ją wiosną za 229zł brutto z przesyłką przez Allegro/Hollex, zakładając 2 opcje dostępu: Plus z LTE-A (niestety jeszcze do dziś nie działa) i przyszłościowo z nastawieniem na LTE-A konkurencji.
Mario80 pisze:A Corab nie ma nic wspólnego z tą anteną, poza opakowaniem. Od dawna jest sprzedawana w Telkobie , tu z kablami http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=168 ... 0&rg=0&sg="
Oo tutaj za bardzo się rozpędziłeś powtarzając marketingowca Cybertecha, nie widziałem w realu jak wygląda antena z Telkobu, ale na podstawie przedstawionej na ich stronie oferty-tj. zupełnie inna antena niż Corab LTE MAX, w Telkobie mają podobną antenę jednopolaryzacyjną- sektorowa 18 dB N-gniazdo i z nią ją można porównać wizualnie. Gdybym miał stacje LTE Plusa/P4 z tego samego kierunku, to wiosną dla czystej ciekawości taki test bym wykonał (zwłaszcza że ten 2-gi nadaje u mnie już w 4 pasmach), niestety kąt min.30*. ;-)
Mario80
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2016, o 03:44

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Mario80 »

jarek7714 pisze: modem był w domu, antena jest zamontowana do masztu przy kominie (także aby wprost te liczby porównać "gołego" modemu należałoby użyć w punkcie montażu anteny, a tj. kilka metrów wyżej i nie ma przeszkód w postaci ścian/okien),
Moj blad, tego nie uwzglednilem ;)
jarek7714 pisze:Oo tutaj za bardzo się rozpędziłeś powtarzając marketingowca Cybertecha, nie widziałem w realu jak wygląda antena z Telkobu, ale na podstawie przedstawionej na ich stronie oferty-tj. zupełnie inna antena niż Corab LTE MAX, w Telkobie mają podobną antenę jednopolaryzacyjną- sektorowa 18 dB N-gniazdo i z nią ją można porównać wizualnie. Gdybym miał stacje LTE Plusa/P4 z tego samego kierunku, to wiosną dla czystej ciekawości taki test bym wykonał (zwłaszcza że ten 2-gi nadaje u mnie już w 4 pasmach), niestety kąt min.30*
Na pierwszy rzut ta antena jest podobna do Twojej : http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=988 ... 0&rg=0&sg=

Tak przegladam oferte Telkobu i ciekawe parametry maja ich anteny przy malych rozmiarach:
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=20& ... 0&rg=0&qq=
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=120 ... 0&rg=0&qq=

Ciekawe jakie technologie tam zastosowali? ;)
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: habish »

tomczyslaw pisze:
patryk7588 pisze:Prędkości bardzo kiepskie. Jesteś pewny że byłeś pod właściwą stacją bazową?
Czyli antena ani router nic nie pomoże i będzie taka prędkość jak w telefonie?
Jeśli faktycznie byłeś pod stacjami:
- Wołomin, ul. Gdyńska 1/3 (komin kotłowni Szpitala Powiatowego)
- Kobyłka, ul. Nadmeńska, dz. nr 26 (strunobetonowy maszt Plusa)
i mimo tego że na obu stacjach jest LTE2600 oraz LTE1800 prędkości były tak niskie, to antena tutaj raczej nie pomoże.

Powiedz mi jeszcze, jakim telefonem robiłeś testy prędkości?
tomczyslaw

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: tomczyslaw »

Byłem pod kominem kotłowni Szpitala, ale przy ul. Nadmeńskiej nie byłem, gdyż do Szpitala mam bliżej z domu, to podejrzewam, że z tamtym BTS łączy mi się internet. Mogę jeszcze dzisiaj podjechać i zrobić test przy ul. Nadmeńskiej.
Testy robię telefonem iphone 6s plus.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: habish »

OK, ten telefon wspiera agregację, więc powinien zagregować pasma LTE2600 + LTE1800.
tomczyslaw

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: tomczyslaw »

patryk7588 pisze:OK, ten telefon wspiera agregację, więc powinien zagregować pasma LTE2600 + LTE1800.
Byłem przy BTS na Nadmeńskiej - tu prędkość download wynosila 19,07, upload 16,74, a ping 56 ms. Do tego bts z domu mam 2 km w linii prostej,a do tego drugiego z gorszymi parametrami 1 km w linii prostej. Może u mnie w domu łapie sygnał z tego gorszego btsa?
jarek7714
Szalony PlusManiak
Posty: 399
Rejestracja: 7 lis 2012, o 21:28

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: jarek7714 »

Mario80 pisze: Na pierwszy rzut ta antena jest podobna do Twojej : http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=988 ... 0&rg=0&sg=
Zdecydowana różnica w mocowaniu anteny-a jeżeli na tym oszczędzili to obawiam się że na innych parametrach również (dlatego przy zakupie zdyskwalifikowałem ten konkretny model anteny z Telkobu). Antena Corab-a LTE MAX to duża, solidna konstrukcja z pewnym mocowaniem. Jak konstrukcja Cybertecha się kompromituje-można spojrzeć tutaj http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f ... 8&start=15 i koledze nie ma kto pomóc (marketingowiec milczy...). Ja mam do nadajnika wg GPS 1,2km, parametry sygnału dziś mimo śnieżycy nie ulegają zmianie. Dlatego na krótki dystans polecam tego typu anteny (ba może ta z Telkobu też jest OK-nie wiem tego, może ktoś ma i się wypowie?).
Mario80 pisze: Tak przegladam oferte Telkobu i ciekawe parametry maja ich anteny przy malych rozmiarach:
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=20& ... 0&rg=0&qq=
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=120 ... 0&rg=0&qq=

Ciekawe jakie technologie tam zastosowali? ;)
Nie wiem, cenowo są bardzo atrakcyjne :-) , jaki mają rzeczywisty zysk, jak współpracują z BTS-ami operatorów???
tomczyslaw

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: tomczyslaw »

patryk7588 pisze:OK, ten telefon wspiera agregację, więc powinien zagregować pasma LTE2600 + LTE1800.
I jak sądzisz czy przy tych parametrach antena zewnętrzna pomoże?
sowa198310
Początkujący PlusManiak
Posty: 15
Rejestracja: 17 sty 2017, o 15:18

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: sowa198310 »

Witam
Mieszkam w miejscowości Zagruszany, podlaskie, koło Białegostoku.
Posiadam dwr118 i E3372, myślę o zakupie anteny do LTE tylko nie wiem jaka będzie odpowiednia, nie wiem z którym nadajnikiem łączy się mój modem, zasięg LTE mam 2-3 kreski, nie zrywa połączenia tylko pobieranie jest na niskim poziomie, po południu do godz 22 między 1-4 Mb, Up około 4-5, około północy już w granicach 8-10 Mb DL i UP
Czy tutaj antena zew. coś może pomóc jeśli tak to która?
W razie potrzeby podam więcej informacji. Mam jakieś pomiary z programu Toolbox tylko nie wiem (jeszcze) jak wkleić fotkę.
aspol
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2017, o 15:07

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: aspol »

Obrazek

Witam :)

Czy przy parametrach jak wyżej jest sens stosowania anteny zewnętrznej? Jeśli tak to jakiej? LTE na routerze łapie mi jedną kreskę. Router stoi w środku pokoju jakieś 2m od okna. Nie będzie problemu przy przestawieniu go bliżej okna jeśli zdecyduje się na zakup anteny.

Niestety nie mogę zlokalizować na stronie btsearch najbliższego nadajnika :(
Z własnych obserwacji wiem, że LTE śmiga aż miło w miejscowości Mordy oddalonej od mojej wsi (Przesmyki) o 9km.

e:
BT11652 w miejscowości Mordy bądź z BT13115 w Łosicach

To chyba już wszystko wiadomo :)

Jeśli znajdzie się jakaś dobra dusza, która coś doradzi będe bardzo wdzięczny :)


Pozdrawiam
Bartek_L
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 20:49

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Bartek_L »

Witam
Mam router Huawei b593. Od dwóch lat przymierzam się do zakupu anteny LTE ale jakoś dotychczas nie mogłem się do tego zebrać. Ogólnie mój internet jest dość słaby. W testach prędkości osiąga max 10-15 Mb/s ale zazwyczaj jest to mniej. Mieszkam w województwie świętokrzyskim w miejscowości Wólka Gieraszowska. Do najbliższego nadajnika w miejscowości Koprzywnica mam 8 km w linii prostej. Nadajnik ten obsługuje LTE800 oraz LTE1800.
Status funkcji bezprzewodowej odczytany z mojego routera:
RSSI: -79
RSRP (dBm): -110
RSRQ (dB): -11

Router stoi przy samym oknie odwrócony w kierunku nadajnika i zasięg waha się miedzy 1-3 kreski. W związku z tym chciałbym prosić o radę. Czy kupno anteny zewnętrznej pomogłoby zwiększyć prędkość internetu? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za podanie konkretnego modelu.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Bartek
Ostatnio zmieniony 17 mar 2017, o 11:46 przez Bartek_L, łącznie zmieniany 1 raz.
Bartek_L
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 20:49

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Bartek_L »

Zaryzykowałem i zainwestowałem w antenę od cybertecha. Tak się przedstawia sytuacja po zamontowaniu anteny.

Obrazek
Obrazek

Podłączyłem drugi router TP-Link WR-1043ND i na tym routerze prędkości są jeszcze lepsze. Screen z telefonu, ale na laptopie po połączeniu z tym TP-linkiem taka sama prędkość.
Obrazek
Mario80
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2016, o 03:44

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Mario80 »

RSSI podnioslo sie nie wiele, a predkosci juz znacznie. Dziwne.
Super wyniki ;)
ODPOWIEDZ