5G Ultra w Bydgoszczy

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5502
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: Michał_Plus »

sedzia20, zasięg jest zależny od wielu czynników. Wysokości zabudowy, grubości murów, linii elektrycznych itp. Mapa pokazuje przybliżony zakres.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: sedzia20 »

Michał_Plus pisze: 28 cze 2023, o 15:16 sedzia20, zasięg jest zależny od wielu czynników. Wysokości zabudowy, grubości murów, linii elektrycznych itp. Mapa pokazuje przybliżony zakres.
Wiem Michale_Plus, niemniej nadal nie otrzymałem rzetelnej odpowiedzi. Czy tak trudno z tej niedługiej listy sprawdzić w Waszych systemach do którego nadajnika najlepiej podjechać? Nie pytam o konkretne ulice, wszak to ja znam miasto a Wy niekoniecznie musicie. Ale pod jakim adresem wskazanych BTS-ów chyba powinniście, prawda? Mowa o dziale technicznym czy jak on się tam w Polkomtel zwie. Ciągłe pisanie w tej sprawie chyba trwa dłużej niż sprawdzenie ;)
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1249
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: zbych_in_flames »

sedzia20 pisze: 28 cze 2023, o 16:23 Czy tak trudno z tej niedługiej listy sprawdzić w Waszych systemach do którego nadajnika najlepiej podjechać?
Najlepiej pod jakim względem, bo chyba specjaliści ci napisali ze nie mają informacji obciążeniu konkretnych BTS'ów i podali ci listę gdzie powinno już działać 5G Ultra.
sedzia20 pisze: 28 cze 2023, o 14:38 Chcę wiedzieć na jaką odległość abym wiedział w której lokalizacji zakupić mieszkanie.
No zasięg danego BTS'a możesz sprawdzić na praktycznie dowolnym telefonie z obsługą n38/41 - jeśli w danym miejscu jest dostępny sygnał tego pasma - to tym bardziej będzie n1 i b3.
Chcesz kupować mieszkanie pod zasięg i prędkości internetu mobilnego? Zdajesz sobie sprawę, że to sieć mobilna i te prędkości będą się zmieniać w zależności od ruchu? Teraz może być np.: 400 Mbps, przez pół roku przybędzie użytkowników i może spaść np.: do 200... Skoro planujesz kupować mieszkanie to tak szczerze patrzył bym raczej gdzie będzie dostęp do światłowodu.
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: sedzia20 »

zbych_in_flames pisze: 28 cze 2023, o 17:29
sedzia20 pisze: 28 cze 2023, o 16:23 Czy tak trudno z tej niedługiej listy sprawdzić w Waszych systemach do którego nadajnika najlepiej podjechać?
Najlepiej pod jakim względem, bo chyba specjaliści ci napisali ze nie mają informacji obciążeniu konkretnych BTS'ów i podali ci listę gdzie powinno już działać 5G Ultra.

Toteż dlatego o to proszę :)
sedzia20 pisze: 28 cze 2023, o 14:38 Chcę wiedzieć na jaką odległość abym wiedział w której lokalizacji zakupić mieszkanie.
No zasięg danego BTS'a możesz sprawdzić na praktycznie dowolnym telefonie z obsługą n38/41 - jeśli w danym miejscu jest dostępny sygnał tego pasma - to tym bardziej będzie n1 i b3.
Chcesz kupować mieszkanie pod zasięg i prędkości internetu mobilnego? Zdajesz sobie sprawę, że to sieć mobilna i te prędkości będą się zmieniać w zależności od ruchu? Teraz może być np.: 400 Mbps, przez pół roku przybędzie użytkowników i może spaść np.: do 200... Skoro planujesz kupować mieszkanie to tak szczerze patrzył bym raczej gdzie będzie dostęp do światłowodu.
Oczywiście, że sobie zdaję sprawę! Rownież z tego, że gdy otrzymam wreszcie info na którym mi zależy będę mógł oszacować promień działania i tamże zrobić test. Gdy otrzymam propozycje lokalowe to wiadomym jest, że przy podobnych parametrach cenowych lokum wybiorę tam, gdzie zasięg jest najmocniejszy - znając już jakość Plusa znaczącego spadku prędkości i tym samym jakości nie obawiam się. W obecnym miejscu zamieszkania Plus działa w przedziale 120 - 265 Mb/s, a kilka ulic dalej ponad 400 Mb/s - więc to dla mnie ważne. Nawet bardzo!
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: mariusz9a »

To czego oczekujesz? Masz listę nadajników - ich adresy zobaczysz np na mapie btsearch.pl. Obciążenia nadajników nikt Ci nie poda. Specjaliści Plusa nie mają takich informacji i nikt im ich nie poda. Poza tym obciążenie zmienia się dość dynamicznie. Sam musisz sprawdzić, w których miejscach będzie działać najlepiej w przedziale czasowym, w którym będziesz tam przebywać. Im bliżej nadajnika i im bardziej na wprost anten sektorowych tym lepiej.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: sedzia20 »

mariusz9a pisze: 28 cze 2023, o 21:39 To czego oczekujesz?
Informacji w jakim promieniu dany nadajnik działa, jakie okoliczne ulice obejmuje.

Tak jak Specjaliści zdobywają info co do spraw klientów na forum np. w zakresie ofert, stopnia realizacji reklamacji czy czegoś innego tak nie wyobrażam sobie, że gdy zapytają o to co mnie interesuje (dla przykładu - nadajnik BT42509 - Jagiellońska 94C obejmuje promień np. 2 km i ulice: takie, śmiakie czy owakie) by nie dostali info zwrotnego. Mnie nie chodzi o pół Polski tylko o 22 nadajniki.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: mariusz9a »

No to od tego masz mapę zasięgu. Nikt Ci nie wypisze ulic jakie dany nadajnik obejmuje, bo zapewne nikt takich informacji nawet nie prowadzi. Zasięg masz szacunkowy wyliczany przez odpowiednie algorytmy na mapie zasięgu i tyle - nikt nie prowadzi do tego tabeli z ulicami jakie on obejmuje, bo w skali kraju byłby to absurd i robota głupiego, a każda aktualizacja powodowałaby ferment w danych. Poza tym zasięgi danych stacji się nakładają na siebie. No i przecież nikt nie jeździ po terenie ze sprzętem pomiarowym i nie wyznacza granic zasięgu danej stacji - jak wspomniałem robi to program. A zasięg jest zmienny, chociażby w zależności od pogody. Sam zobacz jak gdzie działa. Nikt Ci nie powie że w punkcie A zasięg będzie super hiper i prędkości też. Bo zacznie padać śnieg i go wcale nie będzie... I tak jak mówiłem po prostu im bliżej nadajnika tym lepiej. A nie jakieś "2 km". Najlepiej góra kilkaset metrów, do max 0,5km i to pod warunkiem że nic nadajnika nie zasłania.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1249
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: zbych_in_flames »

sedzia20 pisze: 28 cze 2023, o 22:00 (dla przykładu - nadajnik BT42509 - Jagiellońska 94C obejmuje promień np. 2 km i ulice: takie, śmiakie czy owakie) by nie dostali info zwrotnego. Mnie nie chodzi o pół Polski tylko o 22 nadajniki.
Po pierwsze to tak nie działa, ze jest równy promień w każdą stronę, sektor 1 może sięgać sygnałem dalej niż np sektor 2 bo akurat warunki wokoło stacji na to pozwalają. Po drugie gdzie orientacyjnie może być dostępny sygnał masz na mapie. Po trzecie jakie ma znaczenie który BTS będziesz miał dostępny pod adresem XYZ? Chyba nie ważny jest numer BTS'a tylko jaki poziom sygnału i przepustowość będzie dostępna w danym miejscu - a to możesz zweryfikować tylko będąc bezpośrednio w tym miejscu. No bo w kawiarence za rogiem może być już całkiem inaczej - więc taka weryfikacja jest bez sensu.
maniek357
Początkujący PlusManiak
Posty: 19
Rejestracja: 16 paź 2020, o 20:04

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: maniek357 »

Jeśli 5G ma dobrze działać w mieszkaniu, to musi być bardzo dobry sygnał. Najprościej mówiąc - stacja Plusa widoczna z okna i anteny na stacji skierowane ~ w stronę okna. Wtedy router na parapet i powinno to względnie działać (nie licząc oczywiście obciążenia stacji, bo to sprawa indywidualna). Inaczej zabawa nie ma sensu, bo każda przeszkoda mocno obniża prędkości. U mnie na ulicy przy optycznej widoczności stacji prędkości 350-400 Mbps. Wystarczy, że przesunę się 4m na podwórko i kilka drzewek już obniża prędkości o ok. 1/3. A upload mam wrażenie, że jeszcze szybciej spada przy jakichkolwiek przeszkodach.

W mieszkaniu to tylko światłowód - o wiele szybszy upload niż przy internecie mobilnym i przede wszystkim stabilność.
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: sedzia20 »

mariusz9a pisze: 29 cze 2023, o 07:45 No to od tego masz mapę zasięgu. Nikt Ci nie wypisze ulic jakie dany nadajnik obejmuje, bo zapewne nikt takich informacji nawet nie prowadzi. Zasięg masz szacunkowy wyliczany przez odpowiednie algorytmy na mapie zasięgu i tyle - nikt nie prowadzi do tego tabeli z ulicami jakie on obejmuje, bo w skali kraju byłby to absurd i robota głupiego, a każda aktualizacja powodowałaby ferment w danych. Poza tym zasięgi danych stacji się nakładają na siebie. No i przecież nikt nie jeździ po terenie ze sprzętem pomiarowym i nie wyznacza granic zasięgu danej stacji - jak wspomniałem robi to program. A zasięg jest zmienny, chociażby w zależności od pogody. Sam zobacz jak gdzie działa. Nikt Ci nie powie że w punkcie A zasięg będzie super hiper i prędkości też. Bo zacznie padać śnieg i go wcale nie będzie... I tak jak mówiłem po prostu im bliżej nadajnika tym lepiej. A nie jakieś "2 km". Najlepiej góra kilkaset metrów, do max 0,5km i to pod warunkiem że nic nadajnika nie zasłania.
Po raz kolejny wspomnę, że nie chodzi mi o jakość zasięgu, bo wiem co się z tym wiąże i widzę że u sąsiada obok ten sam router co innego pokazuje niż u mnie. Zależy mi na wiedzy w jakim promieniu dany nadajnik działa, jakie okoliczne ulice obejmuje. I tyle.
zbych_in_flames pisze: 29 cze 2023, o 10:31 Po pierwsze to tak nie działa, ze jest równy promień w każdą stronę, sektor 1 może sięgać sygnałem dalej niż np sektor 2 bo akurat warunki wokoło stacji na to pozwalają. Po drugie gdzie orientacyjnie może być dostępny sygnał masz na mapie. Po trzecie jakie ma znaczenie który BTS będziesz miał dostępny pod adresem XYZ? Chyba nie ważny jest numer BTS'a tylko jaki poziom sygnału i przepustowość będzie dostępna w danym miejscu - a to możesz zweryfikować tylko będąc bezpośrednio w tym miejscu. No bo w kawiarence za rogiem może być już całkiem inaczej - więc taka weryfikacja jest bez sensu.
Numer jest istotny w celu identyfikacji przy jakiej jest ulicy i jaki promień działania obejmuje - tylko to mnie interesuje.
maniek357 pisze: 29 cze 2023, o 11:22 Jeśli 5G ma dobrze działać w mieszkaniu, to musi być bardzo dobry sygnał. Najprościej mówiąc - stacja Plusa widoczna z okna i anteny na stacji skierowane ~ w stronę okna. Wtedy router na parapet i powinno to względnie działać (nie licząc oczywiście obciążenia stacji, bo to sprawa indywidualna). Inaczej zabawa nie ma sensu, bo każda przeszkoda mocno obniża prędkości. U mnie na ulicy przy optycznej widoczności stacji prędkości 350-400 Mbps. Wystarczy, że przesunę się 4m na podwórko i kilka drzewek już obniża prędkości o ok. 1/3. A upload mam wrażenie, że jeszcze szybciej spada przy jakichkolwiek przeszkodach.

- tu się zgadzam, u sąsiada obok wolniej niż u mnie na tym samym sprzęcie, karcie SIM itp.


W mieszkaniu to tylko światłowód - o wiele szybszy upload niż przy internecie mobilnym i przede wszystkim stabilność.
Nie zgodzę się - mam Internet w Plusie w obecnym lokum tak samo szybki jak miałem jeszcze w maju w Vectrze (do 300 Mb).
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: mariusz9a »

sedzia20 pisze: 30 cze 2023, o 21:59 Po raz kolejny wspomnę, że nie chodzi mi o jakość zasięgu, bo wiem co się z tym wiąże i widzę że u sąsiada obok ten sam router co innego pokazuje niż u mnie. Zależy mi na wiedzy w jakim promieniu dany nadajnik działa, jakie okoliczne ulice obejmuje. I tyle.
No i każdy Ci pisze że nie ma takich danych, bo np. zasięg nie jest stały w czasie - chociażby z takiej przyczyny. Orientacyjny zasięg jest na mapie zasięgu operatora.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: sedzia20 »

mariusz9a pisze: 1 lip 2023, o 13:53
sedzia20 pisze: 30 cze 2023, o 21:59 Po raz kolejny wspomnę, że nie chodzi mi o jakość zasięgu, bo wiem co się z tym wiąże i widzę że u sąsiada obok ten sam router co innego pokazuje niż u mnie. Zależy mi na wiedzy w jakim promieniu dany nadajnik działa, jakie okoliczne ulice obejmuje. I tyle.
No i każdy Ci pisze że nie ma takich danych, bo np. zasięg nie jest stały w czasie - chociażby z takiej przyczyny. Orientacyjny zasięg jest na mapie zasięgu operatora.
A ja każdemu odpisuję, że to wszystko rozumiem - tylko jak odczytać konkretną ulicę w okolicy danego nadajnika, skoro na mapie jedynie kolory widać? O to mi chodzi - żeby podali promień działania i ulice wokół nadajnika. To tyle czego mi trzeba.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: mariusz9a »

Ale nie ma czegoś takiego jak promień działania. Dla 2G jeszcze można było powiedzieć jaki jest zasięg dla danej częstotliwości. Ale i to było mocno orientacyjne. Pojedź na daną ulicę z terminalem którego używasz i zobacz gdzie się połączy. Ale to i tak nie daje gwarancji że zawsze będzie to ten nadajnik. Każdy terminal ma inny tor radiowy i może łączyć się z innymi nadajnikami. Dlatego powtórzę - chcesz mieć pewność dobrego działania? - max 500m od nadajnika, mniej więcej na wprost sektora i zero przeszkód. Reszta to w dużym uproszczeniu - loteria.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
maniek357
Początkujący PlusManiak
Posty: 19
Rejestracja: 16 paź 2020, o 20:04

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: maniek357 »

Mam po jednej stronie stację 250m od domu, po drugiej stację 750m od domu. I z której stacji telefon częściej łapie sygnał ? Z dalszej. Bliższa ma sektory kompletnie nie w moją stronę. Tak jak pisze @mariusz9a nie ma czegoś takiego jak promień działania stacji - a już szczególnie w miastach, gdzie jest gęsta siatka.
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: 5G Ultra w Bydgoszczy

Post autor: sedzia20 »

Dziękuję panowie mariusz9a i maniek357 za Wasze zdanie i opinie - chyba faktycznie się poprzechadzam z routerem (nie jest ciężki) i zrobię swoje testy :)

Pozdrawiam serdecznie!
ODPOWIEDZ