Anteny - temat zbiorczy

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
KodiX
Nowy
Posty: 6
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 5 wrz 2014, o 11:16

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: KodiX »

Witam, mam pewien problem mam łączność lte 1 kreskę od nadajnika dzieli mnie około 2km. Chciałbym dokupić antenę zewnętrzną do routera huawei. Jaką mógłbym kupić by uzyskać przynajmniej 3 kreski pozdrawiam =)
KodiX
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 5 wrz 2014, o 11:16

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: KodiX »

Witam, mam pewien problem mam łączność lte 1 kreskę od nadajnika dzieli mnie około 2km. Chciałbym dokupić antenę zewnętrzną do routera huawei. Jaką mógłbym kupić by uzyskać przynajmniej 3 kreski pozdrawiam =)
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

Nikt nie zagwarantuje że będą 3 kreski ale możliwie najlepszy zysk przy rozsądnych cenach da dualny Cybertech 15dBi lub Soresens 14dbi (dla 1800Mhz). Dużego wyboru nie ma :) Na allegro masz wszystko co trzeba.
pawo24
Prawie PlusManiak
Posty: 44
Rejestracja: 18 sie 2014, o 19:17

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: pawo24 »

witam zdecydowałem się już na power lte i w przyszłym tyg.biorę do testów z routerem huawei b593.Waham sie jeszcze co do anteny tzn kupić tego cybertecha,czy jednak sorensena.jak radzicie??
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: habish »

Obojętnie. Obie są dobre.
karol do
Szalony PlusManiak
Posty: 571
Rejestracja: 30 sie 2013, o 11:30

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: karol do »

pawo24 pisze:... w przyszłym tyg.biorę do testów z routerem huawei b593.Waham sie jeszcze co do anteny tzn kupić jak radzicie??
A skąd wiadomo, że jakakolwiek będzie skuteczna i potrzebna??
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

Być może będą wystarczające standardowe "patyczki" mające według producenta do 3dBi. Co ciekawe antena wewnętrzna jest również 0-3dBi :)
pawo24
Prawie PlusManiak
Posty: 44
Rejestracja: 18 sie 2014, o 19:17

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: pawo24 »

karol do pisze:
pawo24 pisze:... w przyszłym tyg.biorę do testów z routerem huawei b593.Waham sie jeszcze co do anteny tzn kupić jak radzicie??
A skąd wiadomo, że jakakolwiek będzie skuteczna i potrzebna??
będzie potrzebna,bo do nadajnika mam ok 8 km.Zobaczymy czy uda się załapać LTE z takiej odległości.na mapce teoretycznie jestem poza zasięgiem lte

pytanko jeszcze -czy jak podłącze cybertecha do tego routera huawei b593 to on sam wykruje antene,czy trzeba coś w konfiguracji przestawić samemu?
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

Powinien wykryć antenę zewnętrzną ale dla pewności można wymusić prace na niej w opcjach routera.
karol do
Szalony PlusManiak
Posty: 571
Rejestracja: 30 sie 2013, o 11:30

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: karol do »

pawo24 pisze:...będzie potrzebna,bo do nadajnika mam ok 8 km.Zobaczymy czy uda się załapać LTE z takiej odległości.na mapce teoretycznie jestem poza zasięgiem lte
W techmologii 2x2 MIMO LTE zestawy anten mogą pracować w 7 różnych trybach o różnych maksymalnych szybkościach transmisji zależnych od odległości i lokalizacji anten nadawczych-odbiorczych oraz wynikających stąd złożonych charakterystyk (warunków propagacji) kanałów radiowych - zaniki sygnału, wielościeżkowa propagacja, odbicia fal radiowych etc. W takich złożonch warunkach anteny panelowe często nie są optymalne.
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

Z tym "często" to lekka przesada. Bo jak nie panelowe to jakie ? Na czym miał by polegać problem w działaniu na panelowej ?
k2nder
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 21:44

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: k2nder »

Witam, mam nadzieję ze Forumowicze nie obrażą się jak się podłącze do wątku ;)
Ostatnio wziąłem na test do siebie internet cp z zestawem odu-idu, dodam, że od siebie do nadajnika mam ~5 km (teren wyżynny).
Moje parametry kształtowały się na poziomie : RSRP (105-125) , RSSI (80-90), RSRQ (10-15), a dioda na urządzeniach zarysowywała kolor zielony/zółty rzadziej (nie wiem czy to istotne w sumie xD)
Mimo dosyć miernych parametrów miałem down na poziomie 15-22 mb/s natomiast znacznie słabszy up 1-2 mb/s.
Jako iż właśnie lte jest jedyną realną alternatywą na internet (neo skrzynka pełna a i tak ledwo 10 max), chciałbym się właśnie zdecydować na kupno internetu lte w plusie, z tymże zamiast odu-idu po prostu jakąś antenę do lte wykombinować do modemu hue. I tutaj z miejsca zwracam się do Was z pytaniem, czy w podanej wyżej sytuacji parametry ulegną poprawie, i jakie urządzenie Forumowicze (antenę) byście polecali oczywiście w granicach zdrowego rozsądku ~200zl.
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

http://allegro.pl/mocna-antena-lte-4g-m ... 25249.html
Ale najlepiej jak byś się zmieścił w 5m kabla (są na allegro oferty z 5m). Powinno być znacznie lepiej niż na ODU-IDU.
pawo24
Prawie PlusManiak
Posty: 44
Rejestracja: 18 sie 2014, o 19:17

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: pawo24 »

ja jeszcze zapytam.na jakiej wysokości najlepiej zawiesić tą antenę,bo zastanawiam się jaką długość kabla kupić(5 czy 10 m).Jakbym kupił 5 m to planuje kupić jakiś kawałek rurki,przyczepić tą rurke do balustrady balkonu i na końcu tej rurki antena(byłaby wtedy zawieszona jakieś 6 m od ziemi)Jak kupie kabel 10 m to daje pod dachem antene jakies 8,5-9 m od ziemi.Bezpośrednich przeszkód przed domem nie mam,do nadajnika 8 km.Co radzicie?
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Anteny - temat zbiorczy

Post autor: Fenio »

Im wyżej tym lepiej ale jeśli podniesienie anteny o 3m nie ominie żadnych znaczących przeszkód to straty na dodatkowych 5m kabla przewyższą zysk takiego umiejscowienia względem niższego.
ODPOWIEDZ