Niestabilna transmisja danych L2TP VPN

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Kamil1000
PlusManiak
Posty: 75
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 4 lip 2011, o 22:36
Lokalizacja: Polkowice

Niestabilna transmisja danych L2TP VPN

Post autor: Kamil1000 »

Korzystam z internetu w Plusie w taryfie Plus 85 z pakietem 75 GB i generalnie jestem zadowolony, szczególnie z 5G, gdzie zawsze uzyskuję trzycyfrowe wyniki jeśli chodzi o prędkość pobierania.
Odkryłem jednak ostatnio pewien problem. Otóż niedawno uzyskałem dostęp do sieci w mojej firmie za pośrednictwem VPN działającego w oparciu o protokół L2TP i, o ile na łączach innych operatorów ten VPN śmiga przyzwoicie, to na internecie w Plusie są problemy ze stabilnością działania transmisji danych między siecią firmową. Najlepiej to widać jak się puści streaming z serwera IPTV w naszej firmie. W Plusie non stop jest buforowanie, gdzie na łączach innych operatorów takiego problemu nie ma. ALE jak firma wystawi ten serwer bezpośrednio do internetu na publicznym adresie, czyli z pominięciem VPN, to wtedy problemu w Plusie nie ma - streaming działa wtedy bez zarzutu.
Dodatkowo odkryłem, że da się poprawić działanie tego VPNa w Plusie, bo okazało się, że jeżeli łączę się internetem w Plusie w technologii 3G/HSPA+ z wykorzystaniem APN internet, to transmisja wewnątrz tunelu VPN jest wtedy stabilna (choć ograniczona możliwościami sieci 3G). Problem zatem występuje jedynie w technologii LTE/5G (niezależnie od używanego APN) oraz w technologii 3G/HSPA+ jeśli wykorzystuje się APN plus.
Podejrzewam, że jest to powiązane z konfiguracją IP jaką się uzyskuje w poszczególnych przypadkach, bo podczas łączenia się z internetu na 3G/HSPA+ z wykorzystaniem APN internet (i tylko wtedy) terminal dostaje adres IP z puli publicznej (zapewne nieosiągalny z zewnątrz, skoro prawdziwe publiczne IP jest jako osobna usługa), natomiast w pozostałych przypadkach terminal dostaje adresy prywatne. Niemniej jednak, skoro u innych operatorów ten VPN działa stabilnie również za NATem, to czy nie mogłoby tak być też w Plusie? :-)
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Niestabilna transmisja danych L2TP VPN

Post autor: zbych_in_flames »

A weź spróbuj zmienić na tym komputerze serwery DNS na googlowskie 8.8.8.8 i 8.8.4.4 i sprawdź czy masz to samo.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5472
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: Niestabilna transmisja danych L2TP VPN

Post autor: Michał_Plus »

Kamil1000, APN nie powinien mieć wpływu na VPN. Czy po zmianie DNS jest różnica?
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
ODPOWIEDZ