"Lejek" - nie tylko ogranicza prędkość...

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
sowa
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook

"Lejek" - nie tylko ogranicza prędkość...

Post autor: sowa »

Witam!
Mam abonament w Plusie, korzystam z pakietu 500MB Non Stop na Samsungu SGS-I9000.
W ostatnim okresie rozliczeniowym, 3 dni przed jego zakończeniem przekroczyłem limit, co zaowocowało obniżeniem transferu. Zauważyłem jednak, że obniżenie prędkości to nie jedyna konsekwencja przekroczenia limitu.
W momencie korzystania z internetu z aktywnym "lejkiem", będąc w zasięgu 3G/HSDPA (centrum Poznania) nie da się nawiązać połączenia, a gdy ktoś próbował się dodzwonić na mój numer otrzymywał komunikat "sieć zajęta" (w Plusie) lub "połączenie nie może być zrealizowane" (Orange).
Co ciekawe, dzieje się tak jedynie w przypadku WCDMA. Po przełączeniu telefonu w tryb GSM, połączenie internetowe było zawieszane i można było wykonywać/odbierać połączenia.

Nie pisze oczywiście o przypadkach, gdy sesja internetowa sobie "wisi" - dzieje się to gdy dane są wysyłane/odbierane (dajmy na to - ładuje mi się strona www - nie można się do mnie dodzwonić).

Kto korzystał choć raz z Androida, wie jak często sam pobiera/wysyła dane. Odblokowuje ekran, chcę zadzwonić a on w tym czasie akurat aktualizuje pogodę/sprawdza pocztę/synchronizuje - i wyskakuje błąd połączenia.

Co ciekawe - nie działa również przekazywanie połączeń na pocztę głosową czy usługę kto dzwonił - możemy więc nawet nie wiedzieć, że ktoś się do nas "dobija".

Konsultant na infolinii technicznej próbował mnie oczywiście przekonać, że to wina telefonu. Przełożyłem więc kartę do Nokii 6730, odpaliłem przeglądarkę, chce się dodzwonić z innego numeru - sieć zajęta.

W pierwszym dniu nowego okresu rozliczeniowego zrestartowałem telefon i wszystko działa jak należy - połączenia internetowe są zawieszane i rozmowy dochodzą.

Jeśli ktoś dotrwał do tego momentu, to gratuluje ;)
Spotkaliście się kiedyś z tym problemem? Chyba nie tak powinna działać ta usługa.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: "Lejek" - nie tylko ogranicza prędkość...

Post autor: mariusz9a »

sowa pisze:Co ciekawe, dzieje się tak jedynie w przypadku WCDMA. Po przełączeniu telefonu w tryb GSM, połączenie internetowe było zawieszane i można było wykonywać/odbierać połączenia.
Dziwne, bo to właśnie w sieci 2G jak już to może być blokowane połączenie głosowe podczas aktywnej transmisji danych (zależy to od klasy terminala jaki posiadasz - większość telefonów to terminale klasy B, czyli przy zestawieniu połączenia głosowego, transmisja danych jest zablokowana i na odwrót (czyli komutacja łączy blokuje komutację pakietów a ruch pakietowy - komutację łączy)). W 3G nigdy się z takim czymś nie spotkałem w żadnej sieci komórkowej w Polsce (może bardziej należałoby powiedzieć że w żadnym terminalu) - zawsze przy aktywnej transmisji w sieci 3G połączenia głosowe działają i odwrotnie - podczas aktywnej rozmowy może zostać nawiązana łączność pakietowa - jest to po prostu związane ze specyfikacją 3G.
sowa pisze:Kto korzystał choć raz z Androida, wie jak często sam pobiera/wysyła dane. Odblokowuje ekran, chcę zadzwonić a on w tym czasie akurat aktualizuje pogodę/sprawdza pocztę/synchronizuje - i wyskakuje błąd połączenia.
Korzystam od lipca i się z takim czymś nie spotkałem abym z mojej Motoroli Defy nie mógł zadzwonić bo telefon coś aktualizuje ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
MK_
Początkujący PlusManiak
Posty: 28
Rejestracja: 28 cze 2011, o 13:20

Re: "Lejek" - nie tylko ogranicza prędkość...

Post autor: MK_ »

W Plusie bez problemu da się nawiązać/odebrać połączenie podczas transmisji w GPRS/EDGE - transmisja jest po prostu zawieszana i odwieszania po sprawie. A co do przekroczenia limitu, to powodem tego może być nie przechodzenie do HSDPA po przekroczeniu limitu. Zwykle UMTS jest tylko w stanie bezczynności, podczas pobierania danych wskakuje na HSDPA. Z nałożonym lejkiem nie wskakuje do HSDPA tylko jest cały czas na samym UMTS (384kbps).
ODPOWIEDZ