EDGE Evolution w Plusie

Roaming, Muzodajnia, Program 5Plus, Drogowskaźnik, Plus Online. Wszytko inne co związane z siecią Plus+...
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

EDGE Evolution w Plusie

Post autor: mariusz9a »

Przyszły rok będzie dla Polkomtela ciężki - z jednej strony kryzys, a z drugiej obniżenie stawek MTR, na których operator straci około 0,5 mld zł. Inwestycje będą, ale przy słabym kursie złotego uda się zrobić mniej, w planach jest uruchomienie EDGE Evolution - mówi w wywiadzie dla Gazety Prawnej Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Jeśli firmy będą szukały oszczędności, to także w usługach telekomunikacyjnych. Nie zawrą nowych umów, być może nie odnowią części dotychczasowych kontraktów albo obniżą abonamenty. To samo będzie dotyczyło usług przedpłaconych i abonamentów dla klientów indywidualnych. Jeśli rodziny będą musiały zacisnąć troszeczkę pasa, to rodzice nie doładują dziecku komórki za 50 zł miesięcznie, ale np. za 25 zł - mówi Bauc.

Telekomy, w tym i my, odczują znaczące osłabienie złotego. Największe nasze wydatki, czyli zakupy telefonów i infrastruktury, ponosimy w walutach. A to oznacza dla nas wyższe ceny złotówkowe. Tego się nie da skompensować, a więc przełoży się to na nasze zyski. Aby nie zmieniać dotychczasowych cen telefonów sprzedawanych w promocjach, będziemy musieli stosować większe dotacje albo oferować gorsze telefony - dodaje.

O ponad 500 mln zł zmniejszy przychody operatora redukcja stawek MTR. Bauc podkreśla, że samo zmniejszenie tych stawek nie spowoduje bezpośrednio spadku cen detalicznych. Ponieważ jednak spadną ceny połączeń z telefonów stacjonarnych na komórki, może pociągnąć to za sobą także obniżki u operatorów komórkowych.

Inwestycje w 2009 roku nie przekroczą 1,5 mld zł, a ze względu na osłabienie złotówki, uda się za te pieniądze wybudować mniej niż w tym roku. Inwestycje dotyczyć będą przede wszystkim transmisji danych. Oprócz rozbudowy sieci 3G, operator wprowadzi technologię EDGE Evolution, która umożliwi uzyskanie transferów rzędu nawet 1 Mb/s przy użyciu sieci 2G.

Zainteresowanie Polkomtela siecią 3G w częstotliwości 900 MHz Bauc uzależniał od wyników przetargu na kolejne częstotliwości w tym paśmie - wygrało P4, także inwestycje opóźnią się. Nie wcześniej niż za dwa lata rozpocznie się budowa sieci czwartej generacji (LTE), oferującej przy obecnych standardach transfery do 150 Mb/s.

W ogóle nie wyobrażamy sobie zmiany marki. Jesteśmy bardzo przywiązani do marki Plus. Tak samo jak wszyscy nasi akcjonariusze. Ta marka ma dużą wartość. W badaniach European Brand Institute Eurobrand 2008 uznano nas za najdroższą polską markę - opowiedział Bauc, zapytany o ewentualny rebranding.

Prezes Polkomtela mówi też o sukcesie oferty 36,6 - Sprzedaż jest bardzo dobra. Dziś mamy 570 tys. klientów tej usługi, a planowaliśmy, że będzie ich w tym roku 500-600 tys. Połowa z kart SIM ma aktywne połączenia wychodzące, co Bauc uważa w przypadku prepaidu za bardzo dobry wynik.
Źródło: telepolis.pl

Powiem krótko: WOW! 4G za dwa lata, EDGE E za rok! I Plus zostaje pod nazwą Plus (najprawdopodobniej) :-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mroowa
Prawie PlusManiak
Posty: 45
Rejestracja: 18 wrz 2008, o 22:48

Post autor: mroowa »

Nic tylko się cieszyć, dobrze jak coś polskie zostanie, to ja czekam na to EDGE E u siebie bo na 3G narazie nie mam chyba widoków :(
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

mroowa, a skąd jesteś? Można sprawdzić czy są jakieś pozwolenia u Ciebie na nodeB. Dzisiaj pojawił sie nowy wykaz pozwoleń na stronie UKE. Może jednak coś się ruszyło ;-)

Mnie tylko ciekawi ile kosztuje terminal z obsługa EDGE E. Szczerze to jeszcze (chyba) nie widziałem telefonu obsługującego EDGE E. Mam nadzieję że do tego wystarczy jakiś update softu na telefonie z EDGE i będzie chodzić... Jeszcze zbyt mało wiem o tym EDGE E :-/
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

no właśnie, bo może być EDGE E ale na przeszkodzie staną telefony... :->
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

No i pojawia się kolejne pytanie... Czy EDGE E z Ericssona i z Nokia - Siemens Networks to ta sama technologia? Trochę kiedyś czytałem że oni pracują nad tym niezależnie, więc teoretycznie mogą wyjść niekompatybilne produkty... Polkomtel stawia nadajniki tych dwóch producentów (chyba że coś się zmieniło?).

Wiem że od strony sieci wystarczy aktualizacja softu. Może ktoś powie jak to wygląda od strony telefonów?
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Mamy już nowy rok, w zasadzie to już minął miesiąc... Wiadomo już coś więcej o tym EDGE E? Uruchomiono to gdzieś?
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
yeti
Starszy Plusmaniak
Posty: 168
Rejestracja: 31 gru 2008, o 18:35

Post autor: yeti »

jak będzie za 2 lata to będzie niezle.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

yeti pisze:jak będzie za 2 lata to będzie niezle.
Nawet nie strasz :roll:
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ