Jaka najlepsza antena do LTE?

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
Janek6614
Nowy
Posty: 6
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 gru 2014, o 17:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Janek6614 »

No właśnie co z tym Cybertechem? Na forum bez-kabli na każdym kroku tylko Cybertech i nic więcej nie istnieje. Mam wrażenie, że rejestrują się handlowcy tej firmy lub właściciele. Niektórzy np. mat...51 na każde pytanie podają link do strony producenta. Nie masz zasięgu kup antenę Cy......, nie działa router lub spalił się komp to kup antenę, bo może pomoże, masz nieregularne miesiączki-kup antenę :)
Nasze forum jest lepsze.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

Jesteś zadowolony z Sorensena to go polecaj tylko uważaj, bo na Allegro pojawiły się podróbki Sorensena, które mogą uszkodzić modem. Poza tym nie wiadomo dokładnie kto to produkuje i gdzie a i samo wykonanie anteny wewnątrz może budzić zastrzeżenia, no i kwestia gwarancji. Cybertech to polski producent, który anteny panelowe do LTE produkuje od ponad 4 lat. Wielu je używa, sprawdzają się, cena nie jest wygórowana więc nic dziwnego, że są polecane. Z gwarancją, zwrotami i wsparciem ze strony producenta nie ma problemu (także z wyprowadzeniem gniazd typu N). Na bez -kabli polecany jest oryginalny Sorensen i anteny Cybertecha. Na temat anten widać nie masz za dużego pojęcia więc nie wydawaj takich ocen. Mijasz się z prawdą, antena to nie jest antidotum na wszystko. Porównanie jednego forum z forum Plusa, które dotyczy zupełnie innych spraw jest pozbawione sensu.
red
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 23 gru 2014, o 01:58

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: red »

Jako że rady z tego forum były mi bardzo pomocne postanowiłem się podzielić wynikami swoich testów.

Wykonywałem testy na modemie Huawei E3272 z antenami :

1. PANEL LTE CT-15_1.8 (15dBi/1800MHz)
Nazwa Panel LTE-15
Zysk energetyczny [dBi] 15
Pasmo [MHz] 1800MHz
Polaryzacja V/H
Kąt promieniowania w płaszcz. poziomej 30
Kąt promieniowania w płaszcz. pionowej 30
Impedancja [omów] 50
Wymiary anteny [mm] 210x210x30mm
Kabel H155 PE - 10m

Opis na stronie sklepu:
Zestaw: Antena kierunkowa 15dBi + kabel ze złączem FME(ż). Poprawia siłę i zasięg sygnału przy usłudze LTE, dedykowana na pasmo 1800MHz. Antena pracuje w sieciach CYFROWY POLSAT oraz PLUS (iPLUS).
2. Panel UMTS CT-17_2 (17dBi/1900-2100MHz)
Zysk energetyczny [dBi] 17
Pasmo [MHz] 1900-2100
Polaryzacja V/H
Kąt promieniowania w płaszcz. poziomej 15
Kąt promieniowania w płaszcz. pionowej 15
Impedancja [omów] 50
Wymiary anteny [mm] 330x330x20mm
Długość przewodu - 10m

3. Panel LTE CT15_1.8_Duo
Zysk energetyczny [dBi] 15
Pasmo [MHz] 1800MHz
Polaryzacja V/H
Kąt promieniowania w płaszcz. poziomej 30
Kąt promieniowania w płaszcz. pionowej 30
Impedancja [omów] 50
Złącze antenowe FME (ż)
Wymiary anteny [mm] 420x210x30mm
Długość przewodu - 2 x 10m

Warunki terenowe:
Odległość do nadajnika LTE1800 - 9km w tym 2km przez las
Odległość do nadajnika UMTS900/UMTS2100 6km w tym 4km przez las
Zgodnie ze wskazaniami zasięgu na mapie Plusa granica zasięgu LTE mierzona na zewnątrz budynku kończy się w odległości 4km od miejsca pomiarowego.
Zasięg HSPA+Dc kończy się w odległości 500-800m od punktu pomiarowego.
Teoretycznie jestem całkowicie poza zasięgiem HSPA+DC a tym bardziej LTE.

Anteny ustawione "raczej" podobnie przed pomiarami starałem się uzyskać najlepszy sygnał dla każdej próby.

Platforma pomiarowa speedtest.net > Warszawa, Orange

Pomiar połączenia HSPA+ DC


D-download [M] U -upload [M]

Antena 1 (PANEL LTE CT-15_1.8)
Połączenie stabilne, RSSI od -80 do - 89dBm
Pomiary:
1. ping 136ms / D 4,01 / U 0,25
2. ping 79ms / D 8,8 / U 0,18
3. ping 93ms / D 7,6 / U 0,40


Antena 2 (Panel UMTS CT-17_2)
Połączenie stabilne, RSSI od -76dBm do -82dBm
Pomiary:
1. ping 63ms / D 17,4 / U 0,4
2. ping 99ms / D 9,3 / U 0,65
3. ping 71ms / D 16,8 / U 0,7

po korekcie ustawienia
1. ping 49ms / D 15,5 / U 2,0
2. ping 51ms / D 16,6 / U 1,9
3. ping 41ms / D 12,9 / U 1,9


Antena 3 (LTE CT15_1.8_Duo)
Połączenie stabilne, RSSI od -79dBm do -87dBm

1. ping 58ms / D 18,7 / U 1,5
2. ping 65ms / D 13,8 / U 1,95
3. ping 69ms / D 12,4 / U 1,6
4. ping 69ms / D 16,7 / U 1,5


Pomiar połączenia LTE

Antena 1 (PANEL LTE CT-15_1.8)
brak połączenia

Antena 2 (Panel UMTS CT-17_2)

Duże problemy z nawiązaniem połączenia, po nawiązaniu połączenia max prędkość pobierania 17M.


Antena 3 (LTE CT15_1.8_Duo)

Połączenie stabilne, RSSI od -81dBm do -85dBm

1. ping 40 / D 25,7 / U 0,9
2. ping 43 / D 27,4
3. ping 44 / D 22,5
4. ping 43 / D 20,8


Antena dedykowana dla CP i Plusa okazała się najsłabsza. Możliwe że przez złe ustawienie, lecz mimo wielu prób nie nawiązałem połączenia LTE a jakość HSPA+DC byłą słaba.
Antena UMTS CT-17_2 oraz LTE CT15_1.8_Duo osiągnęły podobne wyniki z niewielką przewagą tej pierwszej dla połączenia DC natomiast jedynie antena dualna nawiązała stabilne,
przyzwoite jak na moje warunki połączenie LTE.
karol do
Szalony PlusManiak
Posty: 571
Rejestracja: 30 sie 2013, o 11:30

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: karol do »

red pisze:... postanowiłem się podzielić wynikami swoich testów.
Wykonywałem testy na modemie Huawei E3272 z antenami :.....
Antena UMTS CT-17_2 oraz LTE CT15_1.8_Duo osiągnęły podobne wyniki z niewielką przewagą tej pierwszej dla połączenia DC
Czyli antena LTE CT15_1.8_Duo LTE działa również w pasmie 2100MHz?
Janek6614
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 20 gru 2014, o 17:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Janek6614 »

Matus czy Ty kiedykolwiek miałeś antenę Sorensen?Chyba nie a mi wmawiasz abym się nie wypowiadał bo nie mam wiedzy.
Kupiłem Sorensena i dostałem 12 miesięcy gwarancji,fakturę i pomoc online.Dwa razy dzwoniłem na infolinię (stacjonarny nr tel. a nie jakaś komórka co nie odpowiada) i dokładnie zostałem poinstruowany jak czegoś nie wiedziałem.Skąd Ty bierzesz informację?z forum cybertecha (czyt. bez-kabli).Znajomy kupił antenę Dipola i też bardzo chwali a i osiągi ma bardzo dobre.Najpierw kup inne anteny zanim będziesz je krytykował.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

A czy ja krytykuję oryginalne anteny Sorensena? Wręcz odwrotnie, sam zachęcam abyś je polecał jako użytkownik, który z nich korzysta i sprawdził jej działanie. W internecie pojawiły się jednak wpisy o tym, że te anteny są podrabiane http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=493265 i przed zakupem takich chciałem przestrzec. Jeśli kupiłeś u konkretnego sprzedawcy , który zapewnia wsparcie i gwarancję to dziel się z innymi tym linkiem.Co do anten to używam zarówno Cybertecha Dual LTE a 1800MHz jak i Dipola ATK-10/850-960 na 900MHz, czy panel Cybertecha na 2100MHz. Wszystkie działają ok więc mogę je polecać. Jeśli chodzi o Dipola to ten producent nie oferuje anteny Dual LTE na 1800MHz. Anteny logarytmiczne jego produkcji działają w kilku zakresach a na 1800MHz mają słabe parametry.Z twojego postu wynika, że na bez-kabli nie polecają Sorensena a to mija się z prawdą. Podobnie jak na tym forum większość jego użytkowników wybiera Cybertecha, dostępnego od ponad 3 lat lub Sorensena, który jest dostępny od kilku m-cy. Obie do kupienia w przyzwoitych cenach.I tyle w temacie.
Szymon_Lodz
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 30 gru 2014, o 16:32

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Szymon_Lodz »

Witam
Posiadam router HUAWEI B593s-22 i chciałbym zakupić do niego odpowiednią antenę żebym mógł korzystać z LTE.
Zastanawiam się na jaką częstotliwość wybrać antenę żeby się idealnie dopasować.
Miejscowość: Stare Krasnodęby (okolice Aleksandrowa Łódzkiego).
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

Wg. mapy zasięgu Plusa zasięg na zewnątrz kończy się w okolicy Nakielnicy. Potem przeszkodą jest około 2 km lasu. Ogólnie odległość od BTS-a LTE1800Mobylandu w Aleksandrowie około 10km. Można próbować na antenie Dual LTE na 1800MHz ale wynik niepewny. Niestety ale w okolicach Łodzi Plus od dawna nie rozbudowuje sieci LTE1800 jak robią to inni. Wybrałeś złego operatora. Z anten polecane do LTE http://allegro.pl/antena-sorensen-dual- ... 18148.html lub http://www.cybertech.com.pl/p112,antena ... -b593.html z kablem max. 10m.
Szymon_Lodz
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 30 gru 2014, o 16:32

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Szymon_Lodz »

Po przelaczeniu routera na 3G mam cos takiego :
Obrazek
Status funkcji bezprzewodowej
1 PLMN: 26001
2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
3 RSCP (dBm): -76
4 ECIO (dB): -5
5 RSSI: -77
6 Roaming: Nie
Natomiast po wymuszeniu LTE :
Obrazek
Status funkcji bezprzewodowej
1 PLMN: 26001
2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
3 RSSI: -87
4 RSRP (dBm): -124
5 RSRQ (dB): -17
6 Roaming: Nie
Takze mysle ze moze ta antena jednak by cos dala?
Czasami jest tak ze na 3G download mam w granicach 15Mb/s.
Jak myslicie jest sens kupowac antene czy sobie odpuscic.
Plus to jedyny operator ktory jest w stanie swiadczyc mi uslugi na odpowiednich dla mnie warunkach.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

Co to za warunki, że tylko Plus jest je w stanie spełniać poprzez swoją usługę? Testowałeś innych operatorów, znasz ich oferty? Jakość sygnału LTE bez anteny bardzo słaba ale i tak zaskakująca jak a te 10km i las po drodze. Te pomiary LTE to z routerem wewnątrz / na zewnątrz? Na 3G korzystasz z BTS-a UMTS900Aero2 w Prawęcicach. Antenę możesz kupić i zrobić test, zawsze można zwrócić.
Szymon_Lodz
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 30 gru 2014, o 16:32

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: Szymon_Lodz »

Wszystkie testy byly przeprowadzane wewnatrz budynku na poddaszu. W wakacje jak dalem router jeszcze wyzej na stych to z automatu przelaczyl sie na LTE i mialem 30Mb/s :). Jak zakupie antene na pewno sie pochwale wynikami.

EDIT:

A może zamiast polepszać LTE na 1800 MHz to kupić antenę na 900 MHz gdzie nadajniki mam znacznie bliżej?
Ostatnio zmieniony 15 sie 2015, o 13:05 przez sl@w_es, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączenie postów
karol do
Szalony PlusManiak
Posty: 571
Rejestracja: 30 sie 2013, o 11:30

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: karol do »

Szymon_Lodz pisze:A może zamiast polepszać LTE na 1800 MHz to kupić antenę na 900 MHz gdzie nadajniki mam znacznie bliżej?
Weź kilka różnych na próbę. Zostaw najlepszą.
Wcześniej w oficjalnym dziale Plusa: http://www.plusforum.pl/viewtopic.php?f=100&t=7787
zapytaj o rozszerzenie dostępu do LTE w Twojej okolicy
PS. Weź przykład z red -kilka wątków wcześniej- sam wybrał anteny, przetestował, przy okazji stwierdził, że antena dedykowana do LTE działa również w HSPA+(2100MHz). Lepszy dostęp do dwóch różnych technologii transmisyjnych może być miłą niespodzianką.
Ostatnio zmieniony 4 sty 2015, o 12:06 przez karol do, łącznie zmieniany 1 raz.
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: matus45 »

A co mu da pytanie o rozszerzenie zasięgu LTE? na dzień dzisiejszy brak pozwoleń na BTS LTE1800 Mobylandu w jego okolicy. Napiszą mu ewentualnie o jakiś planach na LTE800, Sferii itp, itd, które będzie lub nie ,kiedyś tam i tyle. Kolega potrzebuje rozwiązania na dziś bo nieopatrznie uwierzył w reklamy Plusa i przeszedł od operatora , który ma normalne LTE i 3G bez limitu a BTS -y LTE1800 w Parzęczewie i Aleksandrowie zapewniają mu zasięg . W przeciwieństwie do Plusa, który LTE na dzień dzisiejszy takowego u niego nie gwarantuje. Ja bym jednak popróbował LTE, podane wyniki testów napawają optymizmem. Antenę zawsze można zwrócić.
andi1999
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 9 sie 2013, o 14:39

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: andi1999 »

Witam
Posiadam router HUAWEI B593s-22 i chciałbym zakupić do niego odpowiednią antenę, gdyż mam słaby sygnał w domu, tj. 1 kreska a o LTE nawet nie wspominam. Mieszkam w miejscowości Stara Wieś koło Limanowej (34-600). Według mapy plusa powinienem na zewnątrz łapać LTE. Patrząc na nadajnik plusa (nadajnik w miejscowości Limanowa- Lipowe) powinienem mieć LTE, tylko według mapy nadajnik jest na 900 mhz. Zastanawiam się na jaką częstotliwość wybrać antenę żeby się idealnie dopasować - do nadajnika mam w lini prostej ok 2km,jednakże z domu go nie widzę-zasłania górka.
gosciu22
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:47

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: gosciu22 »

Witam.
Mieszkam 10 km od nadajnika, a zwykłe antenki od rutera huawei b593s-22 za oknem mają zasięg LTE jak jest zimno i czy antena zewnętrzna poprawi zasięg LTE jeśli tak, jaka antena jest najmocniejsza (najlepsza)?
ODPOWIEDZ