Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Roaming, Muzodajnia, Program 5Plus, Drogowskaźnik, Plus Online. Wszytko inne co związane z siecią Plus+...
Awatar użytkownika
vod
Moderator
Posty: 1064
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 24 lut 2009, o 20:48
Kontakt:

Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: vod »

Komórkowa sieć Plus szykuje się do technologicznej rewolucji. Operator planuje zrezygnować z GSM na rzecz UMTS, by w całej Polsce zaoferować szybki Internet bezprzewodowy.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się Rzeczpospolita, komórkowa sieć Plus przymierza się do przejścia z technologii GSM w paśmie 900 MHz na nowoczesną technologię UMTS. Także w UKE dziennikarze usłyszeli, że operator będzie starał się o zgodę na zmianę przeznaczenia częstotliwości 900 MHz, która obecnie formalnie może być wykorzystywana tylko do usług GSM.

Dzięki takiej zmianie operator w całej Polsce (także na terenach mniej zurbanizowanych) będzie mógł oferować mobilny Internet z prędkością sięgającą nawet do 7,2 Mb/s. Migracja z GSM na UMTS może kosztować spółkę Polkomtel nawet 800 mln złotych i będzie wymagała montażu nawet do 2 tys. nowych nadajników.

Tym samym Plus nie chce zostać w tyle za konkurentami, którzy dla mieszkańców mniejszych miast i wsi oferują technologie bezprzewodowego Internetu CDMA (sieć Orange) oraz WiMax (sieć Era). Eksperci rynku przyznają, że proces migracji z technologii GSM na UMTS dopiero się rozpoczyna, bo utrzymanie sieci UMTS jest o kilkanaście procent tańsze.

Komórkowa sieć Plus posiada obecnie największą liczbą abonentów (bez użytkowników pre-paid) mobilnego Internetu, jak chwali się operator - 500 tys. klientów usługi iPlus . Kilka tygodni temu do Wrocławia wprowadzono technologię HSPA+.

(ź)media2

Brawo!Bardzo dobry pomysł,oby jego realizacja nastąpiła jak najszybciej! ;-)
""... życie upiornym oddechem pluskiew
pisz ten aforyzm i noś na bluzce ..."

http://www.youtube.com/watch?v=SV0IPygR ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=7fU59FeRg2A
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: mariusz9a »

I to jest to na co czekałem :-) Ale co z użytkownikami sieci 2G? Plus intensywnie zainwestuje w DCSa? Polska to zbyt duży zaścianek aby stawiać tylko siec 3G - poślizgnął się już na tym Play i jak wiemy od niedawna buduje również sieć 2G. Pomimo tego newsu, jestem przekonany że Plus nie zrezygnuje 2G na 900MHz :-/ A może po prostu tylko pewien przedział kanałów pójdzie na 3G?

W artykule jest wspomniane o tym co boli Polkomtel - Orange ma CDMA, Era WiMAX a Plus nic! :-/

A co z LTE? :->
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
matchojs85
Szalony PlusManiak
Posty: 348
Rejestracja: 2 lip 2009, o 23:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: matchojs85 »

W sumie to mało prawdopodobne że "dalekosiężne" dziewięć setki przejdą do lamusa na rzecz UMTSu o mniejszym zasięgu
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: mariusz9a »

matchojs85 pisze:W sumie to mało prawdopodobne że "dalekosiężne" dziewięć setki przejdą do lamusa na rzecz UMTSu o mniejszym zasięgu
UMTS działający na częstotliwości 900MHz będzie miał taki sam zasięg jak GSM działający na 900MHz. Zasięg zależy od częstotliwości (długości fali) a nie od rodzaju sieci - 2G czy 3G. (ze zmęczenia napisałem to bardzo ogólnie więc znawców tematów uprasza się o nie czepianie się ;-) )
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
Marciano
Szalony PlusManiak
Posty: 260
Rejestracja: 29 gru 2008, o 17:21
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: Marciano »

80% telefonów w simplusie nie działa na umts'ie. świetny pomysł jednak wykonanie po 5 latach. Chociaż co raz bardziej dochodzę do wniosku, że plany inwestycyjne Polkomtela są dobrze przemyślane, i dobrze wiedzą co robią. Nie pakują się w rozwijanie technologii które nie mają przyszłości. A jak dla mnie przyszłość to HSPA+, a później kto wie :)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: mariusz9a »

Marciano pisze:A jak dla mnie przyszłość to HSPA+, a później kto wie
Ja bym chciał żeby odpalili LTE w Polkomtelu :-) W sumie to chciałbym żeby Plus był pierwszym operatorem który to uruchomi.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
matchojs85
Szalony PlusManiak
Posty: 348
Rejestracja: 2 lip 2009, o 23:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: matchojs85 »

mariusz9a pisze:
matchojs85 pisze:W sumie to mało prawdopodobne że "dalekosiężne" dziewięć setki przejdą do lamusa na rzecz UMTSu o mniejszym zasięgu
UMTS działający na częstotliwości 900MHz będzie miał taki sam zasięg jak GSM działający na 900MHz. Zasięg zależy od częstotliwości (długości fali) a nie od rodzaju sieci - 2G czy 3G. (ze zmęczenia napisałem to bardzo ogólnie więc znawców tematów uprasza się o nie czepianie się ;-) )
UMTS działa na 2100Mhz a nie 900 co oznacza mniejszy zasięg.

Fakt.. w Polsce jeszcze dużo telefonów nie obsługuje standardu 3G
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Plus: Szybki Internet w całej Polsce

Post autor: mariusz9a »

matchojs85 pisze:
mariusz9a pisze:
matchojs85 pisze:W sumie to mało prawdopodobne że "dalekosiężne" dziewięć setki przejdą do lamusa na rzecz UMTSu o mniejszym zasięgu
UMTS działający na częstotliwości 900MHz będzie miał taki sam zasięg jak GSM działający na 900MHz. Zasięg zależy od częstotliwości (długości fali) a nie od rodzaju sieci - 2G czy 3G. (ze zmęczenia napisałem to bardzo ogólnie więc znawców tematów uprasza się o nie czepianie się ;-) )
UMTS działa na 2100Mhz a nie 900 co oznacza mniejszy zasięg.

Fakt.. w Polsce jeszcze dużo telefonów nie obsługuje standardu 3G
Doskonale o tym wiem. Ale temat jest o tym że Polkomtel rezygnuje z sieci 2G na 900MHz i chce uruchomić 3G na 900MHz (zmiana przeznaczenia częstotliwości). Dlatego zwróciłem na to uwagę, że zasięg się nie zmniejszy.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ