Zestaw ODU-IDU

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Gang
Prawie PlusManiak
Posty: 35
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 10 gru 2018, o 09:41

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Gang »

Michał_Plus pisze:Gang, do zestawu będzie podpięte tylko jedne urządzenie po LAN - UAP-AC-LR. ;-) WIFI przecież będzie wyłączone. Resztę obsłuży właśnie UAP-AC-LR. "Strefa Zdemilitaryzowana" umożliwi kierowanie ruchy na wybrane urządzenie, którego IP będzie wprowadzone.
Jak apek działa to ja wiem ;) Ten pewnie do 100 to się nawet nie zająknie.
Ale ja się pytałem, ile urządzenie obsłuży router, który jest w zestawie z oduidu ;)
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Michał_Plus »

Gang, nie ma określonego górnego limitu. Jednak z przyczyn wydajnościowym nie zalecałbym podłączenie więcej niż 64 urządzeń jednocześnie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Gang
Prawie PlusManiak
Posty: 35
Rejestracja: 10 gru 2018, o 09:41

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Gang »

@Michał_Plus
Podłączyłem APeka i śmiga, nie musiałem tej strefy włączyć.
Czy jej włączenie da mi jakieś dodatkowe korzyści?
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Michał_Plus »

Gang, włączenie tej strefy umożliwi kierowanie ruchu z ruter tylko na wybrany AP.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Gang
Prawie PlusManiak
Posty: 35
Rejestracja: 10 gru 2018, o 09:41

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Gang »

Michał_Plus pisze:Gang, włączenie tej strefy umożliwi kierowanie ruchu z ruter tylko na wybrany AP.
A czy to coś zmieni jeżeli teraz wifi jest wyłączone i nic innego nie jest podpięte?
Odciąży to IDU? przyspieszy jego działanie? przyspieszy neta? zmniejszy zakłócenia?
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Michał_Plus »

Gang, urządzenie nie będzie oczekiwało na zapytania od innych urządzeń. ;-)
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Rossetia
Początkujący PlusManiak
Posty: 19
Rejestracja: 9 sie 2019, o 05:54

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Rossetia »

Posiadam zestaw ODU IDU 100 i tak mnie ciekawi, czy moje oprogramowanie jest aktualne? Albo czy jest gdzieś do pobrania jakaś nowsza wersja tego oprogramowania. Załączam screen wersji oprogramowania.
Załączniki
oprogramowanie.png
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Michał_Plus »

Rossetia, nowe wersja można sprawdzić logując się na "192.168.0.1" i przechodząc do zakładki: Ustawienia --> Ustawienia podstawowe --> Zdalna Aktualizacja.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Rossetia
Początkujący PlusManiak
Posty: 19
Rejestracja: 9 sie 2019, o 05:54

Odu Idu 100 - antena przestała działać

Post autor: Rossetia »

Witam, od kilku dobrych lat posiadam zestaw odu idu 100, do tej pory wszystko działało bez zarzutu, aż do dziś. Nagle na routerze wszystkie 3 diody Odu Power, Odu Status, Odu Lte zaczęły palić się na czerwono, dioda na antenie w ogóle się nie świeci, nie pomaga odłączenie i ponowne połączenie kabla. Co zrobić w takiej sytuacji? Wymiana kabla też nie pomaga, mam wziąć ten zestaw i udać się do najbliższego salonu zgłaszając ten problem? Wymienić się tego raczej nie da, ponieważ ten zestaw o ile pamiętam nie był na wypożyczenie.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2020, o 17:33 przez Michał_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przeniesiono do odpowiedniego wątku.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Michał_Plus »

Rossetia, jeśli dioda na zewnątrz się nie świeci to wskazuje to na brak zasilania. Przywróć ustawienia fabryczne zestawu i sprawdź ponownie. Można w POS dokonać sprawdzenia. Jednak jeśli sprzęt jest już po gwarancji to proponowałbym wymianę na nowszy model serii 300. Możliwe będzie to przy przedłużeniu umowy.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
jcost
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2020, o 11:17

Re: Zestaw ODU-IDU 300

Post autor: jcost »

Witam,
Lokalizacja Pruszków pod W-wą przy ul. Słonecznikowej (aktualnie mam IDU-300), przez 3 lata korzystałem z internetu w CP przez urządzenie IDU-100, praktycznie odbiór był jak dla mnie bardzo dobry, transfer przyzwoity - filmy z youtuba płynie, czy ściąganie dokumentów z ftp - OK, przy wykupionym pakiecie miesięcznym na poziomie 40GB, nawet po przekroczeniu limitu miesięcznego spowolnienie było w zasadzie niedokuczliwe/akceptowalne (Teams-y działały płynnie i ściąganie dokumentów nawet po 300MB było akceptowalne czasowo), a urządzenie wskazywało sygnał na poziomie niebieskim, a czasami, ale rzadko zielonym, całe urządzenie znajdowało się w pokoju na parterze na stole przy oknie w kierunku na wschód, a nadajniki PLUS są od strony południowej za ścianą domu: pierwszy (Plus ID: BT11972 ul. Warsztatowa 8 - wieża Plusa przy Millennium Logistic Park Pruszków I - odległość ok. 1,4km), drugi południowy wschód (Plus ID: BT14641 - ul. Warszawska 49/51 - dach budynku fabrycznego Stomil - odległość ok. 1,47km) i trzeci od wschodu (Plus ID: BT10381 - ul. gen. K.Pułaskiego 6/8 - dach budynku Szkoły Podstawowej nr 5 - odległość ok. 1,1km, ale ten mogą zasłaniać wieżowce, gdyż jak antena IDU-300 jest na poddaszu przy oknie w kierunku na wschód to sygnał spada na pomarańczowy).

Po wymianie w ostatnim tygodniu sprzętu z IDU-100 na IDU-300 masakra, najpierw problemy z aktywacją nowej karty SIM i godzinna rozmowa z Działem Technicznym CP nie pomogła. Dopiero na drugi dzień uaktywniono kartę SIM po kolejnej interwencji telefonicznej.

Po aktywacji karty SIM i połączeniu z siecią transfer na poziomie: download 150kbit/s, upload 15kbis/s, ping opóźnienie 60msek.

Sygnał wg antenki tylko 2 kreski, a dioda sygnalizacyjna świeci kolorem pomarańczowym lub zielonym. Jak przeniosłem ODU-300 na poddasze poprawił się sygnał na niebieski, ale to nic nie pomogło.

Wychodzi na to, że po zmianie urządzenia i wykupieniu miesięcznego pakietu umownego na 120GB, nie można w ogóle korzystać z Internetu.

Mogę prosić o sprawdzenie, czy nadajnik w mojej okolicy będzie obsługiwał IDU-300 i czy mam z powrotem wrócić do IDU-100, lub skorygować ustawienia na routerze, lub gdzie indziej zlokalizować "antenę"?

Parametry odbioru poniżej:
Pasmo: 8 (900 MHz)
RSRP: -117 dBm
RSRQ: -14 dB
RSSI: -89 dBm
SINR: 0 dB
PCI: 256

Wersja oprogramowania IDU CPE3_PT30_PL_V1.7.1
Wersja oprogramowania ODU KT2Q_OPT_PLT_1.0.0.33

Mam drugi Router D-Link DWR-921 (3G/4G LTE) z kartą SIM Plusa, który nie ma anteny zewnętrznej i sygnał 4G jest na max tj. cztery kreski, a router stoi w pokoju, gdzie nie ma okna na południe tj. w kierunku na nadajnik tylko na zachód i transfer jest na poziomie 15-20Mbit/sek.

Nawet modem z kartą SIM Aero2 darmowy internet działa szybciej w tej lokalizacji od tego IDU-300, gdyż z prędkością ok 500kbit/s.

Jeszcze uzupełnienie, teraz wyłączyłem w Ustawieniach ODU antena zewnętrzna wyłączona i poprawił się zasięg z 2 kresek na 4 kreski i dioda na niebieską i teraz jest poprawa transferu (poprzednio 150 kbit/s) - ale też różnie np.: dla częstotliwości LTE 900 MHz - transfer 500kbit/s ale LTE+, dla 1800 MHz - od 1,5 do 15Mbit/s i tylko LTE, dla 2600 MHz - 10Mbit/s i tylko LTE - na wszystkich częstotliwościach transfery to od przypadku do przypadku, potrafi, raz być 1Mbit i potrafi być za chwilę 20Mbit/s.
Jak to jest z częstotliwościami, jaka powinna być: 900, 1800, 2600 i które FDD, czy TDD, czy na "automatyczny"? Przy automatycznym potrafi sam ustawić się na 900MHz i wtedy transfer 500kbit/s. Która częstotliwość najlepsza?
Czy IDU/ODU-100 chodził tylko na 1800MHz FDD?
Od czego zależy LTE i LTE+?

Najlepszy odbiór jest z nadajnika w kierunku na północ (pomiar Network Cell Info Lite) BT11459 Plus i Aero2 ul. Poznańska 127 - odległość ok. 2,2km

Nowe parametry po wyłączeniu anteny zewnętrznej:
RSRP -100 dBm
RSRQ -12 dB
RSSI -67 dBm
SINR 11 dB
PCI 249

Pasmo 7 (2600 MHz)
Antena zewnętrzna Wyłączona
Dane w roamingu Włączone
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Michał_Plus »

jcost, im wyższa częstotliwość tym teoretycznie lepiej. Większa prędkość i przepustowość. Jednak wiele zależy od parametrów sygnału i jego jakości. Bez wymuszenia, urządzenie stara się połaszczyć właśnie z najwyższą możliwą częstotliwością. Tryb AUTO. W tym trybie możliwa jest również na O-I300 również agregacja pasm. Czyli wspólne działanie na dwóch pasmach LTE aby przyspieszyć D/U.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
jcost
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2020, o 11:17

Re: Zestaw ODU-IDU 300

Post autor: jcost »

Czy w ogóle (na urządzeniu IDU-300 i nadajnika BT11459 E-CID: 2933536, 2933506, 2933526 - odległość ok. 2,2km lub BT14641 lub BT11972) jest szansa na prędkości transferu na poziomie pomiędzy 50 Mbit/sek, a 100Mbit/sek? Przecież Router pokazuje parametr Transferu sesji LTE: 508MB - o co tu chodzi? A transfery to max 20 MBit/sek i to też przez krótki czas w ciągu doby - zazwyczaj przed godz. 7.00 rano.
Generalnie Transfer w ciągu dnia i w godzinach popołudniowych oraz wieczorem na poziomie: 3-5Mbit/sek.
Poniżej ustawienia i poziom sygnału na routerze:
Pasmo 3 (1800 MHz)
RSRP -97 dBm
RSRQ -12 dB
RSSI -64 dBm
SINR 2 dB
PCI 245
Cell ID 2933506
Adres instalacji modemu: ul. Słonecznikowa, Pruszków
Model modemu: IDU-300, ODU-300
Poziom sygnału sieci macierzystej: cztery kreski, dioda kolor niebieski, LTE+
Antena zewnętrzna: brak tylko samo urządzenie ODU-300
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: Michał_Plus »

jcost, tak. Jednak to jaką prędkość osiągniesz jest zależne, oprócz parametrów sygnału, od ilości jednocześnie korzystających użytkowników. Transfer sesji to ilość pobranych i wysłanych danych. Nie prędkość.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
jcost
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2020, o 11:17

Re: Zestaw ODU-IDU

Post autor: jcost »

Proszę o informację jakie są średnie rzeczywiste prędkości/transfery na nadajniku BT11459 dla poszczególnych odbiorców D/U oraz po wyczerpaniu pakietów jaki będzie transfer/prędkość.
ODPOWIEDZ