Ile trwa (roz)budowa stacji bazowej?

Roaming, Muzodajnia, Program 5Plus, Drogowskaźnik, Plus Online. Wszytko inne co związane z siecią Plus+...
miliard
Początkujący PlusManiak
Posty: 29
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 21 gru 2008, o 23:15
Lokalizacja: SGL => KNURÓW

Ile trwa (roz)budowa stacji bazowej?

Post autor: miliard »

Pytanie jak w temacie.
U mnie w mieście od dłuższego czasu trwają prace nad rozszerzeniem jednej ze stacji Plusa (komin PEC) do 3G i postawienie nowego z fioletowej sieci.
Kilka lat temu komin był w remoncie i w ciągu tygodnia zdemontowano całą infrastrukturę, wymieniono część komina od najniższej galerii w górę - ok. 40 m. i ponownie zabudowano anteny. Dodam, ze w jednym czasie działały ekipy dla Plusa i niebieskiej sieci.
Teraz co chwilę przyjeżdża jakaś firma, podłubią godzinę albo dwie i się zmywają. Zupełnie nie wiem dlaczego tak jest. Jadą gdzie indziej i też tam dłubią godzinę?
Taka praca jest chyba mało efektywna, tym bardziej, że Plus ma pozwolenie na 3G w przeciwieństwie do tej drugiej sieci.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

miliard pisze:Taka praca jest chyba mało efektywna, tym bardziej, że Plus ma pozwolenie na 3G w przeciwieństwie do tej drugiej sieci.
Zależy w zasadzie co tam maja zrobić...

Ogólnie powiem tak... Polkomtel najwolniej rozbudowuje swoją infrastrukturę. Taki niestety fakt. (chodzi tutaj o nadajniki) Nawet jak wymienią cały sprzęt to nie gwarantuję że stacje odpalą. Bywa tak że wybudowana stacja stoi miesiącami nie włączona i czeka nie wiadomo na co :-/ Co najciekawsze taki stan rzeczy zdarza sie najczęściej w Plusie. Pozostali operatorzy wybudują i od razu odpalają. A Plus chyba czeka aż sprzęt zardzewieje :-/ Znam kilka przykładów gdzie stacja po wybudowaniu stała przez bagatela 6 miesięcy nieużywana! To bardzo długo... :-(
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

mariusz9a pisze:[...] Polkomtel najwolniej rozbudowuje swoją infrastrukturę. Taki niestety fakt. (chodzi tutaj o nadajniki)[...]
Bazujesz na jakichś oficjalnych danych, statystykach? Możesz zacytować źródło? Nie, żebym się czepiał, czytuję na forach tego typu opinie i chciałbym wiedzeć czy to tylko taki mit, czy rzeczywiście tak jest.

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Pre100 pisze:
mariusz9a pisze:[...] Polkomtel najwolniej rozbudowuje swoją infrastrukturę. Taki niestety fakt. (chodzi tutaj o nadajniki)[...]
Bazujesz na jakichś oficjalnych danych, statystykach? Możesz zacytować źródło? Nie, żebym się czepiał, czytuję na forach tego typu opinie i chciałbym wiedzeć czy to tylko taki mit, czy rzeczywiście tak jest.

Pzdr,
Pre100.
Niestety własne obserwacje + to co piszą inni na forach.

U siebie miałem jedną stację w Katowicach na Al. Roździeńskiego, dołożono tam UMTS, dopiero po 4ch miesiącach od modernizacji stacji pojawił sie z niej sygnał 3G :-/

To przeczytane na forach to chyba najsłynniejszy przykład to Aleksandrów Łódzki gdzie stacje zmodernizowane stały ok 6 miesięcy, na dzień dzisiejszy działa jedna :-/
Najbardziej wkurzające jest ciągłe przekładanie komercyjnego startu. Najpierw obiecują na początku roku - nie ma, później jest 2Q - też nie ma... i tak bujamy się do kolejnego roku aż wreszcie odpalają :-/
Kolejna sprawa to wykaz pozwoleń UKE. Chyba żaden operator nie ma tak dużego rozrzutu między tym spisem a tym co działa (wiem że to tylko pozwolenia radiowe, a to nie wszystko, dla przykładu Era stawia stację a w kolejnym wykazie dopiero pojawia się pozwolenie). Ale jakoś inni potrafią w ciągu kilku miesięcy od otrzymania tego pozwolenia uruchomić stacje. U Polkomtela pozwolenia są od ponad roku a o stacji w danym miejscy to nawet nikt nie słyszał. Ja to już czasami jestem za tym aby odebrać takie wirtualne pozwolenia. Przykład to Mława, pozwolenie pojawiło się chyba rok temu, natomiast w odpowiedzi od Plusa otrzymałem ze UMTS pojawi się w 2010r - jaja jakieś? Podobno w Mławie na tym maszcie już są dowieszone anteny (od kilku miesięcy). A w Dąbrowie Górniczej ile mamy "wirtualnych" pozwoleń na 3G. Wszyscy już pokryli elegancko 3G Dąbrowę a Plus nazbierał pozwoleń rok temu i poszedł spać :-/

Może ktoś potrafi odpowiedzieć dlaczego tak jest?
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Co jeszcze do tej Mławy... Plus ma pozwolenie od bardzo dawna (jako jedyny przez wiele miesięcy), natomiast teraz taki paradoks - Orange w Mławie ma już 3G, Play w Mławie ma już 3G, a Plus nadal ma tylko swoje pozwolenie :-/
Z tego co widzę w większości przypadków Orange wyrabia się do 3ch miesięcy od pojawienia się pozwolenia w wykazie UKE. W Play trwa to jeszcze krócej. Era tak jak napisałem wyżej, często najpierw stawia, później pojawia się pozwolenie. Aż boję się nawet szacować średnią dla Plusa... :-(
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Kolejny przykład:
Na innym forum pewien użytkownik napisał:
dnia 31 grudnia 2008 plus odpalił umts w pile nadajniki stoja tu od sierpnia. pisalem do plusa i wiem ze umts ma byc odpalony w 3 kwartale 2009 w pile ale dziala do dzis poza tym budzyń i podanin ma umts. Mozna umts tez znales na obrzezach chodzieży Pozdrawiam
Od sierpnia do grudnia stały nadajniki... Pierwszy wybudowano w czerwcu. Odpalono 31 grudnia, komercyjny start 3Q 2009... To żart, prawda? Nie, tak to się robi w Polkomtelu :-( Pytanie: dlaczego tak długo?!
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

miliard, daj znać ile im zajęło uruchomienie tego nadajnika Plusa a ile Play ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ