Co To Jest Kalibracja akumulatora i toru radiowego?

Na Poważne tematy i o wszystkim innym...
Piotrek22
PlusManiak
Posty: 58
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 10 paź 2008, o 13:22
Lokalizacja: k/Poddebic

Co To Jest Kalibracja akumulatora i toru radiowego?

Post autor: Piotrek22 »

Witam kto mi odpowie co to jest kalibracja akumulatora i toru radiowego w Samsungu E250?
pasqal
Szalony PlusManiak
Posty: 1368
Rejestracja: 3 paź 2008, o 21:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pasqal »

kalibracja akumulatora to jest innymi słowy proces jego rozładowania do cna :-)
co do kalibracji toru radiowego to nie mam pojęcia. Na czuja zdaje mi się, że może chodzić o wybranie najlepszego połączenia z nadajnikiem (?) Nie wiem, to akurat jest spekulacja ;-)
And remember: respect is everything…
Awatar użytkownika
Marciano
Szalony PlusManiak
Posty: 260
Rejestracja: 29 gru 2008, o 17:21
Lokalizacja: dolnośląskie

Post autor: Marciano »

co to jest kalibracja akumulatora i toru radiowego w Samsungu E250?
Hmm zakładam że masz problem z zasięgiem w tel. oraz słabą baterie. Kalibracja ma spowodować że telefon ma łapać lepiej sygnał, czasem z winy karty sim telefon ma słaby zasięg. Jeśli karta dobrze Ci działa na innych komórkach to grzebanie w tel. przez serwis nic nie da, chyba że zmienią płytę główną :P
Pre100
PlusManiak
Posty: 93
Rejestracja: 7 wrz 2008, o 01:11

Post autor: Pre100 »

Marciano pisze:[...]czasem z winy karty sim telefon ma słaby zasięg[...]
Możesz rozwinąć? Jak ma się karta SIM do zasięgu, tudzież siły sygnału?

Opierając się na definicji kalibracji na Wikipedii, to wydaje mi się, że:

1. kalibracja akumulatora polega na jego całkowitym naładowaniu a później rozładowaniu go prądem typowym dla normalnego użytkowania. Telefon określając stopień naładowania akumulatora analizuje napięcie na akumulatorze. Jeżeli zmierzymy napięcie po jego całkowitym naładowaniu, to określimy w ten sposób napięcie referencyjne, które telefon traktować będzie jako 100% naładowania akumulatora. Ostatni pomiar napięcia tuż przed wyłączeniem sie telefonu traktowany będzie jako 0%. Obie wartości zaprogramowane w telefonie są później przez niego wykorzystywane w celu określania stopnia naładowania akumulatora. *)

2. kalibracja toru radiowego polega na ustawieniu wewnętrznych wartości liczników, napięć referencyjnych i innych parametrów (szczegółów nie znam) tak, aby tor radiowy spełniał w jak największym stopniu wymagania nałożone przez organizację specyfikującą parametry radiowe w technologii GSM czy UMTS (w tym wypadku chyba ITU-T?). Producent telefonu zapewne określa w manualu serwisowym procedurę kalibracji - gdzie, co i jak mierzyć i czym manipulować, żeby osiągnąć optimum. **)

Powyższe to oczywiście moje dywagacje "na temat". Nie znam się na tym, a studia kończyłem na tyle dawno, że niewiele już pamiętam z laborek i wykładów... ;)

*) napięcie maksymalne spada wraz ze spadkiem pojemności baterii (efekt pamięci?) i myślę, że tak jak pisze powyżej Marciano - kalibracja baterii wymagana była z powodu utraty jej pojemności.
**) niektóre elementy elektroniczne (w szczególności dyskretne - rezystory czy kondensatory) tracą z czasem swoje parametry początkowe zmieniając właściwości toru radiowego. Konieczne jest wtedy "nastrojenie" toru, zwane kalibracją (?).

Pzdr,
Pre100.
"Coś, co jest do wszystkiego - jest do niczego..."
Piotrek22
PlusManiak
Posty: 58
Rejestracja: 10 paź 2008, o 13:22
Lokalizacja: k/Poddebic

Post autor: Piotrek22 »

ok dzięki za wyczerpujące informacje problem dotyczył zasięgu i wyłączania się telefonu.wkładałem kartę do Noki 6020 i było Ok więc stwierdziłem że dam go do serwisu Plusa problem na razie ustąpił.
ODPOWIEDZ