Strona 1 z 1

BTS

: 1 cze 2014, o 17:53
autor: mirko75
pytanie:
ile może obsłużyć jedna stacja BTS numerów danego operatora telefoni i internetu oraz specjalnych rezerwowanych częstotliwości.
Ile posiada najczęściej podsektorów i jaki ma zasięg?

postaram się zamieścić zdjęcie bts-u słupowego nowej konstrukcji do analizy.

Obrazek

pozdrawiam

Re: BTS

: 3 cze 2014, o 19:21
autor: mariusz9a
A to ma być BTS czy nodeB?

W przypadku sieci GSM, w ramach jednego sektora przyznawane jest wiele kanałów, tzw. TRX'ów. TRX fizycznie jest modułem sprzętowym zainstalowanym wewnątrz szafki lub kontenera stacji bazowej, odpowiedzialnym za obsługę danego kanału (lub zakresu kanałów) w ramach określonego sektora stacji. Ilość TRX'ów obsługujących dany sektor jest uzależniona w głównej mierze od ruchu generowanego w pokrywanym przez ten sektor obszarze, aczkolwiek w terenach o średnim obciążeniu przeważnie są to 3 TRX'y na sektor. Każdy kanał dzielony jest na 8 timeslotów (TS), w których jeden zajmuje się sygnalizacją, pozostałe wykorzystywane są do rozmów lub transmisji danych. TS to szczeliny czasowe, w których dany terminal może transmitować dane. W przypadku, gdy sektorowi przyznane są 3 kanały, najczęściej tylko jeden TS wykorzystywany jest do celów sygnalizacyjnych, choć w dużej mierze zależy to od rodzaju ruchu na danym obszarze i ilości przyznanych kanałów. W czasie rozmowy wykorzystywany jest jeden TS, choć w przypadku problemów z pojemnością stacji bazowej, operator może wymusić pracę przy pomocy połowy timeslota. Mamy wówczas do czynienia z kodowaniem Half Rate (HR), co z jednej strony powoduje pogorszenie jakości rozmów, ale z drugiej oferuje dwukrotnie większą pojemność danego kanału, bowiem jest on wówczas w stanie obsłużyć co najmniej 14 zamiast 7 użytkowników jednocześnie W przypadku transmisji danych może być wykorzystane więcej kanałów i lepszą oraz inną modulację, powodując zwiększenie prędkości transmisji tj. przepustowości łącza. W sieci Plus kanały dla danego sektora nie pracują w tym samym paśmie częstotliwości. Zdarza się, iż kanał z TS do celów sygnalizacyjnych pracuje w paśmie GSM 900, zaś w czasie rozmowy wykorzystywane są kanały także pracujące w GSM 1800.

W przypadku sieci UMTS nie istnieje podział na TS. Transmisja polega tutaj na przypisaniu poszczególnym użytkownikom korzystającym z tego samego kanału do przesyłania danych sekwencji rozpraszających, dzięki którym odbiornik jednoznacznie zidentyfikuje przeznaczoną dla niego transmisję. Z danego kanału częstotliwości może korzystać wiele użytkowników jednocześnie. Stacje bazowe są odróżniane za pomocą numerów identyfikatorów stanowiących sumę PSC(Primary Synchronization Code) i SSC (Secondary Synchronization Code).

Zasięg stacji zależy od częstotliwości - im mniejsza tym lepszy zasięg. Dodatkowo w UMTS może być stosowane "oddychanie komórek", czyli zasięg jest dynamiczny w zależności od obciążenia stacji - im większy ruch na stacji tym mniejszy zasięg.

Re: BTS

: 3 cze 2014, o 19:59
autor: mirko75
dzięki za info-o to chodziło
Będe zgłębiał dalej temat
Bardzo właśnie interesuje mnie przepustowość umts , lte i możliwości sektorów lub tak jak na zdjęciu zamieszczonym, całego zestawu nie wnikając ilu operatorów "wisi" na danym maszcie.
dziękuje i pozdrawiam

Re: BTS

: 1 maja 2018, o 18:48
autor: grzegorz0plonka
właśnie tez intresowalo sie i czy jednym sektora nadają kliku cid ?