Problem z prędkością LTE

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
dembol23
PlusManiak
Posty: 67
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 22 sie 2014, o 12:46

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: dembol23 »

matus45 pisze:Wycieczki po domu aby złapać lepsze parametry sygnału brzmią śmiesznie. Sam mu napisałeś, ze ma 6-7 km do BTS-a LTE1800Mobylandu, po drodze kawał lasu więc antena zewnętrzna dual LTE na 1800MHz to konieczność. Ma słabe parametry sygnału, idzie wiosna , będą jeszcze gorsze więc nie ma co liczyć na cud. To fizyka i ma swoje prawa. Ludzie ogarnijcie się, chcecie korzystać z LTE w takich lokalizacjach i odległościach od BTS-a to od razu musicie kupować antenę na wybrane pasmo i to skuteczną. To internet mobilny, nikt wam nie nastawia BTS-ów co 2 km. Zamiast kupić antenę zgłaszasz do operatora i liczysz na cud. Zapomnij, antena za 200 zł ustawiona prawidłowo na konkretny BTS LTE1800Mobylandu poprawi parametry sygnału. Trudno powiedzieć jak wpłynie na transfery ale dopiero wtedy można reklamować u operatora jak nadal będą słabe.

A czy ja pisałem że używam routera bez anteny zewnętrzenej, wiem że przy takich odleglościach jest potrzebna antena zewnętrzna i taka używam od początku, najpierw miałem modem zte 821 mf jak dobrze pamiętam który był w zestawie z antena kierunkowa, później biorąc druga usługe internetu dostałem router b593 i do niego podlączyłem ta antenę, przez kilka miesięcy było super 10-12 mega przez cały dzień a w nocy nawet 20-22 mega, a teraz to tragedia to ja sie pytam co jest grane co się zmieniło ?? Chyba w takiej sytułacji moje reklamacje co do usługi chyba są podstawne ? jak się mylę to mnie popraw. Dodam że czasami jak rano ( 05:00) sprawdzam prędkość to jest nawet ponad 30 mega więc co jest grane pytam po raz drugi????
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matus45 »

Parametry twojego sygnału LTE są słabe. Jaka to antena? Pewnie kupiłeś od operatora szmelc zwany anteną czyli Akc2 uni.To dookólny , wielozakresowy niewiele wart wynalazek o zysku 2-3dBi, który jest skutecznie tłumiony przez użyte do niego kable H-155 dł 10m. Jedyny zysk z niego to przeniesienie punktu poboru sygnału na zewnątrz. Przy takich warunkach jak twoje stosuje się skuteczne anteny kierunkowe Dual LTE na 1800MH o zysku 15-17dBi sprawdzonych producentów. Przy tym poziomie sygnału, który masz nie oczekuj prawidłowego działania LTE, to że kiedyś jakoś działało nie ma znaczenia. Technologia LTE wymaga wyższych poziomów sygnału jeśli ma być stabilnie i w miarę szybko. Inna sprawa to obciążenie BTS-a , z którego korzystasz. Warto zrobić testy w jego pobliżu przy lepszym sygnale aby się przekonać jak jest w rzeczywistości. Dzięki temu przekonasz się jak poprawa sygnału wpłynie na prędkości i czy zakup anteny przełozy się na ich poprawe. Korzystałeś z anteny na MF821mam nadzieję, że do B593 zastosowałeś odpowiednie konektory? widziałem już różne kombinacje w tym temacie.
dembol23
PlusManiak
Posty: 67
Rejestracja: 22 sie 2014, o 12:46

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: dembol23 »

dokładnie używam tej anteny co napisałeś Akc2 uni, nie musiałem zastować konektorów bo końcówki pasowały do routera, no ale skoro o godzinie 5:00 prędkość mam nawe 30 mega, to nie powinno mi zmniejszać prędkości w dzień o 90 % ! Sprzedają wszystkim wokoło a nie potrafią zapewnić w miarę szybkiego działania
T3kA
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2015, o 20:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: T3kA »

Dokładnie się zgodzam z przedmówcą!
LTE to naciąganie i robienie ludzi w balona.
Jak testowałem przed podpisaniem umowy to wyciągałem 25-35Mbit! (środek dnia) Tychy ul. Obywatelska
(dwa nadajniki w okolicy). Teraz jest najczęściej 5Mbit i w dół. B. Często koło 1-2Mbit porażka.
YT nawet na tym nie działa poprawnie.

Co prawda tez mam tą antenke uni, ale stwierdziłem ze nie bede innej kupował skoro wyciągam ~25Mbit.
Modem Huawei E3272 kilka razy na dzien jak by gubi zasieg czy cos i sie musi logowac ponownie przez co brak neta przez 2min. Prawo Murphiego aktywne i zawsze się to dziej w najgorszym momencie.
Co mozna zrobić aby usprawnic ten net ?
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: habish »

Kupić porządną antenę...
T3kA
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2015, o 20:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: T3kA »

przepraszam Cie, ale żartujesz chyba,
moje odczyty:
RSSI: >=-54dBm
RSRP: -75dBm

prędkość z przed minuty:
ping~45ms
D: 5,16Mbps
U:2,04Mbps

wiekszosc klepie bzdury o antenie za 200 zł i wiecej - takie wynalazki sa dla ludzi z dalekiej wsi, ktorzy maja kilkanascie kilometrow do nadajnika i chca miec jakis internet.

Zmieniłem tez
- na łączenie z siecią Automatycznie
-tryb tylko LTE
-update softu router edimax na 1,05c

zobaczymy czy pomoze na te utraty połączenia
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: habish »

Podłącz modem bezpośrednio do komputera. Daj znać czy coś się zmieniło.
T3kA
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2015, o 20:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: T3kA »

próbowałem

nie pamiętam dokładnie już danych bo nie robiłem fotki z tego, ale ten zasięg wskazywał na dwie kreski, modem łączył sie b. długo z siecią wiec ogólnie gorzej i nie było sensu testować.

Żeby nie było nieporozumień, wdrapałem sie z lapkiem do mojej szafy i podłączyłem modem wraz z antena zew.
Powyższe odczyty są z anteną zew. bez niej to kaszanka wyszła i musiałbym latać po domu - nie ma sensu no chyba ze jest w tym cos ukrytego i powinienem to sprawdzić ?
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matus45 »

W twoim przypadku antena AKC2uni przenosi pobór sygnału na zewnątrz i to wystarcza. Masz blisko do BTS-a i poziom sygnału jest wystarczający. BTS LTE1800 Mobylandu w, z którym się łączysz jest przeciążony Jest jedno ale. AKC2uni to "antena" dookólna i łączy się z tym pobliskim BTS-em. Pokpiwane przez ciebie anteny Dual LTE 1800MHz to anteny kierunkowe( wąskie wiązki promieniowania) i pozwalają łączyć się z dalszymi BTS-ami, które leżą na różnych kierunkach. Często te dalsze są mniej obciążone i można na nich uzyskać lepsze prędkości.Na twojej AKC2 uni nie masz żadnego wyboru. Jeśli chodzi o kolegę @dembol23 to ma on daleko do BTS-a a poziom sygnału i jakość bardzo słabą. Nawet gdy BTS jest nieobciążony osiąga tylko 30Mb/s. Bez zakupu porządnej anteny nie ma szans na stabilne LTE. Na AKC2uni tego nie osiągnie. To wątpliwa ozdoba domu a nie antena do LTE z 7 km.
T3kA
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2015, o 20:10

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: T3kA »

matus45 wszystko rozumiem, u mnie zastosowania takiej anteny nie widze sensu, bedzie mala szansa ze ten drugi bts bedzie mniej obciazony lub po prostu bedzie obciazony tak samo tylko w innych godzinach.

Uwazam ze operator nie stawia bts na pałe i jak juz postawi to chce w ten sposob wyrownac sygnal w roznych obszarach, a to oznacza ze w chwili obecnej Tychy część zachodnia LTE to śr 5Mbs w porywach 30Mbs, trzeba tez pamietac o tym ze ten net nie jest szeroko pasmowy.
Niestety nieustanna promocja POWER LTE i brak inwestowania w sygnał powoduje ciągły spadek transferu :evil:
Mam go juz pół roku, jeszcze półtora ;-) i dopiero poczuje sie wolny

test z przed sek:
D: 5,8Mbs
U: 2,4Mbs

Dodam ze w centrum miasta oś E i N, blok odpowiednio pietro 6 i 2, predkosc na poziomie 16Mbs w srodku dnia bez antenki zew. Router w centralnym miejscu mieszkania bez specjalnego szukania.

Teraz mieszkam na Obywatelskiej i jest jak wyżej, a testowałem podczas budowy i było 25-35Mbs wraz ze wzrostem odbiorców POWER LTE i smartfonów z LTE transfery spadają.
Ten rodzaj neta bedzie fajny ale za 3lata
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matus45 »

Niestety ale Plus nie inwestuje w rozbudowę sieci LTE1800Mobylandu. W większych miastach etap pojemnościowy stoi w miejscu a większość pozwoleń tylko na papierze. Stąd wobec nachalnej reklamy Power LTE i SmartDom przybywa użytkowników a sieć się zapycha. dzięki temu masz takie prędkości. Ten operator to porażka i nie pomogą reklamy z pieskiem w TV. W przypadku kolegi, który mieszka daleko od BTS-a trzeba zacząć od poprawy sygnału aby internet działa stabilnie. Choć gwarancji przyzwoitych prędkości nie ma. I u niego BTS może być przeciążony jak sąsiedzi rzucili się na "nielimitowany" LTE w SmartDom za śmieszną kasę.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: habish »

Nie masz racji, cały czas powstają nowe stacje LTE1800.
Według mnie, większym problemem są wolne radiolinie które te stacje zasilają.
gazeciarz71
Starszy Plusmaniak
Posty: 198
Rejestracja: 5 lis 2014, o 14:21

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: gazeciarz71 »

matus45 pisze:Niestety ale Plus nie inwestuje w rozbudowę sieci LTE1800Mobylandu.
Plus ma kłopot z własnym serwerem DNS, który śpi, albo ma sprawność żółwia, Plus ma notoryczne problemy z aplikacją na http://online.plus.pl/, a Ty chcesz żeby inwestował?
Gdyby ktoś chciał sobie sprawdzić jak u niego odpowiada serwer DNS Plusa, to polecam:
https://www.grc.com/dns/benchmark.htm
matus45
Szalony PlusManiak
Posty: 496
Rejestracja: 16 lis 2014, o 17:04

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: matus45 »

Te nowe BTS-y LTE1800 Mobylandu w dużych miastach to kropla w morzu potrzeb. Znam to z doświadczenia w Łodzi , w moim rejonie. Od ponad trzech lat żadnych prac nie prowadzono, teraz łaskawie postawili maszt ale do uruchomienia jeszcze trochę czasu upłynie. Prawda jest taka , że grupa Solorza została w ciągu roku wyprzedzona przez konkurencję, która zbudowała sieć LTE od podstaw. W Łodzi wiele stacji LTE1800 Mobylandu nadal na papierze i nigdy nie powstaną. Co do sieci szkieletowej, to w Plusie zdecydowanie najsłabsza. To co było innowacyjne 4-5 lat temu dziś nie spełnia wymagań LTE.Widać, że operator oszczędza jak może.
dembol23
PlusManiak
Posty: 67
Rejestracja: 22 sie 2014, o 12:46

Re: Problem z prędkością LTE

Post autor: dembol23 »

T3kA pisze:Dokładnie się zgodzam z przedmówcą!
LTE to naciąganie i robienie ludzi w balona.
Jak testowałem przed podpisaniem umowy to wyciągałem 25-35Mbit! (środek dnia) Tychy ul. Obywatelska
(dwa nadajniki w okolicy). Teraz jest najczęściej 5Mbit i w dół. B. Często koło 1-2Mbit porażka.
YT nawet na tym nie działa poprawnie.

Co prawda tez mam tą antenke uni, ale stwierdziłem ze nie bede innej kupował skoro wyciągam ~25Mbit.
Modem Huawei E3272 kilka razy na dzien jak by gubi zasieg czy cos i sie musi logowac ponownie przez co brak neta przez 2min. Prawo Murphiego aktywne i zawsze się to dziej w najgorszym momencie.
Co mozna zrobić aby usprawnic ten net ?

Właśnie naciąganie klientów, zrobili smart dom i teraz dużo ludzi bierze internet i nadajniki są mega obciążone, jak brałem pierwszy raz internet z plusa było to 2 lata temu z modemem mf821 i właśnie z antenu Ak2 uni to miałem osiągi jak wcześniej pisałem 10-12 mega i to w dzień,a po półtora roku wziąłem właśnie drugi ze smart domem i było tak jak wcześniej w dzień 10-12 mega, a po kilku miesiącach zaczęło się dziać jak pisałem i nadal tak jest, to ja się pytam za co ja płace. Dlaczego ja mam teraz wydawać 200 zł na antenę jak internet przez długi czas działał poprawie przez 1,5 roku!
To niech pan Solorz zakupi takim osobom jak ja dodatkowe antenty jak sam nie potrafi zapewnić stabilnego połączenia.

I co na to wszystko odpowie nasz kochany Plus?
ODPOWIEDZ