Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Roaming, Muzodajnia, Program 5Plus, Drogowskaźnik, Plus Online. Wszytko inne co związane z siecią Plus+...
Awatar użytkownika
krupniok200
PlusManiak
Posty: 118
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 19 wrz 2015, o 14:59
Lokalizacja: Katowice

Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: krupniok200 »

Ostatnio natknąłem się na artykuł, który mówi o bardzo przykrej rzeczy, która jest następstwem wprowadzania 5G. Napisane tam jest, że Plus zaczął już procedurę wyłączania stacji bazowych 2g oraz 3g i są to słowa waszej rzeczniczki prasowej. Czy możecie trochę ujawnić nam szczegółów na jakiej zasadzie będzie ona polegała? Nie ukrywam, ale wdrażanie już teraz takiej czynności to totalne niezrozumienie. Może ja od 5 lat nie widziałem "cegłofona", który by działał tylko na sieci 2g, ale jest pełno innych urządzeń które działają tylko na zasięgu 2g i 3g, takie jak telefony stacjonarne na kartę sim, alarmy antywłamaniowe, webasto, lokalizatory gps, karty WWAN w laptopach itd itd bo nie potrzebują lepszej technologi na swoje zastosowania. Ba, VoLTE nadal leży i kwiczy i jak tak dalej będzie to pozbawicie ludzi dostępu do połączeń.

link do artykułu: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosc ... ow/z1x4v3s
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5G w Plusie

Post autor: mariusz9a »

krupniok200, ktoś chyba trochę popłynął z tym artykułem ;-) To że sieci 3G będą wyłączane prędzej czy później to ok. Ale do wyłączenia sieci 2G to jeszcze bardzo daleka droga (dużo dłuższa niż do wyłączenia 3G). Ja myślę że to bardziej chodzi o likwidacje stacji samodzielnych, w sensie posiadających tylko pasmo 3G. I takie zapewne gdzieś tam możliwe że były zlikwidowane, albo zlikwidowane w sensie dołożenia do nich 2G i/lub 4G, być może i 5G.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
krupniok200
PlusManiak
Posty: 118
Rejestracja: 19 wrz 2015, o 14:59
Lokalizacja: Katowice

Re: 5G w Plusie

Post autor: krupniok200 »

No sam się zdziwiłem czytając go, a nie tylko wy jesteście tam wypisani. Moim zdaniem wyłaczanie całkowicie 2g to proces za 5-10 lat a 3g za 10-15 lat :)
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: zbych_in_flames »

Napisane tam jest, że Plus zaczął już procedurę wyłączania stacji bazowych 2g oraz 3g i są to słowa waszej rzeczniczki prasowej
Przeczytałem ten artykuł i ja nie widzę tam takiej informacji.
To co się dzieje to najwyżej, rezygnacja z GSM1800 co jest raczej od dłuższego czasu, przeniesienie zasobów z U2100 na LTE2100 co dzieje się powoli.

Jakiś czas temu była promocja na wymianę dla osób co miały telefon tylko 2G by zmienili na takie z obsługa 3G/LTE.

Konkurencja rezygnuje z U2100 na rzecz LTE, ale U900 będzie jeszcze długo. GSM900 też szybko nie zniknie za dużo urządzeń m2m.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: mariusz9a »

zbych_in_flames pisze:
Jakiś czas temu była promocja na wymianę dla osób co miały telefon tylko 2G by zmienili na takie z obsługa 3G/LTE.
Ja nie widzę takiej wymiany chociażby u moich teściów. Oni maja problem z obsługa nawet najprostszego telefonu dla seniorów, który nawet nie ma kolorowego wyświetlacza :-( Takich ludzi jest pewnie cała masa. No ale jak wyżej pisałem (i Ty zresztą też) sieć 2G będzie działać jeszcze bardzo długo...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: zbych_in_flames »

No niestety względem zachodu, nasi emeryci (60+) są mniej ogarnięci w nowych technologiach.

O dziwo mój tata lat 70 dał rade ogarnąć telefon dotykowy, byłem zaskoczony. Wcześniej miał telefon klasyczny z klawiaturą, teraz MMS z zdjęciami wysyła... xD
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: robbo2k »

Play , T-Mobile i Orange zezłomowali już 3G w paśmie 2100MHz. Do zezłomowania UMTS900 potrzeba działającego VoLTE na każdym telefonie co jest nierealne. Co do 2G to trzeba pamiętać iż do utrzymanie ogólnopolskiej sieci wystarczy 1MHz czyli 5 kanałów radiowych. Dodatkowo pasmo 900 i częściowo 1800 to jeden wielki bajzel do czasy uporządkowania i zbudlowania pasm 700/800/900 w jeden format jednakowych 5MHz kanałów to UMTS900 i GSM900 sa niezagrożone.

Pasma 800/900 wymagają refarmingu. Nawet nie wiem czy jakikolwiek telefon zrobi CA dla Band 20+8 a bez tego nie da sie posadzić LTE zarówno w 800 jak i 900 u tego samego operatora.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: mariusz9a »

robbo2k pisze:Co do 2G to trzeba pamiętać iż do utrzymanie ogólnopolskiej sieci wystarczy 1MHz czyli 5 kanałów radiowych.
Jeśli wyłączą 3G całkowicie to nie widzę tego na takich marnych zasobach :-D
Myślę że 3G na 900MHz jeszcze długo zostawią. W Plusie to już w ogóle 3G na obu pasmach jeszcze trochę z nami pobędzie - tak coś czuję.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: robbo2k »

3G zostanie bo wdrażanie VoLTE to jest jakiś żart. Każde połączenie głosowe jest zrzucane do 3G. Poza T-Mobile wszyscy limitują dostęp do VoLTE. VoNR to jeszcze wieksza mrzonka do tego potrzebuje sieci SA której dzisiaj nie oferuje nikt.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: mariusz9a »

robbo2k pisze:Poza T-Mobile wszyscy limitują dostęp do VoLTE.
Co masz dokładnie na myśli pisząc że limitują dostęp do VoLTE?
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: robbo2k »

mariusz9a pisze:
robbo2k pisze:Poza T-Mobile wszyscy limitują dostęp do VoLTE.
Co masz dokładnie na myśli pisząc że limitują dostęp do VoLTE?
Obsługują wybrane telefony, wybrane oferty, nie obsługują karty prepaid, MVNO (np MVNO Netia w ramach GCP nie ma VoLTE) Do momentu jak wszyscy nie uzyskają dostępu do VoLte z każdego telefonu który ma VoLTE to 3G zostanie na zawsze.
Do tego VoLTE nie włączymy przy wifiCalling w aplikacji. A LTE z nami juz 10 lat

A wracajac do 5G to znów niekonsekwencja jest LTE 2600TDD obok 2600 5G. I teraz jest zgrzyt bo ODU-IDU nie ma 5G wiec zabranie pod 5G 2600TDD pogorszy jakość. Nie zabranie za to zmniejszy zasięg 5G.

Dodatkowo plus marnuje pasmo na 2600FDD które jest u tego operatora wykorzystywane sporadycznie podobnie jak 2100LTE.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: mariusz9a »

W Plusie obsługują wszystkie oferty VoLTE/VoWiFi (nie mam jedynie pewności co do oferty Mix). Telefony też nie są blokowane, lista listą, ale telefon nie musi na niej być aby usługa działała - tu bardziej żale do producentów telefonów niestety za brak konfigu z Plusa :-( A sama aplikacja jest właśnie do takich telefonów, gdzie usługa nie działa natywnie. W każdej chwili można dezaktywować aplikację i włączyć usługę natywną i odwrotnie.
Co do LTE i 5G na 2600... Kompletnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby odpalić LTE2600 i 5G2600 na jednym nadajniku/na sąsiednich nadajnikach. Są już przecież takie stacje pracujące w takiej konfiguracji (tak na szybko stacja z mojego regionu BT24026 czy BT22686). Jest specjalnie na ten cel zostawiony kawałek pasma n41 o szerokości 10MHz dla celów separacyjnych (dlatego 5G mamy na 40MHz a nie na 50MHz).
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: robbo2k »

Mówiłem o LTE na 2600TDD (2x20MHz) które chodzi od 2 lat na tych samych 40MHz co teraz 5G Wiec albo rybka ODU-IDU z LTE albo 5G.

A co do VoLTE to najważniejszy i kluczowy telefon nie ma VoLTE w Plusie.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: mariusz9a »

robbo2k pisze:A co do VoLTE to najważniejszy i kluczowy telefon nie ma VoLTE w Plusie.
I mieć nie będzie dopóki Plus nie zapłaci haraczu. Tak, haraczu, bo tak to trzeba nazwać.
I 5G też nie ma. Nic się nie poradzi na zbójnicką politykę Apple. Szkoda że inne firmy się godzą na ich warunki. Uważam, że UE powinna się zająć ich polityką i w sumie dziwie się że jeszcze się za nich nie zabrali. Bo to jest jawne robienie klienta w jajo :-D Czyli co, mam rozumieć że telefony Apple nie spełniają dyrektyw i norm dotyczących 5G skoro na nich nie działa w sieciach które te normy wypełniają? Bo tak by to trzeba rozumieć ;-) W sieci działającej w pełni według norm 3GPP, nie ma 5G na telefonie który niby obsługuje pasmo n41, czyli telefon źle zrobiony (niezgodnie z wytycznymi)? No żenujące - do takich wniosków można dojść... To samo Pixele od Google - tyle że tu jest inna kwestia bo one nie są przeznaczone na nasz rynek, także klient kupuje je na własna odpowiedzialność.
Gdyby to był inny podmiot to UOKiK by już dawno kare przywaliła i nakazała wycofanie produktu z rynku lub natychmiastowe zaprzestanie praktyk zabronionych - taka prawda :-/ Ale po raz kolejny sprawdza się teza, że bogatego prawo nie obowiązuje...
To takie dygresje mnie naszły w temacie... :-/ Ciekawe czy okaże się prawdę, że po nowym roku Apple ma zacząć być "certyfikowany" w Plusie.
Chore to wszystko... To tak jakby kupić telewizor i po podłączeniu do UPC blokowane są kanały oprócz podstawowych, a jak podepniesz do Vectry to działa wszystko. Ale, jak kupisz telewizor innej marki to wszystko wszędzie działa :lol: Paranoja... :roll:
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
imarcin0409
PlusManiak
Posty: 109
Rejestracja: 17 wrz 2021, o 22:10
Lokalizacja: /home

Re: Technologie 2G, 3G, 4G... i ich przyszłość

Post autor: imarcin0409 »

A ja się rozpisywać nie będę, mnie boli, że klasyczne z LTE i voLTE są pomijane całkowicie, a że mają na pokładzie KaiOS, to i aplikacja nic nie da. Tak, wiem, wina producentów...
Pozdrawiam,
imarcin0409

Obrazek
ODPOWIEDZ