Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
MonkeyGoneMad
Nowy
Posty: 3
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 10 cze 2018, o 18:23

Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: MonkeyGoneMad »

Drodzy użytkownicy Internetu LTE Plus'a, czy Wam działają usługi Wifi Calling / VoWifi innych operatorów (Orange, T-Mobile, Play) po łączu internetowym opartym o usługę Internet LTE Plus?

Wg mnie o okolicach 10 maja (10-13.05 prawdopodobnie) Plus wprowadził jakieś filtry sieciowe / blokady uniemożliwiające skorzystanie z w/w usług.

Zweryfikowałem to na kartach SIM do internetu LTE innych operatorów, również na innej karcie SIM Plus'a. Działa na wszystkich za wyjątkiem kart Plus'a i Lycamobile (która jest oparta na sieci Plus).

Czy Wy macie podobne doświadczenia?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: Michał_Plus »

MonkeyGoneMad, postaram się sprawdzić i wrócę z odpowiedzią.

Edycja:
W przypadku problemów z usługą Wifi Calling / VoWifi u innych operatorów prosimy o zgłaszanie takich przypadków bezpośrednio do nich.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ja.michal
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 8 cze 2018, o 01:07

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: ja.michal »

U mnie jest ok (A2Mobile). Problemem może być router a nie sam operator. Sprawdź u siebie na routerze czy masz opcję VPN Passthrough i jest ona aktywna. Za VoWiFi odpowiadają porty UDP 500 i 4500, otwórz je na zewnątrz. Powinno wszystko działać.
ja.michal
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 8 cze 2018, o 01:07

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: ja.michal »

MonkeyGoneMad, jednak faktycznie jest problem (a nie było). Ponownie włożyłem kartę A2 (normalnie siedzi Orange) i niestety VoWiFi nie działa. Przekierowane porty i funkcja, o której wyżej wspomniałem, nie pomagają w tym wypadku. :(

EDIT
Sprawa się wyjaśniła. Jest jakiś kłopot z DNS i najlepiej ustawić na sztywno np. te od Google.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2018, o 17:42 przez Daniel_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: edycja na podstawie Regulaminu PlusForum pkt.17
MonkeyGoneMad
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2018, o 18:23

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: MonkeyGoneMad »

Nie znajduję logicznego wyjaśnienia dlaczego DNS miałby determinować działanie lub nie Wifi Calling akurat na kartach Plus'a…

Wcześniejsze podejrzenia już weryfikowałem - każda inna karta SIM włożona do tego samego routera (Huawei B525-23a od Plus'a) bez żadnych zmian w konfiguracji natychmiast uaktywnia Wifi Calling.

Takie same doświadczenia, z tym samym rezultatem zrobiłem jeszcze na przenośnym routerze Huawei E5377T - rezultat taki sam: tylko na karcie Plus'a nie działa.

Pozdrawiam

P.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2018, o 17:42 przez Daniel_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: edycja na podstawie Regulaminu PlusForum pkt.17
ja.michal
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 8 cze 2018, o 01:07

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: ja.michal »

Z tego co wiem VoWiFi idzie po specjalnej domenie dla każdego operatora gdzieś na 3gpp. Sam nie wiem dlaczego tak, ale ustawienie na sztywno IP DNSów od Google w iOS skutkowało poprawnym działaniem VoWiFi. Pozostawienie na Auto niestety powoduje brak VoWiFi.

Na razie jedyne rozwiązanie, sprawdzone nie tylko przeze mnie, to ustawienie na sztywno DNSów Google.
sebaa
Początkujący PlusManiak
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2014, o 15:19
Kontakt:

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: sebaa »

Potwierdzam, u mnie to samo. Z tym, że problem u mnie występował już od około miesiąca czasu. Myślałem, że to wina telefonu, oprogramowania. Po ustawianiu DNSów na google VoWiFi działa bez problemów. Sprawdzałem również robiąc router przenośny na telefonie z abonamentem od Plusa, również VoWiFi nie działa. Problem więc leży gdzieś po stronie Plusa.
Awatar użytkownika
Daniel_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1629
Rejestracja: 5 wrz 2016, o 14:01

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: Daniel_Plus »

ja.michal, MonkeyGoneMad, sebaa
Michał_Plus pisze:W przypadku problemów z usługą Wifi Calling / VoWifi u innych operatorów prosimy o zgłaszanie takich przypadków bezpośrednio do nich.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
sebaa
Początkujący PlusManiak
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2014, o 15:19
Kontakt:

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: sebaa »

Daniel_Plus, można zgłaszać, ale po co na około? Widać, ze jest problem z konfiguracją Waszych serwerów DNS. Przestawienie na inne serwery rozwiązuje problem. Tak jakbyście na DNSach wycinali ruch do usług WiFi Calling. Działało bez problemów, ktoś u Was skopał umyślnie lub przypadkiem konfiguracje Waszych DNSów i tu jest problem.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: Michał_Plus »

sebaa, usługa Wifi Calling wewnątrz sieci działa poprawnie i nie wymaga żadnych zmian w konfiguracji. Dlatego, tak jak pisaliśmy, jeśli są problemy po stronie innych operatorów to do nich należy skierować pytanie dlaczego DNS nie są akceptowane.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
sebaa
Początkujący PlusManiak
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2014, o 15:19
Kontakt:

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: sebaa »

Michał_Plus, z całym szacunkiem, ale chyba nie masz zbytnio pojęcia o co chodzi. Tak, masz racje. W Plusie usługa nie jest blokowana, działa. Problem jest z Waszymi serwerami DNS. Podkreślam, tylko i wyłącznie z Waszymi. Używając innych serwerów DNS (google, vectry, orange, netii czy innych publicznych serwerów DNS) problem nie występuje. Mogę to zgłosić do Orange, ale Orange przekaże problem do Was, bo problem jest u Was. Przy standardowej konfiguracji internetu z automatu korzysta się z serwerów DNS Plusa i wtedy problem występuje. Przy ręcznym przestawieniu na serwer DNS inny niż Wasz problemu nie ma.
Michał_Plus pisze:problemy po stronie innych operatorów to do nich należy skierować pytanie dlaczego DNS nie są akceptowane
To zdanie jest pozbawione sensu. Nie ma czegoś jak akceptacja DNS przez innych operatorów.
MonkeyGoneMad
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2018, o 18:23

Re: Wifi Calling / VoWifi po łączu Internet LTE Plus'a

Post autor: MonkeyGoneMad »

Dokładnie tak jak pisze sebaa.

Sam nie wiem czy "specjaliści" Plus'a wykazują się bardziej niekompetencją, czy arogancją, czy świadomie, czy nieświadomie, czy po prostu tak im kazali...

Jak można twierdzić, że "u nas działa" i "zgłoście się do innych operatorów" skoro doświadczalnie stwierdzono, że:

1. WiFi calling wszystkich operatorów po łączu Plus'a przestało działać dokładnie w tym samym czasie. Zapewne Plus jest gotów stwierdzić, że wszyscy inni operatorzy umówili się, żeby coś zepsuć w swojej konfiguracji dokładnie w dniu X o godzinie Y...

2. Działa gdy się korzysta z innych łącz za wyjątkiem łącza Plus'a.

3. Działa gdy się korzysta z każdego innego DNS za wyjątkiem DNS Plus'a

Mnie też początkowo odesłali "do innych operatorów" i nawet próbowałem. Mój operator po sprawdzeniu jednoznacznie stwierdził, że to problem Plus'a.
Zablokowany