GPS na telefonie

Testy telefonów, smartonów i tabletów przeprowadzane przez plusblog.pl . Wszytko co związane z telefonami. Jaki telefon wybrać, pytania, porady, sugestie.
Awatar użytkownika
Rafcio5905
PlusManiak
Posty: 55
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 10 mar 2009, o 19:44
Lokalizacja: okolice Mogilna, Kuj.-Pom.

GPS na telefonie

Post autor: Rafcio5905 »

słyszałem gdzieś, że GPS w telefonie to właściwie A-GPS (cokolwiek to znaczy), i że to jest płatne w stawce miesięcznej. zawsze myślałem, że GPS jest darmowy, a jedyny wydatek to koszt odbiornika :lol:
Jeśli ktoś wie o co w tym chodzi, to byłbym wdzięczny za wyjaśnienie :-)
Awatar użytkownika
HuMOryStycZnY93
Starszy Plusmaniak
Posty: 153
Rejestracja: 1 mar 2009, o 13:23

Post autor: HuMOryStycZnY93 »

W telefonach standardowo GPS ściąga wszytskie mapy z internetu.... bez potrzeby odbiornika.... A abonament może być np. na aplikację,która te mapy pobiera,obsługuje, wyświetla na telefonie itp

Dodaję, www.wikipedia.pl
AGPS, inaczej Assisted GPS jest rodzajem GPS wykorzystywanym w telefonach komórkowych. Używa on serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze "połączenie z satelitami".
“Ten, który stale jest szczęśliwy, musi się często zmieniać.”
Konfucjusz
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Bo GPS jest darmowy. A-GPS to system współpracujący z systemem GPS, a dokładniej pozwala, za pomocą transmisji danych, szybciej ustalić pierwsze położenie. A za transmisję danych jak wiadomo się płaci ;-) Nie każdy telefon z GPS ma funkcję A-GPS, a jak ją ma, to można ją wyłączyć i darmowo korzystać z GPS.

Jeszcze do tego A-GPSu... telefon wtedy za pomocą nadajników telefonii komórkowej, szybciej ustala nasze położenie. Dokładne położenie jest ustalone dopiero po znalezieniu i połączeniu GPS z satelitami. Jak wyłączymy A-GPS pomijamy transmisję danych z sieci komórkowej i czekamy od razu na wyszukanie satelity.


W Plusie można skorzystać z map "Drogowskaźnik". Usługa kosztuje chyba 6zł/miesiąc, mapy są ściągane z Internetu, ale nie ponosimy dodatkowych opłat za transmisję danych. Oczywiście jeśli mamy wyłączoną funkcję A-GPS. Pisze o tym, ponieważ programy nawigacyjne są dość drogie, a 6zł to aż tak wiele nie jest ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafcio5905
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 10 mar 2009, o 19:44
Lokalizacja: okolice Mogilna, Kuj.-Pom.

Post autor: Rafcio5905 »

mariusz9a pisze:programy nawigacyjne są dość drogie, a 6zł to aż tak wiele nie jest
racja, bardziej opłaca się więc kupić teleon z nawigacją za 700zł, niż samą nawigację za 800zł.
mariusz9a pisze:W Plusie można skorzystać z map "Drogowskaźnik". Usługa kosztuje chyba 6zł/miesiąc
a ten A-GPS można aktywować na 2 miesiące, wyłączyć, i za parę miecięcy znów aktywować??
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Rafcio5905 pisze:a ten A-GPS można aktywować na 2 miesiące, wyłączyć, i za parę miecięcy znów aktywować??
A-GPS to w ogóle coś innego. Ja na Twoim miejscu od razu wyłączyłbym ta funkcję - szkoda na to kasy a efekt według mnie marny.

Ten "Drogowskaźnik" to program nawigacyjny (coś takiego jak AutoMapa, tyle ze uboższy).
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
janex83
PlusManiak
Posty: 50
Rejestracja: 9 mar 2009, o 12:23
Lokalizacja: USTKA/SŁUPSK

Post autor: janex83 »

ja osobiscie mam aplikacje Garmin XT mobile i działa całkiem sprawnie, ale powiem szczerze że "klasyczna" nawigacja jest jednak duo lepsza w uzytkowaniu niz ta na telefon :) troche juz sie postów przewineło w sieci na ten temat :) gps jest za darmo zasadniczo :)
+)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafcio5905
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 10 mar 2009, o 19:44
Lokalizacja: okolice Mogilna, Kuj.-Pom.

Post autor: Rafcio5905 »

janex83 pisze:ja osobiscie mam aplikacje Garmin XT mobile i działa całkiem sprawnie
Garmin XT mobile działa bez tego całego A-GPS??
wojtekj
PlusManiak
Posty: 106
Rejestracja: 10 mar 2009, o 14:44

Post autor: wojtekj »

tak. w garminie masz wszystko za free ;) oczywiscie musisz sobie mapy wgrac itp
Lubi Apple woli Xiaomi ;)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Rafcio5905 pisze:Garmin XT mobile działa bez tego całego A-GPS??
A-GPS to tylko funkcja telefonu. Jeśli jest ona aktywna w menu telefonu to używanie Garmina (czy jakiegokolwiek innego programu do nawigacji) będzie sie wiązać z opłatami.

Po prostu wyłącz w ustawieniach telefonu funkcję A-GPS i żadnych opłat nie będzie.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafcio5905
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 10 mar 2009, o 19:44
Lokalizacja: okolice Mogilna, Kuj.-Pom.

Post autor: Rafcio5905 »

mariusz9a pisze:A-GPS to tylko funkcja telefonu.
ja to rozumiem, serio :-)
mariusz9a pisze:Po prostu wyłącz w ustawieniach telefonu funkcję A-GPS i żadnych opłat nie będzie.
dobrze, tylko że ja, pisząc
Garmin XT mobile działa bez tego całego A-GPS?
chodziło mi o to, czy wyłączenie tej aplikacji aż tak spowalnia, ze utrudnia funkcjonowanie Garmina :->. Sorry za brak precyzji w pytaniu.
Awatar użytkownika
vod
Moderator
Posty: 1064
Rejestracja: 24 lut 2009, o 20:48
Kontakt:

Post autor: vod »

Moim zdaniem gps w telefonie to środek zastępczy,jak coś jest do wszystkiego to jest do......
Jak na razie to wszystkie mapy ,aplikacje i inne tego typu środki w telefonach to funkcje udające dobre mapy gps!
Są one ale z dokładnością i pełną funkcjonalnością daleko im do ideału ;-)
Awatar użytkownika
Rafcio5905
PlusManiak
Posty: 55
Rejestracja: 10 mar 2009, o 19:44
Lokalizacja: okolice Mogilna, Kuj.-Pom.

Re:

Post autor: Rafcio5905 »

vod pisze:Moim zdaniem gps w telefonie to środek zastępczy,jak coś jest do wszystkiego to jest do......
Jak na razie to wszystkie mapy ,aplikacje i inne tego typu środki w telefonach to funkcje udające dobre mapy gps!
Są one ale z dokładnością i pełną funkcjonalnością daleko im do ideału ;-)
wiesz vod, w końcu teleon służy do dzwonienia, i sms-owania, wszyskie pozowtałe funkcje jak GPS, MP3, czy ShakeControl, to tylko dodatki i bajeranckie zabawki... ;-)
yeti
Starszy Plusmaniak
Posty: 168
Rejestracja: 31 gru 2008, o 18:35

Re:

Post autor: yeti »

vod pisze:Moim zdaniem gps w telefonie to środek zastępczy,jak coś jest do wszystkiego to jest do......
Jak na razie to wszystkie mapy ,aplikacje i inne tego typu środki w telefonach to funkcje udające dobre mapy gps!
Są one ale z dokładnością i pełną funkcjonalnością daleko im do ideału ;-)
Jest dokładnie odwrotnie. Ludzi cracują zewnętrzne nawigacje żeby tylko uruchomić na nich automapę.
Awatar użytkownika
vod
Moderator
Posty: 1064
Rejestracja: 24 lut 2009, o 20:48
Kontakt:

Re: GPS na telefonie

Post autor: vod »

Rafcio5905 pisze:Jest dokładnie odwrotnie. Ludzi cracują zewnętrzne nawigacje żeby tylko uruchomić na nich automapę.
Wątpię,ale dlaczego nie.
Z przykładów które znam nikt takich praktyk nie stosuje.
Wolą mieć osobną i szybką nawigacje niż spowolnioną w telefonie który
nie ciekawie sobie radzi z taką aplikacją. ;-)
""... życie upiornym oddechem pluskiew
pisz ten aforyzm i noś na bluzce ..."

http://www.youtube.com/watch?v=SV0IPygR ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=7fU59FeRg2A
Awatar użytkownika
Postal
Początkujący PlusManiak
Posty: 28
Rejestracja: 2 lis 2008, o 14:44
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: GPS na telefonie

Post autor: Postal »

Nie zgodzę się z Tobą vod. Według mnie najlepszym, na dzień dzisiejszy, oprogramowaniem nawigacyjnym dla poruszających się po Polsce jest AutoMapa. Jest przecież też wydawana na Windows Mobile i nie odbiega niczym od instalowanych wersjach w "czysto" nawigacjach samochodowych. Działa równie dobrze w telefonach jak i w nawigacjach. Na dzień dzisiejszy, już wszystkie palmphony poradzą sobie z tym oprogramowaniem.

Sam używam nawigacji w mojej Omnii i nie miałem jeszcze żadnych problemów z nawigacją, a używam właśnie AutoMapy. Pokrycie mapy Polski jest jak dla mnie idealne, choć wiadomo że cały czas jest powiększane. Może trochę muszę się naczekać na złapanie sygnału przy pierwszym uruchomieniu (dużo zależy od pogody) ale jak już złapie to nie "puści" ;-)

Podsumowując, GPS w telefonie niczym nie odbiega od klasycznej nawigacji i wcale nie potrzeba ogromnego ekranu bo i tak jak jedziesz samochodem to raczej słuchasz komunikatów programu, a nie patrzysz się na mapę.

Oczywiście jest to tylko moje osobiste odczucie.
ODPOWIEDZ