Strona 1 z 1

Kto kładzie światłowody?

PostNapisane: 7 sty 2021, o 11:19
przez KewalKewal
W sensie, kto jest odpowiedzialny za infrastrukturę sieciową? Rząd centralny, władze lokalne, a może dostępność do usług sieciowych zależy całkowicie od operatywności operatorów?
Pytam, bo do kogo by nie zadzwonić/nie napisać, to okazuje się że nie mogą położyć światłowodu. Bez znaczenia, z jaką firmą się kontaktuję. Gdyby to było możliwe, po prostu zleciłoby się podłączenie FTTH bezpośrednio u wykonawcy takich robót. Ale ktoś musi jeszcze dostarczyć sygnał :roll:

Re: Kto kładzie światłowody?

PostNapisane: 7 sty 2021, o 23:32
przez mariusz9a
Tu nie ma jednej odpowiedzi. Najczęściej właścicielem jest sama firma telekomunikacyjna lub dzierżawi światłowody od innej. Sama kanalizacja kablowa pod światłowody też może należeć do innej firmy - często monopol ma Orange lub Netia, a inni tylko umieszczają tam swoje kable. Wykonanie prac czy budowa sieci to bardzo ciężka sprawa. To nie jest tak jak się wydaje, że wystarczy zaprojektować sobie sieć, wykopać dziurę w ziemi, położyć kabel i zakopać. Wszelkie pozwolenia od właścicieli gruntów, problemy z istniejącą infrastrukturą, której często brakującą na mapach itd. Czasami położenie kawałka kabla to droga przez mękę :-( już pomijam protesty ludzi... Zawsze się znajdzie ktoś, komu coś się nie podoba i zatruwa życie.
No i cała reszta sieci. Przecież coś musi te sygnały nadawać i odbierać, zasilanie tych urządzeń... To też trzeba gdzieś wybudować - miejsce, doprowadzić okablowanie, zasilić, itd.

Re: Kto kładzie światłowody?

PostNapisane: 12 sty 2021, o 08:17
przez KewalKewal
A da się, że tak powiem, pociągnąć sobie kable prywatnie?
Jakoś żaden operator nie chce przyłączyć mojego budynku - pomimo różnych zapowiedzi i rozmaitych reklam, dość bezczelnych w tym kontekście. To może na własną rękę da się coś zrobić. Potencjalnego wykonawcę "brudnej roboty" mam, skoro na https://www [usunięto] wspominają o wykonywaniu zleceń dla Pomarańczowych itd. powinni trzymać wysoki poziom. Ciekawe tylko, jakie konkretnie formalności trzeba by załatwić :roll: