Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
wildfox
Nowy
Posty: 7
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 14 lis 2011, o 21:20

Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: wildfox »

Witam, chciałbym się was poradzić.

Przedłużyłem kilka dni temu umowę z iPlusem. Dostałem nowy modem (HSPA+) oraz obietnicę zniesienia limitów na prędkość (bo różne taryfy mają różne limity na 2Mb/s, 3Mb/s, 6Mb/s itp.)

Zainstalowałem nowy iPlus manager (teraz pod nazwą iPlus internet) oraz sprawdziłem kilkukrotnie prędkość swojego internetu poprzez stronę speedtest.net, na różnych serwerach (wyniki były bardzo zbliżone) na dwóch modemach i jakież jest moje zaskoczenie, gdy prędkość prawie się nie zmieniła...

W starym modemie (Huawei Express Card E800 do 7,2 Mb/s) - przy sygnale 2/5 HSDPA szybkość pobierania była w granicach 1.67 - 2.28 Mb/s, szybkość wysyłania 0.12 - 0.35 Mb/s. Opóźnienie (ping) było w granicach 126 - 284 ms.

Natomiast po podłączeniu nowego modemu (Huawei E353 do 21Mb/s) przy zasięgu 3/5 HSPA+ mam niewiele lepszą szybkość pobierania - 2.94 - 3.19 Mb/s, prędkość wysyłania wynosi 1.10 - 1.12 Mb/s, a opóźnienie (ping) - 42 - 96 m/s.

Sprawdzałem to w centrum Poznania w godzinach południowych, gdzie zasięg (według mapy na stronie plusa) jest: "LTE na zewnątrz", czyli jest prawie idealny. Dlaczego w takim razie mam taką słabą prędkość, mimo iż mam nowy modem, lepszy zasięg, lepszą technologię (HSPA+) oraz zniesione limity na prędkość? Wedle zasięgu (3/5 HSPA+) powinno być około 12.6 Mb/s.

Dziś (przed chwilą) przetestowałem znów te dwa modemy, w innym mieście, gdzie zasięg jest praktycznie taki sam jak w centrum Poznania, czyli dobry. Powinno być lepiej, bo mniej ludzi korzysta z netu, bo jest noc (podobno ma to różnicę)

Wyniki (sprawdzane na serwerze Łódź):

Stary modem przy zasięgu 2/5 HSDPA - prędkość pobierania ok. 2.94Mb/s, wysyłania 0.10Mb/s, ping 143-166 ms.

Nowy modem przy zasięgu 3/5 HSPA+/3G (napisałem łamane, bo co jakiś czas zmienia się nazwa, jednak nie ma to wpływu na zasięg - jest taki sam, sprawdziłem kilka razy) - prędkość pobierania 2.48 - 3.03 Mb/s, wysyłania 2.48 - 3.57 Mb/s, ping 77-265 ms.
Z reguły ping jest poniżej setki, raz (nie wiem dlaczego) wyskoczył na 265.
Jak to jest możliwe, że prędkość wysyłania jest szybsza od prędkości pobierania?!

Proszę o porady. Co mam zrobić? Czy to "normalne" (w co wątpię)?
Awatar użytkownika
luki
Szalony PlusManiak
Posty: 1577
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:23

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: luki »

W chwili obecnej w żadnym z abonamencie nie ma limitów prędkości, a limity przesyłu danych - co jest myślę doskonale znane ;-)

A jeśli chodzi o całą resztę to tylko prawdopodobnie przeciążenie sieci, nadajnika, handovery, soft handovery. O przeciążeniu nie decyduje tylko ilość osób korzystających z Plus Internetu, ale oczywiście komórki, terminale, tablety. Przydzielane pasmo itd. Długo by o tym pisać :->

Na pocieszenie dołączam test przed chwilą zrobiony w HSPA+. O tej porze lepszych wyników w tym miejscu nie mam.

Obrazek
misiu25
Początkujący PlusManiak
Posty: 25
Rejestracja: 28 cze 2010, o 20:30

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: misiu25 »

poczytaj sobie o tym w linku ja tez zadawalem pytanie o predkosc dlaczego taka kiepska jest http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=48&t=4815 ponoc tez trzeba wymienic karte sim na usim
Awatar użytkownika
luki
Szalony PlusManiak
Posty: 1577
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:23

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: luki »

misiu25 pisze:poczytaj sobie o tym w linku ja tez zadawalem pytanie o predkosc dlaczego taka kiepska jest http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=48&t=4815 ponoc tez trzeba wymienic karte sim na usim
Huawei E353 nie obsługuje LTE, tutaj nie trzeba wymieniać karty.
sfg300
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 12:20

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: sfg300 »

Pytanie do Ciebie: czy umowa weszła już w życie? Wchodzi ona w życie od najbliższego okresu rozliczeniowego następującego po podpisaniu umowy, chyba że to mniej jak 7 dni, wtedy jeszcze później...

Może być więc tak, że umowę podpisałeś, a nowa taryfa jeszcze nie działa więc masz stare limity.

USIM nie ma nic do tego, 353 powinien śmigać.
wildfox
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2011, o 21:20

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: wildfox »

Luki - otóż są. Dostałem razem z aneksem i umową "Cennik taryf iPlus prywatnie" (ważne od 01.07.2011) i są wypisane prędkości pobierania danych oraz prędkości wysyłania danych:

do 2Mb/s / do 512 kb/s dla iPlus prywatnie 3GB
do 3Mb/s / do 768 kb/s dla 4gb
do 6Mb/s / do 1Mb/s dla 7gb
do 10Mb/s / do 1 Mb/s dla 20gb
do 20 Mb/s / do 1 Mb/s dla 37 gb

To dlaczego w testach moja prędkość wysyłania osiąga nawet 3.5 Mb/s ? Może to dlatego, że mam zniesione limity na prędkość (tak mnie zapewniała konsultantka kilka razy). Ale dlaczego zatem mam tak słabą prędkość pobierania?

Luki - ale koło 2 w nocy żeby tyle osób korzystało? Wątpię. Przez ponad 3 lata użytkowania iPlusa stwierdzam, że nieważne czy jest to godzina 10, 16, 19 czy 4 w nocy - zawsze prędkość jest praktycznie taka sama. Oczywiście, gdy mnie konsultanci zapewniali o szybkości internetu, to im mówiłem, że przecież mi tego nie zagwarantują i że różne rzeczy mają wpływ na prędkość, ale obiecywali, że będę miał zniesione limity i że prędkość będzie na prawdę dobra. No to, cholera, dlaczego skoro mam lepszy modem i korzystam z HSPA+ a nie z HSDPA to moja prędkość jest praktycznie taka sama?

Misiu25 - ja korzystam z HSPA+. O LTE napisałem dlatego, żeby pokazać, że w moim miejscu jest bardzo, bardzo dobry zasięg. A skoro jest LTE to oczywistym jest, że i HSPA+ jest w tym miejscu.

sfg300 - mój okres zaczyna się 17-tego dnia. Umowę podpisałem 15-tego, jednak konsultantka mnie zapewniała, że już od 17-tego (czyli za dwa dni) umowa będzie obowiązywać. Nawet dostałem sms-a z informacją o nowym internecie.
sfg300 pisze:chyba że to mniej jak 7 dni. wtedy jeszcze później...
- czemu? w umowie mam napisane, że "Abonent, w przypadku zawierania Aneksu na odległość, wyraża zgodę na rozpoczęcie świadczenie usług(...) przed upływem 7 dni od dnia zawarcia Aneksu"

Tak jak wyżej wspomniałem - obiecywali, że 17 (w niedzielę) umowa wejdzie w życie. Nawet dostałem sms-a z tą informacją. Z drugiej strony w iplus online nadal mam napisane "iPlus 7gb" mimo, że de facto to jest "iPlus 3gb + 4gb (tzn. zmniejszają prędkość po wykorzystaniu 7gb). I nie wiem czy te 7gb oznacza stary okres, czy po prostu nie chcieli pisać 3gb aby nie wprowadzić w błąd.
Awatar użytkownika
luki
Szalony PlusManiak
Posty: 1577
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:23

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: luki »

wildfox pisze: - otóż są. Dostałem razem z aneksem i umową "Cennik taryf iPlus prywatnie" (ważne od 01.07.2011) i są wypisane prędkości pobierania danych oraz prędkości wysyłania danych:

do 2Mb/s / do 512 kb/s dla iPlus prywatnie 3GB
do 3Mb/s / do 768 kb/s dla 4gb
do 6Mb/s / do 1Mb/s dla 7gb
do 10Mb/s / do 1 Mb/s dla 20gb
do 20 Mb/s / do 1 Mb/s dla 37 gb
W promocjach od 23/08/2011 Prędkość pobierania/wysyłania danych nie jest ograniczana przez Polkomtel, jest ograniczona wyłącznie technologią transmisji danych z jakiej korzysta Abonent (do 21 Mb/s w zasięgu technologii HSPA+, do 100 Mb/ w LTE).

Otrzymałeś stary cennik do ręki i tyle. Skoro masz plan cenowy 3GB (+4GB) to wg tych prędkości z ograniczeniem co podałeś, maksymalny download wynosiłby 2 Mb/s. Bo plan taryfowy nazywa się 3GB, a w promocji masz 4GB. Uzyskujesz prędkości powyżej 3 Mb/. Uznając oczywiście test na speedtest za wiarygodny, więc gdzie tu ograniczenie odgórne? Co z resztą sam słusznie wywnioskowałeś. :)

Jeśli natomiast przyjąłbyś, że funkcjonuje stary plan taryfowy 7GB jeszcze, to maksymalny upload wynosiłby 1 Mb/s, wobec 3,5 Mb/s jaki w teście uzyskałeś.
To dlaczego w testach moja prędkość wysyłania osiąga nawet 3.5 Mb/s ? Może to dlatego, że mam zniesione limity na prędkość (tak mnie zapewniała konsultantka kilka razy). Ale dlaczego zatem mam tak słabą prędkość pobierania?

Luki - ale koło 2 w nocy żeby tyle osób korzystało? Wątpię. Przez ponad 3 lata użytkowania iPlusa stwierdzam, że nie ważne czy jest to godzina 10, 16, 19 czy 4 w nocy - zawsze prędkość jest praktycznie taka sama. Oczywiście, gdy mnie konsultanci zapewniali o szybkości internetu, to im mówiłem, że przecież mi tego nie zagwarantują, i że różne rzeczy mają wpływ na prędkość, ale obiecywali, że będę miał zniesione limity i że prędkość będzie na prawdę dobra. No to, cholera, dlaczego skoro mam lepszy modem i korzystam z HSPA+ a nie z HSDPA to moja prędkość jest praktycznie taka sama?
Dalej twierdzę, że sieć jest przeciążona. Poza tym, żeby wyciągnąć jakieś porządne wyniki, musiałbyś przetestować różne pory dnia z kilkunastoma testami i najlepiej ściągając i wysyłając plik z serwera bez ograniczeń i instalując np. NetMeter.


Przeciążenie sieci nie wynika tylko z osób ściągających w nocy na ipluspobieraczu. To są komórki, niekoniecznie trzeba rozmawiać, aby była wymiana danych na smartfonach. Dodatkowo monitoringi, bankomaty - korzystają z transmisji GPRS/EDGE, UMTS - co jest charakterystyczne dla dużych aglomeracji. Teoretycznie w nocy oczywiście sieć powinna być mniej przeciążona, w praktyce bywa różnie.
sfg300
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 21 kwie 2011, o 12:20

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: sfg300 »

Zadzwoń na 2601 i zapytaj czy taryfa weszła w życie, z tego co piszesz nadal masz starą i stąd to ograniczenie.
wildfox
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2011, o 21:20

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: wildfox »

Luki - mam 7gb. iPlus prywatnie 3gb, jednak zmniejszają prędkość po wykorzystaniu 7gb.

Zrobiłem kilkadziesiąt testów na speedtest.net i wszystkie są w granicach 2-3Mb/s. Ale oczywiście będę dalej monitorował prędkość.

Akurat moja "aglomeracja" nie jest aż tak wielka ;) Mieszkam ok. 40km od Szczecina, w małym mieście. Czy można jakoś sprawdzić ile abonentów korzysta z sieci w danej chwili (tzn. jakie jest przeciążenie) oraz gdzie jest mój najbliższy nadajnik plusa?

sfg300 - dostałem nową fakturę, aktywowali nową umowę.
Awatar użytkownika
luki
Szalony PlusManiak
Posty: 1577
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:23

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: luki »

wildfox pisze: Czy można jakoś sprawdzić ile abonentów korzysta z sieci w danej chwili (tzn. jakie jest przeciążenie) oraz gdzie jest mój najbliższy nadajnik plusa?

Niestety nie można, to są poufne dane operatora, ciągle się zmieniające. Natomiast nadajniki możesz sprawdzić na http://bts-gsm.eu/uke/ na podstawie pozwoleń UKE, przy czym urządzenie nie zawsze się loguje do nadajnika, który jest najbliżej.

Tu masz info odnośnie zniesienia ograniczenia transmisji danych
http://bok.plusgsm.pl/Scripts/rightnow. ... 1174070681 i artykuł
http://techmobile.pl/2011/08/internet-w ... predkosci/

i pierwszy regulamin, własnie z 23.08
5. Maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych określona w Cenniku nie obowiązuje Abonentów zawierających Umowę/Aneks w ramach
Promocji. W przypadku Abonentów zawierających Umowę/Aneks w ramach Promocji prędkość ta nie jest ograniczana przez Polkomtel, jest
ograniczona wyłącznie technologią transmisji danych z jakiej korzysta Abonent.


http://www.telepolis.pl/grafika/newsy/2 ... _promo.pdf
wildfox
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2011, o 21:20

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: wildfox »

Witam,

sprawa się wyjaśniła, więc postanowiłem przedstawić ją na Forum (może ktoś kto ma podobny problem przypadkiem to przeczyta).

Zacznę od odp. lukiemu
luki pisze: Otrzymałeś stary cennik do ręki i tyle. Skoro masz plan cenowy 3GB (+4GB) to wg tych prędkości z ograniczeniem co podałeś, maksymalny download wynosiłby 2 Mb/s. Bo plan taryfowy nazywa się 3GB, a w promocji masz 4GB. Uzyskujesz prędkości powyżej 3 Mb/. Uznając oczywiście test na speedtest za wiarygodny, więc gdzie tu ograniczenie odgórne? Co z resztą sam słusznie wywnioskowałeś. :)
No, ale dlaczego dali mi cennik z lipca, skoro aktualny był ten z sierpnia? Specjalnie chcieli mnie oszukać? A może w nowym cenniku z sierpnia nie było rabatów na abonament i dlatego dali stary? Nie wiem.
Co do limitów - powiedzieli, że mam limit na 3 Mb/s. Ech, sami nie wiedzą co robią i co mają w umowach.
---------

Co się okazało? Otóż po złożeniu ponownej reklamacji, pani z "departamentu Plusa" rozpatrzyła ją pozytywnie. Zadzwonił gość z Plusa i wyjaśnił, że ich konsultant podczas przedstawiania warunków dot. przedłużenia umowy pomylił się i że faktycznie mam limit na 3 Mb/s, tak jak to jest w aneksie (dlaczego na 3, skoro w aneksie jest na 2 przy taryfie GB?).

Nie umieli mi wyjaśnić powodu dlaczego konsultant się pomylił, podobno był "zmęczony"... Na stwierdzenie, że kilku konsultantów mówiło to samo nic nie odpowiedzieli. Sami dziwią się, jak mogło do tego dojść; przecież konsultant podczas rozmowy ma cennik i warunki umowy przed oczyma. No, ale nieważne - zaproponowali mi w ramach przeprosin:

- darmową zmianę taryfy z 3GB (+ 4GB) na 7GB (+ 9GB), czyli zamiast 7GB będę miał 16GB,
- 10 zł upustu na abonament miesięczny jako, że nowa taryfa kosztuje ok. 75 zł to dostanę 50% rabat na abonament, czyli w efekcie końcowym będę płacił 39,50 zł zamiast 49 zł, a co za tym idzie
- zwiększenie limitu na przesyłanie danych do 6 mb/s

Druga opcja to odstąpienie od umowy za zwrotem modemu "bez śladów użytkowania". Oczywiście zgodziłem się na te trzy bonusy - chyba tylko głupi by się nie zgodził.

No cóż, widać niezły bałaganik mają w firmie. Przekazałem gościowi moje uwagi odnośnie ich konsultantów, braku łączności między tymi z Warszawy, a tymi w salonach (przedstawiali zupełnie inne oferty, kłamali, nie mieli kontaktu między sobą) itp.
Awatar użytkownika
luki
Szalony PlusManiak
Posty: 1577
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 11:23

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: luki »

wildfox pisze:
Nie umieli mi wyjaśnić powodu dlaczego konsultant się pomylił, podobno był "zmęczony"... Na stwierdzenie, że kilku konsultantów mówiło to samo nic nie odpowiedzieli. Sami dziwią się, jak mogło do tego dojść; przecież konsultant podczas rozmowy ma cennik i warunki umowy przed oczyma. No, ale nieważne - zaproponowali mi w ramach przeprosin:

- darmową zmianę taryfy z 3GB (+ 4GB) na 7GB (+ 9GB), czyli zamiast 7GB będę miał 16GB,
- 10 zł upustu na abonament miesięczny jako, że nowa taryfa kosztuje ok. 75 zł to dostanę 50% rabat na abonament, czyli w efekcie końcowym będę płacił 39,50 zł zamiast 49 zł, a co za tym idzie
- zwiększenie limitu na przesyłanie danych do 6 mb/s

Druga opcja to odstąpienie od umowy za zwrotem modemu "bez śladów użytkowania". Oczywiście zgodziłem się na te trzy bonusy - chyba tylko głupi by się nie zgodził.

No cóż, widać niezły bałaganik mają w firmie. Przekazałem gościowi moje uwagi odnośnie ich konsultantów, braku łączności między tymi z Warszawy, a tymi w salonach (przedstawiali zupełnie inne oferty, kłamali, nie mieli kontaktu między sobą) itp.

Bardzo fajne warunki. :-D Dalej jednak nie rozumiem dlaczego jest tu ograniczenie 6mbit/s, chyba, że poza promocją. Choć w praktyce i tak bardzo trudno to osiągnąć.
misiu25
Początkujący PlusManiak
Posty: 25
Rejestracja: 28 cze 2010, o 20:30

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: misiu25 »

Witam.
Niedługo będę miał możliwość przedłużenia umowy, ale jak czytam wasze ogólne opinie mam mętlik czy jej nie zakończyć?
W iPlusie jestem już parę lat i nie wiem co dalej; czy to ma sens, czy nie lepiej byłoby sprawdzić inną sieć? Na Plusie już się trochę zawiodłem.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: mariusz9a »

misiu25 pisze:W iPlusie jestem już parę lat i nie wiem co dalej; czy to ma sens, czy nie lepiej byłoby sprawdzić inną sieć? Na Plusie już się trochę zawiodłem.
Ciężko powiedzieć - w każdej miejscowości inaczej działają operatorzy. Musiałbyś kupić sobie startery i testować ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
wildfox
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2011, o 21:20

Re: Nowszy modem i zniesione limity, a prędkość taka sama

Post autor: wildfox »

misiu - najpierw przejrzyj mapki wszystkich operatorów dot. zasięgu w Twoim domu, wybierz najlepsze i porównaj oferty.
Złóż wypowiedzenie umowy w Plusie (odpowiednio wcześniej, bo jest ok. 30 - to dniowy okres wypowiedzenia) i prawdopodobnie, jeszcze tego samego dnia zadzwonią do Ciebie z ofertą przedłużenia umowy :D


W mojej sytuacji sprawa wyglądała jasno - tylko Plus (ze wszystkich 4 sieci) miał zasięg HSPA+, reszta miała co najwyżej HSDPA, więc nie było w czym wybierać, a i tak oferta Plusa była lepsza niż konkurencji przy przedłużaniu umowy. Teraz, po zmianie, jest po prostu miodzio :)
Czasem też mam problemy z internetem z iPlusa, ale domyślam się, że w innych sieciach byłoby to samo, albo i gorzej.
ODPOWIEDZ