Awaria BTS'a ?

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Przemek_Plus »

KtosieG, wspominałeś w jednym z poprzednich postów, że prędkość spada wieczorami, co sugeruje, że pogorszenie transferu może być spowodowane dużym obciążeniem nadajnika. Jeżeli w godzinach szczytu uzyskujesz większe prędkości wysyłania (UP), niż pobierania (DL) – to będzie to potwierdzenie takiej sytuacji. Do tego dochodzi niestety bardzo słaba jakość sygnału – prawdopodobnie znajdujesz się w dużej odległości od nadajnika.

Tak jak pisał Krzysiek_Plus – w tej chwili nie wykonujemy na tym nadajniku żadnych prac.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
KtosieG
Starszy Plusmaniak
Posty: 150
Rejestracja: 30 kwie 2014, o 15:39

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: KtosieG »

Tylko że 23 to godziny szczytu? :/ Poza tym na tych samych parametrach jakieś dwa tygodnie temu uzyskiwałem spokojnie 10mbps a teraz max 3... Do nadajnika LTE1800 mam niecałe 1,5km...
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Przemek_Plus »

KtosieG pisze:Tylko że 23 to godziny szczytu? :/
Niestety, ale często - jeszcze tak. Czy możesz jednak potwierdzić, jak wygląda sytuacja z predkością uploadu? To najpewniejszy wyznacznik, czy mamy do czynienia z przeciążeniem stacji. Jeżeli możesz, wstaw proszę wynik z http://www.speedtest.net.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
KtosieG
Starszy Plusmaniak
Posty: 150
Rejestracja: 30 kwie 2014, o 15:39

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: KtosieG »

ObrazekUpload troszeczkę wyższy niż download... Ale dwa tygodnie temu jeszcze tak nie było, na tym teście widać jaką najwyższą prędkość aktualnie uzyskuję... Przypomnę że wcześniej miałem 10mbps..
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Przemek_Plus »

KtosieG, wynik potwierdza moje przypuszczenia. Przy nieobciążonym nadajniku prędkość DL byłaby kilkukrotnie wyższa od UP, a więc mniej więcej w granicach tych 10 mb/s, o których wspominasz. Z samej charakterystyki internetu mobilnego wynika, że obciążenie sieci może być płynne - bo jest zależne od liczby użytkowników korzystających z danego nadajnika oraz z tego, jakie ilości danych pobierają.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
robi460
Prawie PlusManiak
Posty: 32
Rejestracja: 2 lip 2016, o 15:50

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: robi460 »

13142 RSRP poniżej 80 RSSI -51 RSRQ -5 do -14 SINR od 24 do -1. O ile dwie pierwsze wartości są nie4mal stałe to jakość sygnału ciągle zmienia się. 1,5 km do nadajnika, antena zewnętrzna dualna cybertech 15dbi na zewnątrz, na drodze do nadajnika stoi tylko jedno drzewo a konkretnie jedna góra dwie gałęzie więc parametry powinny być raczej równiejsze. Max co da się uzyskać do 75/48 mbit, w zasadzie całą dobę bo nadajnik jest nieobciążony a przynajmniej sektor z którego korzystam. Niby bardzo dobre prędkości ale jednak zastanawiam się skąd biorą się aż takie spadki jakości sygnału i dlaczego prędkość jednak nie jest jeszcze nieco wyższa przynajmniej nocą. Czy stacja ma za słaby dosył, a może nie jest jeszcze w pełni skonfigurowana ?
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Przemek_Plus »

robi460, na tej stacji dopiero co pojawiło się LTE1800, dlatego być może proces konfiguracji nie został jeszcze w pełni zakończony, lub występują inne problemy związane z startem instalacji. Ciężko mi stwierdzić to jednoznacznie w tym momencie, dlatego też poprosiłem o sprawdzenie, czy nadajnik działa prawidłowo. Dam znać.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
KtosieG
Starszy Plusmaniak
Posty: 150
Rejestracja: 30 kwie 2014, o 15:39

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: KtosieG »

Czyli że to niby jest normalne i nic się nie da z tym zrobić? Może jeszcze to moja wina że tak ten internet chodzi... Mam jeszcze 9 miesięcy do końca umowy a z tego internetu prawie się nie da korzystać!
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Krzysiek_Plus »

KtosieG pisze:Czyli że to niby jest normalne i nic się nie da z tym zrobić? Może jeszcze to moja wina że tak ten internet chodzi..
Nie, ewentualny powód został przedstawiony w poprzednich postach. Tak jak wspominałem wcześniej na połowę sierpnia są zaplanowane prace które może poprawią sytuacje.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Awatar użytkownika
Przemek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 1261
Rejestracja: 17 mar 2016, o 13:51

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Przemek_Plus »

robi460, pytałeś o BT13142 – LTE na tym nadajniku jest już skonfigurowane i działa w pełni prawidłowo. To, jaką maksymalną prędkość osiągasz wynikałoby więc z obciążenia sieci oraz przepustowości nadajnika.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
robi460
Prawie PlusManiak
Posty: 32
Rejestracja: 2 lip 2016, o 15:50

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: robi460 »

Przemek_Plus pisze:robi460, pytałeś o BT13142 – LTE na tym nadajniku jest już skonfigurowane i działa w pełni prawidłowo. To, jaką maksymalną prędkość osiągasz wynikałoby więc z obciążenia sieci oraz przepustowości nadajnika.
Nie przyglądałem się ale nadajnik ma chyba po 1 antenie na sektor (a na niej lte 1800 gsm 900 i umts 900) może to ma wpływ na słabsze osiągi a może jakiś lejek o ile oczywiście da się taki otrzymać do 75 mbit co byłoby dziwne :-D
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Krzysiek_Plus »

robi460 pisze:le nadajnik ma chyba po 1 antenie na sektor (a na niej lte 1800 gsm 900 i umts 900) może to ma wpływ na słabsze osiągi
Nie, nie ma na to wpływu.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Fenio »

Przemek_Plus pisze:Fenio, tak, w połowie maja uruchomiliśmy komercyjnie pasmo LTE1800 na tym BTS-ie.
Na początku cieszyłem się że będzie lepszy zasięg (bo jest lepszy) ale niestety po uruchomieniu tego BTS'a znacznie spadły transfery.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 86&zoom=17

Od południa do północy ten BTS jest przeciążony i to znacznie bardziej niż BTS do którego łączyłem się wcześniej gdy był tylko jeden z LTE na całe miasto.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 76&zoom=16

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale z tego co wiem wygląda że nowy BTS korzysta ze zbyt słabej radiolinii jak na obszar który pokrywa zasięgiem. A pokrywa praktycznie całe centrum miasta oraz miasteczka sąsiadujące. Tak wygląda prędkość LTE w dzień :-/

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Krzysiek_Plus »

Fenio pisze:Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale z tego co wiem wygląda że nowy BTS korzysta ze zbyt słabej radiolinii jak na obszar który pokrywa zasięgiem. A pokrywa praktycznie całe centrum miasta oraz miasteczka sąsiadujące.
Fenio, technicy zweryfikowali sytuacje na tym BTS, nie stwierdzono by radiolinia była powodem/"wąskim gardłem".
BT33219 jest położony wysoko, przez co jak sam zauważyłeś w zasięgu tego BTS'a jest bardzo duży teren (również lokalizacje które wcześniejszy BTS nie obejmował), dlatego też obciążenie (liczba użytkowników) jest zdecydowanie większa niż w przypadku drugiego BTS'a.
Niestety na obecną chwile mamy dosyć ograniczone możliwości na szybką poprawę przepustowość w tej lokalizacji, zaś kolejnym korkiem będzie najprawdopodobniej dodanie LTE2600 (zwiększenie pojemności sieci), niestety na obecną chwile nie jestem w stanie określić żadnego konkretnego terminu na realizację tych planów.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Awatar użytkownika
Fenio
Szalony PlusManiak
Posty: 519
Rejestracja: 4 cze 2014, o 13:06

Re: Awaria BTS'a ?

Post autor: Fenio »

No to fatalnie że Plus postawił BTS'a obejmującego większy zasięg niż jest w stanie wydajnie obsłużyć. Byłby sens gdyby nowy BTS ograniczył zasięg poszczególnych sektorów na obszary nie objęte przez stary BTS'a, w chwili obecnej ten nowy z racji swojej lokalizacji obejmuje praktycznie całe miasto a do starego łączą się tylko ludzie z jego okolicy których jest znacznie mniej. Za niedługo kończy mi się umowa na PowerLTE i nie widzę sensu jej przedłużać jeśli mam się męczyć z takimi transferami jak ten zmierzony przed chwilą
Obrazek
Dodam że w tym samym czasie fioletowa konkurencja dysponująca również dwoma BTS'ami (jeden w tej samej lokalizacji co BT33219) oferuje realne transfery w ciągu dnia na poziomie 8-10Mbps. Czyli "da się".
ODPOWIEDZ