ODU IDU - 200

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
HAL 9000
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook

Re: ODU IDU - 200

Post autor: HAL 9000 »

martiger pisze:Witam
Czy jest jakis harmonogram, kiedy nadajnik w Zwardon k/Zywca bedzie wymieniony na mocniejszy. Akurat mieszkamy w Soli mamy Odu-200 i jestesmy poza zasiegiem nadajnika z Rajczy i na skraju nadajnika ze Zwardonia, ktory wedlug mapy nawet nie jest w nasza strone zwrucony.
Stacja bazowa na wiezy wlasnej w Zwardoniu, bo pewnie to masz na mysli piszac nadajnik nadaje z max. moca dopuszczalna normami. Jesli dziala na niej L900, komercyjnie, i nadal nie masz sygnalu to mozesz o stacji zapomniec.

Jedyne wyjscie z tej sytuacji to przenosiny do konkurencji, ktora w odroznieniu od Plusa widzi potrzebe budowania nowych stacji bazowych i uruchomila dosc niedawno stacje w miejsc. Nieledwia. Z tej wysokiej wiezy powinienes miec przyzwoity sygnal w Soli. powodzenia!
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

agent, najbliższa stacja to BT24312 (Radłów). Trochę dalej BT24751 (Wychyłówka) i BT24007 (Tarnów, Zakłady Azotowe).
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
agent
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 26 wrz 2018, o 00:18

Re: ODU IDU - 200

Post autor: agent »

Napisałem w sumie omyłkowo w tym temacie a mam ODU IDU 300 z możliwością dołączenia anteny zewnętrznej... Odu jest teraz ustawione na Radłów. Ciekawe czy taki panel z zyskiem 15dBi załatwi sprawę... Do tego BTS mam 3,5km
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5469
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: ODU IDU - 200

Post autor: Michał_Plus »

agent, na wszystkich wymienionych wcześniej stacjach jest agregacja LTE900 + LTE1800.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: ODU IDU - 200

Post autor: dariuszmatysik »

Dla mnie niezrozumiałe jest brać zestaw IDU-ODU300 i kupować do niego dodatkową antenę zewnętrzną. Przecież to jest zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE i z założenia powinien zapewniać zasięg LTE1800 przy 3-4 km od BTS-a. Jeśli w przy takim dystansie RSRP wynosi na 1800MHz -115dBm to urządzenie jest niewiele warte, pisząc kolokwialnie ODU to złom. Operator sprzedając to klientom świadomie wprowadza ich w błąd. CP ominął sprytnie problem montując na tym ODU złącza do dodatkowej anteny zewnętrznej, tylko są to SMA dedykowane do pracy w pomieszczeniach a nie na zewnątrz. Koszt dodatkowej anteny to 200-300 zł.
agent
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 26 wrz 2018, o 00:18

Re: ODU IDU - 200

Post autor: agent »

Fakt - powinni dawać informację do jakiej odległości od BTS to się spisuje. Na chłopski rozum wydawało mi się, że coś co montuje się na dachu będzie mieć lepszy zasięg niż coś wewnątrz budynku ale jak widać nie zawsze :)
Jedynu plus tego rozwiązania, to że nie musze ciągnąć na dach dodatkowych kabli do anteny :)
BTW to co pisałem wyżej są dane z agregacją czyli LTE+ myślę, że z anteną te 6mb się chociaż podwoi :P
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zbych_in_flames »

agent pisze:Napisałem w sumie omyłkowo w tym temacie a mam ODU IDU 300 z możliwością dołączenia anteny zewnętrznej..
No to jednak z LTE900 będziesz mógł skorzystać, bo wersja 300 go już obsługuje.
agent pisze:Fakt - powinni dawać informację do jakiej odległości od BTS to się spisuje. Na chłopski rozum wydawało mi się, że coś co montuje się na dachu będzie mieć lepszy zasięg niż coś wewnątrz budynku ale jak widać nie zawsze :)
A jak wysoko masz teraz ODU zamontowane? Dach, ściana? Coś cię zasłania, jeśli chodzi o kierunek na Radłów. Masz telefon w plusie z LTE, zainstaluj network cell info lite i daj zrzut ekranu. Nie ma uniwersalnej odległości, im więcej przeszkód tym mniejszy zasięg, do tego dochodzi jeszcze ukształtowanie samego terenu. Zawsze będzie lepszy sygnał na urządzeniu na zewnątrz vs samo urządzenie wewnątrz, praw fizyki nie da się oszukać.
agent pisze:BTW to co pisałem wyżej są dane z agregacją czyli LTE+ myślę, że z anteną te 6mb się chociaż podwoi :P
To zostaw ustawienia na auto, jako podstawowe wtedy powinno być LTE900, a dodatkowe LTE1800.
dariuszmatysik pisze:Przecież to jest zewnętrzny punkt dostępowy CPE LTE i z założenia powinien zapewniać zasięg LTE1800 przy 3-4 km od BTS-a.
Dobrze wiesz, ze sama odległość to nie wszystko, zresztą chyba jeszcze nie wyprodukowano CPE, które spełniało by Twoje wymagania :roll:.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2018, o 15:04 przez zbych_in_flames, łącznie zmieniany 1 raz.
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: ODU IDU - 200

Post autor: dariuszmatysik »

Wiem jak działają CPE LTE. Dla mnie IDU-ODU niezależnie od wersji nigdy nim nie był i nie będzie bo nie spełnia podstawowego warunku jakim są skuteczne anteny o sensownym zysku zamontowane w ODU. CP w każdej wersji montował w nim coś co udaje antenę, wystarczy zajrzeć do środka aby zobaczyć antenki PCB o minimalnym zysku, na Aliexpress do kupienia po 2-3$ z przesyłka jakby ktoś ich zapragnął. CP miał dość czasu i negatywnych doświadczeń zebranych na ODU100, ODU200 i mógł w wersji ODU300 zastosować anteny kierunkowe, szerokopasmowe o zysku około 7-10dBi. Zamiast tego poszedł na łatwiznę ze złączami SMA wyprowadzonymi na obudowę.Po prostu ordynarnie skopiował rozwiązanie oferowane przez firmę YAGI spod Tarnowa która oferuje takie zestawy od dawna do ODU-200 https://yagi.pl/zestaw-wzmacniajacy-do- ... ile-orange. Tylko ta firma podeszła rzetelnie do problemu i stosuje dedykowane do zastosowań zewnętrznych złącza typu N. Uważasz ze SMA są odpowiednie do takiego stosowania? Wg. ciebie dystans 3,5 km do Radłowa bez przeszkód po drodze usprawiedliwia RSRP na poziomie -115dBm na 1800MHz? Proponuję koledze zrobić test porównawczy na telefonie z kartą Plusa wykonany obok ODU, użyta aplikacja Network Cell Info pokaże ECI, eNB BTS-a, band i parametry sygnału. Wystarczy porównać. Wielokrotnie pisałem że sama idea urządzenia jest OK, ewolucja i modem LTE-A 6 kat w ODU to krok w dobrą stronę, wybieranie pasm LTE, do tego diagnostyka sygnału w której brak tylko CID też. Niezły IDU i funkcje na nim.Ale zestaw anten w ODU kładzie cały projekt na łopatki. Użytkownicy chcący bezproblemowo korzystać z niego są zmuszani do zakupu dodatkowej anteny kierunkowej, co najgorsze to tak naprawdę nie wiedza jakiej i gdzie ją ustawić. W salonach Plusa/CP są informowani ze to urządzenie typu kup, załóż i korzystaj. Nikt ich nie informuje ze mogą mieć problemy czy że będą ewentualnie musieli wydać jeszcze 200-300 zł na dodatkową antenę. Wiem to z własnych doświadczeń, nie chciałbyś słyszeć słów jakie wtedy padają.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zbych_in_flames »

dariuszmatysik pisze:Tylko ta firma podeszła rzetelnie do problemu i stosuje dedykowane do zastosowań zewnętrznych złącza typu N. Uważasz ze SMA są odpowiednie do takiego stosowania?
Nie znalazłem nigdzie info o przeciwwskazaniach, producenci anten zewnętrznych też je stosują, czyli tez robią źle?
dariuszmatysik pisze:Wg. ciebie dystans 3,5 km do Radłowa bez przeszkód po drodze usprawiedliwia RSRP na poziomie -115dBm na 1800MHz?
No nie wiem, czy tak do końca bez przeszkód przed wszystkim nie wiemy gdzie dokładnie jest agent.
dariuszmatysik pisze:Użytkownicy chcący bezproblemowo korzystać z niego są zmuszani do zakupu dodatkowej anteny kierunkowej, co najgorsze to tak naprawdę nie wiedza jakiej i gdzie ją ustawić.
Nie zawsze jest taka potrzeba. No właśnie, a jakby była antena kierunkowa w ODU to by wiedzieli, w którą stronę należy ustawić ?
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: ODU IDU - 200

Post autor: dariuszmatysik »

Pokaż antenę która ma złącze SMA zastosowane do połączeń zewnętrznych, SMA są stosowane jako zakończenie kabli antenowych ale od strony routerów domowych. Od strony anteny zewnętrznej stosuje się złącza typu N, TNC lub kable są wyprowadzane bezpośrednio z promiennika anteny i dodatkowo izolowane. To jest elementarna wiedza której ci brakuje. Miałeś do czynienia z instalacjami antenowymi? W ODU są też dwa złącza typu F i CP zaleca stosowanie złączy kompresyjnych, które też są izolowane uszczelka gumową. Do tego dołącza dwie osłony gumowe na złącza F. Jak myślisz, dlaczego? Zastosowanie nieizolowanych złącz typu SMA to poważny brak konsekwencji i narażanie znajdującej się w ODU elektroniki na działanie wody i wilgoci. Wszak ten element zestawu pracuje w trudnych warunkach atmosferycznych. Ustawienie anteny kierunkowej na BTS to żaden problem, to nie antena satelitarna a IDU posiada diagnostykę sygnału. Przydałaby się w niej jeszcze funkcja pokazująca eNB, CID BTS-a. Identyfikacja stacji bazowej Plusa na podstawie eNB jak wiadomo jest łatwa. eNB odpowiadają numerom pozwoleń Plusa w UKE i są one dostępne na btsearch.pl Kolega @agent nie mieszka w jakiejś głuszy, BTS nie jest odległy , Plus gwarantuje tam zasięg na IDU-ODU a mimo to sygnał nie spełnia elementarnych parametrów prawidłowej transmisji i jest to efekt zastosowania pseudo antenek w ODU. Takich jak on są tysiące. Tylko tak naprawdę to nie mają o tym zielonego pojęcia. Sugerują się lampkami na IDU. Nawet nie wiedza że w panelu sterowania IDU jest zakładka podająca parametry sygnału LTE a jak nawet je zobaczą to nie wiedzą jakie powinny być te parametry.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zbych_in_flames »

dariuszmatysik pisze:W ODU są też dwa złącza typu F i CP zaleca stosowanie złączy kompresyjnych, które też są izolowane uszczelka gumową. Do tego dołącza dwie osłony gumowe na złącza F. Jak myślisz, dlaczego? Zastosowanie nieizolowanych złącz typu SMA to poważny brak konsekwencji i narażanie znajdującej się w ODU elektroniki na działanie wody i wilgoci.
W tym, ze zalecane jest zabezpieczanie każdego takiego połączenie na zewnątrz nie zależnie czy to wtyk N czy inny, więc nie widzę problemu by zabezpieczyć również SMA: https://www.dipol.com.pl/document-print-BIB550.htm
dariuszmatysik pisze: Ustawienie anteny kierunkowej na BTS to żaden problem, to nie antena satelitarna a IDU posiada diagnostykę sygnału.
dariuszmatysik pisze:Tylko tak naprawdę to nie mają o tym zielonego pojęcia. Sugerują się lampkami na IDU. Nawet nie wiedza że w panelu sterowania IDU jest zakładka podająca parametry sygnału LTE a jak nawet je zobaczą to nie wiedzą jakie powinny być te parametry.
Nie widzę różnicy pomiędzy zakupem anteny i jej ustawieniem dla ODU-IDU a dla zwykłego routera stacjonarnego, czynności trzeba wykonać takie same, więc jak ktoś nie ma podstawowej wiedzy na ten temat to nie poradzi sobie z tym niezależnie jak będzie miał sprzęt.
dariuszmatysik pisze:Kolega @agent nie mieszka w jakiejś głuszy, BTS nie jest odległy , Plus gwarantuje tam zasięg na IDU-ODU a mimo to sygnał nie spełnia elementarnych parametrów prawidłowej transmisji i jest to efekt zastosowania pseudo antenek w ODU.
No i zasięg ma i działa w LTE800/900 ma nawet niezły poziom sygnału, więc nie rozumiem co sugerujesz.
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: ODU IDU - 200

Post autor: dariuszmatysik »

Życzę ci powodzenia w użytkowaniu internetu Plusa na LTE900/800, DL około 5Mb/s bo tyle w porywach ma kolega na LTE800Sferii to nie jest szczyt marzeń w końcu 2018 roku. I wcale nie jest powiedziane że jak wyłącza to pasmo to samo LTE900 Plusa da radę. Póki co działają dwa pasma zasięgowe LTE i ruch dzieli się na 10MHz. Po wyłączeniu LTE800 zostanie tylko 5MHz na LTE900 więc naturalna koleją rzeczy będzie zmniejszenie DL. Nie bez powodu kolega chce korzystać z LTE1800 gdzie osiąga lepsze prędkości, ma do tego prawo ale IDU-ODU300 mu nie zapewnia prawidłowego sygnału. Jest przy tym tym nielicznym % który jest gotów zainwestować w dodatkowa antenę. 99% nie po to bierze ten zestaw aby się w nie bawić, tym bardziej że konsultanci zapewniali ich że będzie im działać bez zająknięcia i bez żadnych dodatkowych anten. Gdyby chcieli kupować anteny zewnętrzne to wybraliby router stacjonarny LTE-A. To nie jest moje zdanie ale powtarzam co sam od wielu użytkowników usłyszałem. A co do złącz, to w instrukcji IDU-ODU300 nie ma an słowa jak zamontować te anteny do tych SMA a tym bardziej jak i czym wulkanizować złącze SMA Nie wymagaj za dużo od ludzi którzy dali się skusić na ten zestaw. To po stronie CP należało wyposażyć je w solidne złącza N ale przede wszystkim to w trzeciej odsłonie zestawu zadbać o porządne anteny wbudowane w ODU. Tak wykonany produkt spełniałby założenia CPE LTE i na pewno cieszyłby się dobrą opinią. W technologii radiowej a taką jest LTE skuteczna antena jest podstawą. Miejmy nadzieję że kolejna odsłona tego zestawu będzie ją posiadała.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zbych_in_flames »

dariuszmatysik pisze:Życzę ci powodzenia w użytkowaniu internetu Plusa na LTE900/800, DL około 5Mb/s bo tyle w porywach ma kolega na LTE800Sferii to nie jest szczyt marzeń w końcu 2018 roku. I wcale nie jest powiedziane że jak wyłącza to pasmo to samo LTE900 Plusa da radę. Póki co działają dwa pasma zasięgowe LTE i ruch dzieli się na 10MHz. Po wyłączeniu LTE800 zostanie tylko 5MHz na LTE900 więc naturalna koleją rzeczy będzie zmniejszenie DL.
Zobaczymy jak już wyłączą. A co do LTE1800 to poczekałbym na dokładnie info od agenta.
dariuszmatysik pisze:Nie bez powodu kolega chce korzystać z LTE1800 gdzie osiąga lepsze prędkości, ma do tego prawo ale IDU-ODU300 mu nie zapewnia prawidłowego sygnału. Jest przy tym tym nielicznym % który jest gotów zainwestować w dodatkowa antenę. 99% nie po to bierze ten zestaw aby się w nie bawić, tym bardziej że konsultanci zapewniali ich że będzie im działać bez zająknięcia i bez żadnych dodatkowych anten. Gdyby chcieli kupować anteny zewnętrzne to wybraliby router stacjonarny LTE-A.
Nie jest to jedyny producent, który daje w swoim CPE możliwość podłączenia anteny, nie widze też różnicy między zakupem dla router stacjonarnego, a ODU-IDU 300, wręcz w tym drugim przypadku może być nawet lepiej bo wystarczy tylko 1m kabla, więc nawet mniejsze starty będą.
dariuszmatysik pisze:To po stronie CP należało wyposażyć je w solidne złącza N ale przede wszystkim to w trzeciej odsłonie zestawu zadbać o porządne anteny wbudowane w ODU.
CPE HUAWEI też mają złącza SMA: https://www.4gltemall.com/huawei-b2268s ... r-cpe.html też nie znają się na rzeczy, tez nie spełniają "założenia CPE" :lol: ?
Swoją drogą o wiele łatwiej jest kupić antenę z złączem SMA, niż N.
dariuszmatysik pisze: Tak wykonany produkt spełniałby założenia CPE LTE i na pewno cieszyłby się dobrą opinią. W technologii radiowej a taką jest LTE skuteczna antena jest podstawą. Miejmy nadzieję że kolejna odsłona tego zestawu będzie ją posiadała.
Sorry ale to są tylko i wyłączenie Twoje założenia, które próbujesz wszystkim wmówić, że są jakimś standardem. Dziwnym trafem żaden producent ich nie realizuje, bo CPE Huawei też nie polecasz.
agent
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 26 wrz 2018, o 00:18

Re: ODU IDU - 200

Post autor: agent »

Odu zamontowane na maszcie na dachu parterowego domu na wysokości 4-5m

Mapka w załączniku - jest tam trochę lasku po drodze... Wg mapy plusa jest tu zasięg LTE Advence i fakt jest... Ale 6Mbms to trochę mało... bo w telefonie który mam w orange na 1 kresce zasięgu zwykłego LTE w budynku mam 8...
Załączniki
mapka.jpg
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: ODU IDU - 200

Post autor: zbych_in_flames »

agent pisze:Odu zamontowane na maszcie na dachu parterowego domu na wysokości 4-5m
Sam BTS jest zlokalizowany na terenie trochę niżej położonym niż Twój dom. Nie jest to duża różnica ale w połączeniu dodatkowo z lasem jaki jest na lini między Tobą, a stacją może to juz być skuteczna przeszkoda dla sygnału, szczególnie jeśli ODU nie jest nad lub podobnej wysokości co korony drzew. Jeśli antena zewnętrzna będzie zamontowana na takim samej wysokości wzrost poziomu sygnału może być nie znaczny, chyba ze będziesz celował w innego BTS np.: na wschód gdzie teren jest bardziej otwarty.
Test na telefonie na poziome ODU lub troche wyżej i odczyt danych z z Network site lite powiedziałby nam coś więcej.
ODPOWIEDZ