Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
tical
PlusManiak
Posty: 99
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 23 kwie 2017, o 22:04

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: tical »

No właśnie Pixel 7 (mój model GVU6C) obsługuje te częstotliwości i łapię zagregowane LTE1800 z 5G 2100, ale samego 5G 2600 nie widzę.
🤔
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1249
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: zbych_in_flames »

Według strony googlaobsługuje oba pasma, więc zgaduje ze N38/41 nie jest odblokowane w sofcie: https://store.google.com/us/product/pix ... s?hl=en-US
n38/41 jest już długo.... skoro to pierwszy raz widzisz 5G to pewnie tylko dlatego ze ruszyli z n1, a wcześniej nie było bo pewnie ta blokada w sofcie. Może jakiś kolejny update coś zmieni, ale trudno powiedzieć bo google dalej traktuje nasz kraj jak "nieistotny rynek".
tical
PlusManiak
Posty: 99
Rejestracja: 23 kwie 2017, o 22:04

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: tical »

zbych_in_flames pisze: 12 cze 2023, o 17:29 Według strony googlaobsługuje oba pasma, więc zgaduje ze N38/41 nie jest odblokowane w sofcie: https://store.google.com/us/product/pix ... s?hl=en-US
n38/41 jest już długo.... skoro to pierwszy raz widzisz 5G to pewnie tylko dlatego ze ruszyli z n1, a wcześniej nie było bo pewnie ta blokada w sofcie. Może jakiś kolejny update coś zmieni, ale trudno powiedzieć bo google dalej traktuje nasz kraj jak "nieistotny rynek".
Dokładnie i pewnie jest tak jak piszesz. Czytam historię z TMo USA jak dorzucali w sofcie kolejne kombinacje 5G, więc i pewnie tutaj jest podobnie.
n1 widzę pierwszy raz na najnowszej becie 3 Android 14. W A13 5G w Plusie nie działa wcale.
Muszę zerknąć czy dało by się bez roota wymusić band na Pixelu, to chociaż bym zmusił go do n38, żeby się na 101% upewnić, ale i tak jest spoko.
Tylko 5G brakowało w Pixelu jak już VoLTE i VoWiFi zadziałało.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: mariusz9a »

tical pisze: 12 cze 2023, o 17:47n38
N41. Na N38 się nie połączy z 5G.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
tical
PlusManiak
Posty: 99
Rejestracja: 23 kwie 2017, o 22:04

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: tical »

mariusz9a pisze: 13 cze 2023, o 10:34
tical pisze: 12 cze 2023, o 17:47n38
N41. Na N38 się nie połączy z 5G.
Ale N41 to nie jest 2500? A Plus ma 5G na 2600?
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: mariusz9a »

Plus sam sobie jest winien, bo sam ten bałagan zrobił. Pasmo N41 zawiera w sobie całe pasmo N38. Jeśli chcieć się trzymać opisów pasm to faktycznie Plus powinien używać częstotliwości 2500MHz. A Plus w swoich materiałach raz podaje N38, a raz N41... No ale nie zmienia to faktu, że na samym N38 niestety terminal nie zaloguje się do sieci 5G. Musi obsługiwać N41. Sam to testowałem jakieś 1,5 roku temu.
Ciekawe jest też to, że niektóre aplikacje do pomiarów sieci, tez nieprawidłowo podają pasmo N38. Prawidłowo na pewno pasmo odczytuje np Network Signal Guru. Jak mnie pamięć nie myli, to menu serwisowe w Samsungu S21+ też prawidłowo podawało pasmo N41.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1249
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: zbych_in_flames »

tical pisze: 13 cze 2023, o 19:19 Ale N41 to nie jest 2500? A Plus ma 5G na 2600?
n38 2570 – 2620 MHz
n41 2496 – 2690 MHz

Plus ma pasmo TDD w zakresie: 2570 - 2620 MHz - więc teoretycznie może odpalić i jako n38 i jako n41... wybrali n41 bo większe wsparcie w urządzeniach, cholera wie?
Morciak
Prawie PlusManiak
Posty: 44
Rejestracja: 11 mar 2021, o 12:01

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: Morciak »

Hej hej,
przeklejam mój post, który wrzuciłem do "sprzetów" :

po wczorajszym feature update Google odblokowało (teoretycznie) obsługę VoLTE i 5G we wszystkich krajach. Wydawałoby się, że to YAY! ale jak już pisałem - mam w swoim Pixel 7 Pro dwie karty eSIM i:
1. VoLTE - w ustawieniach sieci przy operatorze Plus pojawił się suwaczek VoLTE, przy Orange - brak, nie mniej jednak NetMonster pokazuje, przy obu kartach "VoLTE ENABLED".
w testach polowych - VoLTE działa w obu sieciach. VoWiFi brak.

2. 5G - BRAK! u obu operatorów ale :
- Plus - komórka/maszt do którego się łączę pokazuje 4G LTE1800+900 ORAZ pojawiła się nowa informacja 5G NSA - disconnected z wykrzyknikiem - po jej rozwinięciu mam:
NR NSA : Available, EN-DC : Not available, State connection failed, not restricted by carrier (plan 5G jest rzekomo włączony - SMS dostałem w marcu)
- Orange - 4G LTE 2100+900 ORAZ tak samo 5G NSA Disconnected ale tym razem widzę:
NR NSA : Available, EN-DC: Available, State : connection failed, restricted by carrier (teoretycznie plan 5G jest obsługiwany).
Załączniki
Tak wygląda w Orange
Tak wygląda w Orange
Screenshot_20230614_123004_Orange.jpg (28.86 KiB) Przejrzano 6437 razy
A tak w Plus
A tak w Plus
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1249
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: zbych_in_flames »

Morciak pisze: 14 cze 2023, o 13:27 - Plus - komórka/maszt do którego się łączę pokazuje 4G LTE1800+900 ORAZ pojawiła się nowa informacja 5G NSA - disconnected z wykrzyknikiem - po jej rozwinięciu mam:
Tak jak wcześniejszych postach, jest odblokowane n1, n41 nie jest jeszcze obsługiwane przez obecny soft, może dojdzie z kolejnymi updetami. Jeśli jesteś w 3 lub 4 strefie to może gdzieś masz w pobliżu stacje na które dodali już n1 do N41 - na mapie zasięgu Plusa teren oznaczany jako 5G Ultra.
Morciak
Prawie PlusManiak
Posty: 44
Rejestracja: 11 mar 2021, o 12:01

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: Morciak »

Dziękuję za odpowiedź.

Wydawało by się, że skoro producent twierdzi, że Pixel 7 Pro działa w sieci 5G wszystkich naszych operatorów (najnowsza mapka zasięgu 5G Pixeli) :

https://pixel.withgoogle.com/5G/?

to będą działać wszystkie pasma. A tak - trzeba ich kłuć dalej ;)
j@n
PlusManiak
Posty: 67
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: j@n »

zbych_in_flames pisze: 14 cze 2023, o 11:15 Plus ma pasmo TDD w zakresie: 2570 - 2620 MHz - więc teoretycznie może odpalić i jako n38 i jako n41... wybrali n41 bo większe wsparcie w urządzeniach, cholera wie?
W maju 2020 roku (start 5G w Plusie) sieć na paśmie n38 mogła mieć maksymalną szerokość 20 MHz. Więcej nie dopuszczał standard (Release 15). Z tego co widzę z pobieżnego przeglądu dokumentów, w Release 16 zwiększono maksymalną szerokość n38 do 40 MHz. Zakończenie prac nad Release 16 miało miejsce w lipcu, dwa miesiące po starcie 5G w Plusie. I to może być jedna z przyczyn wyboru n41.

Ciekawostka: w filmach reklamowych 5G "od kuchni" na sprzęcie widniały nalepki "n38". Może Plus sam nie widział co ostatecznie odpali? Bo prace nad Release 16 przeciągały się, jak informuje telko.in miały trzy miesiące opóźnienia (czyli planowo kwiecień).

Wygląda na to, że nigdy nie poznamy prawdziwej historii. Bo jeśli nawet operator raz mówi n38 a raz n41, to tych informacji nie można brać na poważnie. Może jednak miało być n38 zgodnie z Release 16? Bo czemu wybrano akurat 40 MHz (max n38) zamiast 50 MHz? Bajki o "zakłóceniach" ja nie kupuję, jakoś inne technologie pracują obok siebie bez pasm ochronnych i się nie zakłócają!

No i czemu przez te 3 lata nie podjęto prób/testów zwiększenia szerokości do 50 MHz? Bez dużych nakładów finansowych byłoby "5G Ultra" na każdej stacji, bo to jest w MIMO 4x4. Zamiast tego obecnego skrawka 10 MHz n1 w MIMO 2x2. A może jednak Plus działa na n38 i dlatego nie można zwiększyć szerokości? A modemy zgodne z Release 16 wyświetlają pasmo n38, modemy niezgodne wyświetlają pasmo n41? Kiedyś w innym miejscu zapytałem publicznie w komentarzu, czy nazwa pasma n38/n41 jest obecna w danych sygnalizacyjnych sieci, czy może to modemy te nazwę prezentują na podstawie samej częstotliwości sieci? Nikt doświadczony nie odpowiedział, a szkoda, to by wiele wyjaśniło.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: mariusz9a »

Na tym samym terminalu, różne aplikacje do badania sieci, pokazują w zasadzie co innego. Niektóre pokazują N38, a niektóre N41. Myślę że na pewno niektóre zakres częstotliwości po prostu podstawiają pod bazę pasm i tak to prezentują. Wiem na pewno (jak już wspominałem we wcześniejszym poście), że menu serwisowe w moim S21+ wskazywało N41, tak samo jak Network Signal Guru i nie ukrywam że najbardziej ufam temu co pokazuje sam terminal (Samsung S21+ a nie jakieś tam aplikacje). Pozostałe aplikacje pokazywały N38. Ale, tu uwaga, ręczne wymuszenie pasma N38 i zablokowanie N41 powoduje utratę łączności z 5G. Natomiast wybranie N41 a zablokowanie N38 powoduje że sieć 5G działa prawidłowo. Tak było w styczniu 2022. Aktualnie nie jestem w stanie tego ponownie zweryfikować.

Swoją drogą też nie rozumiem, dlaczego Plus nie chce wykorzystać pozostałych 10MHz z N41...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1249
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: zbych_in_flames »

j@n ciekawa teoria z tymi 40 MHz może coś w tym jest, może odpalili na n41 na początek, a potem zmienili na n38 już po kolejnym Release 16? Dali 40 MHz bo jeśli by było 50 MHz to przy zmianie na n38 spadała by prędkość? Może taki był plan na początku ale w końcu tego nie zrobili i już zostało te 40 MHz? A może faktycznie coś z tymi zakłóceniami bo to chyba bez sensu by nie wykorzystać tych 10MHz.
j@n pisze: 14 cze 2023, o 23:05 No i czemu przez te 3 lata nie podjęto prób/testów zwiększenia szerokości do 50 MHz? Bez dużych nakładów finansowych byłoby "5G Ultra" na każdej stacji, bo to jest w MIMO 4x4. Zamiast tego obecnego skrawka 10 MHz n1 w MIMO 2x2
No n1 w tym wypadku ma tylko jedną przewagę, lepszy zasięg.
Morciak pisze: 14 cze 2023, o 18:29 Wydawało by się, że skoro producent twierdzi, że Pixel 7 Pro działa w sieci 5G wszystkich naszych operatorów (najnowsza mapka zasięgu 5G Pixeli) :
Na te chwilę wszystko na to wskazuję, ale faktycznie google twierdzi ze niby powinno wszystko działać, ale jednocześnie po szczegóły odsyła do operatora (standard :roll: ).
shumitu
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 16 cze 2023, o 09:52

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: shumitu »

Morciak pisze: 14 cze 2023, o 13:27 Hej hej,
przeklejam mój post, który wrzuciłem do "sprzetów" :

po wczorajszym feature update Google odblokowało (teoretycznie) obsługę VoLTE i 5G we wszystkich krajach. Wydawałoby się, że to YAY! ale jak już pisałem - mam w swoim Pixel 7 Pro dwie karty eSIM i:
1. VoLTE - w ustawieniach sieci przy operatorze Plus pojawił się suwaczek VoLTE, przy Orange - brak, nie mniej jednak NetMonster pokazuje, przy obu kartach "VoLTE ENABLED".
w testach polowych - VoLTE działa w obu sieciach. VoWiFi brak.

2. 5G - BRAK! u obu operatorów ale :
- Plus - komórka/maszt do którego się łączę pokazuje 4G LTE1800+900 ORAZ pojawiła się nowa informacja 5G NSA - disconnected z wykrzyknikiem - po jej rozwinięciu mam:
NR NSA : Available, EN-DC : Not available, State connection failed, not restricted by carrier (plan 5G jest rzekomo włączony - SMS dostałem w marcu)
- Orange - 4G LTE 2100+900 ORAZ tak samo 5G NSA Disconnected ale tym razem widzę:
NR NSA : Available, EN-DC: Available, State : connection failed, restricted by carrier (teoretycznie plan 5G jest obsługiwany).
Hej, dodaj poniższy APN w ustawieniach, żeby aktywować voWIFI:
https://user-images.githubusercontent.c ... d696c3.png
Po dodaniu będzie niewidoczny na liście APN, ale samo woWIFI u mnie zaczęło ponownie działać (również Plus).
Ktoś wspomniał o tym rozwiązaniu w jednym z issues tutaj:
https://github.com/kyujin-cho/pixel-vol ... /issues/87
Morciak
Prawie PlusManiak
Posty: 44
Rejestracja: 11 mar 2021, o 12:01

Re: Najszybszy Plus - sprawdzamy 5G

Post autor: Morciak »

@shumitu - dziękuję, powalczę ;)

Niestety do dnia dzisiejszego ani w Orange (który wg słów ich rzecznika stopniowo odblokowuje mozliwość korzystania z 5G kolejnym użytkownikom Pixeli) ani w Plus (tutaj nie mamy żadnego komentarza bodajże) nie mam jeszcze 5G.
ODPOWIEDZ