Technologia VoLTE w Plusie.

W tym dziale na Wasze pytania dotyczące Abonamentu odpowiadają specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6165
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: mariusz9a »

dominn2016! pisze:Piszmy do Plusa @ może zabiorą się do roboty i wydają poprawkę.
Jaką poprawkę ma Plus wydać? Przecież operator nie pisze aktualizacji oprogramowania do telefonów...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
j@n
PlusManiak
Posty: 67
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: j@n »

Dobrze, że wreszcie udostępniono VoLTE (i VoWiFi) dla wszystkich i nawet nieźle działa jak na początek. Szczególnie cieszy możliwość korzystania z tych usług w ofertach prepaid, z czym do tej pory ma problem choćby T-Mobile.

Natomiast tutaj chciałbym zapytać o coś, co powinno być oczywistym następstwem wprowadzenia tych usług - kodek EVS (inaczej HD Voice+). Podwyższa jakość połączeń, w porównaniu do dotychczas stosowanych kodeków AMR-NB i AMR-WB charakteryzuje się szerszym pasmem przenoszenia dźwięku. Dostępny jest już u pozostałej trójki operatorów.

A więc: jak wygląda stan prac nad wdrożeniem kodeka EVS?
Będzie na dniach / za miesiąc / kilka miesięcy / jest dopiero planowany czy może, co najgorsze, nie jest w ogóle planowany?
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6165
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: mariusz9a »

j@n pisze:kodek EVS (inaczej HD Voice+)
Tylko raz (i to jeszcze za czasów gdy usługa nie była wprowadzona komercyjnie) miałem połączenie w HD+ i to nie wewnątrz sieci, a było to połączenie Plus -> Orange. Także być może coś jest na rzeczy, ale tak jak mówię, zdarzyło się to jak na razie tylko raz (albo więcej razy i nie zauważyłem - nie za każdym razem podczas rozmowy gapię się w telefon czy bawię menu serwisowym). Cała reszta połączeń jest w HD.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
dominn2016!
Początkujący PlusManiak
Posty: 11
Rejestracja: 16 sie 2019, o 22:52

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: dominn2016! »

mariusz9a pisze:
dominn2016! pisze:Piszmy do Plusa @ może zabiorą się do roboty i wydają poprawkę.
Jaką poprawkę ma Plus wydać? Przecież operator nie pisze aktualizacji oprogramowania do telefonów...
To proszę wyjaśnić dlaczego VoLTE na Huawei P30 Pro w plusie nie działa???? ( To Plus nie brand-uje oprogramowania telefonów pod swoje potrzeby?
Summa summarum użytkownicy Huawe-iów chcieli by żeby w sieci PLUS też działała ta usługa i kropka!

Konsultanci Huawei twierdzą że telefon wspiera tą usługę i "piłka" jest po stronie PLUS-a
Czy administrator może to potwierdzić i napisać Kiedy Plus włączy usługę na telefonach Huawei??


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 30 gru 2020, o 13:12 przez dominn2016!, łącznie zmieniany 1 raz.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6165
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: mariusz9a »

dominn2016! pisze:To proszę wyjaśnić dlaczego VoLTE na Huawei P30 Pro w plusie nie działa???? ( To Plus nie brand-uje oprogramowania telefonów pod swoje potrzeby?
Nie robi tego operator. Operator nie pisze softów do telefonów. Robi to producent telefonu. Operator jedynie może mieć pewne życzenia umieszczenia czegoś w sofcie, np preinstalowanych aplikacji, tapet itd. Nie on jednak tworzy oprogramowanie. Trzeba czekać aż Huawei doda w aktualizacji ustawienia pod Plusa. Można "dziubać" Plusa, ale nie o wydanie softu, bo to nie on to robi. Plus pośrednio może "dziubać" producenta telefonu o aktualizację, ale to nie Plus za to odpowiada. Myślę że najlepiej pisać jednocześnie do Huawei i do Plusa - Plus ma większą siłę przebicia niż zwykły człowiek.
dominn2016! pisze: Konsultanci Huawei twierdzą że telefon wspiera tą usługę i "piłka" jest po stronie PLUS-a
Czy administrator może to potwierdzić i napisać Kiedy Plus włączy usługę na telefonach Huawei??

Założę się, że ci konsultanci kompletnie nie zrozumieli o co chodzi. Bo przecież telefon w danych technicznych ma obsługę VoLTE i VoWiFi - ma. No to co się Pan czepiasz ;-) Tyle że to walka z wiatrakami, bo oficjalnie Plus nie ma certyfikacji dla Huawei. Więc Huawei będzie zbywał że to wina operatora, zamiast zrobić update :-( Konsultanci Plusa też Ci tu więcej nie napiszą, bo oficjalnie w wykazie operatora telefonu nie ma.
Ale podobna sytuacja była ostatnio z Samsungiem Galaxy S7. Samsung w aktualizacji softu wywalił konfigurację VoLTE i VoWiFi dla Orange - i co? To samo było - spadaj Pan do operatora, przecież telefon obsługuje te technologie więc w czym problem :-) Dopiero interwencja samego Orange przyniosła skutek i wyszła łatka softu z Samsunga.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
dominn2016!
Początkujący PlusManiak
Posty: 11
Rejestracja: 16 sie 2019, o 22:52

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: dominn2016! »

.....to Jak w tym kraju żyć Panie Premierze? :) i do kogo pisać?
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6165
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: mariusz9a »

dominn2016! pisze:.....to Jak w tym kraju żyć Panie Premierze? :) i do kogo pisać?
Myślę że to kwestia czasu aż zacznie działać. Natomiast aktualnie chyba pozostaje atakować i jednych i drugich ;-) Plus musi "udostępnić" konfigurację, a Huawei musi ja wdrożyć - czytaj wypuścić aktualizację. Natomiast ciekawą kwestią jest to, ze sporo telefonów których nie ma na liście Plusa działa ;-) Dogadali się nieoficjalnie? Czy inni jakoś potrafią sami zrobić konfigurację dla Plusa, a Huawei czeka na specjalne zaproszenie?
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
muchakk
Szalony PlusManiak
Posty: 256
Rejestracja: 7 mar 2012, o 13:11

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: muchakk »

Panowie czy u was również występuje problem z wykonywaniem połączeń w 3G przy włączonym voLTE w plusie? W momencie gdy telefon spadnie do 3G i chce wykonać połączenie za każdym razem słyszę "Wybrany numer jest niedostepny". Gdy VoLTE wskoczy połączenie normalnie mogę zrealizować. Połączenia przychodzące działają cały czas.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6165
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: mariusz9a »

muchakk pisze:Panowie czy u was również występuje problem z wykonywaniem połączeń w 3G przy włączonym voLTE w plusie?
Sprawdziłem przed chwilą i u mnie działają połączenia jak wywali mnie do 3G.
W domu jeszcze sprawdzę na pre-paid, o ile uda mi się w domu wymusić spadek do 3G. Bo może problem dotyczy tylko pre-paid, tak jak z numerem 5555... :cry:
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
muchakk
Szalony PlusManiak
Posty: 256
Rejestracja: 7 mar 2012, o 13:11

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: muchakk »

U mnie jest tak nawet jak ręcznie wybiore sieć 3G.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6165
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: mariusz9a »

muchakk w pre-paid Plusa połączenia w 3g i w 2g działają. To jakiś indywidualny problem lub z operatorami wirtualnymi.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
muchakk
Szalony PlusManiak
Posty: 256
Rejestracja: 7 mar 2012, o 13:11

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: muchakk »

Zgadza się. Nie będę podawał tutaj nazwy tego operatora (na L). U nich oficjalnie ma być to wprowadzone na początku stycznia. Wtedy też ma wszystko działać poprawnie.
cargo
PlusManiak
Posty: 51
Rejestracja: 4 sty 2020, o 13:12

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: cargo »

iPhone w ofercie a VoLTE brak to powinno być karalne.
Awatar użytkownika
gorbaczow
Prawie PlusManiak
Posty: 30
Rejestracja: 2 gru 2020, o 19:16

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: gorbaczow »

dominn2016! pisze:Potwierdzam Huawei P30 PRO w innych sieciach jak tylko włożę kartę SIM działa automatycznie i bezproblemowo VOLTE. Plus włączył się w walkę z chińczykami ;(

Piszmy do Plusa @ może zabiorą się do roboty i wydają poprawkę.
cargo pisze:iPhone w ofercie a VoLTE brak to powinno być karalne.
To samo jest z Motorolą. Sprzedawali, wciskali, zachwalali a teraz zapomnieli. Nie chodzi ani VoLTE ani VoWiFi. Przy końcu umowy trzeba będzie pomyśleć czy dalej brnąć w ten bezsens.

Wysłane z mojego moto g(8) plus przy użyciu Tapatalka
noogi
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 3 gru 2020, o 15:13

Re: Technologia VoLTE w Plusie.

Post autor: noogi »

Dla takich przypadków jest właśnie aplikacyjny wificalling.
Włączyłem flagi (odpowiedni pakiet magisk) na telefonie żony - Redmi Note 8T (soft xiaomi.pl z rootem) i zadziałało tylko VoLTE. VoWiFi nie chce się aktywować...
ODPOWIEDZ