[Ciekawostka] SMS ma już 16 lat

Testy telefonów, smartonów i tabletów przeprowadzane przez plusblog.pl . Wszytko co związane z telefonami. Jaki telefon wybrać, pytania, porady, sugestie.

Ile średnio SMSów wysyłasz w ciągu doby?

W ogóle nie wysyłam SMSów
0
Brak głosów
Mniej niż 20
5
83%
Mniej niż 50
0
Brak głosów
Mniej niż 100
1
17%
Powyżej 100 (napisz w komentarzu ile)
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 6

mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

[Ciekawostka] SMS ma już 16 lat

Post autor: mariusz9a »

W grudniu 2008 roku minęło szesnaście lat od wysłania pierwszej wiadomości tekstowej SMS, czyli Short Message Service. Obecnie wiadomości SMS cieszą się dużą popularnością w mobilnej komunikacji.
SMS to jedna z najbardziej popularnych form kontaktów w telefonii mobilnej. Za pomocą SMS-a możemy zamawiać wybrane produkty, opłacać rachunki, uczestniczyć w konkursach, kontaktować się z bliskimi a nawet uprawiać wirtualny seks. SMS-y bywają także dowodem w sprawach rozwodowych.

Mało kto wie, ale SMS ma już 16 lat. Dokładnie 3 grudnia 1992 roku został wysłany pierwszy SMS. To historyczne wydarzenie miało miejsce w Wielkiej Brytanii - Neil Papworth, pracownik światowego operatora telekomunikacyjnego Vodafone (jednego z udziałowców polskiej sieci Plus) za pomocą SMS-a wysłał świąteczne życzenia swoim kolegom.
Źródło: media2.pl


Ja tylko dodam że początkowo SMSy były darmowe - operatorzy nie potrafili naliczać za nie opłat. SMS tak na prawdę nic nie kosztuje dodatkowo operatora. Jest wysyłany za pomocą istniejącej już infrastruktury.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Post autor: tomek »

w sumie to teraz też już zaczynają się robić coraz bardziej darmowe SMSy... :-) ciekawe czy są jakoś rozliczane SMSy międzysieciowe?
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Re: [Ciekawostka] SMS ma już 16 lat

Post autor: Pre100 »

mariusz9a pisze:[...]Ja tylko dodam że początkowo SMSy były darmowe - operatorzy nie potrafili naliczać za nie opłat. SMS tak na prawdę nic nie kosztuje dodatkowo operatora. Jest wysyłany za pomocą istniejącej już infrastruktury.
To ja dodam, że:
1. SMS na początku był wiadomością wysyłaną tylko z sieci do abonenta - drugi kierunek (abonent -> sieć) został "dodany" nieco później.
2. Olbrzymim nadużyciem jest stwierdzenie, że "SMS tak na prawdę nic nie kosztuje dodatkowo operatora", gdyż "jest wysyłany za pomocą istniejącej już infrastruktury". Ruch SMS owy stanowi bardzo duży odsetek ruchu sygnalizacyjnego w sieciach operatorów komórkowych. Rok rocznie ponoszone są dodatkowe nakłady finansowe w celu zapewnienia odpowiedniej jakosci tej usługi. Jak widać z corocznych statystyk podawanych przez operatorów - ruch SMS'owy rośnie, a sieć z gumy nie jest. "Istniejąca infrastruktura" wymaga ciągłej rozbudowy i modernizacji. Tak samo można by powiedzieć, że połączenia głosowe nic nie kosztują operatora, bo są przeciez realizowane z wykorzystaniem istniejącej już infrastruktury...

@mariusz9a: czy jak już kupisz sobie samochód to jeździsz nim za darmo i do końca życia?... :)

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Mi chodziło bardziej o to że do SMSów operator nie musiał przebudowywać infrastruktury. W przybliżeniu można powiedzieć, z punktu widzenia sieci (kiedyś) było tak że to wszystko jedno czy SMSy istniały czy nie. W końcu sieć powstała do rozmów a nie SMSów. Dlatego stwierdziłem że w zasadzie operatora one nic nie kosztowały. Teraz jak przesyła się ok 25mln wiadomości miesięcznie to wiadomo że nie można sobie tego zostawić samemu sobie.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

A dodanie SMSC do architekury sieci to nie jest "przebudowa"? Bo jeżeli nie, to np. GPRS też nic nie kosztował - przecież nie trzeba było nic przebudować tylko dodać parę takich małych, nic nie znaczących klocuszków jak SGSN, GGSN, BG, CG...

Wiem, wiem uparty jestem jak osioł, ale czepiać sie będę zawsze stwierdzeń, które tworzą mity, takie jak ten, że "SMSy nic nie kosztują operatora". Ktoś to napisze (choć zamiar miał zupełnie inny) a inny to powtórzy dosłownie (bo tak było napisane) i masz babo placek... :)

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Pre100, przyznaje rację :-) Jednak trochę to kosztuje ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

nie, no Mariusz... :) nie poddawaj sie tak szybko! ;)

Pzdr,
Pre100.

P.S.: Może nieco mnie sie poniosło...sry :oops:

P.P.S: WESOŁYCH ŚWIĄT :-D
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: mariusz9a »

Pre100 pisze:nie, no Mariusz... :) nie poddawaj sie tak szybko! ;)
A co sie mam nie poddawać :-) Zapomniałem zupełnie o SMSC a to juz jakiś tam mniejszy bądź większy koszt był ;-)
Trzeba sie przyznać do błędu :-D
Pre100 pisze:Może nieco mnie sie poniosło...sry
Nie zauważyłem ;-)


Również Wesołych Świąt :-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ